U-Design WP Theme - en to tr translation catalogue (118 entries)

en: Oops..., I cannot find that page you are looking for, sorry... (Error 404)
tr: Üzgünüz hata yaptık ...,  aradığınız sayfayı bulunamıyor ... (Hata 404)

en: Let me help you find it:
tr: İzin verin yardımcı olayım:

en: <strong>Search</strong> for it:
tr: <strong>Ara</strong> za to:

en: <strong>If you typed in a URL...</strong> check the spelling and try reloading the page.
tr: <strong>Bir URL yazdıysanız..</strong>yazınızı denetleyin ve sayfayı yeniden deneyin.

en: <strong>Start over again</strong> with the %1$sHomepage%2$s.
tr: <strong>Baştan başlamak</strong> ile %1$sHomepage%2$s.

en: <h2 class='center'>Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.</h2>
tr: <h2 class='center'>Üzgünüz, ancak bu %s kategoride hiçbir mesaj yok</h2>

en: <h2>Sorry, but there aren't any posts with this date.</h2>
tr: <h2>Üzgünüz, ancak bu tarihten herhangi bir mesaj değildir</h2>

en: <h2 class='center'>Sorry, but there aren't any posts by %s yet.</h2>
tr: <h2 class='center'>Üzgünüz ama %s herhangi bir mesaj bulunamadu</h2>

en: <h2 class='center'>No posts found.</h2>
tr: <h2 class='center'>Hiç mesaj bulunamadı..</h2>

en: <p class="serif">Read the rest of this entry &raquo;</p>
tr: <p class="serif">Bu girdinin Devamını Oku;</p>

en: Archives by Year:
tr: Yıllara göre arşiv:

en: Archives by Month:
tr: Aylara gçre arşiv

en: Archives by Subject:
tr: Konuya göre arşiv

en: About:
tr: Hakkında:

en: Profile:
tr: Profil:

en: Posts by
tr: Mesajları

en: No posts by this author.
tr: Bu yazar tarafından yok mesaj var.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
tr: Bu yazı şifre korumalıdır. Yazıyı görmek için parolanızı girin.

en: No Responses
tr: Yanıt yok

en: 1 Comment
tr: 1 Yorumlar

en: % Comments
tr: % Yorumlar

en: Leave a Reply
tr: Yorum yaz

en: Leave a Reply to %s
tr: Bir Yanıt bırak %s

en: <p>You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.</p>
tr: <p>Yorum yazmak için<a href="%s">logovani</a> olmalısınız</p>

en: Logged in as <a href="%1$s/wp-admin/profile.php">%2$s</a>.
tr: <a href="%1$s/wp-admin/profile.php">%2$s</a>. olarak oturum açmış

en: Log out of this account
tr: Bu hesabınızdan çıkın

en: Log out &raquo;
tr: Oturumu kapat

en: Name
tr: İsim

en: (required)
tr: (gerekli)

en: Mail (will not be published)
tr: E-posta (yayınlanmayacak)

en: Website
tr: Web sitesi

en: Comments are closed.
tr: Yorumlara kapalıdır.

en: Primary Navigation
tr: Birincil Menü

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Search for:
tr: Ara:

en: Search
tr: Ara

en: Go back to %s
tr: geri %s

en: <span class="time">%1$s</span> on <a href="#comment-%2$s" title="">%3$s</a>
tr: <span class="time">%1$s</span> na <a href="#komentar-%2$s" naslov="">%3$s</a>

en: edit
tr: düzenle

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz moderasyon onayı bekliyor.

en: Read more
tr: Devamı

en: Read more...
tr: Devamı...

en: Top of Page
tr: Sayfa Başı

en: Back to Top
tr: Başa Dön

en: Latest Posts
tr: Son yazılar

en: Archive for the <em>%s</em> Category
tr: <em>%s</em> için katagori arşivi

en: Search Results for <em>%s</em>
tr: Arma sonuçları <em>%s</em>

en: Page Not Found (Error 404)
tr: Sayfa Bulunamadı (Hata 404)

en: Archive for %s
tr: %s için arşiv

en: Author Archive
tr: Yazar arşivi

en: Blog Archives
tr: Blog arşivi

en: Subscribe
tr: Üyelik

en: Search...
tr: Ara...

