U-Design WP Theme - en to nl translation catalogue (790 entries)

en:  ... just as it says! A word of caution, when using this option keep in mind that your pages will be left without an "h1" heading. It is your responsibility to look after that.
nl: ... precies zoals het zegt! Echter een waarschuwing, onthoud dat wanneer je deze optie kiest pagina's geen "h1" zullen bevatten. Voor optimale SEO zal dit handmatig moeten worden toegevoegd.

en:  | Designed with %1$sU-Design Theme%2$s
nl:  | Ontworpen met %1$sU-Design Theme%2$s

en: "Read more" Link
nl: "Lees verder" Button

en: % Comments
nl: % Reacties

en: %1$s by %2$s
nl: %1$s door %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
nl: %1$s geïnstalleerd en is succesvol geactiveerd.

en: %1$s installed successfully.
nl: %1$s is succesvol geïnstalleerd.

en: %s: Widget class not found. Make sure this widget exists and the class name is correct
nl: %s: Widget class niet gevonden. Controleer of de widget bestaat en of de class correct is

en: (Could also be limited by "Excerpt Length" defined in the theme's options page)
nl: (Kan ook gelimiteerd worden op basis van "Lengte uitreksel" gedefinieerd in het Theme opties onderdeel)

en: (Height) in pixels.
nl: (Hoogte) in pixels.

en: (Paste the URL to the FLV file here. Should be on same Server. Accepted file formats are MPEG4 with H.264 Codec, as well as F4V and FLV)
nl: (Plak de URL van de FLV file hier. Moet op dezelfde server staan. Mogelijke formaten zijn MPEG4 met H.264 Codec, F4V of FLV)

en: (Paste the URL to the SWF file here. Should be on same Server)
nl: (Plak de URL naar de SWF file hier. moet op dezelfde server staan)

en: (Paste the URL to the video file here. Should be on same Server. Accepted file formats are MPEG4 with H.264 Codec, as well as F4V and FLV)
nl: (Plak de URL van de video hier. Moet op dezelfde server staan. Mogelijke formaten zijn MPEG4 met H.264 Codec, F4V of FLV)

en: (Remove the ability to go to the next or previous item when previewing with prettyPhoto lightbox)
nl: (Verwijder de mogelijkheid om naar het volgende of vorige item bij het bekijken met prettyPhoto lightbox)

en: (The title attribute will be shown in the tooltip on the menu)
nl: (De titel attribuut wordt getoond in de tooltip op het menu)

en: (This option would only be considered if TimThumb is enabled from the "General Options")
nl: (Deze optie kun je overwegen wanneer TimThumb is ingeschakeld bij U-Design instelling "Algemeen")

en: (To clear a text field above, replace it with a single space)
nl: (Om de tekst te verwijderen, vul een spatie in)

en: (Width X Height) in pixels
nl: (Breedte X Hoogte) in pixels.

en: (Width X Height) in pixels.
nl: (Breedte X hoogte) in pixels.

en: (You could use text and/or html)
nl: (Je kunt tekst en/of html gebruiken)

en: (at most 15)
nl: (max 15)

en: (case-sensitive)
nl: (hoofdletter gevoelig)

en: (offset from latest)
nl: (offset vanaf laatste)

en: (optional)
nl: (optioneel)

en: (required)
nl: (verplicht)

en: (required, at least 2 characters)
nl: (verplicht, minimaal 2 tekens)

en: --Select Slider--
nl: --Selecteer Slider--

en: 0 Comment
nl: 0 Reacties

en: 1 Comment
nl: 1 Reactie

en: 3D Shadow
nl: 3D schaduw

en: 404 - Page not Found
nl: 404 - Pagina niet gevonden

en: <br />Please enter your message
nl: <br />Schrijf hier je bericht

en: <h2 class='center'>No posts found.</h2>
nl: <h2 class='center'>Geen berichten gevonden.</h2>

en: <h2 class='center'>Sorry, but there aren't any posts by %s yet.</h2>
nl: <h2 class='center'>Sorry, maar er zijn nog geen berichten geplaatst door %s.</h2>

en: <h2 class='center'>Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.</h2>
nl: <h2 class='center'>Sorry, maar er zijn nog geen berichten in de categorie %s .</h2>

en: <h2>Sorry, but there aren't any posts with this date.</h2>
nl: <h2>Sorry, maar er zijn geen berichten op deze datum.</h2>

en: <p class="serif">Read the rest of this entry &raquo;</p>
nl: <p class="serif">Lees verder &raquo;</p>

en: <p class="serif">Read the rest of this page &raquo;</p>
nl: <p class="serif">Lees de rest van deze pagina &raquo;</p>

en: <p>You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.</p>
nl: <p>Je moet <a href="%s">ingelogd zijn</a> om een reactie te plaatsen.</p>

en: <span class="time">%1$s</span> on <a href="#comment-%2$s" title="">%3$s</a>
nl: <span class="time">%1$s</span> op <a href="#comment-%2$s" title="">%3$s</a>

en: <strong>If you typed in a URL...</strong> check the spelling and try reloading the page.
nl: <strong>Als je een URL zoekt</strong> controleer dan de spelling en probeer de pagina te verversen.

en: <strong>Reason:</strong> No category has been assigned as Portfolio section for this page yet. In order to fix this, go to the theme's options page and assign a category for this page.
nl: <strong>Oorzaak:</strong> Er is nog geen categorie toegekend als Portfolio onderdeel voor deze pagina. Om te herstellen, ga naar de templates opties en ken een categorie toe aan deze pagina.

en: <strong>Search</strong> for it:
nl: <strong>Zoek</strong> naar het:

en: <strong>Start over again</strong> with the %1$sHomepage%2$s.
nl: <strong>Start opnieuw</strong> met de %1$sHomepagina%2$s.

en: A Color Scheme will be saved with an automatic name generated from the current time stamp. Once saved you will be able to choose it from the dropdown below and load it at a later time.
nl: Een kleurschema zal worden bewaard met een automatisch gegenereerde naam van de huidige tijdstempel. Eenmaal bewaard is het mogelijk dit schema te kiezen in een dropdown en op een later moment te laden.

en: A Google Map widget.
nl: Google Map widget.

en: A list or dropdown of a single category's descendants.
nl: Een lijst of dropdown van subcategorieen.

en: A user login form.
nl: Gebruiker login formulier.

en: A widget area positioned in the top right corner of the site designated for social media links and icons.
nl: Een widget gebied gepositioneerd in de rechter bovenhoek bedoeld voor social media iconen en links.

en: A widget area positioned just above the Bottom Widget area.
nl: Een widget blok gepositioneerd boven het onderste blok widget.

en: A widget area positioned just above the Home Page Main Content area.
nl: Een widget blok gepositioneerd net boven de Home pagina - standaard inhoud.

en: A widget area positioned just below the Home Page Main Content area.
nl: Een widget blok gepositioneerd net onder de Home pagina - standaard inhoud.

en: A widget area, used as a sidebar for regular pages.
nl: Een widget blok, te gebruiken in de sidebar van standaard pagina's.

en: A widget area, used as a sidebar for the Blog/News section.
nl: Een widget blok, te gebruiken in de sidebar van blog pagina's.

en: A widget area, used as a sidebar for the Contact page.
nl: Een widget blok, te gebruiken in de sidebar van contact pagina's.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 2.
nl: Een widget blok, voor de sidebar van pagina template 2.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 3.
nl: Een widget blok, voor de sidebar van pagina template 3.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 4.
nl: Een widget blok, voor de sidebar van pagina template 4.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 5.
nl: Een widget blok, voor de sidebar van pagina template 5.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 6.
nl: Een widget blok, voor de sidebar van pagina template 6.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 7.
nl: Een widget blok, voor de sidebar van pagina template 7.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 8.
nl: Een widget blok, voor de sidebar van pagina template 8.

en: A widget area, used as a sidebar for the Portfolio section.
nl: Een widget blok, te gebruiken in de sidebar van portfolio pagina's.

en: A widget area, used as a sidebar for the Sitemap page.
nl: Een widget blok, te gebruiken in de sidebar van sitemap pagina's.

en: A widget area, used as the 1st column in the Bottom area (just above the footer).
nl: Een widget blok, te gebruiken als de 1e kolom in de onderste strook (net boven de voet van de pagina).

en: A widget area, used as the 1st column in the Main Content area.
nl: Een widget blok, te gebruiken als de 1e kolom in de pagina inhoud.

en: A widget area, used as the 2nd column in the Bottom area (just above the footer).
nl: Een widget blok, te gebruiken als de 2e kolom in de onderste strook (net boven de voet van de pagina).

en: A widget area, used as the 2nd column in the Main Content area.
nl: Een widget blok, te gebruiken als de 2e kolom in de pagina inhoud.

en: A widget area, used as the 3rd column in the Bottom area (just above the footer).
nl: Een widget blok, te gebruiken als de 3e kolom in de onderste strook (net boven de voet van de pagina).

en: A widget area, used as the 3rd column in the Main Content area.
nl: Een widget blok, te gebruiken als de 3e kolom in de pagina inhoud.

en: A widget area, used as the 4th column in the Bottom area (just above the footer).
nl: Een widget blok, te gebruiken als de 4e kolom in de onderste strook (net boven de voet van de pagina).

en: A widget area, used as the 4th column in the Main Content area.
nl: Een widget blok, te gebruiken als de 4e kolom in de pagina inhoud.

