U-Design WP Theme - en to el translation catalogue (711 entries)

en: Oops..., I cannot find that page you are looking for, sorry... (Error 404)
el: Λυπούμαστε, δεν μπορούμε να βρούμε την σελίδα που ψάχνετε... (Σφάλμα 404)

en: Let me help you find it:
el: Αφήστε μας να σας βοηθήσουμε να το βρείτε:

en: <strong>Search</strong> for it:
el: <strong>Αναζητήστε</strong> το:

en: <strong>If you typed in a URL...</strong> check the spelling and try reloading the page.
el: <strong>Αν γράψατε κάποιο URL...</strong> ελέγξτε την ορθογραφία και ανανεώστε την σελίδα.

en: <strong>Start over again</strong> with the %1$sHomepage%2$s.
el: <strong>Ξεκινήστε από την αρχή</strong> με την %1$sΑρχική Σελίδα%2$s.

en: <h2 class='center'>Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.</h2>
el: <h2 class='center'>Λυπούμαστε, αλλά δεν υπάρχουν δημοσιεύσεις στην κατηγορία %s ακόμα.</h2>

en: <h2>Sorry, but there aren't any posts with this date.</h2>
el: <h2>Λυπούμαστε, αλλά δεν υπάρχουν δημοσιεύσεις με αυτή την ημερομηνία.</h2>

en: <h2 class='center'>Sorry, but there aren't any posts by %s yet.</h2>
el: <h2 class='center'>Λυπούμαστε, δεν υπάρχουν δημοσιεύσεις από τον/την %s ακόμα.</h2>

en: <h2 class='center'>No posts found.</h2>
el: <h2 class='center'>Δεν βρέθηκαν δημοσιεύσεις.</h2>

en: <p class="serif">Read the rest of this entry &raquo;</p>
el: <p class="serif">Διαβάστε ολόκληρη την εγγραφή &raquo;</p>

en: Archives by Year:
el: Αρχείο ανά Έτος:

en: Archives by Month:
el: Μηνιαίο Αρχείο:

en: Archives by Subject:
el: Αρχείο ανά Θέμα:

en: About:
el: Σχετικά:

en: Website:
el: Ιστοσελίδα:

en: Profile:
el: Προφίλ:

en: Posts by
el: Δημοσιεύσεις από

en: No posts by this author.
el: Δεν υπάρχουν δημοσιεύσεις από αυτόν τον συγγραφέα.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
el: Αυτή η δημοσίευση είναι προστατευμένη με κωδικό πρόσβασης. Γράψτε τον κωδικό σας για να δείτε τα σχόλια.

en: No Responses
el: Χωρίς Απαντήσεις

en: 1 Comment
el: 1 Σχόλιο

en: % Comments
el: % Σχόλια

en: Leave a Reply
el: Αφήστε μια Απάντηση

en: Leave a Reply to %s
el: Αφήστε μια Απάντηση στο %s

en: <p>You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.</p>
el: <p>Πρέπει να <a href="%s">έχετε εισέλθει</a> για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο.</p>

en: Logged in as <a href="%1$s/wp-admin/profile.php">%2$s</a>.
el: Έχετε εισέλθει ως <a href="%1$s/wp-admin/profile.php">%2$s</a>.

en: Log out of this account
el: Αποσύνδεση από τον λογαριασμό

en: Log out &raquo;
el: Αποσύνδεση &raquo;

en: Name
el: Όνομα

en: (required)
el: (απαιτείται)

en: Mail (will not be published)
el: E-mail (δεν θα δημοσιευτεί)

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Submit Comment
el: Υποβολή Σχολίου

en: Comments are closed.
el: Τα σχόλια είναι κλειστά.

en: Primary Navigation
el: Κύρια Πλοήγηση

en: Home
el: Αρχική

en: Search for:
el: Αναζήτηση για:

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Go back to %s
el: Επιστροφή στο %s

en: <span class="time">%1$s</span> on <a href="#comment-%2$s" title="">%3$s</a>
el: <span class="time">%1$s</span> στο <a href="#comment-%2$s" title="">%3$s</a>

en: edit
el: επεξργασία

en: Your comment is awaiting moderation.
el: Το σχόλιό σας θα ελεγχθεί πρώτα.

en: Read more
el: Διαβάστε περισσότερα

en: Read more...
el: Διαβάστε περισσότερα...

en: Top of Page
el: Αρχή της σελίδας

en: Back to Top
el: Επιστροφή στην Αρχή

en: Latest Posts
el: Τελευταίες Δημοσιεύσεις

en: %s: Widget class not found. Make sure this widget exists and the class name is correct
el: %s: Δεν βρέθηκε το Widget class. Βεβαιωθείτε ότι υπάρχει το widget και ότι το όνομα του class είναι σωστό

en: A widget area, used as a sidebar for regular pages.
el: Μια περιοχή widget, που χρησιμοποιείται σαν sidebar για τις κανονικές σελίδες.

en: A widget area, used as a sidebar for the Portfolio section.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιείται για το τμήμα του Portfolio.

en: A widget area, used as a sidebar for the Blog/News section.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιείται για το τμήμα του Blog/Νέων.

en: A widget area, used as a sidebar for the Contact page.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιείται για την Σελίδα Επικοινωνίας.

en: A widget area, used as a sidebar for the Sitemap page.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιείται για την σελίδα του Χάρτη Ιστότοπου.

en: Home Page Before Content
el: Αρχική Σελίδα πριν το Περιεχόμενο

en: A widget area positioned just above the Home Page Main Content area.
el: Μια περιοχή Widget που βρίσκεται ακριβώς πάνω από την Κύρια Περιοχή της Αρχικής Σελίδας.

en: Home Page Column 1
el: Αρχική Σελίδα Στήλη 1

en: A widget area, used as the 1st column in the Main Content area.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί την 1η στήλη της Κύριας Περιοχής.

en: Home Page Column 2
el: Αρχική Σελίδα Στήλη 2

en: A widget area, used as the 2nd column in the Main Content area.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί την 2η στήλη της Κύριας Περιοχής.

en: Home Page Column 3
el: Αρχική Σελίδα 3η Στήλη

en: A widget area, used as the 3rd column in the Main Content area.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί την 3η στήλη της Κύριας Περιοχής.

en: Home Page Column 4
el: Αρχική Σελίδα 4η Στήλη

en: A widget area, used as the 4th column in the Main Content area.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί την 4η Στήλη της Κύριας Περιοχής.

en: Home Page After Content Row 1
el: Αρχική Σελίδα Μετά τη Γραμμή Περιεχομένου 1

en: A widget area positioned just below the Home Page Main Content area.
el: Ένα Widget τοποθετημένο κάτω από την Κύρια Περιοχή της Αρχικής Σελίδας.

en: Home Page After Content Row 2
el: Αρχική Σελίδα Μετά τη Γραμμή Περιεχομένου 2

en: A widget area positioned just above the Bottom Widget area.
el: Μια περιοχή Widget τοποθετημένη κάτω από την Κάτω Περιοχή Widget

en: Bottom 1
el: Κάτω 1

en: A widget area, used as the 1st column in the Bottom area (just above the footer).
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί την 1η Στήλη του Υποσέλιδου (πριν από το υποσέλιδο)

en: Bottom 2
el: Κάτω 2

en: A widget area, used as the 2nd column in the Bottom area (just above the footer).
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί την 2η Στήλη του Υποσέλιδου (πριν από το υποσέλιδο)

en: Bottom 3
el: Κάτω 3

en: A widget area, used as the 3rd column in the Bottom area (just above the footer).
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί την 3η Στήλη του Υποσέλιδου (πριν από το υποσέλιδο)

en: Bottom 4
el: Κάτω 4

en: A widget area, used as the 4th column in the Bottom area (just above the footer).
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί την 4η Στήλη του Υποσέλιδου (πριν από το υποσέλιδο)

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 2.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί το Template Σελίδας 2.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 3.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί το Template Σελίδας 3.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 4.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί το Template Σελίδας 4.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 5.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί το Template Σελίδας 5.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 6.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί το Template Σελίδας 6.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 7.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί το Template Σελίδας 7.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 8.
el: Μια περιοχή Widget που χρησιμοποιεί το Template Σελίδας 8.

en: Top Area Social Media
el: Πάνω περιοχή Social Media

en: A widget area positioned in the top right corner of the site designated for social media links and icons.
el: Μια περιοχή Widget τοποθετημένη στην πάνω δεξιά γωνία του Ιστότοπου προορισμένη για συνδέσμους και εικονίδια Social Media.

en: Archive for the <em>%s</em> Category
el: Αρχείο Κατηγορίας <em>%s</em>

en: Search Results for <em>%s</em>
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης για <em>%s</em>

en: Page Not Found (Error 404)
el: Σελίδα δεν βρέθηκε (Σφάλμα 404)

en: Archive for %s
el: Αρχείο για %s

en: Author Archive
el: Αρχείο Συγγραφέα

en: Blog Archives
el: Αρχείο Ιστολογίου

en: Feedback
el: Η Γνώμη σας

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: Search...
el: Αναζήτηση

en: Edit this page
el: Επεξεργασία Σελίδας

en: By %1$s on %2$s
el: Από %1$s στο %2$s

en: On %1$s
el: Στο %1$s

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Leave a comment
el: Αφήστε ένα σχόλιο

en:  is proudly powered by <a href="http://wordpress.org/"><strong>WordPress</strong></a>
el:  είναι περήφανα δημιουργημένο με <a href="http://wordpress.org/"><strong>WordPress</strong></a>

en: Entries (RSS)
el: Εγγραφές (RSS)

en: Comments (RSS)
el: Σχόλια (RSS)

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
el: Λυπούμαστε, δεν βρέθηκαν συννημένα με αυτά τα κριτήρια.

en: Not Found
el: Δεν βρέθηκε

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
el: Λυπούμαστε, αλλά ψάχνετε για κάτι που δεν υπάρχει εδώ.

