U-Design WP Theme - en to da_DK translation catalogue (760 entries)

en:  ... just as it says! A word of caution, when using this option keep in mind that your pages will be left without an "h1" heading. It is your responsibility to look after that.
da_DK: ... lige som det siger! En lille advarsel, når du bruger denne valgmulighed huske på, at dine sider vil blive efterladt uden en  "h1 " overskrift. Det er dit ansvar at passe det.

en:  is proudly powered by <a href="http://wordpress.org/"><strong>WordPress</strong></a>
da_DK: er stolt drevet af <a href="http://wordpress.org/"><strong>WordPress</strong></a>

en:  | Designed with %1$sU-Design Theme%2$s
da_DK:  | Designet med %1$sU-Design Theme%2$s

en: "Read more" Link
da_DK: "Læs mere" Link

en: % Comments
da_DK: % Kommentarer

en: %1$s by %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: %s: Widget class not found. Make sure this widget exists and the class name is correct
da_DK: %s: Widgetklassen ikke fundet. Sikre dig at denne widget eksisterer og klassenavnet er korrekt

en: (Could also be limited by "Excerpt Length" defined in the theme's options page)
da_DK: (Kan også begrænses af "Uddrag Længde" defineret i temaets mulighedsside)

en: (Height) in pixels.
da_DK: (Højde) i pixels.

en: (Paste the URL to the FLV file here. Should be on same Server. Accepted file formats are MPEG4 with H.264 Codec, as well as F4V and FLV)
da_DK: (Copy Paste URL til FLV filen he. Skal være den samme som på server. Accepterede formater er MPEG4 med H.264 Codes såvel som F4V og FLV)

en: (Paste the URL to the SWF file here. Should be on same Server)
da_DK: (Copy Paste URL til SWF filen her. Skal være det samme som på server)

en: (Paste the URL to the video file here. Should be on same Server. Accepted file formats are MPEG4 with H.264 Codec, as well as F4V and FLV)
da_DK: (Copy Paste URL til videofilen her. Skal være den samme som på server. Accepterer formater er MPEG4 med H.264 Codex såvel som F4V og FLV)

en: (Remove the ability to go to the next or previous item when previewing with prettyPhoto lightbox)
da_DK: (Flyt muligheden for at gå til den næste eller det tidligere emne når man previewer med prettyPhoto lightbox)

en: (The title attribute will be shown in the tooltip on the menu)
da_DK: (Titelattributen vil blive vist i værktøjstippet i menuen)

en: (This option would only be considered if TimThumb is enabled from the "General Options")
da_DK: (Denne mulighed skal kun overvejes, hvis TimThumb er aktiveret fra de "Generelle Muligheder")

en: (To clear a text field above, replace it with a single space)
da_DK: (For at rense et tekstfelt ovenfor, byt det ud med et enkelt mellemrum)

en: (Width X Height) in pixels
da_DK: (Bredde X Højde) i pixels

en: (Width X Height) in pixels.
da_DK: (Bredde x Højde) i pixels.

en: (You could use text and/or html)
da_DK: (Du kan bruge tekst og/eller html)

en: (at most 15)
da_DK: (højst 15)

en: (case-sensitive)
da_DK: (Forskel på store og små bogstaver)

en: (offset from latest)
da_DK: (offset fra seneste)

en: (optional)
da_DK: (valgfri)

en: (required)
da_DK: (påkrævet)

en: (required, at least 2 characters)
da_DK: (påkrævet, mindst 2 karakterer)

en: 0 Comment
da_DK: 0 Kommentarer

en: 1 Comment
da_DK: 1 Kommentar

en: 3D Shadow
da_DK: 3D Skygge

en: 404 - Page not Found
da_DK: 404 - Side ikke fundet

en: <br />Please enter your message
da_DK: <br/> Indtast din besked

en: <h2 class='center'>No posts found.</h2>
da_DK: <h2 class='center'>Ingen indlæg endnu.</h2>

en: <h2 class='center'>Sorry, but there aren't any posts by %s yet.</h2>
da_DK: <h2 class='center'>Beklager, men der er ingen indlæg endnu fra %s endnu.</h2>

en: <h2 class='center'>Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.</h2>
da_DK: <h2 class='center'>Beklager, men der er ingen indlæg i %s kategorien endnu.</h2>

en: <h2>Sorry, but there aren't any posts with this date.</h2>
da_DK: <h2>Beklager, men der er ingen indlæg med denne dato.</h2>

en: <p class="serif">Read the rest of this entry &raquo;</p>
da_DK: <p class="serif">Læs resten af dette indlæg &raquo;</p>

en: <p class="serif">Read the rest of this page &raquo;</p>
da_DK: <p class="serif">Læs resten af denne side &raquo;</p>

en: <p>You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.</p>
da_DK: <p>Du skal være <a href="%s">logget ind</a> for at efterlade en kommentar.</p>

en: <span class="time">%1$s</span> on <a href="#comment-%2$s" title="">%3$s</a>
da_DK: <span class="time">%1$s</span> på <a href="#comment-%2$s" title="">%3$s</a>

en: <strong>If you typed in a URL...</strong> check the spelling and try reloading the page.
da_DK: <strong>Hvis du indtastede en URL...</strong> tjek stavning og reload siden.