en: About This Sidebar
nl: Over deze sidebar

en: About:
nl: Over:

en: Above
nl: Boven

en: Activate
nl: Activeer

en: Add ReCAPTCHA to the email form for extra security (for more information visit %s)
nl: Voeg ReCAPTCHA toe aan het contactformulier voor extra beveiliging (voor meer informatie ga naar %s)

en: Address
nl: Adres

en: Administrative Tasks:
nl: Administratieve taken:

en: All
nl: Alle

en: All Articles
nl: Alle Artikelen

en: All installations and activations have been completed.
nl: Alle installaties en activeringen zijn afgerond.

en: All installations have been completed.
nl: Alle installaties zijn voltooid.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
nl: Alle plugins geïnstalleerd en met succes geactiveerd. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
nl: Alle plugins geïnstalleerd en met succes geactiveerd. %s

en: Alpha of a control, when mouse is not over.
nl: Alpha van een control, als de muis er niet overheen beweegt.

en: Alpha of a control, when mouse is over.
nl: Alpha van een control, als de muis erover heen beweegt.

en: Alpha of the drop shadow 0 = no shadow, 1 = opaque.
nl: Alpha van de slagschaduw 0 = geen schaduw, 1 = ondoorzichtig.

en: Alphabetical
nl: Alfabetisch

en: Alt Tag:
nl: Label:

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
nl: Er is een fout ontstaan bij het installeren van %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Apply this image height in pixels.
nl: Afbeelding hoogte in aantal pixels.

en: Apply this image width in pixels.
nl: Afbeelding breedte in aantal pixels.

en: Archive Index Page
nl: Archief Index Pagina

en: Archive for %s
nl: Archief voor %s

en: Archive for the <em>%s</em> Category
nl: Archief voor de categorie <em>%s</em>

en: Archives by Month:
nl: Archiveer op Maand:

en: Archives by Subject:
nl: Archiveer op Onderwerp:

en: Archives by Year:
nl: Archiveer op Jaar:

en: As the shadow is blurred, it appears wider that the actual image, when not resized. Thus it's a good idea to make it slightly smaller. 1 would be no resizing at all.
nl: Als de shadow is vervaagd, lijkt het breder dan de eigenlijke afbeelding, zonder geschaald te zijn. Dus het is een goed idee om het iets smaller te maken. 1 betekend geen schaal toepassen.

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Author Archive
nl: Auteur overzicht

en: Author:
nl: Auteur:

en: Auto Play
nl: Automatisch afspelen

en: Auto Play Duration
nl: Duur automatisch afspelen

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: Autoplay:
nl: Automatisch afspelen:

en: Autostop
nl: Automatisch stoppen

en: Back to Top
nl: Naar Boven

en: Background  Properties:
nl: Achtergrond  Eigenschappen:

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Background Images:
nl: Achtergrond afbeeldingen

en: Background Properties:
nl: Achtergrond Eigenschappen:

en: Background color of the controls.
nl: Achtergrondkleur van de controls.

en: Bar Status
nl: Status bar

en: Below
nl: Onder

en: Blog Archives
nl: Blog archief

en: Blog Section
nl: Blog pagina

en: Blog and Archive Section "Featured Image":
nl: Blog en Archief pagina's "Uitgelichte afbeelding":

en: Blur of the drop shadow on the x-axis.
nl: Vervaag de slagschaduw op de X-as

en: Blur of the drop shadow on the y-axis.
nl: Vervaag de slagschaduw op de X-as

en: Body Text Color
nl: Body tekst kleur

en: Border Under the Menu
nl: Lijn onder het menu

en: Bottom 1
nl: Onderblok 1

en: Bottom 2
nl: Onderblok 2

en: Bottom 3
nl: Onderblok 3

en: Bottom 4
nl: Onderblok 4

en: Bottom Area Background Image
nl: Onderste blok

en: Bottom Area Colors:
nl: Onderste blok kleuren

en: Bottom Background Color
nl: Onderste blok achtergrondkleur

en: Bottom Link Color
nl: Link kleur onderste blok

en: Bottom Link Hover Color
nl: Link hover kleur onderste blok

en: Bottom Text Color
nl: Tekst kleur onderste blok

en: Bottom Titles Color
nl: Onderste blok kleur titel

en: Breadcrumbs
nl: Broodkruimelpad

en: Business Contact Fields
nl: Business contact velden

en: Button Style:
nl: Button stijl:

en: Button Text:
nl: Button tekst:

en: By %1$s on %2$s
nl: Door %1$s op %2$s

en: Categories
nl: Categoriën

en: Categories:
nl: Categoriën:

en: Category Archive Title
nl: Categorie Archief Titel

en: Category to be displayed:
nl: Weer te geven categorie:

en: Center
nl: Midden

en: Change the Title:
nl: Wijzig de titel:

en: Change the excerpt length:
nl: Wijzig de uitreksel lengte:

en: Cheatin' uh?
nl: Smokkelen he?

en: Choose Alignment:
nl: Kies uitlijning:

en: Choose Theme:
nl: Kies Theme:

en: Choose a Revolution Slider:
nl: Selecteer een Revolution Slider:

en: Choose a custom color scheme from the first dropdown below and then choose a task to perform from the second dropdown, then hit the "Update" button.
nl: Kies een eigen kleurschema van de eerste dropdown hieronder en kies dan een uit te voeren taak  in de tweede dropdown, klik daarna op de "Update" button.

en: Choose a slider:
nl: Kies een slider:

en: Choose position:
nl: Kies positie:

en: Color of an active menu item.
nl: Kleur van een actief menu item

en: Color of an inactive menu item.
nl: Kleur van een inactief menu item

en: Color of the cubes before the first image appears, also the color of the back sides of the cube, which become visible at some transition types.
nl: Kleur van de blokken voordat de eerste afbeelding verschijnt, tevens de kleur van de achterkant van de blokken die zichtbaar wordt bij een aantal transactie types.

en: Color of the inner circle of an active menu item. Should equal the background color of the whole thing.
nl: Kleur van de binnenste cirkel van een actief menu item. Moet gelijk zijn aan de achtergrond van het geheel.

en: Color of the inner sides of the cube when sliced
nl: Kleur van de binnenste zijde van het blok indien gesneden

en: Color of the tooltip surface in the menu.
nl: Kleur van het tooltip oppervlak in het menu.

en: Color of the tooltip text.
nl: Kleur van de tooltip tekst.

en: Comments (RSS)
nl: Reactie (RSS)

en: Comments (RSS) link
nl: Reacties (RSS) link

en: Comments RSS Feed
nl: Reactie RSS Feed

en: Comments are closed.
nl: Geen reactie mogelijk.

en: Contact Form submission from %s
nl: Contactformulier bericht van %s

en: Contact Page
nl: Contact pagina

en: Contact the Author
nl: Contact met de auteur

en: Continue with the section below to customize the colors...
nl: Ga verder met de sectie hieronder om eigen kleuren in te stellen...

en: Continue with the section below to customize the slider...
nl: Ga verder met de sectie hieronder om de slider naar eigen wens in te stellen...

en: Control Color 1
nl: Control kleur 1

en: Control Color 2
nl: Control kleur 2

en: Controls' Alignment
nl: Controls' uitlijning

en: Controls' Distance
nl: Controls' afstand

en: Controls' Size
nl: Controls' afmeting

en: Copyright Message
nl: Copyright bericht

en: Copyright message displayed in the footer.
nl: Copyright bericht dat wordt weergegeven in de footer.

en: Cube Distance
nl: Blok afstand

en: Cube Distance:
nl: Blok afstand:

en: Current Slider
nl: Huidige slider

en: Custom Colors
nl: Kleuren

en: Custom Colors Switch
nl: Eigen kleuren switch

en: Custom Logo
nl: Eigen logo

en: Custom colors option:
nl: Eigen kleuren:

en: Cycle 1 (full width image)
nl: Cycle 1 (afbeelding volle breedte)

en: Cycle 1 Slider Settings:
nl: Cycle 1 Slider instellingen:

en: Cycle 2 (image with text)
nl: Cycle 2 (afbeelding met tekst)

en: Cycle 2 Slider Settings:
nl: Cycle 2 Slider instellingen:

en: Cycle 3 (image with sliding text)
nl: Cycle 3 (afbeelding met verplaatsende tekst)

en: Cycle 3 Slider Settings:
nl: Cycle 3 Slider instellingen:

en: Dark
nl: Donker

en: Default Image
nl: Standaard afbeelding

en: Default Pages Sidebar 2 Position
nl: Standaard pagina's sidebar 2 positie

en: Default Pages Sidebar 3 Position
nl: Standaard pagina's sidebar 3 positie

en: Default Pages Sidebar 4 Position
nl: Standaard pagina's sidebar 4 positie

en: Default Pages Sidebar 5 Position
nl: Standaard pagina's sidebar 5 positie

en: Default Pages Sidebar 6 Position
nl: Standaard pagina's sidebar 6 positie

en: Default Pages Sidebar 7 Position
nl: Standaard pagina's sidebar 7 positie

en: Default Pages Sidebar 8 Position
nl: Standaard pagina's sidebar 8 positie

en: Default Pages Sidebar Position
nl: Standaard pagina's sidebar positie

en: Default Post Thumbnail
nl: Standaard bericht thumbnail

en: Delay
nl: Vertraging

en: Delay between the start of one cube to the start of the next cube.
nl: Vertraging tussen de start van één blok tot de start van het volgende blok.

en: Delay in seconds between each block in the transition.
nl: Vertraging in seconden bij elk blok in de overgang.

en: Delay:
nl: Vertraging:

en: Depth Offset
nl: Diepte offset

en: Depth Offset:
nl: Diepte offset:

en: Descending
nl: Aflopend

en: Description text background
nl: Omschrijving tekst achtergrond.