en: Please enter a name
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα

en: Your name must consist of at least 2 characters
el: Το Όνομά σας πρέπει να έχει τουλάχιστον 2 χαρακτήρες

en: Please enter a valid email address
el: Παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη διεύθυνση E-mail

en: phone number
el: αριθμός τηλεφώνου

en: extension
el: επέκταση

en: Please enter a valid %1$s and %2$s
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο %1$s και %2$s

en: Please enter a valid %s
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο %s

en: Please enter your message
el: Παρακαλώ εισάγετε το μήνυμά σας

en: ext.
el: επέκτ.

en: Phone:
el: Τηλέφωνο:

en: Contact Form submission from %s
el: Υποβολή Φόρμας Επικοινωνίας από %s

en: Sender's name:
el: Όνομα Αποστολέα:

en: Message:
el: Μήνυμα:

en: <p class="serif">Read the rest of this page &raquo;</p>
el: <p class="serif">Δείτε το υπόλοιπο αυτής της σελίδας &raquo;</p>

en: Email Successfully Sent!
el: Το E-mail στάλθηκε επιτυχώς!

en: Thank you <strong>%s</strong> for using our contact form! Your email was successfully sent and we will be in touch with you shortly.
el: Ευχαριστούμε <strong>%s</strong> που χρησιμοποιήσατε την φόρμα επικοινωνίας μας! Το E-mail σας στάλθηκε επιτυχώς και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας σύντομα.

en: Failed to connect to mailserver!
el: Αδύνατη η σύνδεση με το mailserver!

en: Please use the form below to send us an email:
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε την παρακάτω φόρμα για να μας στείλετε ένα E-mail:

en: (required, at least 2 characters)
el: (απαιτείται, τουλάχιστον 2 χαρακτήρες)

en: required
el: απαιτείται

en: E-Mail
el: E-mail:

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: (optional)
el: (προαιρετικό)

en: Your comment
el: Το σχόλιό σας

en: <br />Please enter your message
el: Παρακαλώ εισάγετε το μήνυμά σας

en: Submit
el: Υποβολή

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: All
el: όλα

en: Portfolio section for this page has not been found!
el: Δεν βρέθηκε το τμήμα Portfolio για αυτή τη σελίδα!

en: <strong>Reason:</strong> No category has been assigned as Portfolio section for this page yet. In order to fix this, go to the theme's options page and assign a category for this page.
el: <strong>Λόγος:</strong> Καμία κατηγορία δεν έχει οριστεί ως τμήμα Portfolio για αυτή τη σελίδα ακόμη. Για να το διορθώσετε, πηγαίνετε από τη σελίδα ρυθμίσεων και ορίστε μια κατηγορία για αυτή τη σελίδα.

en: Didn't find what you were looking for? Refine your search!
el: Δεν βρήκατε αυτό που ψάχνετε; Βελτιώστε την αναζήτηση!

en: About This Sidebar
el: Σχετικά με αυτό το Sidebar

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>BlogSidebar</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>BlogSidebar</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>ContactSidebar</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>ContactSidebar</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 2</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>Pages Sidebar 2</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 3</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>Pages Sidebar 3</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 4</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>Pages Sidebar 4</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 5</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>Pages Sidebar 5</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 6</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>Pages Sidebar 6</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 7</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>Pages Sidebar 7</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 8</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>Pages Sidebar 8</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>PortfolioSidebar</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>PortfolioSidebar</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>SitemapSidebar</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>SitemapSidebar</em></strong>

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar</em></strong> Widget Area
el: Για να επεξεργαστείτε αυτό το sidebar, πηγαίνετε από τη Διαχειριστική Περιοχή <strong><em>Εμφάνιση -> Πρόσθετα</em></strong> και τοποθετήστε τα πρόσθετα στην περιοχή <strong><em>Pages Sidebar</em></strong>

en: Sorry, no posts matched your criteria.
el: Λυπούμαστε, δεν βρέθηκαν δημοσιεύσεις με αυτά τα κριτήρια.

en: Site Feeds
el: Feeds Ιστότοπου

en: Main RSS Feed
el: Κύριο RSS Feed

en: Comments RSS Feed
el: RSS Feed Σχολίων

en: Pages
el: Σελίδες

en: Monthly Archives
el: Μηνιαία Αρχεία

en: Tags
el: Ετικέτες

en: All Articles
el: Όλα τα άρθρα

en: 0 Comment
el: 0 Σχόλια

en: Help
el: Βοήθεια

en: General Options
el: Γενικές Ρυθμίσεις

en: Font Settings
el: Ρυθμίσεις Γραμματοσειράς

en: Custom Colors
el: Επιλογή Χρωμάτων

en: Front Page Sliders
el: Sliders Αρχικής Σελίδας

en: Portfolio Section
el: Τμήμα Portfolio

en: Blog Section
el: Τμήμα Ιστολογίου

en: Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας

en: Footer Options
el: Επιλογές Υποσέλιδου

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Settings saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Options <small>(version %1$s)</small>
el: Ρυθμίσεις <small>(έκδοση %1$s)</small>

en: Save Changes
el: Αποθήκευση Αλλαγών

en: Reset to defaults
el: Επαναφορά ρυθμίσεων

en: Cheatin' uh?
el: Κλέβεις, ε;

en: U-Design theme help resources:
el: Πόροι βοήθειας θέματος U-Design:

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Support Forum
el: Forum Υποστήριξης

en: Video Tutorials (Author's YouTube Tutorials Channel)
el: Βίντεο Βοηθήματα (Κανάλι Βοηθημάτων Συγγραφέα στο YouTube)

en: U-Design Demo Site
el: Ιστότοπος Παρουσίασης U-Design

en: U-Design Shortcodes
el: Συντομεύσεις U-Design

en: Get the Code: All of the Home page examples source code is available here.
el: Πάρτε τον κώδικα: Όλος ο κώδικας της Αρχικής Σελίδας των παραδειγμάτων είναι διαθέσιμος εδώ.

en: Custom Logo
el: Επιλεγμένο Λογότυπο

en: Enter a URL or upload an image for your logo:
el: Εισάγετε ένα URL ή ανεβάστε εικόνα με το λογότυπό σας:

en: Upload Logo
el: Ανέβασμα Λογότυπου

en: Top Area Height
el: Ύψος Πάνω Περιοχής

en: (Height) in pixels.
el: (Ύψος) σε pixel.

en: Note: the minimum recommended height is 55px.
el: Σημείωση: το ελάχιστο προτεινόμενο είναι 55px.

en: Logo Dimensions
el: Διαστάσεις Λογότυπου

en: (Width X Height) in pixels.
el: (Μήκος Χ Ύψος) σε pixel.

en: Slogan Position from the Top
el: Θέση Slogan από την Κορυφή

en: from the top.
el: από την αρχή.

en: Slogan Position from the Left
el: Θέση Slogan από τα Αριστερά

en: from the left. Enter a number between 0 and 400.
el: από τα αριστερά. Εισάγετε έναν αριθμό από το 0 μέχρι το 400.

en: Slogan Font Size
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς Slogan

en: Font Size:
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς:

en: Phone Number Information
el: Πληροφορίες Αριθμού Τηλεφώνου

en: Use this field to provide a phone number or any other short piece of information (30 character limit for display).  It is displayed near the search box located at the top right corner of the theme.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πεδίο για να γράψετε τον αριθμό τηλεφώνου σας ή άλλου είδους πληροφορίες (περιορισμός στους 30 χαρακτήρες εμφάνισης). Εμφανίζεται κοντά στο κουτί αναζήτησης που βρίσκεται στην πάνω δεξιά γωνία του θέματος.

en: Search Box
el: Κουτί Αναζήτησης

en: Enable the Search box displayed in the top area of the page.
el: Ενεργοποίηση της εμφάνισης της Αναζήτησης στην πάνω περιοχή της σελίδας.

en: Page Peel
el: Εναλλαγή Σελίδων

en: Enable Page Peel (Display the page curl/peel located in the top right corner of the site).  Could be used for your FeedBurner subscription or advertising.
el: Ενεργοποίηση Αλλαγής Σελίδων (εμφανίζει ένα εφέ εναλλαγής σελίδας στην πάνω δεξιά γωνία του Ιστότοπου). Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εγγραφή στο FeedBurner ή για διαφήμιση.

en: Page Peel Link URL:
el: Σύνδεσμος για Εναλλαγή Σελίδων

en: Feedback Button
el: Κουμπί Σχολίων Χρήστη

en: Enable Feedback button (Display the Feedback button located in the most left side of the site)
el: Ενεργοποίηση Κουμπί Σχολίων Χρήστη (Εμφανίζει το κουμπί Σχολίων Χρήστη στην αριστερή μεριά του Ιστότοπου)

en: Feedback Button URL:
el: Σύνδεσμος Κουμπιού Σχολίων Χρήστη:

en: Fix the position of the "Feedback" button to prevent it from scrolling with the page.
el: Διόρθωση της θέσης του κουμπιού "Σχόλια Χρήστη" για να το αποτρέψετε να εμφανίσει την κυλιόμενη μπάρα στη σελίδα.

en: Enable prettyPhoto script
el: Ενεργοποίηση prettyPhoto

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Top Menu Auto Arrows
el: Αυτόματα Βελάκια του Άνω Μενού

en: Show the top navigation menu's auto arrows. Those are the arrows indicating a submenu.
el: Εμφάνιση τα αυτόματα βελάκια της πλοήγησης του άνω μενού. Αυτά τα βελάκια δείχνουν πότε υπάρχει υπο-μενού.

en: Top Menu Drop Shadows
el: Σκιές Άνω Μενού

en: Enable drop shadows to the sub-menus.
el: Ενεργοποίηση σκιών στα υπο-μενού.

en: Border Under the Menu
el: Γραμμή κάτω από το Μενού

en: Remove the border line located under the menu.
el: Διαγραφή της γραμμής που βρίσκεται κάτω από το Μενού.