en: Edit this page
tr: Sayfayı düzenle

en: By %1$s on %2$s
tr: Od %1$s na %2$s

en: On %1$s
tr: üzerinde %1$s

en: Edit
tr: Düzenle

en: Leave a comment
tr: Yorum yaz

en:  is proudly powered by <a href="http://wordpress.org/"><strong>WordPress</strong></a>
tr: gururla <a href="http://wordpress.org/"><strong>WordPress</strong></a>  tarafından desteklenmektedir

en: Entries (RSS)
tr: Yazılar (RSS)

en: Comments (RSS)
tr: Yorumlar (RSS)

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
tr: Üzgünüm,aradığınız kr,terlere uygun sonuç bulunamadı.

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
tr: Üzgünüz, ama burada değil bir şey arıyor.

en: Please enter a name
tr: Lütfen bir isim girin

en: Your name must consist of at least 2 characters
tr: Adınız en az 2 karakterden oluşmalıdır

en: Please enter a valid email address
tr: Geçerli bir e-posta adresi girin

en: phone number
tr: Telefon numarası

en: extension
tr: dahili telefon hattı

en: Please enter a valid %1$s and %2$s
tr: Lütfen geçerli bir  %1$s i %2$s girin

en: Please enter a valid %s
tr: Geçerli bi %s girin

en: Please enter your message
tr: Lütfen mesajınızı girin

en: ext.
tr: lokal

en: Phone:
tr: telefon:

en: Contact Form submission from %s
tr:  %s form gönderme İletişim

en: Sender's name:
tr: Gönderenin ismi:

en: E-mail:
tr: E-posta:

en: Message:
tr: Mesaj:

en: <p class="serif">Read the rest of this page &raquo;</p>
tr: <p class="serif"> Bu sayfanın geri kalanı »</ p> Oku

en: Email Successfully Sent!
tr: Başarıyla Gönderilen e-posta!

en: Thank you <strong>%s</strong> for using our contact form! Your email was successfully sent and we will be in touch with you shortly.
tr: Iletişim formumuzu kullandığınız için teşekkür <strong>% s </ strong> teşekkür ederiz! E-posta başarıyla gönderildi ve kısa zamanda sizinle temasa geçeceğiz.

en: Failed to connect to mailserver!
tr: Ileti sunucusuna bağlantı kurulamadı!

en: Please use the form below to send us an email:
tr: Bize e-posta göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz:

en: (required, at least 2 characters)
tr: (gerekli, en az 2 karakter)

en: required
tr: Grekli

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: Phone
tr: Telefon

en: (optional)
tr: (isteğe bağlı)

en: Your comment
tr: Yorumunuz

en: <br />Please enter your message
tr: <br />İletinizi girin

en: Submit
tr: Gönder

en: Categories
tr: Kategoriler

en: All
tr: Tümü

en: Didn't find what you were looking for? Refine your search!
tr: Aradığınızı bulamadınız mı? Aramanızı!

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Monthly Archives
tr: Aylık arşiv

en: Tags
tr: Etiketler

en: All Articles
tr: Tüm Yazıları

en: 0 Comment
tr: 0 Yorum

en: Line 1:
tr: Satır 1:

en: Line 2:
tr: Satır 2:

en: Line 3:
tr: Satır 3:

en: Line 4:
tr: Satır 4:

en: Line 5:
tr: Satır 5:

en: Line 6:
tr: Satır 6:

en: Line 7:
tr: Satır 7:

en: Author:
tr: Yazar

en: A user login form.
tr: Kullanıcı giriş formu.

en: You are logged in as
tr: olarak giriş yapılmış

en: Logout
tr: Çıkış

en: User
tr: Kullanıcı

en: Password
tr: Şifre

en: Login
tr: Bağlan

en: Remember me
tr: Beni Hatırla

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Recover password
tr: Şifreyi kurtar

en: Login Form
tr: Giriş Formu

en: Display subpages if present page only.
tr: Bu sayfa sadece alt sayfaları görüntüler.