en: Didn't find what you were looking for? Refine your search!
nl: Niet gevonden wat je zocht? Specificeer je zoekterm!

en: Direction:
nl: Richting:

en: Disable
nl: Deactiveren

en: Disable Theme Update Notifier
nl: Schakel thema update notificatie uit

en: Disable TimThumb
nl: Deactiveer Timthumb

en: Disable the theme's notification of new updates.
nl: Schakel thema notificaties voor nieuwe updates uit.

en: Disable the use of TimThumb script for cropping images.
nl: Schakel het gebruik van het TimThumb script voor bijsnijden van afbeeldingen uit.

en: Dismiss this notice
nl: Negeren dit bericht

en: Display Title immediately under the Main Menu, it spans the full width of page.
nl: Toon de Titel direct onder het hoofdmenu, het wordt over de volledige breedte getoond.

en: Display Title inside Main Content, it spans the main content width.
nl: Toon de Titel binnen de hoofd inhoud, het wordt over de breedt van de inhoud getoond.

en: Display subpages if present page only.
nl: Geef subpagina's weer indien beschikbaar.

en: Display the post image in single post view.
nl: Toon de Post Image in een enkel bericht pagina.

en: Distance between the controls (from the borders).
nl: Afstand tussen de controls (vanaf de randen).

en: Distance between two menu items (from center to center).
nl: Afstand tussen twee menu items (van midden naar midden).

en: Distance of the info text to the borders of its background.
nl: Afstand van de info tekst tot de rand van de achtergrond.

en: Distance of the menu from the bottom of the image.
nl: Afstand vanaf de menu items tot de afbeelding

en: Distance of the shadow from the bottom of the image.
nl: Afstand van de schaduw tot de onderkant van de afbeelding.

en: Do not link adjacent items in this category as gallery.
nl: Link aangrenzende items in deze categorie niet als galerij.

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
nl: Installatiepakket downloaden van <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Drop Shadow Alpha
nl: Slagschaduw Alpha

en: Drop Shadow Blur X
nl: Slagschaduw vervaging X

en: Drop Shadow Blur Y
nl: Slagschaduw vervaging Y

en: Drop Shadow Distance
nl: Slagschaduw afstand

en: Drop Shadow Scale
nl: Slagschaduw schaal

en: Duration in seconds of the motion tween for each block in the transition.
nl: Duur van de wissel in seconden voor elke overgang in de slider.

en: E-mail Recipient(s)
nl: E-mail ontvangers

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit the info text, erase all for none:
nl: Bewerk de info tekst, verwijder alles voor geen tekst:

en: Edit this entry.
nl: Bewerk deze pagina.

en: Edit this page
nl: Bewerk deze pagina.

en: Email Successfully Sent!
nl: Je e-mail is met succes verzonden!

en: Enable
nl: Activeren

en: Enable "style.css"
nl: Activeer "style.css"

en: Enable %1$sprettyPhoto%2$s script. In case of conflicts with some other lightbox plugins you may wish to disable the %1$sprettyPhoto%2$s script.
nl: Activeer het %1$sprettyPhoto%2$s script. In het geval van een conflict met een andere lightbox plugins zul je het %1$sprettyPhoto%2$s script moeten uitschakelen.

en: Enable %1$sstyle.css%2$s
nl: Activeer %1$sstyle.css%2$s

en: Enable Business Contact
nl: Activeer Business contact

en: Enable Contact Info Fields
nl: Activeer Contact info velden

en: Enable Custom "Featured Image"
nl: Activeer "Uitgelichte afbeelding"

en: Enable Default Thumb
nl: Activeer standaard thumb

en: Enable Feedback button (Display the Feedback button located in the most left side of the site)
nl: Activeer Feedback button (Geef de Feedback button weer uiterst links op de website)

en: Enable Google WebFonts.
nl: Activeer Google WebFonts.

en: Enable North American phone number validation
nl: Activeer Noord-Amerikaanse nummer validatie

en: Enable North American phone number validation in the contact email form
nl: Activeer Noord-Amerikaanse nummer validatie in het contactformulier

en: Enable Page Peel (Display the page curl/peel located in the top right corner of the site).  Could be used for your FeedBurner subscription or advertising.
nl: Activeer Page Peel (Geef de page curl/peel weer in de hoek rechtsbovenaan de pagina).  Kan worden gebruikt voor FeedBurner instelling of advertentie.

en: Enable ReCAPTCHA
nl: Activeer ReCAPTCHA

en: Enable This Section
nl: Activeer deze sectie

en: Enable Transition on Text
nl: Activeer transitie op tekst

en: Enable background images from other sections to show as well, you can achieve sort of layered layout.
nl: Activeer achtergrond beelden van andere secties om ook te laten zien, u kunt zo een gelaagde lay-out realiseren.

en: Enable default thumbnail for posts (This options is used with the "U-Design: Recent Posts" widget).
nl: Activeer de standaard thumbnail voor berichten (Deze optie wordt gebruikt voor de "U-Design: Recente berichten" widget).

en: Enable drop shadows to the sub-menus.
nl: Activeer slagschaduw bij submenu's.

en: Enable prettyPhoto script
nl: Activeer prettyPhoto script

en: Enable the %1$sstyle.css%2$s located in the theme's root folder. You can then edit that file from %3$sAppearance -> Edit%4$s to add any custom CSS. You would also need to enable this option if you want to use a %5$schild theme%6$s.
nl: Activeer de %1$sstyle.css%2$s in de thema's standaard locatie. Je kunt deze dan aanpassen vanaf %3$sWeergave -> Bewerker%4$s om eigen CSS toe te voegen. Je zult deze optie ook moeten activeren als je gebruik wil maken van een %5$schild theme%6$s.

en: Enable the Business Contact fields (see below for description)
nl: Activeer de Business contact velden (zie hieronder voor beschrijving)

en: Enable the Search box displayed in the top area of the page.
nl: Activeer het zoekveld dat wordt weergegeven bovenaan de pagina.

en: Enable this option and hit "Update" to add the Google Fonts to the available fonts listed below.
nl: Activeer deze optie en klik "Update" om de Google Fonts toe te voegen aan de beschikbare lettertypen in de lijst hieronder.

en: End slideshow after the last slide.
nl: Eindig de slideshow na de laatste slide.

en: Enter a URL or upload an image for your logo:
nl: Voer een URL in of upload een afbeelding voor je logo:

en: Enter a URL or upload an image:
nl: Voer een URL in of upload een afbeelding:

en: Enter the text for the post's 'Read more' link.  Leave blank to hide it.
nl: Voer de tekst in voor de 'Lees verder' button.  Laat leeg om de button te verbergen.

en: Entries (RSS)
nl: Berichten (RSS)

en: Entries (RSS) link
nl: Berichten (RSS) link

en: Excerpt Length
nl: Lengte uitreksel

en: Exclude Portfolio section(s) related posts from showing in the the general Blog section ("Blog page" template loop).
nl: Sluit Portfolio sectie(s) gerelateerde berichten uit bij de algemene blog sectie ("Blog pagina" template loop).

en: Exclude Portfolio(s) from Blog
nl: Sluit Portfolio(s) uit van de blog

en: Expand
nl: Uitrekken

en: External Link
nl: Externe link

en: F j, Y
nl: j F Y

en: Failed to connect to mailserver!
nl: Geen verbinding mogelijk met de mailserver!

en: False
nl: Deactiveer

en: Field of View
nl: Aanzicht

en: Firstly though, you have to create the Portfolio page(s) and assign the "Portfolio page" template to it.
nl: Maar allereerst moet je de portfolio pagina('s) aanmaken en koppelen aan het "Portfolio pagina".

en: Fix the position of the "Feedback" button to prevent it from scrolling with the page.
nl: Fixeer de positie van de "Feedback" button tijdens het scrollen van de pagina.

en: Fix the position of the background image so that it is not scrollable.
nl: Fixeer de positie van de achtergrond afbeelding tijdens het scrollen van de pagina.

en: Fixed Position
nl: Fixeer positie

en: Flashmo Grid Slider Settings:
nl: Flashmo Grid Slider instellingen:

en: Font Family:
nl: Lettertype:

en: Font Settings
nl: Lettertype

en: Font Size Coefficient:
nl: Lettergrootte coefficient:

en: Font Size:
nl: Lettergrootte:

en: Font color of the controls.
nl: Letterkleur van de controls.

en: Footer Area Colors:
nl: Footer blok kleuren

en: Footer Background Color
nl: Footer achtergrondkleur

en: Footer Background Image
nl: Footer

en: Footer Link Color
nl: Footer link kleur

en: Footer Link Hover Color
nl: Footer link hover kleur

en: Footer Options
nl: Footer

en: Footer Text Color
nl: Footer tekstkleur

en: For Background color  %1$sTop Area Background %2$s%3$s  will be used.
nl: Voor een achtergrond kleur zal de %1$sTop sectie achtergrondkleur %2$s%3$s worden gebruikt.

en: For help please refer to the %1$sDocumentation%2$s.
nl: Voor hulp kijk bij de %1$sDocumentatie%2$s.

en: Force Image Dimensions
nl: Forceer afbeelding

en: Front Page Sliders
nl: Home pagina sliders

en: Full-width Archive Page
nl: Volledige breedte Archief pagina

en: Full-width Blog Page
nl: Volledige breedte Blog pagina

en: Full-width Single Post View Page
nl: Volledige breedte enkel bericht pagina

en: General Font Settings
nl: Algemeen Lettertype

en: General Options
nl: Algemeen

en: General Settings:
nl: Algemene instellingen:

en: General Text and Link Colors:
nl: Standaard tekst en link kleur

en: Get the Code: All of the Home page examples source code is available here.
nl: Pak de code: Alle op de demo website gebruikte broncode is hier beschikbaar.