en: Breadcrumbs
el: Πλοήγηση

en: Show Breadcrumbs
el: Εμφάνιση Πλοήγησης

en: Default Post Thumbnail
el: Προκαθορισμένη Μικρογραφία Δημοσίευσης

en: Enable Default Thumb
el: Ενεργοποίηση Προκαθορισμένης Μικρογραφίας

en: Enable default thumbnail for posts (This options is used with the "U-Design: Recent Posts" widget).
el: Ενεργοποίηση προκαθορισμένης μικρογραφίας για δημοσιεύσεις (Αυτή η επιλογή χρησιμοποιείται με το πρόσθετο  "U-Design: Πρόσφατες Δημοσιεύσεις").

en: Disable Theme Update Notifier
el: Απενεργοποίηση Ελέγχου Ενημερώσεων για το Θέμα

en: Disable the theme's notification of new updates.
el: Απενεργοποιεί τους ελέγχους για νέες ενημερώσεις θέματος.

en: Enable %1$sstyle.css%2$s
el: Ενεργοποίηση %1$sstyle.css%2$s

en: Enable "style.css"
el: Ενεργοποίηση  "style.css"

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Set the width of the "Home Page Column 1" Widget Area as constant 1/3 width (Applies only to a two column layout, in other words having the first widget area "Home Page Column 1" in combination with any of the other widget areas being active).
el: Ορίστε το μήκος της Περιοχής "1η Στήλη Αρχικής Σελίδας" ως σταθερή του 1/3 μήκους (Εφαρμόζεται μόνο σε διάταξη δύο στηλών, με άλλα λόγια αν έχετε ενεργοποιημένη την πρώτη περιοχή "Αρχική Σελίδα 1η Στήλη" σε συνδυασμό με κάποια άλλη ενεργή περιοχή).

en: Default Pages Sidebar Position
el: Προκαθορισμένη Θέση Σελίδων στο Sidebar

en: Choose position:
el: Επιλέξτε θέση:

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Default Template".
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Default Template".

en: Default Pages Sidebar 2 Position
el: Προκαθορισμένη Θέση Σελίδων Sidebar 2

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 2".
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Page Template 2".

en: Default Pages Sidebar 3 Position
el: Προκαθορισμένη Θέση Σελίδων Sidebar 3

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 3".
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Page Template 3".

en: Default Pages Sidebar 4 Position
el: Προκαθορισμένη Θέση Σελίδων Sidebar 4

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 4".
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Page Template 4".

en: Default Pages Sidebar 5 Position
el: Προκαθορισμένη Θέση Σελίδων Sidebar 5

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 5".
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Page Template 5".

en: Default Pages Sidebar 6 Position
el: Προκαθορισμένη Θέση Σελίδων Sidebar 6

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 6".
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Page Template 6".

en: Default Pages Sidebar 7 Position
el: Προκαθορισμένη Θέση Σελίδων Sidebar 7

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 7".
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Page Template 7".

en: Default Pages Sidebar 8 Position
el: Προκαθορισμένη Θέση Σελίδων Sidebar 8

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 8".
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Page Template 8".

en: Sitemap Page Sidebar Position
el: Θέση Σελίδας Χάρτη Ιστότοπου

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Sitemap page" template.
el: Αυτή είναι η θέση του sidebar για όλες τις σελίδες που είναι ορισμένες ως "Sitemap page".

en: Show Comments on Pages
el: Εμφάνιση Σχολίων στις Σελίδες

en: Show Comments on Pages. Those are the pages assigned with the 'Default Page', 'Page Template 2', ..., 'Page Template 8' and 'Full-width Page' templates. Additionally, you can 'Allow' these comments from the individual page's configuration.
el: Εμφάνιση Σχολίων στις Σελίδες. Αυτές είναι οι σελίδες ορισμένες ως 'Default Page', 'Page Template 2', ..., 'Page Template 8' και 'Full-width Page'. Επιπλέον, μπορείτε να 'Επιτρέψετε' αυτά τα σχόλια από την ρύθμιση της κάθε σελίδας ξεχωριστά.

en: Google WebFont Directory
el: Κατάλογος Γραμματοσειρών Google

en: Google Web Fonts
el: Γραμματοσειρές Google

en: Enable Google WebFonts.
el: Ενεργοποίηση των Γραμματοσειών Google.

en: Enable this option and hit "Update" to add the Google Fonts to the available fonts listed below.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή και πατήστε "Ενημέρωση" για να προσθέσετε τις γραμματοσειρές Google στις διαθέσιμες γραμματοσειρές.

en: Preview the available fonts at
el: Προεπισκόπηση των διαθέσιμων γραμματοσειρών στο

en: General Font Settings
el: Γενικές Ρυθμίσεις Site

en: Font Family:
el: Γραμματοσειρά:

en: Top Navigation Menu Font Settings
el: Ρυθμίσεις Γραμματοσειράς Άνω Μενού

en: Title Headings Font Settings
el: Ρυθμίσεις Γραμματοσειράς Κεφαλίδων

en: This font is applied to all h1, h2, h3, h4, h5, h6 - Headings (with small exceptions) and  the Slogan (Tagline):
el: Αυτή η γραμματοσειρά εφαρμόζεται σε όλες τις κεφαλίδες h1, h2, h3, h4, h5, h6 (με μικρές εξαιρέσεις) και στο Slogan (Tagline):

en: Font Size Coefficient:
el: Συντελεστής Μεγέθους Γραμματοσειράς:

en: The Font Size Coefficient is multiplied by the actual heading size in "em", thus any coefficient greater than "1.0" will cause the font size to inclease and any coefficient less than "1.0 will produce smaller font size.
el: Ο Συντελεστής Μεγέθους Γραμματοσειράς πολλαπλασιάζεται με το πραγματικό μέγεθος της κεφαλίδας σε "em", έτσι κάθε συντελεστής μεγαλύτερος του "1.0" θα προκαλέσει το μέγεθος γραμματοσειράς να αυξηθεί και κάθε συντελεστής μικρότερος του "1.0 θα εμφανίσει μικρότερο μέγεθος γραμματοσειράς.

en: Custom Colors Switch
el: Αλλαγή Επιλεγμένων Χρωμάτων

en: If enabled this option will overwrite the default CSS styles.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή θα αντικαταστήσει τα προκαθορισμένα CSS στυλ.

en: Custom colors option:
el: Επιλογή επιλεγμένων χρωμάτων

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Continue with the section below to customize the colors...
el: Συνεχίστε με την περιοχή παρακάτω για να ρυθμίσετε τα χρώματα...

en: General Text and Link Colors:
el: Γενικό Κείμενο και Χρώματα Συνδέσμων:

en: Body Text Color
el: Χρώμα Βασικού Κειμένου

en: Main body text color affecting the entire site.
el: Χρώμα για το κυρίως κείμενο που επηρεάζει όλο το site.

en: Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμων

en: Main link color affecting the entire site.
el: Χρώμα για το κύριους συνδέσμους που επηρεάζουν όλο το site.

en: Link Hover Color
el: Χρώμα Συνδέσμου όταν περνάει το ποντίκι από πάνω

en: This is the link hover color.
el: Αυτό είναι το χρώμα που εμφανίζεται όταν περνάει το ποντίκι πάνω από έναν σύνδεσμο.

en: Headings Color
el: Χρώματα Κεφαλίδων

en: This is the color for general H1, H2, H3, H4 ,H5 ,H6 Headings where applicable.
el: Αυτό το χρώμα ισχύει για τις γενικές κεφαλίδες H1, H2, H3, H4, H5, H6 όπου αυτές εμφανίζονται.

en: Top Section Colors:
el: Χρώματα Άνω Περιοχής:

en: Top Area Background
el: Φόντο Άνω Περιοχής

en: Top Area Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Άνω Περιοχής

en: This color affects the slogan, phone number and search text.
el: Αυτό το χρώμα επηρεάζει το slogan, τον αριθμό τηλεφώνου και το κείμενο αναζήτησης.

en: Top Menu Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου Άνω Μενού

en: This is the color of the main menu links.
el: Αυτό είναι το χρώμα των κύριων συνδέσμων.

en: Top Menu Active Link Color
el: Χρώμα Ενεργού Συνδέσμου Άνω Μενού

en: This is the color of the main menu active/selected link.
el: Αυτό είναι το χρώμα των κύριων ενεργών/επιλεγμένων συνδέσμων.

en: Top Menu Hover Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου Άνω Μενού όταν περνάει το ποντίκι

en: This is the color of the main menu hover link.
el: Αυτό είναι το χρώμα των κύριων συνδέσμων όταν το ποντίκι περνάει από πάνω.

en: Midsection Colors:
el: Χρώματα Μεσσαίας Περιοχής

en: Page Title Color
el: Χρώμα Τίτλου Σελίδας

en: This is the color for the title of pages/posts/archives, etc. located in the area underneath the menu.
el: Αυτό είναι το χρώμα του τίτλου των σελίδων/δημοσιεύσεων/αρχείων, κλπ. και βρίσκεται στην περιοχή κάτω από το μενού.

en: Page Title Background Color
el: Χρώμα Φόντου Τίτλου Σελίδας

en: This is the background color behind the page titles.
el: Αυτό είναι το χρώμα φόντου πίσω από τον τίτλο των σελίδων

en: Header/Slider Background
el: Χρώμα Φόντου Κεφαλίδας/Slider

en: This is the background color behind the home page sliders.
el: Αυτό είναι το χρώμα φόντου πίσω από το slider της αρχικής σελίδας.

en: Main Content Area Background
el: Χρώμα Φόντου Κύριας Περιοχής

en: This is the color of the main content wrapper background.
el: Αυτό είναι το χρώμα φόντου της κύριας περιοχής.

en: Home Page Before Content Widget Area Colors:
el: Χρώματα για Αρχική Σελίδα Πριν από την Κύρια Περιοχή:

en: Title Color
el: Χρώμα Τίτλου

en: This is the color for the title of widgets used in this Widget Area, usually an "H3" Headings.
el: Αυτό είναι το χρώμα για τον τίτλο των πρόσθετων που χρησιμοποιούνται στην Περιοχή Προσθέτων, συνήθως οι κεφαλίδες "H3".