en: <strong>Reason:</strong> No category has been assigned as Portfolio section for this page yet. In order to fix this, go to the theme's options page and assign a category for this page.
da_DK: <strong>Årsag:</strong> Ingen kategori er blevet tildelt porteføljesektionen endnu. For at rette dette, gå til instillinger for det aktuele temae og tildel en kategori for denne side.

en: <strong>Search</strong> for it:
da_DK: <strong>Søg</strong> efter det:

en: <strong>Start over again</strong> with the %1$sHomepage%2$s.
da_DK: <strong>Start forfra igen</strong> med %1$sHomepage%2$s.

en: A Color Scheme will be saved with an automatic name generated from the current time stamp. Once saved you will be able to choose it from the dropdown below and load it at a later time.
da_DK: Et farveskema vil automatisk blive gemt med et navn genereret fra det nuværende tidsstempel. Når du har gemt det, vil du kunne være i stand til at vælge det fra en dropdownmenu nedenfor og loade det på et senere tidspunkt.

en: A Google Map widget.
da_DK: En Google Map widget.

en: A list or dropdown of a single category's descendants.
da_DK: En liste eller dropdown for en enkelt kategoris arvinger.

en: A user login form.
da_DK: En bruger log ind formular.

en: A widget area positioned in the top right corner of the site designated for social media links and icons.
da_DK: et widgetområde positioneret i det øverste højre hjørne udset til links til sociale medier og ikoner.

en: A widget area positioned just above the Bottom Widget area.
da_DK: Et widgetområde lige ovenover nedre widgetområde.

en: A widget area positioned just above the Home Page Main Content area.
da_DK: Et widgetområde positioneret lige over Hjemmeside hovedindholdsområde

en: A widget area positioned just below the Home Page Main Content area.
da_DK: Et widgetområde positioneret nedenfor hjemmeside hovedindholdsområde.

en: A widget area, used as a sidebar for regular pages.
da_DK: Et wigetområde, anvendt som en sidebar for almindelige sider.

en: A widget area, used as a sidebar for the Blog/News section.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som en sidebar for Blog/Nyhedssektionen

en: A widget area, used as a sidebar for the Contact page.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for kontaktsiden.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 2.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebare for sideskabelonen 2.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 3.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for sideskabelonen 3.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 4.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for sideskabelonen 4.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 5.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for sideskabelonen 5.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 6.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for sideskabelonen 6.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 7.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for sideskabelonen 7.

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 8.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for sideskabelonen 8.

en: A widget area, used as a sidebar for the Portfolio section.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for porteføljesektioen.

en: A widget area, used as a sidebar for the Sitemap page.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som sidebar for sitemapsiden.

en: A widget area, used as the 1st column in the Bottom area (just above the footer).
da_DK: Et widgetområde, anvendt som den første kolonne i bundområdet (lige over footeren).

en: A widget area, used as the 1st column in the Main Content area.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som den første kolonne i hovedindholdsområdet.

en: A widget area, used as the 2nd column in the Bottom area (just above the footer).
da_DK: Et widgetområde, anvendt som den anden række i bundområdet (lige over footeren).

en: A widget area, used as the 2nd column in the Main Content area.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som anden kolonne i hovedindholdsområdet.

en: A widget area, used as the 3rd column in the Bottom area (just above the footer).
da_DK: Et widgetområde, anvendt som den tredje række i bundområdet (lige over footeren).

en: A widget area, used as the 3rd column in the Main Content area.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som den tredje kolonne i hovedindholdsområdet.

en: A widget area, used as the 4th column in the Bottom area (just above the footer).
da_DK: Et widgetområdet, anvendt som den fjerde række i bundområdet (lige over footeren).

en: A widget area, used as the 4th column in the Main Content area.
da_DK: Et widgetområde, anvendt som den fjerde kolonne i hovedindholdsområdet.

en: About This Sidebar
da_DK: Om denne sidebar

en: About:
da_DK: Om:

en: Above
da_DK: Ovenover

en: Add ReCAPTCHA to the email form for extra security (for more information visit %s)
da_DK: Tilføj ReCAPTCHA til e-mail formularen for ekstra sikkerhed (for mere information, besøg %s)

en: Address
da_DK: Adresse

en: Administrative Tasks:
da_DK: Administrative Opgaver:

en: All
da_DK: Alle

en: All Articles
da_DK: Alle Artikler

en: Allow Other Sections' Images
da_DK: Tillad Andre Sektioners Billeder

en: Alpha of a control, when mouse is not over.
da_DK: Alpha af en kontrol, når musen ikke er over den.