en: Go back to %s
nl: Ga terug naar %s

en: Header/Slider Background
nl: Header/slider achtergrond

en: Headings Color
nl: Titel kleur

en: Height of the tooltip surface in the menu.
nl: Hoogte van het tooltip oppervlak in het menu.

en: Height:
nl: Hoogte:

en: Hide Details
nl: Verberg detail

en: Hide the Bar
nl: Verberg de bar

en: Home Page After Content Row 1
nl: Home pagina -na hoofdinhoud- rij 1

en: Home Page After Content Row 2
nl: Home pagina -na hoofdinhoud- rij 2

en: Home Page Before Content
nl: Home pagina boven hoofdinhoud

en: Home Page Before Content Background Image
nl: Home pagina -boven hoofdinhoud-

en: Home Page Before Content Widget Area Colors:
nl: Home pagina widget blok kleuren boven hoofdinhoud:

en: Home Page Column 1
nl: Home pagina kolom 1

en: Home Page Column 2
nl: Home pagina kolom 2

en: Home Page Column 3
nl: Home pagina kolom 3

en: Home Page Column 4
nl: Home pagina kolom 4

en: Home Page Header/Slider Background Image
nl: Home pagina hoofd

en: Horizontal:
nl: Horizontaal:

en: If enabled this option will overwrite the default CSS styles.
nl: Indien geactiveerd zal deze optie de standaard CSS styles overschrijven.

en: If you don't see any categories in the dropdown(s) below it's because you haven't created any yet, in that case go to 'Posts -> Categories' and create a 'Portfolio' category there. Also don't forget to save all your Portfolio related Posts and sub categories under that category.
nl: Als je in de dropdown hieronder geen categorieën ziet komt dat omdat je er nog geen hebt aangemaakt. In dat geval, ga naar 'Berichten -> Categorieën' en creëer een 'Portfolio' categorie. Vergeet ook niet om portfolio gerelateerde berichten en subcategorieën te bewaren onder die categorie.

en: Image 2:
nl: Afbeelding 2:

en: Image Alignment
nl: Positie afbeelding

en: Image Frame
nl: Frame afbeelding

en: Image Height
nl: Hoogte afbeelding

en: Image Link:
nl: Afbeelding Link:

en: Image Width
nl: Breedte afbeelding

en: Image:
nl: Afbeelding:

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Flashmo slider, you may change that in here
nl: In het geval JavaScript is gedeactiveerd zal de 1e slider afbeelding worden getoond in plaats van de Flashmo slider, mogelijk wil je dat hier wijzigen

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Piecemaker 2 slider, you may change that in here
nl: In het geval JavaScript is gedeactiveerd zal de 1e slider afbeelding worden getoond in plaats van de Piecemaker 2 slider, mogelijk wil je dat hier wijzigen

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Piecemaker slider, you may change that in here
nl: In het geval JavaScript is gedeactiveerd zal de 1e slider afbeelding worden getoond in plaats van de Piecemaker slider, mogelijk wil je dat hier wijzigen

en: Info Background
nl: Info achtergrond

en: Info Background Alpha
nl: Info achtergrond Alpha

en: Info Margin
nl: Info marge

en: Info Sharpness
nl: Info scherpte

en: Info Text:
nl: Info tekst:

en: Info Thickness
nl: Info dikte

en: Info Width
nl: Info breedte

en: Inner Color
nl: Kleur binnenkant

en: Inner Side Color
nl: Binnenzijde kleur

en: Install
nl: Installeren

en: Install Plugins
nl: Plugin installeren

en: Install Required Plugins
nl: Installeer de vereiste plugins

en: Install package not available.
nl: Installatiepakket niet beschikbaar.

en: Installed But Not Activated
nl: Geïnstalleerd maar niet geactiveerd

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
nl: Installeren Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
nl: Installeer plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
nl: Installeren en activeren Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing the plugin&#8230;
nl: Installeren van de plugin&#8230;

en: Language:
nl: Taal:

en: Latest Posts
nl: Laatste berichten

en: Leave a Reply
nl: Laat een reactie achter

en: Leave a Reply to %s
nl: Geef een reactie op %s

en: Leave a comment
nl: Geef een reactie

en: Leave the Title field blank if you would like to display the parent page Title instead.
nl: Laat het Titel veld leeg als je de titel van de hoofdpagina wilt weergeven.

en: Left
nl: Links

en: Let me help you find it:
nl: Laat me je helpen het te vinden:

en: Light
nl: Licht

en: Limit the number of words to show from each post:
nl: Limiteer het aantal woorden dat moet worden getoond voor elk bericht:

en: Line 1:
nl: Lijn 1:

en: Line 2:
nl: Lijn 2:

en: Line 3:
nl: Lijn 3:

en: Line 4:
nl: Lijn 4:

en: Line 5:
nl: Lijn 5:

en: Line 6:
nl: Lijn 6:

en: Line 7:
nl: Lijn 7:

en: Line Height:
nl: Lijnhoogte:

en: Link Color
nl: Link kleur

en: Link Hover Color
nl: Link hover kleur

en: Loader Color
nl: Kleur lader

en: Log out &raquo;
nl: Afmelden &raquo;

en: Log out of this account
nl: Meld je af

en: Logged in as <a href="%1$s/wp-admin/profile.php">%2$s</a>.
nl: Ingelogd als <a href="%1$s/wp-admin/profile.php">%2$s</a>.

en: Login Form
nl: Login formulier

en: Logo Dimensions
nl: Logo afmetingen

en: Logout
nl: Afmelden

en: Mail (will not be published)
nl: E-mail (wordt niet gepubliceerd)

en: Main Content Area Background
nl: Hoofdinhoud achtergrond

en: Main Content Background Image
nl: Hoofdinhoud

en: Main Menu Position
nl: Positie hoofdmenu

en: Main RSS Feed
nl: Hoofd RSS Feed

en: Main body text color affecting the entire site.
nl: Algemene tekst kleur van invloed op de gehele website.

en: Main link color affecting the entire site.
nl: Algemene kleur voor links van invloed op de gehele website.

en: Margin of the text to the left end of the tooltip.
nl: Marge tussen de linkerkant van de tooltip en de tekst.

en: Margin of the text to the right end of the tooltip.
nl: Marge tussen de rechterkant van de tooltip en de tekst.

en: Menu Color 1
nl: Menu kleur 1

en: Menu Color 2
nl: Menu kleur 2

en: Menu Color 3
nl: Menu kleur 3

en: Menu Distance X
nl: Menu afstand X

en: Menu Distance Y
nl: Menu afstand Y

en: Message:
nl: Bericht:

en: Midsection Colors:
nl: Kleuren middelste sectie

en: Milliseconds between slide transitions (0 to disable auto advance).
nl: Milliseconden tussen slide transities (0 om automatische voortgang uit te schakelen).

en: Monthly Archives
nl: Maandelijkse Archieven

en: Name
nl: Naam

en: No
nl: Nee

en: No JavaScript image
nl: Geen JavaScript afbeelding

en: No Repeat
nl: Geen herhaling

en: No Responses
nl: Geen reacties

en: No Slider
nl: Geen slider

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
nl: Geen plugins te installeren of te activeren. <a href="%1$s" title="Keer terug naar het Dashboard">Keer terug naar het Dashboard</a>

en: No posts by this author.
nl: Geen artikelen van deze auteur.

en: No sliders found!  Please create a new slider from the %1$sRevolution Slider%2$s page.
nl: Geen sliders gevonden! Maak een nieuwe slider op de %1$sRevolution Slider%2$s pagina.

en: Not Found
nl: Niet gevonden

en: Not Installed
nl: Niet geinstalleerd

en: Note: If you wish to remove the border line under the top navigation menu, the option for that is located under: %1$s General Options %2$s Border Under the Menu %3$s
nl: NB: Wanneer je de lijn onder het navigatie menu wil verwijderen, kun je de optie hiervoor vinden onder %1$s Algemeen %2$s Lijn onder het menu %3$s

en: Note: Portfolio posts are those that have been assigned to a portfolio related category. A portfolio related category is one which either directly or indirectly (parent or descendant) has been assigned to a "Portfolio page" template (see the "Portfolio section above for these assignments)
nl: NB: Portfolio berichten zijn berichten die zijn toegekend aan een portfolio gerelateerde categorie. Een portfolio gerelateerde categorie is een categorie die direct of indirect is gekoppeld aan een "Portfolio pagina" template (zie de "Portfolio pagina's hierboven voor deze toekenningen)

en: Note: The "Default Colors" cannot be deleted.
nl: NB: De "Standaard Kleuren" kunnen niet worden verwijderd.

en: Note: the minimum recommended height is 55px.
nl: NB: de geadviseerde minimum hoogte is 55px.

en: Number of Columns
nl: Aantal kolommen

en: Number of Rows
nl: Aantal rijen

en: Number of columns, in which the images will be sliced, 6 columns by default ( or any number of columns )
nl: Aantal kolommen waarin afbeeldingen worden gesneden, standaard 6 kolommen ( of welk ander aantal ook )

en: Number of pieces to which the image is sliced.
nl: Aantal segmenten waarin de afbeeldingen worden gesneden.

en: Number of posts to show:
nl: Aantal berichten om te laten zien:

en: Number of posts to skip:
nl: Aantal berichten over te slaan:

en: Number of rows, in which the images will be sliced, 4 rows by default ( or any number of rows )
nl: Aantal rijen waarin de afbeeldingen gesneden zijn, standaard 4 rijen ( of welk ander aantal ook )

en: Number of seconds between transitions, 2.4 seconds by default ( or any number of seconds ).
nl: Aantal seconden tussen overgangen, standaard 2.4 seconden ( of welk aantal seconden ook ).