en: Text Color
el: Χρώμα Κειμένου

en: This is the default text color applied to this Widget Area.
el: Αυτό είναι το προκαθορισμένο χρώμα κειμένου που εφαρμόζεται σε αυτή την περιοχή Προσθέτων.

en: Background Color
el: Χρώμα Φόντου

en: This is the background color.
el: Αυτό είναι το χρώμα φόντου.

en: Bottom Area Colors:
el: Χρώματα Κάτω Περιοχής:

en: Bottom Background Color
el: Χρώμα Φόντου Κάτω Περιοχής

en: This is the background color for the bottom area.
el: Αυτό είναι το χρώμα φόντου για την κάτω περιοχή.

en: Bottom Titles Color
el: Χρώμα Κάτω Τίτλων

en: This is the color applied to the bottom area widget titles.
el: Αυτό είναι το χρώμα που εφαρμόζεται στους τίτλους της κάτω περιοχής.

en: Bottom Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Κάτω Περιοχής

en: This is the default text color applied to the bottom area.
el: Αυτό είναι το προκαθορισμένο χρώμα κειμένου που εφαρμόζεται στην κάτω περιοχή.

en: Bottom Link Color
el: Χρώμα Κάτω Συνδέσμων

en: This is the bottom area link color.
el: Αυτό είναι το χρώμα συνδέσμων της κάτω περιοχής.

en: Bottom Link Hover Color
el: Χρώμα Συνδέσμων Κάτω Περιοχής για όταν περνάει το ποντίκι

en: This is the bottom area link hover color.
el: Αυτό είναι το χρώμα συνδέσμων της κάτω περιοχής για όταν περνάει το ποντίκι από πάνω.

en: Footer Area Colors:
el: Χρώματα Περιοχής Υποσέλιδου:

en: Footer Background Color
el: Χρώμα Φόντου Υποσέλιδου

en: This is the footer background color.
el: Αυτό είναι το χρώμα φόντου για το υποσέλιδο.

en: Footer Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Υποσέλιδου

en: This is the footer general text color.
el: Αυτό είναι το γενικό χρώμα κειμένου για το υποσέλιδο.

en: Footer Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμων Υποσέλιδου.

en: This is the footer link color.
el: Αυτό είναι το χρώμα συνδέσμων υποσέλιδου.

en: Footer Link Hover Color
el: Χρώμα Συνδέσμων Υποσέλιδου για όταν περνάει το ποντίκι

en: This is the footer link hover color.
el: Αυτό είναι το χρώμα συνδέσμων υποσέλιδου για όταν περνάει το ποντίκι από πάνω.

en: Background Images:
el: Εικόνες Φόντου:

en: Tip: To upload an image click on 'Upload Image' button below. Once the image is uploaded it will give you various options. Click on 'Insert into Post' button. Once you click on 'Insert into Post', link with the uploaded image will be inserted into the corresponding text field below. The background image is placed according to the background-position property. If 'No Repeat' is specified (see below), the image is placed at the element's top center possition.
el: Συμβουλή: Για να ανεβάσετε μια εικόνα κάντε κλικ στο κουμπί 'Ανέβασμα Εικόνας' παρακάτω. Όταν ανέβει η εικόνα θα σας δωθούν διάφορες επιλογές. Κάντε κλικ στο κουμπί 'Εισαγωγή στη Δημοσίευση'. Μόλις κάνετε κλικ στον σύνδεσμο 'Εισαγωγή στη Δημοσίευση' με την εικόνα που ανεβάσατε θα εισαχθεί στο κατάλληλο πεδίο κειμένου παρακάτω. Η εικόνα φόντου τοποθετείται ανάλογα με την επιλογή background-position. Αν επιλέξετε 'Χωρίς Επανάληψη' (δείτε παρακάτω), η εικόνα θα τοποθετηθεί στην άνω κεντρική θέση του στοιχείου.

en: Top Background Image
el: Άνω Εικόνα Φόντου

en: Enter a URL or upload an image:
el: Εισάγετε τον σύνδεσμο URL ή ανεβάστε μια εικόνα:

en: Upload Image
el: Ανέβασμα Εικόνας

en: Background  Properties:
el: Ιδιότητες Φόντου:

en: No Repeat
el: Χωρίς Επανάληψη

en: Repeat only Horizontally
el: Επανάληψη μόνο Οριζόντια

en: Repeat only Vertically
el: Επανάληψη μόνο Κάθετα

en: Repeat both Vertically and Horizontally
el: Επανάληψη Κάθετα και Οριζόντια

en: Horizontal:
el: Οριζόντια:

en: center
el: κέντρο

en: left
el: αριστερά

en: right
el: δεξιά

en: Vertical:
el: Κάθετα:

en: top
el: αρχή

en: bottom
el: τέλος

en: Home Page Header/Slider Background Image
el: Εικόνα Φόντου Αρχικής Σελίδας Κεφαλίδας/Slider

en: Home Page Before Content Background Image
el: Εικόνα Φόντου Αρχικής Σελίδας Πριν το Περιεχόμενο

en: Page Title Background Image
el: Εικόνα Φόντου Τίτλου Σελίδας

en: Main Content Background Image
el: Εικόνα Φόντου Βασικού Περιεχομένου

en: Background Properties:
el: Ιδιότητες Φόντου:

en: Bottom Area Background Image
el: Εικόνα Φόντου Κάτω Περιοχής

en: Footer Background Image
el: Εικόνα Φόντου Υποσέλιδου

en: One Continuous Background Image That Will Span Across All Sections
el: Μια συνεχής εικόνα φόντου η οποία θα εμφανίζεται σε όλα τα τμήματα

en: For Background color  %1$sTop Area Background %2$s%3$s  will be used.
el: Για χρώμα φόντου  %1$sΆνω Περιοχής Φόντου %2$s%3$s  θα χρησιμοποιηθεί.

en: Fixed Position
el: Επιλεγμένη Θέση

en: Fix the position of the background image so that it is not scrollable.
el: Διορθώστε τη θέση της εικόνας φόντου ώστε να μην εμφανίζεται κυλιόμενη μπάρα.

en: Allow Other Sections' Images
el: Να επιτραπεί η εμφάνιση εικόνων από άλλα τμήματα

en: Enable background images from other sections to show as well, you can achieve sort of layered layout.
el: Ενεργοποίηση εικόνων φόντου από άλλα τμήματα επίσης, μπορείτε να επιτύχετε ταξινόμηση των στρωμάτων.

en: Note: If you wish to remove the border line under the top navigation menu, the option for that is located under: %1$s General Options %2$s Border Under the Menu %3$s
el: Σημείωση: Αν επιθυμείτε να αφαιρέσετε τη γραμμή κάτω από το κύριο μενού πλοήγησης, η επιλογή για αυτό βρίσκεται στο: %1$s Γενικές Επιλογές %2$s Γραμμή Κάτω από το Μενού %3$s

en: Administrative Tasks:
el: Διαχειριστικά Καθήκοντα:

en: Save the current custom colors.
el: Αποθηκεύστε τα τρέχων επιλεγμένα χρώματα.

en: A Color Scheme will be saved with an automatic name generated from the current time stamp. Once saved you will be able to choose it from the dropdown below and load it at a later time.
el: Ένας συνδυασμός χρωμάτων θα αποθηκευτεί με ένα αυτόματο όνομα που θα παραχθεί από την τρέχουσα ημερομηνία. Μόλις το αποθηκεύσετε θα μπορείτε να το επιλέξετε από μια πτυσσόμενη λίστα και να το φορτώσετε σε μεταγενέστερη στιγμή.

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Choose a custom color scheme from the first dropdown below and then choose a task to perform from the second dropdown, then hit the "Update" button.
el: Επιλέξτε ένα συνδυασμό χρωμάτων από την πρώτη πτυσσόμενη λίστα παρακάτω και μετά επιλέξτε την ενέργεια που θέλετε να πραγματοποιήσετε από τη δεύτερη λίστα, μετά πατήστε το κουμπί "Ενημέρωση".

en: Note: The "Default Colors" cannot be deleted.
el: Σημείωση: Τα "Προκαθορισμένα Χρώματα" δεν μπορούν να διαγραφούν.

en: Current Slider
el: Τρέχων Slider

en: Choose a slider:
el: Επιλέξτε έναν Slider:

en: Save & Activate
el: Αποθήκευση & Ενεργοποίηση

en: Continue with the section below to customize the slider...
el: Συνεχίστε με το παρακάτω τμήμα παρακάτω για να προσαρμόσετε το slider...

en: Flashmo Grid Slider Settings:
el: Ρυθμίσεις Flashmo Grid Slider:

en: Image Width
el: Μήκος Εικόνας

en: The width in pixels of the slider images (940 recommended).
el: Το μήκος σε pixel των εικόνων του slider (προτεινόμενο είναι το 940).

en: Image Height
el: Ύψος Εικόνας

en: The height in pixels of the slider images (400 recommended).
el: Το ύψος της εικόνας των εικόνων του slider σε pixel (προτεινόμενο είναι το 400).

en: Auto Play
el: Αυτόματη Αναπαραγωγή

en: True
el: Αληθές

en: False
el: Ψευδές

en: Set the auto play option, true by default ( or false ).
el: Ορίστε την επιλογή αυτόματος αναπαραγωγής, αληθές από προκαθορισμένο ( ή ψευδές ).

en: Auto Play Duration
el: Διάρκεια Αυτόματης Αναπαραγωγής

en: Number of seconds between transitions, 2.4 seconds by default ( or any number of seconds ).
el: Αριθμός δευτερολέπτων μεταξύ μεταβάσεων, 2.4 δευτερόλεπτα είναι το προκαθορισμένω ( ή όποιος άλλος αριθμός σε δευτερόλεπτα ).