en: Alpha of a control, when mouse is over.
da_DK: Alpha af en kontrol, når musen er henne over.

en: Alpha of the drop shadow 0 = no shadow, 1 = opaque.
da_DK: Alpha af den droppede skygge 0 = ingen skygge, 1 = opaque.

en: Alphabetical
da_DK: Alfabetisk

en: Alt Tag:
da_DK: Alternativt Tag:

en: Apply this image height in pixels.
da_DK: Angiv dette billedes højde i pixels.

en: Apply this image width in pixels.
da_DK: Angiv dette billedes bredde i pixels.

en: Archive Index Page
da_DK: Arkiv indeksside

en: Archive for %s
da_DK: Arkiv for %s

en: Archive for the <em>%s</em> Category
da_DK: Arkiv for <em>%s</em> kategorien

en: Archives by Month:
da_DK: Arkiver efter måned:

en: Archives by Subject:
da_DK: Arkiver efter emne:

en: Archives by Year:
da_DK: Arkiver efter år:

en: As the shadow is blurred, it appears wider that the actual image, when not resized. Thus it's a good idea to make it slightly smaller. 1 would be no resizing at all.
da_DK: Når skyggen er utydelig, ser den ud til at være bredere end det aktuelle billede, når det ikke er omskaleret. Selv om det er en god idé at gøre det mindre.  1 er ingen omskalering overhovedet.

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Author Archive
da_DK: Forfatterarkiv

en: Author:
da_DK: Forfatter:

en: Auto Play
da_DK: Autoafspil

en: Auto Play Duration
da_DK: Autoafspilning Varighed

en: Autoplay
da_DK: Autoafspilning

en: Autoplay:
da_DK: Autoafspilning:

en: Back to Top
da_DK: Tilbage til toppen

en: Background  Properties:
da_DK: Baggrundsmuligheder:

en: Background Color
da_DK: Baggrunds farve

en: Background Images:
da_DK: Baggrundsbilleder:

en: Background Properties:
da_DK: Baggrundsmuligheder

en: Background color of the controls.
da_DK: Baggrundsfarve af kontrollerne.

en: Bar Status
da_DK: Statusbar

en: Below
da_DK: Nedenfor

en: Blog Archives
da_DK: Blogarkiver

en: Blog Section
da_DK: Blogsektion

en: Blog and Archive Section "Featured Image":
da_DK: Blog og arkivsektion "Fremhævet billede":

en: Blur of the drop shadow on the x-axis.
da_DK: Utydelighed af den droppede skygge på x-aksen.

en: Blur of the drop shadow on the y-axis.
da_DK: Utydelighed af den droppede skygge på y-aksen.

en: Body Text Color
da_DK: Krop Tekst farve

en: Border Under the Menu
da_DK: Grænselinje under menuen

en: Bottom 1
da_DK: Bund 1

en: Bottom 2
da_DK: Bund 2

en: Bottom 3
da_DK: Bund 3

en: Bottom 4
da_DK: Bund 4

en: Bottom Area Background Image
da_DK: Bundområde Baggrundsbillede

en: Bottom Area Colors:
da_DK: Bundområde Farver:

en: Bottom Background Color
da_DK: Bund Baggrundsfarve

en: Bottom Link Color
da_DK: Bund Linkfarve

en: Bottom Link Hover Color
da_DK: Bund Link Musepassage farve

en: Bottom Text Color
da_DK: Bund Tekst farve

en: Bottom Titles Color
da_DK: Bundtitel farver

en: Breadcrumbs
da_DK: Brødkrummer

en: Business Contact Fields
da_DK: Forretningskontaktfelter

en: Button Style:
da_DK: Knapstil:

en: Button Text:
da_DK: Knaptekst:

en: By %1$s on %2$s
da_DK: Af %1$s on %2$s

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Categories:
da_DK: Kategorier:

en: Category Archive Title
da_DK: Kategori Arkivtitel

en: Category to be displayed:
da_DK: Kategori som vises:

en: Center
da_DK: Centrer

en: Change the Title:
da_DK: Skift Titlen:

en: Change the excerpt length:
da_DK: Ændre uddragslængderne:

en: Cheatin' uh?
da_DK: Snyder du?

en: Choose Alignment:
da_DK: Vælg Alignment:

en: Choose Theme:
da_DK: Vælg Tema:

en: Choose a custom color scheme from the first dropdown below and then choose a task to perform from the second dropdown, then hit the "Update" button.
da_DK: Vælg et skræddersyet farveskema fra den første dropdown menu nedenfor og vælg derefter en opgave som skal udføres fra den anden dropdown, klik derefter på "Update" knappen.