en: Number of seconds for each element to be turned.
nl: Aantal seconden tussen elke slide.

en: Number of seconds from one element starting to turn to the next element starting.
nl: Aantal seconden tussen het starten van het ene element en het starten van de volgende.

en: Number of seconds from one transition to another, if not stopped. Set to 0 to disable autoplay.
nl: Aantal seconden tussen de ene transitie en de andere, mits niet gestopt. Stel in op 0 om automatisch afspelen te deactiveren.

en: Number of seconds to the next image.
nl: Aantal seconden naar de volgende afbeelding.

en: Number of segments
nl: Aantal segmenten

en: Number of segments, in which the images will be sliced.
nl: Aantal segmenten waarin de afbeeldingen worden gesneden.

en: On %1$s
nl: Op %1$s

en: One Continuous Background Image That Will Span Across All Sections
nl: Één Achtergrond afbeelding die zich uitstrekt over de gehele pagina

en: Oops..., I cannot find that page you are looking for, sorry... (Error 404)
nl: Oeps er is iets mis gegaan... Ik kan de pagina die je zoekt niet vinden (Error 404)

en: Options <small>(version %1$s)</small>
nl: Instellingen <small>(versie %1$s)</small>

en: Original Order
nl: Orginele volgorde

en: Page Not Found (Error 404)
nl: Pagina niet gevonden (Error 404)

en: Page Title
nl: Pagina titel

en: Page Title Background Color
nl: Pagina Titel Achtergrond Kleur

en: Page Title Background Image
nl: Pagina Titel

en: Page Title Color
nl: Kleur pagina titel

en: Pages
nl: Pagina's

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Paste the full path to your image:
nl: Vul de volledige URL naar je afbeelding in:

en: Paste your Google Analytics or other tracking code here. It will be inserted just before the closing &lt;/head&gt; tag.
nl: Plak je Google Analytics of andere tracking code hier. De code zal worden toegevoegd net voor de sluitende head tag van elke pagina.

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Phone Number Information
nl: Telefoonnummer informatie

en: Phone Number validation
nl: Telefoonnummer validatie

en: Phone:
nl: Telefoonnummer:

en: Pick a specific category:
nl: Kies een specifieke categorie:

en: Piecemaker 2 Slider Settings:
nl: Piecemaker 2 Slider instellingen:

en: Piecemaker 2 Transitions:
nl: Piecemaker 2 transities:

en: Piecemaker Slider Settings:
nl: Piecemaker Slider instellingen:

en: Pieces
nl: Delen

en: Pieces:
nl: Delen:

en: Please enter a name
nl: Voer een naam in

en: Please enter a valid %1$s and %2$s
nl: Vermeld een geldig %1$s en %2$s

en: Please enter a valid %s
nl: Vermeld een geldig %s

en: Please enter a valid email address
nl: Voer een geldig e-mailadres in

en: Please enter recipient's email address, comma-separate multiple recipients:
nl: Voer e-mailadressen in van ontvangers, meerdere adressen gescheiden met een komma:

en: Please enter your message
nl: Voer je bericht in

en: Please note that the actual Slogan text can be changed or deleted at %1$sSettings -> General%2$s <strong>Tagline</strong> option.
nl: De slogan kan worden gewijzigd of verwijderd in %1$sInstellingen -> Algemeen%2$s bij de <strong>Site omschrijving</strong> optie.

en: Please note: ReCAPTCHA will be automatically disabled if the two fields below are empty!
nl: NB: ReCAPTCHA zal automatisch worden gedeactiveerd als de twee onderstaande velden leeg zijn!

en: Please use the form below to send us an email:
nl: Stuur ons een e-mail via onderstaand formulier:

en: Plugin activated successfully.
nl: Plugin succesvol geactiveerd.

en: Plugin activation failed.
nl: Plugin activering mislukt.

en: Plugin install failed.
nl: Plugin installatie is mislukt.

en: Plugin installed successfully.
nl: Plugin met succes geïnstalleerd.

en: Portfolio Pages
nl: Portfolio pagina's

en: Portfolio Post Author
nl: Portfolio auteur bericht

en: Portfolio Post Metadata
nl: Portfolio bericht Metadata

en: Portfolio Post Tags
nl: Portfolio Bericht Tags

en: Portfolio Section
nl: Portfolio pagina

en: Portfolio Title Position
nl: Portfolio titel positie

en: Portfolio section for this page has not been found!
nl: Portfolio onderdeel voor deze pagina is niet gevonden!

en: Post Image in Single Post View
nl: Post Image in enkel bericht pagina

en: Post Tags
nl: Bericht Tags

en: Posts by
nl: Artikelen door

en: Pre-Packaged
nl: Voorverpakt

en: Preview image not available!.
nl: Voorbeeld afbeelding is niet beschikbaar!.

en: Preview item is not available!.
nl: Voorbeeld item is niet beschikbaar!.

en: Preview the available fonts at
nl: Toon voorbeeld van de beschikbare lettertypen bij

en: Primary Navigation
nl: Hoofdmenu

en: Private Repository
nl: Privé opslagplaats

en: Profile:
nl: Profiel:

en: ReCAPTCHA Language
nl: ReCAPTCHA taal

en: Read more
nl: Lees verder

en: Read more...
nl: Lees verder...

en: Recommended
nl: Aanbevolen

en: Recover password
nl: Wachtwoord kwijt?

en: Register
nl: Registreer

en: Remember me
nl: Login onthouden?

en: Remove Sidebar
nl: Verwijder sidebar

en: Remove Title (SEO-Friendly)
nl: Verwijder de titel (SEO-vriendelijk)

en: Remove Title Completely
nl: Volledig verwijderen titel

en: Remove Title visually, so that human visitors will not see it, yet it will still be served as an "h1" heading to search engine spiders.
nl: Verwijder de zichtbare Titel. Hierdoor zullen bezoekers de titel niet zien, echter zal het nog steeds voor zoekmachines als "h1" zichtbaar zijn.

en: Remove the "Archive for the '...' Category" string from the category archive title.
nl: Verwijder "Archief voor de '...' Categorie" van de categorie archief titel.

en: Remove the 3D shadow under the slider
nl: Verwijder de 3D schaduw onder de slider

en: Remove the border line located under the menu.
nl: Verwijder de lijn onder het menu.

en: Remove the image frame with the border around the image?
nl: Verwijder het frame met de rand om de afbeelding?

en: Remove the sidebar from Archive pages (e.g. Category archives, Date archives, Tag archives, etc.).
nl: Verwijder de sidebar van Archief pagina's (b.v. Categorie Archief, Datum Archief, Tag Archief, enz.).

en: Remove the sidebar from Blog pages.
nl: Verwijder de sidebar van Blog pagina's.

en: Remove the sidebar from Single Post View Portfolio pages.
nl: Verwijder de sidebar van een enkel bericht pagina.

en: Remove the sidebar from Single Post View pages.
nl: Verwijder de sidebar van een enkel bericht pagina.

en: Remove the sidebar from the Contact page, which will make it a full-width page layout.
nl: Verwijder de sidebar van de Contact pagina, dit maakt het een volledige breedte pagina.

en: Repeat both Vertically and Horizontally
nl: Herhaal zowel Verticaal en Horizontaal

en: Repeat only Horizontally
nl: Herhaal alleen Horizontaal

en: Repeat only Vertically
nl: Herhaal alleen Verticaal

en: Required
nl: Verplicht

en: Reset to defaults
nl: Herstel standaard instellingen.

en: Return to Required Plugins Installer
nl: Keer terug naar de vereiste plugins

en: Return to the Dashboard
nl: Keer terug naar het Dashboard

en: Right
nl: Rechts

en: Rotation:
nl: Rotatie:

en: Save
nl: Bewaar

en: Save & Activate
nl: Bewaar & activeer

en: Save Changes
nl: Bewaar instellingen

en: Save the current custom colors.
nl: Bewaar de huidige eigen kleurinstellingen.

en: Search
nl: Zoek

en: Search Box
nl: Zoekveld

en: Search Results for <em>%s</em>
nl: Zoekresultaten voor <em>%s</em>

en: Search for:
nl: Zoek naar:

en: Search...
nl: Zoek...

en: Select Category
nl: Selecteer categorie

en: Select this option to apply the settings below to the "Featured Image".
nl: Selecteer deze optie om de onderstaande instellingen voor "Uitgelichte afbeelding" toe te passen.

en: Select this option to crop and resize the image with TimThumb script which is recommended if you would like all images to be of the same dimensions, otherwise the built-in WordPress resizing will be applied to the "Featured Image".
nl: Selecteer deze optie om de afbeelding met TimThumb script aan te passen, wat is aanbevolen als je alle afbeeldingen dezelfde afmetingen wilt geven. Doe je dit niet zal WordPress automatisch de "Uitgelichte afbeelding" afbeelding bijwerken.

en: Sender's name:
nl: Naam afzender:

en: Set the auto play option, true by default ( or false ).
nl: Stel het automatisch afspelen in, standaard geactiveerd (of deactiveer).

en: Set the width of the "Home Page Column 1" Widget Area as constant 1/3 width (Applies only to a two column layout, in other words having the first widget area "Home Page Column 1" in combination with any of the other widget areas being active).
nl: Zet de breedte van het "Home Page Column 1" Widget blok vast op 1/3 van de breedte (Wordt alleen toegepast op een 2-koloms layout, in andere woorden; eerste widget blok "Home Page Column 1" in combinatie met elke andere widgets die actief zijn).