en: Number of Rows
el: Αριθμός Γραμμών

en: Number of rows, in which the images will be sliced, 4 rows by default ( or any number of rows )
el: Αριθμός γραμμών, στον οποίο οι εικόνες θα κοπούν, 4 γραμμές είναι το προκαθορισμένο ( ή άλλος αριθμός γραμμών )

en: Number of Columns
el: Αριθμός Στηλών

en: Number of columns, in which the images will be sliced, 6 columns by default ( or any number of columns )
el: Αριθμός στηλών στον οποίο οι εικόνες θα κοπούν, 6 στήλες είναι το προκαθορισμένο ( ή άλλος αριθμός στηλών )

en: Tween Duration
el: Διάρκεια Tween

en: Duration in seconds of the motion tween for each block in the transition.
el: Διάρκεια σε δευτερόλεπτα της κίνησης tween για κάθε μπλοκ μετάβασης.

en: Tween Delay
el: Καθυστέρηση Tween

en: Delay in seconds between each block in the transition.
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα ανάμεσα σε κάθε μπλοκ μετάβασης.

en: Bar Status
el: Κατάσταση Μπάρας

en: Hide the Bar
el: Απόκρυψης Μπάρας

en: Show the Bar
el: Εμφάνιση Μπάρας

en: Show the Bar and Photo Description
el: Εμφάνιση Μπάρας και Περιγραφή Φωτογραφίας

en: This is the area in the slider displaying additional controls and text.
el: Αυτή είναι η περιοχή στο slider που εμφανίζει πρόσθετους ελέγχους και κείμενο.

en: 3D Shadow
el: Τρισδιάσταση Σκιά

en: Remove the 3D shadow under the slider
el: Αφαίρεση της Τρισδιάστατης σκιάς κάτω από το slider

en: Image:
el: Εικόνα:

en: Flow:
el: Ροή:

en: Direction:
el: Κατεύθυνση:

en: Rotation:
el: Περιστροφή:

en: Slide text
el: Κείμενο Slide

en: This textfield supports HTML and CSS. The CSS classes used are located in "sliders/flashmo/grid_slider/flashmo_224_style.css"
el: Αυτό το πεδίο κειμένου υποστηρίζει HTML και CSS. Τα CSS classes που χρησιμοποιούνται βρίσκονται στο "sliders/flashmo/grid_slider/flashmo_224_style.css"

en: No JavaScript image
el: Χωρίς εικόνα Javascript

en: Paste the full path to your image:
el: Επικολλήστε την πλήρη διαδρομή προς την εικόνα σας:

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Flashmo slider, you may change that in here
el: Στην περίπτωση που η Javascript είναι απενεργοποιημένη η πρώτη εικόνα slider θα εμφανιστεί στην θέση του Flashmo slider, μπορείτε να το αλλάξετε αυτό εδώ

en: Piecemaker Slider Settings:
el: Ρυθμίσεις Slider Piecemaker:

en: The width of the images to be loaded.
el: Το μήκος της εικόνας που θα φορτωθεί.

en: The height of the images to be loaded.
el: Το ύψος της εικόνας που θα φορτωθεί.

en: Number of segments
el: Αριθμός τμημάτων

en: Number of segments, in which the images will be sliced.
el: Αριθμός τμημάτων, στον οποίο οι εικόνες θα κοπούν.

en: Tween Time
el: Χρόνος Tween

en: Number of seconds for each element to be turned.
el: Αριθμός δευτερολέπτων για κάθε αντικείμενο να επιστραφεί.

en: Number of seconds from one element starting to turn to the next element starting.
el: Αριθμός δευτερολέπτων από ένα αντικείμενο που ξεκινάει μέχρι να ξεκινήσει το επόμενο.

en: Tween Type
el: Τύπος Tween

en: Type of transition from Caurina&#39;s Tweener class. Find all possible transition types and more information about Tweener in the official %1$sdocumentation%2$s.
el: Τύποι μετάβασης από το Caurina&#39;s Tweener class. Βρείτε όλες τους πιθανούς τύπους μετάβασης και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Tweeneer στο επίσημο %s1$εγχειρίδιο%2$s.

en: Z Distance
el: Απόσταση Ζ

en: To which extent are the cubes moved on z axis when being tweened. Negative values bring the cube closer to the camera, positive values take it further away. A good range is roughly between -200 and 700.
el: Σε ποια επέκταση θα είναι οι κύβοι όταν μετακινούνται από τον z άξονα. Αρνητικές τιμές φέρνουν τους κύβους πιο κοντά στην κάμερα, θετικές τιμές το πάνε μακριά. Ένα καλό εύρος είναι μεταξύ -200 και 700.

en: Expand
el: Επέκταση

en: To which extent are the cubes moved away from each other when tweening.
el: Σε ποια επέκταση οι κύβοι μετακινούνται αναμεταξύ τους.

en: Shadow Darkness
el: Φωτεινότητα Σκιάς

en: To which extent are the sides shadowed, when the elements are tweening and the sided move towards the background. 100 is black, 0 is no darkening.
el: Σε ποια επέκταση οι πλευρές σκοτινιάζουν, όταν τα στοιχεία αλλάζουν και τα πλάγια μετακινούνται προς το φόντο. Το 100 είναι το μαύρο, το 0 είναι χωρίς σκοτίνιασμα.

en: Autoplay
el: Αυτόματη Αναπαραγωγή

en: Number of seconds to the next image.
el: Αριθμός δευτερολέπτων μέχρι την επόμενη εικόνα

en: Text Distance
el: Απόσταση κειμένου

en: Distance of the info text to the borders of its background.
el: Απόσταση του κειμένου πληροφοριών από τις γραμμές του φόντου.

en: Text Background
el: Κείμενο Φόντου

en: Description text background
el: Κείμενο Περιγραφής Φόντου

en: Inner Color
el: Εσωτερικό Χρώμα

en: Sides color of the sliced elements
el: Χρώμα πλευρών των κομμένων αντικειμένων

en: Edit the info text, erase all for none:
el: Επεξεργαστείτε το κείμενο πληροφοριών, διαγράψτε τα όλα για κανένα:

en: Study the above text for slider's specific syntax
el: Μελετήστε το παραπάνω κείμενο για το συγκεκριμένο συντακτικό του slider

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Piecemaker slider, you may change that in here
el: Στην περίπτωση που η Javascript είναι απενεργοποιημένη η εικόνα του 1ου slider θα εμφανιστεί στη θέση του Piecemaker slider, μπορείτε να το αλλάξετε εδώ

en: Piecemaker 2 Slider Settings:
el: Ρυθμίσεις Slider Piecemaker 2:

en: General Settings:
el: Γενικές Ρυθμίσεις:

en: The width of every image.
el: Το μήκος της κάθε εικόνας.

en: The height of every image.
el: Το ύψος της κάθε εικόνας.

en: Loader Color
el: Χρώμα Φορτώματος

en: Color of the cubes before the first image appears, also the color of the back sides of the cube, which become visible at some transition types.
el: Το χρώμα των κύβων πριν η πρώτη εικόνα εμφανιστεί, επίσης το χρώμα των πίσω πλευρών του κύβου, το οποίο γίνεται ορατό σε κάποιους τύπους μετάβασης.

en: Inner Side Color
el: Χρώμα Εσωτερικής Πλευράς

en: Color of the inner sides of the cube when sliced
el: Το Χρώμα των εσωτερικών πλευρών του κύβου όταν κόβεται

en: Number of seconds from one transition to another, if not stopped. Set to 0 to disable autoplay.
el: Αριθμός δευτερολέπτων από μια μετάβαση σε μια άλλη, αν δεν σταματήσει. Ορισίτε το σε 0 για να απενεργοποιήσετε την αυτόματη αναπαραγωγή.

en: Field of View
el: Πεδίο Εμφάνισης

en: The display of the slide object moving down the z axis (1 to 179). It appears to change size quickly and moves a great distance. %1$sMore info%2$s
el: Η εμφάνιση του αντικειμένου slide να κινείται προς τα κάτω στον z άξονα (από 1 έως 179). Φαίνεται να αλλάζει μέγεθος γρήγορα και να κινείται σε μεγάλη απόσταση. %1$sΠερισσότερες Πληροφορίες%2$s

en: Shadows:
el: Σκιές:

en: Side Shadow Alpha
el: Πλευρική Σκιά Alpha

en: Sides get darker when moved away from the front. This is the degree of darkness 0 = no change, 1 = 100%s black.
el: Η πλευρά σκοτινιάζει καθώς απομακρύνονται από μπροστά. Αυτός είναι ο βαθμός σκοτεινότητας 0 = χωρίς αλλαγή, 1 = 100%s μαύρο.

en: Drop Shadow Alpha
el: Σκιά Drop Alpha

en: Alpha of the drop shadow 0 = no shadow, 1 = opaque.
el: Alpha στο drop shadow 0 = χωρίς σκιά, 1 = αδιαφανής.

en: Drop Shadow Distance
el: Απόσταση Drop Shadow

en: Distance of the shadow from the bottom of the image.
el: Απόσταση της σκιάς από το κάτω μέρος της εικόνας.

en: Drop Shadow Scale
el: Κλίμακα Drop Shadow

en: As the shadow is blurred, it appears wider that the actual image, when not resized. Thus it's a good idea to make it slightly smaller. 1 would be no resizing at all.
el: Καθώς η σκιά θολώνει, εμφανίζεται πιο πλατιά από την πραγματική εικόνα, όταν δεν αλλάζει μέγεθος. Αυτό είναι μια καλή ιδέα να την κάνετε λίγο μικρότερη. Το 1 θα ήταν χωρίς αλλαγή μεγέθους.

en: Drop Shadow Blur X
el: Σκιά Drop Θόλωση X

en: Blur of the drop shadow on the x-axis.
el: Θόλωση της σκιάς drop στον άξονα x.

en: Drop Shadow Blur Y
el: Σκιά Drop Θόλωση Υ

en: Blur of the drop shadow on the y-axis.
el: Θόλωση της σκιάς drop στον άξονα y.