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Shadow Darkness
nl: Schaduw donkerheid

en: Shadows:
nl: Schaduw:

en: Sharpness of the info text (-400 to 400).
nl: Scherpte van de info tekst (-400 tot 400).

en: Sharpness of the tooltip text (-400 to 400). %1$sMore info%2$s
nl: Scherpte van de tooltip tekst (-400 tot 400). %1$sMeer info%2$s

en: Show "Comments (RSS)" link in footer?
nl: Toon "Reacties (RSS)" link.

en: Show "Entries (RSS)" link in footer?
nl: Toon "Berichten (RSS)" link.

en: Show "Read more &rarr;" link
nl: Toon "Lees meer &rarr;" link

en: Show "is proudly powered by %s" in footer?
nl: Toon "is proudly powered by %s".

en: Show %1$sThemeForest Affiliate%2$s link in footer?
nl: Toon %1$sThemeForest Affiliate%2$s link?

en: Show All
nl: Toon alle

en: Show Author Name
nl: Toon auteur naam

en: Show Author Name ("Portfolio Post Metadata" needs to be enabled for this option)
nl: Toon Auteur Naam ("Portfolio Post Metadata" moet geactiveerd zijn voor deze optie)

en: Show Breadcrumbs
nl: Toon broodkruimelpad

en: Show Comment Area
nl: Toon gedeelte met reacties

en: Show Comments on Pages
nl: Toon reacties op pagina's

en: Show Comments on Pages. Those are the pages assigned with the 'Default Page', 'Page Template 2', ..., 'Page Template 8' and 'Full-width Page' templates. Additionally, you can 'Allow' these comments from the individual page's configuration.
nl: Toon reacties op pagina's. Dit zijn de pagina's gekoppeld aan de 'Default Page', 'Page Template 2', 'Page Template 3' en 'Page Template 4' templates. Aanvullend kun je deze reacties 'toestaan' in de configuratie van de individuele pagina's.

en: Show Details
nl: Toon Details

en: Show Excerpt
nl: Toon uitreksel

en: Show Portfolio Post Metadata box (Single View).
nl: Toon Portfolio bericht Metadata veld (berichtweergave).

en: Show Portfolio Post Tags
nl: Toon Portfolio Bericht Tags

en: Show Post Author
nl: Toon auteur bericht

en: Show Post Tags
nl: Toon Bericht Tags

en: Show as dropdown
nl: Toon als dropdown

en: Show comment area in Portfolio posts (Single View)
nl: Toon gedeelte met reacties in Portfolio berichten (berichtweergave)

en: Show date & author info
nl: Toon datum & auteur info

en: Show hierarchy
nl: Toon hierarchie

en: Show post counts
nl: Toon aantal berichten

en: Show the Bar
nl: Toon de bar

en: Show the Bar and Photo Description
nl: Toon de bar en omschrijving afbeelding

en: Show the excerpt instead of the full post content on the Blog page.
nl: Toon alleen het uitreksel in plaats van de volledige bericht inhoud op de Blog pagina.

en: Show the top navigation menu's auto arrows. Those are the arrows indicating a submenu.
nl: Toon automatisch pijltjes in het hoofdmenu. Dit zijn de pijltjes die impliceren dat er een submenu bestaat.

en: Show thumbnail frame shadow
nl: Toon thumbnail frame schaduw

en: Show thumbnails
nl: Toon thumbnail

en: Side Shadow Alpha
nl: Zijkant schaduw Alpha

en: Sidebar Position
nl: Sidebar positie

en: Sides color of the sliced elements
nl: Kleur zijden van gesneden elementen

en: Sides get darker when moved away from the front. This is the degree of darkness 0 = no change, 1 = 100%s black.
nl: Zijkanten worden donkerder als ze weg bewegen van de voorkant. Dit is de donkerheids gradatie 0 = geen verloop, 1 = 100%s zwart.

en: Site Feeds
nl: Website Feeds

en: Site's top section background color. This is the section with the logo, logan, phone number and search box, immediately above the menu.
nl: Top sectie achtergrond kleur. Dit is het blok met het logo, de slogan, telefoonnummer en zoekveld, net boven het menu.

en: Sitemap Page Sidebar Position
nl: Sitemap pagina sidebar positie

en: Size of the controls, which appear on rollover (play, stop, info, link).
nl: Afmeting van de controls, die verschijnen bij rollover (afspelen, stop, info, link).

en: Slide text
nl: Slide tekst

en: Slider Image
nl: Slider afbeelding

en: Slider text color including the Title.
nl: Slider tekstkleur inclusief de titel.

en: Slider text color.
nl: Slide tekst kleur.

en: Slogan Font Size
nl: Slogan lettergrootte

en: Slogan Position from the Left
nl: Slogan positie vanaf de linkerkant

en: Slogan Position from the Top
nl: Slogan positie vanaf de bovenkant

en: Some html tags and inline styling could be used for formatting here, e.g.
nl: Je kunt html tags en inline styling gebruiken voor opmaak.

en: Something went wrong with the plugin API.
nl: Er ging iets mis gegaan met de plugin API.

en: Something went wrong.
nl: Er is iets fout gegaan.

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
nl: Sorry, maar je zoekt naar iets dat niet beschikbaar is.

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
nl: Sorry, geen attachments gevonden die voldoen aan je criteria.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
nl: Sorry,er zijn geen berichten met die zoekterm.

en: Sort By:
nl: Sorteer op:

en: Source
nl: Bron

en: Speed of the transition.
nl: Snelheid van de transitie.

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Study the above text for slider's specific syntax
nl: Bestudeer bovenstaande tekst voor de syntax van de betreffende slider.

en: Submit
nl: Verstuur

en: Submit Comment
nl: Plaats reactie

en: Subscribe
nl: Aanmelden

en: Tag:
nl: Label:

en: Target:
nl: Doel:

en: Text Background
nl: Tekst achtergrond

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Text Distance
nl: Tekst afstand

en: Text Line Height
nl: Tekst lijnhoogte

en: Text Size
nl: Tekst grootte

en: Thank you <strong>%s</strong> for using our contact form! Your email was successfully sent and we will be in touch with you shortly.
nl: Dank je <strong>%s</strong> voor het sturen van je bericht! Je e-mail is succesvol verzonden. We nemen snel contact met je op.

en: The Business Contact Fields provide a way to better display additional contact information such as Company Name, Address, Phone, etc. An example of a Field pair could be <strong>Telephone: (123) 123-4567</strong>, where you would enter the "<strong>Telephone:</strong>" part in the first field and "<strong>(123) 123-4567</strong>" in the second (under the same "Line #") respectively.
nl: De Business contact velden voorzien in een manier om aanvullende contact info beter weer te geven, zoals bedrijfsnaam, adres, telefoon, etc. Een voorbeeld van een veld paar kan zijn <strong>Telefoon: (123) 1234567</strong>, waar je het "<strong>Telefoon:</strong>" deel zou zetten in het eerste veld en "<strong>(123) 1234567</strong>" in het tweede (op hetzelfde "Regel #").

en: The Font Size Coefficient is multiplied by the actual heading size in "em", thus any coefficient greater than "1.0" will cause the font size to inclease and any coefficient less than "1.0 will produce smaller font size.
nl: De lettergrootte Coefficient wordt vermenigvuldigd met de actuele titel grootte in "em", dus alle coefficienten groter dan "1.0" zullen resulteren in grotere lettergrootte en alle coefficienten kleiner dan "1.0 zullen resulteren in een kleinere lettergrootte.

en: The alpha of the background of the info text, the image shines through, when smaller than 1.
nl: De alpha van de achtergrond van de info tekst, de afbeelding schijnt erdoor heen indien kleiner dan 1.

en: The background color of the info text field.
nl: De achtergrondkleur van het info tekstveld.

en: The button is activated only if a <strong>Link</strong> is provided. To remove the button just replace the link with a single space.
nl: De button is alleen geactiveerd als een <strong>Link</strong> wordt gebruikt. Om de button te verwijderen, vul een spatie in.

en: The display of the slide object moving down the z axis (1 to 179). It appears to change size quickly and moves a great distance. %1$sMore info%2$s
nl: De weergave van het slide object bewegend naar de z as (1 tot 179). Het verschijnt in snel veranderend formaat en beweegt over grote afstand. %1$sMeer info%2$s

en: The following plugin was activated successfully: %s.
nl: De volgende plugin is met succes geactiveerd: %s.

en: The following settings refer to the individual portfolio item post (single post view)
nl: De volgende instellingen hebben betrekking op het individuele portfolio item bericht

en: The following text: "Written by: Author Name" will be added to the postmetadata box. The author's name will be displayed as specified under %1$sUsers -> Your Profile%2$s <strong>Display name publicly as</strong> field and linking it to the author's page.
nl: De volgende tekst: "Geplaatst door: Naam auteur" zal worden toegevoegd aan het postmetadata veld. De naam van de auteur zal worden weergegeven zoals gespecificeerd onder %1$sGebruikers -> Je profiel%2$s <strong>Geef naam publiekelijk weer als</strong> veld en zal gelinkt zijn aan de URL gespecificeerd onder het <strong>Website</strong> veld.

en: The height in pixels of the slider images (400 recommended).
nl: De hoogte in pixels van de slider afbeeldingen (400 aanbevolen).

en: The height of every image.
nl: De hoogte van elke afbeelding.

en: The height of the images to be loaded.
nl: De hoogte van de te laden afbeeldingen.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
nl: Het installatie- en activeringproces begint. Dit proces kan op sommige hosts een tijdje duren, dus wees geduldig.

en: The installation of %1$s failed.
nl: De installatie van %1$s is mislukt.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
nl: Het installatieproces is gestart. Dit proces kan op sommige hosts een tijdje duren, dus wees geduldig.

en: The margin of the text field in the info section to all sides.
nl: De marge van het tekstveld in de info sectie ten opzichte van alle zijden.

en: The most recent posts with teaser text
nl: Meest recente berichten met teaser tekst

en: The style of the tooltip text, specified in the CSS file. Default: "P-Italic"
nl: De stijl van de tooltip tekst, gespecificeerd in de CSS file. Standaard: "P-Italic"

en: The width in pixels of the slider images (940 recommended).
nl: De breedte in pixels van de slider afbeeldingen (940 aanbevolen).

en: The width of every image.
nl: De breedte van elke afbeeldingen.

en: The width of the images to be loaded.
nl: De breedte van de te laden afbeeldingen.

en: The width of the info text field.
nl: De breedte van het info tekstveld

en: ThemeForest %1$susername%2$s:
nl: ThemeForest %1$sgebruikersnaam%2$s:

en: Thickness of the info text (-400 to 400).
nl: Dikte van de info tekst (-400 tot 400).

en: Thickness of the tooltip text (-400 to 400). %1$sMore info%2$s
nl: Dikte van de tooltip tekst (-400 tot 400). %1$sMeer info%2$s

en: This color affects the slogan, phone number and search text.
nl: De kleur voor de slogan, telefoonnummer en zoektekst.

en: This font is applied to all h1, h2, h3, h4, h5, h6 - Headings (with small exceptions) and  the Slogan (Tagline):
nl: Dit lettertype wordt toegepast op alle h1, h2, h3, h4, h5, h6 - kopteksten (met kleine uitzonderingen) en  de slogan (Tagline):

en: This is the area in the slider displaying additional controls and text.
nl: Dit is het gedeelte in de slider die aanvullende onderdelen en tekst weergeeft.

en: This is the background color behind the home page sliders.
nl: Dit is de achtergrond kleur achter de hoofdpagina sliders.

en: This is the background color behind the page titles.
nl: Dit is de achtergrond kleur achter de pagina titels.

en: This is the background color for the bottom area.
nl: Dit is de achtergrondkleur voor het onderste blok.

en: This is the background color.
nl: Dit is de achtergrondkleur.

en: This is the bottom area link color.
nl: Dit is de kleur van links in het onderste blok.

en: This is the bottom area link hover color.
nl: Dit is de hover kleur van links in het onderste blok.

en: This is the color applied to the bottom area widget titles.
nl: Dit is de kleur toegepast op de widget titels in het onderste blok.

en: This is the color for general H1, H2, H3, H4 ,H5 ,H6 Headings where applicable.
nl: De kleur voor de algemene H1, H2, H3, H4 ,H5 ,H6 titels.

en: This is the color for the title of pages/posts/archives, etc. located in the area underneath the menu.
nl: Dit is de kleurvoor de titel van pagina's, berichten, archief, etc. die in het blok onder het menu staan.

en: This is the color for the title of widgets used in this Widget Area, usually an "H3" Headings.
nl: Dit is de kleur van de widget titel die wordt gebruikt in het widget blok, doorgaans een "H3" titel.

en: This is the color of the main content wrapper background.
nl: Dit is de achtergrondkleur van de hoofdinhoud.

en: This is the color of the main menu active/selected link.
nl: Dit is de kleur voor de actieve link in het hoofdmenu.

en: This is the color of the main menu hover link.
nl: Dit is de kleur voor de hover link in het hoofdmenu.

en: This is the color of the main menu links.
nl: Dit is de kleur voor de links in het hoofdmenu.

en: This is the default text color applied to the bottom area.
nl: Dit is de standaard tekstkleur in het onderste blok.

en: This is the default text color applied to this Widget Area.
nl: Dit is de standaard tekstkleur in dit widget blok.

en: This is the field displayed in the E-mail form on the Contact page template. If checked, the validation for North American phone numbers will be enabled.
nl: Dit is het veld dat wordt weergegeven in het contactformulier in de Contact pagina template. Indien aangevinkt zal de validatie voor Noord-Amerikaanse nummers geactiveerd zijn.

en: This is the footer background color.
nl: Dit is de achtergrondkleur van de footer.

en: This is the footer general text color.
nl: Dit is de standaard tekstkleur in de footer.

en: This is the footer link color.
nl: Dit is de kleur van links in de footer.

en: This is the footer link hover color.
nl: Dit is de hover kleur van links in de footer.

en: This is the info box situated right under the post and just above the comments area.
nl: Dit is het info blok tussen het bericht en het gedeelte met de reacties.

en: This is the link hover color.
nl: De kleur van een link bij mouse-over.

en: This is the post title shown with every thumbnail. Choose whether you would like to have it displayed above the Thumbnail or just below it.
nl: Dit is de bericht titel getoond met elke thumbnail. Kies of je deze boven of onder de thumbnail getoond wilt hebben.

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Default Template".
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Default Template".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 2".
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Page Template 2".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 3".
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Page Template 3".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 4".
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Page Template 4".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 5".
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Page Template 5".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 6".
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Page Template 6".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 7".
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Page Template 7".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 8".
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Page Template 8".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Sitemap page" template.
nl: Dit is de sidebar positie voor alle pagina's die zijn gekoppeld aan "Sitemap page" template.

en: This is the sidebar shown on blog pages
nl: Dit is de sidebar die wordt getoond op blog pagina's

en: This is the sidebar shown on individual portfolio items' posts
nl: Dit is de sidebar die wordt getoond bij individuele portfolio item berichten

en: This is the sidebar shown on the Contact page
nl: Dit is de sidebar die wordt weergegeven op de contact pagina

en: This is the title text displayed in the place of the slider on the home page
nl: Dit is de titel tekst weergegeven op de plaats van de slider op de home pagina.

en: This key is used when communicating between your server and the ReCAPTCHA server. Be sure to keep it a secret.
nl: Deze key wordt gebruikt bij de communicatie tussen jouw server en de ReCAPTCHA server. Houd deze code geheim.

en: This number refers to the number of words to show.
nl: Limiteer het aantal woorden dat moet worden getoond.

en: This option sets the main navigation menu alignment.
nl: Deze optie stelt de uitlijning van het hoofdmenu.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
nl: Dit bericht is met wachtwoord beschermd. Login om de reacties te bekijken.

en: This textfield supports HTML and CSS. The CSS classes used are located in "sliders/flashmo/grid_slider/flashmo_224_style.css"
nl: Deze tekstvelden ondersteunen HTML en CSS. De CSS classes die worden gebruikt vind je in "sliders/flashmo/grid_slider/flashmo_224_style.css"

en: Thumbnail Dimensions:
nl: Afmetingen thumbnail

en: Time
nl: Tijd

en: Time for one cube to turn.
nl: Tijd voor één blok draait.

en: Time:
nl: Tijd:

en: Tip: To upload an image click on 'Upload Image' button below. Once the image is uploaded it will give you various options. Click on 'Insert into Post' button. Once you click on 'Insert into Post', link with the uploaded image will be inserted into the corresponding text field below. The background image is placed according to the background-position property. If 'No Repeat' is specified (see below), the image is placed at the element's top center possition.
nl: Tip: Om een afbeelding te uploaden klik hieronder op 'Upload Afbeelding'. Wanneer de afbeelding is geüpload heb je verschillende opties. Klik op 'Invoegen in bericht' knop. Wanneer je op 'Invoegen in bericht' hebt geklikt, wordt een koppeling met de afbeelding in de corresponderende veld gemaakt. De achtergrond afbeelding wordt geplaatst zoals is gedefinieerd bij de achtergrond eigenschappen. Als 'Geen herhaling' is geselecteerd, wordt de afbeelding geplaatst in het midden van de bovenkant van het element.

en: Title Attribute:
nl: Titel attribuut:

en: Title Color
nl: Kleur titel

en: Title Headings Font Settings
nl: Titels Lettertype

en: Title Position 1
nl: Titel positie 1

en: Title Position 2
nl: Titel positie 2

en: Title Text
nl: Titel tekst

en: Title:
nl: Titel:

en: To Portfolio page
nl: Aan Portfolio pagina

en: To create additional sliders or to configure the existing ones please refer to the %1$sRevolution Slider%2$s page.
nl: Om een extra slider te maken of het configureren van bestaande, kijk op de %1$sRevolution Slider%2$s pagina.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>BlogSidebar</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <strong><em>BlogSidebar</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>ContactSidebar</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <strong><em>ContactSidebar</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 2</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <em>Pages Sidebar 2</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 3</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <strong><em>Pages Sidebar 3</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 4</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <strong><em>Pages Sidebar 4</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 5</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <em>Pages Sidebar 5</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 6</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <em>Pages Sidebar 6</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 7</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <em>Pages Sidebar 7</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 8</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <em>Pages Sidebar 8</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <strong><em>Pages Sidebar</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>PortfolioSidebar</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <strong><em>PortfolioSidebar</em></strong> Widget

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>SitemapSidebar</em></strong> Widget Area
nl: Om deze sidebar te wijzigen, ga naar admin backend's <strong><em>Weergave -> Widgets</em></strong> en plaats widgets in de <strong><em>SitemapSidebar</em></strong> Widget

en: To remove the text just leave a single space.
nl: Zet een spatie om de tekst leeg te laten.