en: Menu:
el: Μενού:

en: Menu Distance X
el: Απόσταση Μενού Χ

en: Distance between two menu items (from center to center).
el: Απόσταση μεταξύ δύο στοιχείων μενού (από κέντρο προς κέντρο).

en: Menu Distance Y
el: Απόσταση Μενού Υ

en: Distance of the menu from the bottom of the image.
el: Απόσταση από το μενού από το κάτω μέρος της εικόνας.

en: Menu Color 1
el: Χρώμα Μενού 1

en: Color of an inactive menu item.
el: Χρώμα ενός μη ενεργού στοιχείου μενού.

en: Menu Color 2
el: Χρώμα Μενού 2

en: Color of an active menu item.
el: Χρώμα ενός ενεργού στοιχείου μενού

en: Menu Color 3
el: Χρώμα Μενού 3

en: Color of the inner circle of an active menu item. Should equal the background color of the whole thing.
el: Χρώμα του εσωτερικού κύκλου ενός ενεργού στοιχείου μενού. Πρέπει να μοιάζει με το χρώμα φόντου.

en: Controls:
el: Έλεγχοι:

en: Controls' Size
el: Μέγεθος Ελέγχων

en: Size of the controls, which appear on rollover (play, stop, info, link).
el: Μέγεθος των ελέγχων που εμφανίζονται στο rollover (αναπαραγωγή, παύση, πληροφορίες, σύνδεσμος).

en: Controls' Distance
el: Απόσταση ελέγχων

en: Distance between the controls (from the borders).
el: Απόσταση ανάμεσα στους λέγχους (από τα όρια).

en: Control Color 1
el: Έλεγχος Χρώματος 1

en: Background color of the controls.
el: Χρώμα φόντου των ελέγχων

en: Control Color 2
el: Έλεγχος Χρώματος 2

en: Font color of the controls.
el: Χρώμα φόντου των ελέγχων

en: Control Alpha
el: Έλεγχος Alpha

en: Alpha of a control, when mouse is not over.
el: Alpha ενός ελέγχου, όταν το ποντίκι δεν είναι πάνω.

en: Control Alpha Over
el: Έλεγχος Alpha Over

en: Alpha of a control, when mouse is over.
el: Alpha ενός ελέγχου, όταν το ποντίκι είναι από πάνω.

en: Controls X
el: Έλεγχοι Χ

en: X-position of the point, which aligns the controls (measured from [0,0] of the image).
el: Χ-θέση του δείκτη, που στοιχίζει τους ελέγχους (μετρήθηκε από [0,0] από την εικόνα).

en: Controls Y
el: Έλεγχοι Υ

en: Y-position of the point, which aligns the controls (measured from [0,0] of the image).
el: Υ-θέση του δείκτη, που στοιχίζει τους ελέγχους (μετρήθηκε από [0,0] από την εικόνα).

en: Controls' Alignment
el: Στοίχιση Ελέγχων

en: Choose Alignment:
el: Επιλέξτε Στοίχιση:

en: Type of alignment from the point [controlsX, controlsY] - can be "center", "left" or "right".
el: Τύπος στοίχισης από τον δείκτη [έλεγχοςX, έλεγχοςΥ] - μπορεί να είναι "center", "left" ή "right".

en: Toolstips:
el: Συμβουλές:

en: Tooltip Height
el: Ύψος Συμβουλών

en: Height of the tooltip surface in the menu.
el: Το ύψος των συμβουλών από το μενού.

en: Tooltip Color
el: Χρώμα Συμβουλών

en: Color of the tooltip surface in the menu.
el: Χρώμα της συμβουλής στο μενού.

en: Tooltip Text Y
el: Κείμενο Συμβουλής Υ

en: Y-distance of the tooltip text field from the top of the tooltip.
el: Υ-απόσταση από το πεδίο κειμένου συμβουλής από την κορυφή της συμβουλής.

en: Tooltip Text Style
el: Στυλ Κειμένου Συμβουλής

en: The style of the tooltip text, specified in the CSS file. Default: "P-Italic"
el: Το στυλ του κειμένου συμβουλής, ορίζεται στο αρχείο CSS. Προκαθορισμένο: "P-Italic"

en: Tooltip Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Συμβουλών

en: Color of the tooltip text.
el: Χρώμα του κειμένου συμβουλών

en: Tooltip Margin Left
el: Περιθώριο Συμβουλής Αριστερά

en: Margin of the text to the left end of the tooltip.
el: Περιθώριο από το κείμενο στο αριστερό μέρος της συμβουλής.

en: Tooltip Margin Right
el: Περιθώριο Συμβουλής Δεξιά

en: Margin of the text to the right end of the tooltip.
el: Περιθώριο από το κείμενο στο δεξί μέρος της συμβουλής.

en: Tooltip Text Sharpness
el: Οξύτητα Κειμένου Συμβουλής

en: Sharpness of the tooltip text (-400 to 400). %1$sMore info%2$s
el: Οξύτητα του κειμένου συμβουλής (-400 έως 400). %1$sΠερισσότερες Πληροφορίες%2$s

en: Tooltip Text Thickness
el: Πάχος Κειμένου Συμβουλής

en: Thickness of the tooltip text (-400 to 400). %1$sMore info%2$s
el: Πάχος του κειμένου Συμβουλής (-400 έως 400). %1$sΠερισσότερες πληροφορίες%2$s

en: Info Text:
el: Κείμενο Πληροφοριών:

en: Info Width
el: Μήκος Πληροφοριών:

en: The width of the info text field.
el: Το μήκος όλων των πληροφοριών των πεδίων κειμένου.

en: Info Background
el: Φόντο Πληροφοριών

en: The background color of the info text field.
el: Το χρώμα φόντου του πεδίου κειμένου πληροφοριών.

en: Info Background Alpha
el: Φόντο Πληροφοριών Alpha

en: The alpha of the background of the info text, the image shines through, when smaller than 1.
el: Το alpha του φόντου του κειμένου πληροφοριών, της εσωτερικής λάμψης της εικόνας, όταν είναι μικρότερο του 1.

en: Info Margin
el: Περιθώριο Πληροφοριών

en: The margin of the text field in the info section to all sides.
el: Το περιθώριο του πεδίου κειμένου στην περιοχή πληροφοριών σε όλα τα slides.

en: Info Sharpness
el: Οξύτητα Πληροφοριών

en: Sharpness of the info text (-400 to 400).
el: Οξύτητα Κειμένου Πληροφοριών (-400 έως 400).

en: Info Thickness
el: Πάχος Πληροφοριών

en: Thickness of the info text (-400 to 400).
el: Πάχος κειμένου πληροφοριών (-400 έως 400)

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Link:
el: Σύνδεσμος:

en: Target:
el: Άνοιγμα σε:

en: self
el: ίδιο παράθυρο

en: blank
el: νέο παράθυρο

en: To remove the text just leave a single space.
el: Για να αφαιρεθεί το κείμενο αφήστε ένα κενό.

en: Title Attribute:
el: Χαρακτηριστικό Τίτλου:

en: (The title attribute will be shown in the tooltip on the menu)
el: (Το χαρακτηριστικό τίτλου θα εμφανιστεί σαν tooltip στο μενού)

en: SWF Link:
el: Σύνδεμος SWF:

en: (Paste the URL to the SWF file here. Should be on same Server)
el: (Επικολλήστε το URL προς το αρχείο SWF εδώ. Πρέπει να είναι στον ίδιο server)

en: Video Link:
el: Σύνδεμος Βίντεο:

en: (Paste the URL to the video file here. Should be on same Server. Accepted file formats are MPEG4 with H.264 Codec, as well as F4V and FLV)
el: (Επικολλήστε το URL προς το αρχείο βίντεο εδώ. Πρέπει να είναι στον ίδιο Server. Δεκτές μορφές αρχείου είναι το MPEG4 με H.264 Κωδικοποιητή, όπως επίσης το F4V και FLV)

en: Width:
el: Μήκος

en: Height:
el: Ύψος:

en: Autoplay:
el: Αυτόματη Αναπαραγωγή:

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: (Paste the URL to the FLV file here. Should be on same Server. Accepted file formats are MPEG4 with H.264 Codec, as well as F4V and FLV)
el: (Επικολλήστε το URL του FLV αρχείου εδώ. Πρέπει να είναι στον ίδιο server. Δεκτές μορφές αρχείου είναι το MPEG4 με H.264 Κωδικοποιητή, όπως επίσης και το F4V και FLV)

en: Piecemaker 2 Transitions:
el: Μεταβάσεις Piecemaker 2Q

en: Pieces:
el: Κομμάτια:

en: Time:
el: Χρόνος:

en: Transition:
el: Μετάβαση:

en: Delay:
el: Καθυστέρηση:

en: Depth Offset:
el: Βάθος Αντιστάθμισης:

en: Cube Distance:
el: Απόσταση Κύβου:

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Piecemaker 2 slider, you may change that in here
el: Στην περίπτωση που η Javascript είναι απενεργοποιημένη η πρώτη εικόνα slider θα εμφανιστεί στη θέση του Piecemaker 2 slider, μπορείτε να το αλλάξετε εδώ

en: Cycle 1 Slider Settings:
el: Ρυθμίσεις Slider Cycle 1:

en: Transition Speed
el: Ταχύτητα Μετάβασης

en: Speed of the transition.
el: Ταχύτητα της μετάβασης.

en: Timeout
el: Χρονικό Όριο

en: Milliseconds between slide transitions (0 to disable auto advance).
el: Χιλιοστά του δευτερολέπτου ανάμεσα στις μεταβάσεις του slide (0 για να απενεργοποιήσετε την αυτόματη αύξηση).

en: Sync
el: Συγχρονισμός

en: Toggle this option to see how some effects behave differently (such as blind, curtain, and zoom).
el: Αλλάξτε αυτή την επιλογή για να δείτε πώς μερικά εφέ συμπεριφέρονται διαφορετικά (όπως το blind, curtain και το zoom).