en: To upload an image click on "Upload Logo" button. Once the image is uploaded it will give you various options. Click on "Insert into Post" button. Once you click on "Insert into Post", link with the uploaded image will be inserted into the text field above.
nl: Om een logo te uploaden klik hierboven op  'Upload logo' . Wanneer de afbeelding is geüpload heb je verschillende opties. Klik op  'Invoegen in bericht'  knop. Wanneer je op  'Invoegen in bericht'  hebt geklikt, wordt een koppeling met de afbeelding in de corresponderende veld gemaakt.

en: To use ReCAPTCHA you must get an API private key from
nl: Om ReCAPTCHA te kunnen gebruiken heb je een API private key van

en: To use reCAPTCHA you must get an API public key from
nl: Om reCAPTCHA te kunnen gebruiken moet je een API public key van

en: To which extent are the cubes moved away from each other when tweening.
nl: In welke mate worden blokken uit elkaar gedreven tijdens het wisselen.

en: To which extent are the cubes moved on z axis when being tweened. Negative values bring the cube closer to the camera, positive values take it further away. A good range is roughly between -200 and 700.
nl: In welke mate worden de blokken uitgerekt in z as tijdens de wissel. Negatieve waarden brengen het blok dichter bij de camera, positieve waarden brengen het verder weg. Een goede range ligt grofweg tussen -200 and 700.

en: To which extent are the sides shadowed, when the elements are tweening and the sided move towards the background. 100 is black, 0 is no darkening.
nl: In welke mate krijgen de slides schaduw, als de elementen wisselen en tegen de achtergrond komen. 100 is zwart, 0 is geen schaduw.

en: Toggle this option to enable/disable the transition effect on the info text. If disabled (unchecked) then the text will disapear for the duration of the transition.
nl: Vink deze optie aan om het transitie effect op tekst te activeren of deactiveren. Indien gedeactiveerd (niet aangevinkt) zal de tekst verdwijnen gedurende de transitie.

en: Toggle this option to see how some effects behave differently (such as blind, curtain, and zoom).
nl: Vink deze optie aan om te zien hoe de verschillende effecten eruit zien (zoals blind, gordijn, en zoom).

en: Tooltip Color
nl: Tooltip kleur

en: Tooltip Height
nl: Tooltip hoogte

en: Tooltip Margin Left
nl: Tooltip marge links

en: Tooltip Margin Right
nl: Tooltip marge rechts

en: Tooltip Text Color
nl: Tooltip tekstkleur

en: Tooltip Text Sharpness
nl: Tooltip tekst scherpte

en: Tooltip Text Style
nl: Tooltip tekst stijl

en: Tooltip Text Thickness
nl: Tooltip tekst dikte

en: Tooltip Text Y
nl: Tooltip tekst Y

en: Top Area Background
nl: Top blok achtergrond

en: Top Area Height
nl: Top blok hoogte

en: Top Area Social Media
nl: Top blok Social Media

en: Top Area Text Color
nl: Top blok tekst kleur

en: Top Background Image
nl: Top blok

en: Top Menu Active Link Color
nl: Hoofdmenu kleur actieve link

en: Top Menu Auto Arrows
nl: Hoofdmenu pijltjes

en: Top Menu Drop Shadows
nl: Hoofdmenu slagschaduw

en: Top Menu Hover Link Color
nl: Hoofdmenu kleur hover link

en: Top Menu Link Color
nl: Hoofdmenu link kleur

en: Top Navigation Menu Font Settings
nl: Hoofdmenu Lettertype

en: Top Section Colors:
nl: Top sectie kleuren

en: Top of Page
nl: Begin van de pagina

en: Transition
nl: Transitie

en: Transition Speed
nl: Transitie snelheid

en: Transition effect.
nl: Transitie effect.

en: Transition:
nl: Transitie:

en: Transition:
nl: Transitie:

en: True
nl: Activeer

en: Tween Delay
nl: Wissel vertraging

en: Tween Duration
nl: Duur wissel

en: Tween Time
nl: Wissel tijd

en: Tween Type
nl: Wissel type

en: Type of alignment from the point [controlsX, controlsY] - can be "center", "left" or "right".
nl: Type uitlijning vanaf punt [controlsX, controlsY] - kan zijn "midden", "links" of "rechts".

en: Type of transition from Caurina&#39;s Tweener class. Find all possible transition types and more information about Tweener in the official %1$sdocumentation%2$s.
nl: Soort transitie van Caurina&#39;s Tweener class. Raadpleeg de verschillende transactie types en meer informatie in de officiele %1$sdocumentation%2$s.

en: U-Design Demo Site
nl: U-Design Demo website

en: U-Design theme help resources:
nl: U-Design theme help bronnen:

en: U-Design: Custom Category
nl: U-Design: Eigen categorie

en: U-Design: Login Form
nl: U-Design: Login formulier

en: U-Design: Recent Posts
nl: U-Design: Recente berichten

en: U-Design: Subpages
nl: U-Design: Subpagina's

en: Unpacking the package&#8230;
nl: Het pakket uitpakken&#8230;

en: Upload Image
nl: Upload Afbeelding

en: Use this area to assign Portfolio Categories to their respective Portfolio pages.
nl: Gebruik deze sectie om portfolio categorieen toe te kennen aan de respectievelijke portfolio pagina's.

en: Use this field to provide a phone number or any other short piece of information (30 character limit for display).  It is displayed near the search box located at the top right corner of the theme.
nl: Gebruik dit veld om een telefoonnummer te tonen of een andere korte boodschap (maximaal 30 karakters).  Dit wordt weergegeven links van het zoekveld bovenaan de pagina.

en: Use this section to set the Post "Featured Image" the way it will be shown on the Blog and Archive Pages for each post. Please note, that if you have "post_image" custom field specified in a post, it will be given priority over the post "Featured Image", so if you would like to use the "Featured Image" do not use the custom field "post_image".
nl: Gebruik dit gedeelte om "Uitgelichte afbeelding" in te stellen op de Bericht en Archief pagina's boven elk bericht. Let op; wanneer je aangepast veld "post_image" hebt gespecificeerd, zal dit een hoge prioriteit krijgen dan "Uitgelichte afbeelding". Zorg er dus voor dat je "post_image" niet hebt gespecificeerd om gebruik te maken van "Uitgelichte afbeelding".

en: User
nl: Naam

en: Vertical:
nl: Verticaal:

en: Video Tutorials (Author's YouTube Tutorials Channel)
nl: Video handleidingen (YouTube kanaal ontwikkelaar)

en: When using "em" you are specifying size relative to the general font size.
nl: Als je "em" gebruikt specificeer je de grootte gerelateerd aan de algemene lettergrootte.

en: Width:
nl: Breedte:

en: With the frame enabled (default state) image dimension is 914px by 374px (width by height). Without the frame image dimension is 940px by 400px. Depending on which option is selected, create and upload images with the corresponding dimensions for optimal quality.
nl: Met geactiveerd frame (standaard ingesteld) hebben afbeeldingen een afmeting van 914px bij 374px (breedte cq hoogte). Zonder het frame hebben de afbeeldingen een afmeting van 940px bij 400px. Afhankelijk van de optie die je selecteert, creeer en upload afbeeldingen die voldoen aan de gegeven afmetingen voor optimale kwaliteit.

en: WordPress Repository
nl: WordPress opslagplaats

en: Would you like to make money with "U-Design"? Refer new ThemeForest users to the "U-Design" theme and ThemeForest will pay you 30&#37; of their first purchase or cash deposit!! Click %1$shere%2$s for more information.
nl: Wil je geld verdienen met "U-Design"? Verwijs nieuwe ThemeForest gebruikers naar het "U-Design" thema en ThemeForest zal je 30&#37; betalen van de eerste verkoop of contante storting!! Klik %1$shier%2$s voor meer informatie.

en: X-position of the point, which aligns the controls (measured from [0,0] of the image).
nl: X-positie van het punt, dat de controls uitlijnt (gemeten vanaf [0,0] van de afbeelding).

en: Y-distance of the tooltip text field from the top of the tooltip.
nl: Y-afstand van het tooltip tekstveld vanaf de bovenkant van de tooltip.

en: Y-position of the point, which aligns the controls (measured from [0,0] of the image).
nl: Y-positie van het punt, dat de controls uitlijnt (gemeten vanaf [0,0] van de afbeelding).

en: Yes
nl: Ja

en: You are logged in as
nl: Je bent aangemeld als

en: You need  to install the "Revolution Slider" first before using this feature. You may install the slider through the %1$sInstall Plugins%2$s section.
nl: U moet de "Revolution Slider " eerst installeren voordat je deze slider kunt gebruiken. Je kunt de slider installeren bij het %1$sInstalleer Plugins%2$s gedeelte.

en: Your "U-Design" Affiliate Link
nl: Je  "U-Design" Affiliate Link

en: Your comment
nl: Je bericht

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je bericht wordt gecontroleerd.

en: Your name must consist of at least 2 characters
nl: Je naam moet minimaal uit 2 tekens bestaan

en: Z Distance
nl: Z Afstand

en: assign the Category:
nl: koppel de categorie:

en: blackglass
nl: zwart

en: blank
nl: nieuw venster

en: bottom
nl: onderkant

en: center
nl: midden

en: clean
nl: neutraal

en: edit
nl: wijzigen

en: extension
nl: extensie

en: from the left. Enter a number between 0 and 400.
nl: vanaf de linkerkant. Geef een waarde tussen 0 en 400.

en: from the top.
nl: vanaf de bovenkant.

en: g:i a
nl: H:i a

en: items per page.
nl: items per pagina.

en: left
nl: links

en: or
nl: of

en: phone number
nl: telefoonnummer

en: red
nl: rood

en: required
nl: verplicht

en: right
nl: rechts

en: self
nl: huidige venster

en: top
nl: bovenkant

en: white
nl: wit

en: with
nl: met