en: Image Frame
el: Πλαίσιο Εικόνας

en: Remove the image frame with the border around the image?
el: Αφαίρεση του πλαίσιου εικόνας με τη γραμμή γύρω από την εικόνα;

en: With the frame enabled (default state) image dimension is 914px by 374px (width by height). Without the frame image dimension is 940px by 400px. Depending on which option is selected, create and upload images with the corresponding dimensions for optimal quality.
el: Με το πλαίσιο ενεργοποιημένο (προκαθορισμένο) οι διαστάσεις της εικόνας είναι 914px με 374px (μήκος με ύψος). Χωρίς το πλαίσιο εικόνας οι διαστάσεις είναι 940px με 400px. Ανάλογα με την επιλογή που έχετε κάνει, δημιουργήστε και ανεβάστε εικόνες με τις ανάλογες διαστάσεις για καλύτερη ποιότητα.

en: Transition effect.
el: Εφέ Μετάβασης.

en: Alt Tag:
el: Ετικέτα Alt:

en: (To clear a text field above, replace it with a single space)
el: (Για να αδειάσετε ένα πεδίο κειμένου παραπάνω, αντικαταστήστε το με ένα κενό)

en: Cycle 2 Slider Settings:
el: Ρυθμίσεις Slider Cycle 2:

en: Enable Transition on Text
el: Ενεργοποίηση Μετάβασης στο Κείμενο

en: Toggle this option to enable/disable the transition effect on the info text. If disabled (unchecked) then the text will disapear for the duration of the transition.
el: Αλλάξτε αυτή την επιλογή για να ενεργοποιήσετε/απενεργοποιήσετε το εφέ μετάβασης στο πεδίο πληροφοριών. Αν είναι απενεργοποιημένο (μη-τσεκαρισμένο) τότε το κείμενο θα εξαφανίζεται κατά τη διάρκεια της μετάβασης.

en: Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου

en: When using "em" you are specifying size relative to the general font size.
el: Όταν χρησιμοποιείτε "em" ορίζεται το σχετικό μέγεθος σε σχέση με το γενικό μέγεθος γραμματοσειράς.

en: Text Line Height
el: Ύψος Γραμμής Κειμένου

en: Line Height:
el: Ύψος Γραμμής:

en: Slider text color including the Title.
el: Χρώμα κειμένου slider συμπεριλαμβανομένου του Τίτλου.

en: Transition:
el: Μετάβαση:

en: (You could use text and/or html)
el: (Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κείμενο και/ή html)

en: Button Text:
el: Κείμενο Κουμπιού:

en: Button Style:
el: Στυλ Κουμπιού:

en: Dark
el: Σκούρο

en: Light
el: Φωτισμός

en: The button is activated only if a <strong>Link</strong> is provided. To remove the button just replace the link with a single space.
el: Αυτό το κουμπί είναι ενεργοποιημένο μόνο αν ένας <strong>Σύνδεμος</strong> παρέχεται. Για να αφαιρέσετε το κουμπί απλά αντικαταστήστε τον σύνδεσμο με ένα απλό κενό.

en: Cycle 3 Slider Settings:
el: Ρυθμίσεις Cycle 3 Slider:

en: Autostop
el: Αυτόματη παύση

en: End slideshow after the last slide.
el: Λήξη slideshow μετά το τελευταίο slide.

en: Slider text color.
el: Χρώμα κειμένου Slider.

en: Image Link:
el: Σύνδεσμος Εικόνας:

en: Image 2:
el: Εικόνα 2:

en: This is the title text displayed in the place of the slider on the home page
el: Εδώ είναι το κείμενο τίτλου στη θέση του slider στην αρχική σελίδα

en: Portfolio Pages
el: Σελίδες Portfolio

en: Use this area to assign Portfolio Categories to their respective Portfolio pages.
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την περιοχή για να ορίσετε Κατηγορίες Portfolio στις αντίστοιχες σελίδες Portfolio.

en: Firstly though, you have to create the Portfolio page(s) and assign the "Portfolio page" template to it.
el: Πρώτα, πρέπει να δημιουργήσετε σελίδες Portfolio και να ορίσετε το θέμα "Portfolio page" σε αυτές.

en: To Portfolio page
el: Στη σελίδα Portfolio

en: assign the Category:
el: ορισμός της Κατηγορίας:

en: Select Category
el: Επιλογή Κατηγορίας

en: with
el: με

en: items per page.
el: αντικείμενα ανά σελίδα.

en: Do not link adjacent items in this category as gallery.
el: Να μην συνδεθούν τα διαδοχικά στοιχεία της κατηγορίας ως gallery.

en: (Remove the ability to go to the next or previous item when previewing with prettyPhoto lightbox)
el: (Αφαίρεση δυνατότητα να πηγαίνει στο επόμενο ή προηγούμενο αντικείμενο όταν είναι σε προεπισκόπηση με το prettyPhoto lightbox)

en: Portfolio Title Position
el: Θέση Τίτλου Portfolio

en: Below
el: Κάτω

en: Above
el: Πάνω

en: This is the post title shown with every thumbnail. Choose whether you would like to have it displayed above the Thumbnail or just below it.
el: Αυτός είναι ο τίτλος της δημοσίευσης που εμφανίζεται σε κάθε μικρογραφία. Επιλέξτε αν θέλετε να το έχετε να εμφανίζεται πάνω από την μικρογραφία ή από κάτω.

en: The following settings refer to the individual portfolio item post (single post view)
el: Οι ακόλουθες ρυθμίσεις αναφέρονται στα αντικείμενα της δημοσίευσης (απλή προβολή δημοσίευσης)

en: Sidebar Position
el: Θέση Sidebar

en: Show Portfolio Post Metadata box (Single View).
el: Πληροφορίες Δημοσίευσης Portfolio (Απλή Προβολή).

en: Portfolio Post Author
el: Συγγραφέας Δημοσίευσης Portfolio

en: Show Author Name ("Portfolio Post Metadata" needs to be enabled for this option)
el: Εμφάνιση Ονόματος Συγγραφέα ("Πληροφορίες Δημοσίευσης Portfolio" πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για αυτή την επιλογή)

en: Portfolio Post Tags
el: Ετικέτες Δημοσιεύσεων Portfolio

en: Show Portfolio Post Tags
el: Εμφάνιση Ετικετών στις Portfolio δημοσιεύσεις

en: Show Comment Area
el: Εμφάνιση Περιοχή Σχολίων

en: Show comment area in Portfolio posts (Single View)
el: Εμφάνιση περιοχή σχολίων στις δημοσιεύσεις Portfolio (Απλή Προβολή)

en: Full-width Single Post View Page
el: Μέγιστο μήκος προβολής σελίδας δημοσίευσης

en: This is the sidebar shown on blog pages
el: Αυτό είναι το sidebar που εμφανίζεται στις σελίδες ιστολογίου

en: Show Excerpt
el: Εμφάνιση Αποσπάσματος

en: Exclude Portfolio(s) from Blog
el: Αποκλεισμός Portfolio από το Ιστολόγιο

en: Show the excerpt instead of the full post content on the Blog page.
el: Εμφάνιση του αποσπάσματος αντί για το πλήρες περιεχόμενο της δημοσίευσης στην σελίδα του Ιστολογίου.

en: Excerpt Length
el: Μήκος Αποσπάσματος

en: Change the excerpt length:
el: Αλλάξτε το μήκος του αποσπάσματος:

en: This number refers to the number of words to show.
el: Αυτός ο αριθμός αναφέρεται στον αριθμό λέξεων που θα εμφανίζονται.

en: "Read more" Link
el: Σύνδεσμος "Διαβάστε Περισσότερα"

en: Enter the text for the post's 'Read more' link.  Leave blank to hide it.
el: Εισάγετε το κείμενο για τον σύνδεσμο δημοσίευσης 'Διαβάστε περισσότερα'. Αφήστε το κενό αν θέλετε να μην εμφανίζεται.

en: Exclude Portfolio section(s) related posts from showing in the the general Blog section ("Blog page" template loop).
el: Αποκλεισμός τμημάτων Portfolio που σχετίζονται με δημοσιεύσεις στο γενικό τμήμα Ιστολογίου ("Σελίδα Ιστολογίου").

en: Show Post Author
el: Εμφάνιση Συγγραφέα Δημοσίευσης

en: Show Author Name
el: Εμφάνιση Ονόματος Συγγραφέα

en: Post Tags
el: Ετικέτες Δημοσιεύσεων

en: Show Post Tags
el: Εμφάνιση Ετικετών Δημοσίευσης

en: Category Archive Title
el: Τίτλος Αρχείου Κατηγορίας

en: Remove the "Archive for the '...' Category" string from the category archive title.
el: Αφαίρεση του "Αρχείο για την '...' Κατηγορία" από τον τίτλο αρχείου κατηγορίας.

en: Full-width Blog Page
el: Σελίδα Ιστολογίου με Μέγιστο Μήκος

en: Remove the sidebar from Blog pages.
el: Αφαίρεση sidebar από τις σελίδες Ιστολογίου

en: Full-width Archive Page
el: Σελίδα Αρχείου με Μέγιστο Μήκος

en: Remove the sidebar from Archive pages (e.g. Category archives, Date archives, Tag archives, etc.).
el: Αφαίρεση sidebar από τις σελίδες Αρχείων (π.χ. Αρχείο Κατηγοριών, Αρχείο Ημερομηνίας, Αρχείο Ετικετών, κλπ).

en: Remove the sidebar from Single Post View pages.
el: Αφαίρεση του sidebar από την Απλή Προβολή σελίδων.

en: Post Image in Single Post View
el: Εικόνα Δημοσίευσης σε Απλή Προβολή

en: Display the post image in single post view.
el: Εμφάνιση της εικόνας της δημοσίευσης σε απλή προβολή.

en: Blog and Archive Section "Featured Image":
el: Ιστολόγιο και Περιοχή Αρχείου "Featured Image":

en: Use this section to set the Post "Featured Image" the way it will be shown on the Blog and Archive Pages for each post. Please note, that if you have "post_image" custom field specified in a post, it will be given priority over the post "Featured Image", so if you would like to use the "Featured Image" do not use the custom field "post_image".
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την περιοχή για να ορίσετε το "Featured Image" της Δημοσίευσης με τον τρόπο που θα εμφανίζεται στο Ιστολόγιο και στις Σελίδες Αρχείου για την κάθε δημοσίευση. Παρακαλώ σημειώστε, ότι αν έχετε το πεδίο "post_image" ορισμένο σε μια δημοσίευση, θα του δοθεί προτεραιότητα, οπότε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το "Featured Image" μην χρησιμοποιήσετε το πεδίο "post_image".

en: Enable This Section
el: Ενεργοποίηση Περιοχής

en: Enable Custom "Featured Image"
el: Ενεργοποίηση Επιλογών "Featured Image"

en: Select this option to apply the settings below to the "Featured Image".
el: Επιλέξτε αυτή την επιλογή για να εφαρμόσετε τις ρυθμίσεις παρακάτω για το "Featured Image".

en: Apply this image width in pixels.
el: Εφαρμόστε το μήκος της εικόνας σε pixel.

en: Apply this image height in pixels.
el: Εφαρμόστε το ύψος της εικόνας σε pixel.

en: Force Image Dimensions
el: Αναγκαστικές Διαστάσεις Εικόνας

en: Image Alignment
el: Στοίχιση Εικόνας

en: Center
el: Κέντρο

en: Enable Business Contact
el: Ενεργοποίηση Επικοινωνίας Επιχείρησης

en: Enable Contact Info Fields
el: Ενεργοποίηση Πεδίων Πληροφοριών Επικοινωνίας

en: Enable the Business Contact fields (see below for description)
el: Ενεργοποίηση των Στοιχείων Επικοινωνίας Επιχείρησης (δείτε την παρακάτω περιγραφή)

en: Business Contact Fields
el: Στοιχεία Επικοινωνίας Επιχείρησης

en: The Business Contact Fields provide a way to better display additional contact information such as Company Name, Address, Phone, etc. An example of a Field pair could be <strong>Telephone: (123) 123-4567</strong>, where you would enter the "<strong>Telephone:</strong>" part in the first field and "<strong>(123) 123-4567</strong>" in the second (under the same "Line #") respectively.
el: Τα Στοιχεία Επικοινωνίας Επιχείρησης παρέχουν έναν τρόπο για καλύτερο προβολή πρόσθετων στοιχείων επικοινωνίας όπως Όνομα Εταιρείας, Διεύθυνση, Τηλέφωνο, κλπ. Ένα παράδειγμα θα μπορούσε να είναι <strong>Τηλέφωνο: (123) 123-4567</strong>, όπου θα γράφατε το τηλέφωνο στο κομμάτι "<strong>Τηλέφωνο:</strong>" στο πρώτο πεδίο και "<strong>(123) 123-4567</strong>" στο δεύτερο (κάτω από την ίδια "Γραμμή #") αντίστοιχα.

en: Line 1:
el: Γραμμή 1:

en: Line 2:
el: Γραμμή 2:

en: Line 3:
el: Γραμμή 3:

en: Line 4:
el: Γραμμή 4:

en: Line 5:
el: Γραμμή 5:

en: Line 6:
el: Γραμμή 6:

en: Line 7:
el: Γραμμή 7:

en: Some html tags and inline styling could be used for formatting here, e.g.
el: Κάποιες ετικέτες html και inline στυλ μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μορφοποίηση εδώ, π.χ.

en: Address
el: Διεύθυνση

en: or
el: ή

en: This is the sidebar shown on the Contact page
el: Αυτό είναι το sidebar που εμφανίζεται στην Σελίδα επικοινωνίας

en: Phone Number validation
el: Έλεγχος Αριθμού Τηλεφώνου

en: This is the field displayed in the E-mail form on the Contact page template. If checked, the validation for North American phone numbers will be enabled.
el: Αυτό είναι το πεδίο E-mail όπου εμφανίζεται στην Φόρμα Επικοινωνίας. Αν το επιλέξετε, ο έλεγχος για Νοτιοαμερικάνικο αριθμό τηλεφώνου θα ενεργοποιηθεί.

en: Enable North American phone number validation
el: Ενεργοποίηση ελέγχου Νοτιοαμερικάνικου αριθμού τηλεφώνου

en: Enable North American phone number validation in the contact email form
el: Ενεργοποίηση ελέγχου Νοτιοαμερικάνικου τύπου στον αριθμό τηλεφώνου στην φόρμα επικοινωνίας

en: E-mail Recipient(s)
el: Παραλήπτης(ες) E-mail

en: Please enter recipient's email address, comma-separate multiple recipients:
el: Παρακαλώ εισάγετε τη διεύθυνση παραλήπτη, πολλές χωρισμένες με κόμμα:

en: To use reCAPTCHA you must get an API public key from
el: Για να χρησιμοποιήσετε το reCAPTCHA πρέπει να πάρετε ένα δημόσιο API κλειδί από

en: Choose Theme:
el: Επιλογή Θέματος:

en: white
el: άσπρο

en: red
el: κόκκινο

en: blackglass
el: μαύρο γυαλί

en: clean
el: καθαρό

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Copyright Message
el: Μήνυμα Πνευματικών Δικαιωμάτων

en: Copyright message displayed in the footer.
el: Εμφάνιση Κειμένου Πνευματικών Δικαιωμάτων στο υποσέλιδο.

en: WordPress credits link
el: Σύνδεσμος με εύσημα για το Wordpress

en: Show "is proudly powered by %s" in footer?
el: Εμφάνιση "είναι περήφανα δημιουργημένο με %s" στο υποσέλιδο;

en: Entries (RSS) link
el: Σύνδεσμος Εγγραφών (RSS)

en: Show "Entries (RSS)" link in footer?
el: Εμφάνιση συνδέσμου "Εγγραφές (RSS)" στο υποσέλιδο;

en: Comments (RSS) link
el: Σύνδεσμος Σχολίων (RSS)

en: Show "Comments (RSS)" link in footer?
el: Εμφάνιση συνδέσμου "Σχόλια  (RSS)" στο υποσέλιδο;

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Tag:
el: Ετικέτα:

en: 404 - Page not Found
el: 404 - Σελίδα δεν βρέθηκε

en: Preview item is not available!.
el: Η προεπισκόπηση αντικειμένου δεν είναι διαθέσιμη

en: Preview image not available!.
el: Η εικόνα προεπισκόπησης δεν είναι διαθέσιμη!

en: Default Image
el: Προκαθορισμένη Εικόνα

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Pause
el: Παύση

en: Slider Image
el: Εικόνα Slider

en: A list or dropdown of a single category's descendants.
el: Μια λίστα ή πτυσσόμενη λίστα μιας κατηγορίας και των υποκατηγοριών της.

en: U-Design: Custom Category
el: U-Design: Επιλογή Κατηγορίας

en: Category to be displayed:
el: Κατηγορία προς εμφάνιση:

en: Show as dropdown
el: Εμφάνιση ως πτυσσόμενης λίστας

en: Show post counts
el: Εμφάνιση καταμέτρησης δημοσιεύσεων

en: Show hierarchy
el: Εμφάνιση Ιεραρχίας

en: A Google Map widget.
el: Ένα Πρόσθετο Χάρτη Google.

en: U-Design: Google Map
el: U-Design: Χάρτης Google

en: Google Map
el: Χάρτης Google

en: Google Map Code:
el: Κώδικας Χάρτη Google

en: The most recent posts with teaser text
el: Οι πιο πρόσφατες δημοσιεύσεις με ένα εισαγωγικό κείμενο

en: U-Design: Recent Posts
el: U-Design: Πρόσφατες Δημοσιεύσεις

en: %1$s by %2$s
el: %1$s από %2$s

en: Pick a specific category:
el: Επιλέξτε μια συγκεκριμένη κατηγορία:

en: Number of posts to show:
el: Αριθμός δημοσιεύσεων που θα εμφανιστούν:

en: (at most 15)
el: (μέχρι 15)

en: Number of posts to skip:
el: Αριθμός δημοσιεύσεων που θα παραληφθούν:

en: (offset from latest)
el: (offset από το τελευταίο)

en: Limit the number of words to show from each post:
el: Περιορίστε τον αριθμό λέξεων που θέλετε να εμφανίζονται σε κάθε δημοσίευση:

en: (Could also be limited by "Excerpt Length" defined in the theme's options page)
el: (Μπορεί επίσης να περιοριστεί με το "Excerpt Length" που ορίζεται στις ρυθμίσεις του θέματος)

en: Show date & author info
el: Εμφάνιση ημερομηνίας & πληροφορίες συγγραφέα

en: Show thumbnails
el: Εμφάνιση μικρογραφιών

en: Show thumbnail frame shadow
el: Εμφάνιση σκιάς στη μικρογραφία

en: Thumbnail Dimensions:
el: Διαστάσεις Μικρογραφίας:

en: (Width X Height) in pixels
el: (Μήκος Χ Ύψος) σε pixel

en: A user login form.
el: Μια φόρμα εισόδου.

en: U-Design: Login Form
el: U-Design: Φόρμα Εισόδου

en: You are logged in as
el: Έχετε εισέλθει ως

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: User
el: Χρήστης

en: Password
el: Κωδικός Πρόσβασης

en: Login
el: Είσοδος

en: Remember me
el: Να με θυμάσαι

en: Register
el: Εγγραφή

en: Recover password
el: Επαναφορά Κωδικού

en: Login Form
el: Φόρμα Εισόδου

en: Display subpages if present page only.
el: Εμφάνιση υποσελίδων αν υπάρχει η παρούσα σελίδα.

en: U-Design: Subpages
el: U-Design: Υποσελίδες

en: Leave the Title field blank if you would like to display the parent page Title instead.
el: Αφήστε το πεδίο Τίτλου κενό αν θέλετε να εμφανίζεται ο Τίτλος της κύριας σελίδας.