en: Choose a slider:
da_DK: Vælg en slider:

en: Choose position:
da_DK: Vælg position:

en: Color of an active menu item.
da_DK: Farven af et aktivt menu emne.

en: Color of an inactive menu item.
da_DK: Farven af et inaktivt menu-emne.

en: Color of the cubes before the first image appears, also the color of the back sides of the cube, which become visible at some transition types.
da_DK: Farven af kuberne før første billeder kommer frem, også farven af bagsiden af kuben, som bliver synlig ved nogle transitionstyper.

en: Color of the inner circle of an active menu item. Should equal the background color of the whole thing.
da_DK: Farven af den indre cirkel på et aktivt menuemne. Bør være ækvivalent med baggrundssfarven af hele emnet.

en: Color of the inner sides of the cube when sliced
da_DK: Farven af de indre sider af kuben når de deles

en: Color of the tooltip surface in the menu.
da_DK: Farven af dette værktøjstip i menuen.

en: Color of the tooltip text.
da_DK: Farven af værktøjstippets tekst

en: Comments (RSS)
da_DK: Kommentarer (RSS)

en: Comments (RSS) link
da_DK: Kommentarer (RSS) link

en: Comments RSS Feed
da_DK: Kommentar RSS Feed

en: Comments are closed.
da_DK: Der er lukket for kommentarer.

en: Contact Form submission from %s
da_DK: Kontaktformular afsendelse fra %s

en: Contact Page
da_DK: Kontaktside

en: Contact the Author
da_DK: Kontakt forfatteren

en: Continue with the section below to customize the colors...
da_DK: Fortsæt med sektionen nedenfor for at skræddersy farverne...

en: Continue with the section below to customize the slider...
da_DK: Fortsæt med sektionen nedenfor for at skræddersy slideren...

en: Control Alpha
da_DK: Kontrol Alpha

en: Control Alpha Over
da_DK: Kontrol Alpha Over

en: Control Color 1
da_DK: Kontrol Farve 1

en: Control Color 2
da_DK: Kontrol farve 2

en: Controls X
da_DK: Kontrol X

en: Controls Y
da_DK: Kontrol Y

en: Controls' Alignment
da_DK: Kontrollernes Opretning

en: Controls' Distance
da_DK: Kontrollernes Afstand

en: Controls' Size
da_DK: Kontrollers Størrelse

en: Controls:
da_DK: Styring:

en: Copyright Message
da_DK: Copyrightbesked

en: Copyright message displayed in the footer.
da_DK: Copyrightbesked vises i footeren.

en: Cube Distance
da_DK: Kubeafstand

en: Cube Distance:
da_DK: Kubeafstand:

en: Current Slider
da_DK: Nuværende Slider

en: Custom Colors
da_DK: Skræddersyede Farver

en: Custom Colors Switch
da_DK: Skræddersyet Farveskifter

en: Custom Logo
da_DK: Skræddersyet Logo

en: Custom colors option:
da_DK: Skræddersyede farvemuligheder

en: Cycle 1 (full width image)
da_DK: 4. Cycle 1 (fuld bredde på billede)

en: Cycle 1 Slider Settings:
da_DK: Cyklus 1 sliderindstillinger:

en: Cycle 2 (image with text)
da_DK: Cycle 2 (billede med tekst)

en: Cycle 2 Slider Settings:
da_DK: Cyklus 2 Sliderindstillinger:

en: Cycle 3 (image with sliding text)
da_DK: 6. Cycle 3 (billede med glidende tekst)

en: Cycle 3 Slider Settings:
da_DK: Cyklus 2 Sliderindstillinger:

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Default Image
da_DK: Standard billede

en: Default Pages Sidebar 2 Position
da_DK: Grundlæggende Sider Sidebar 2 Position

en: Default Pages Sidebar 3 Position
da_DK: Grundlæggende Sider Sidebar 3 positionering

en: Default Pages Sidebar 4 Position
da_DK: Grundlæggende Sider Sidebarposition 4

en: Default Pages Sidebar 5 Position
da_DK: Grundlæggende sider sidebar 5 position

en: Default Pages Sidebar 6 Position
da_DK: Grundlæggende Sider Sidebar 6 Position

en: Default Pages Sidebar 7 Position
da_DK: Grundlæggende Sider Sidebar 7 Position

en: Default Pages Sidebar 8 Position
da_DK: Grundlæggende Sider Sidebar 8 Position

en: Default Pages Sidebar Position
da_DK: Grundlæggende Sider Sidebarposition

en: Default Post Thumbnail
da_DK: Grundlæggende Indlægsbillede

en: Delay
da_DK: Forsinkelse

en: Delay between the start of one cube to the start of the next cube.
da_DK: Forsinkelse mellem begyndelsen af en terning til begyndelsen af den næste kasse.

en: Delay in seconds between each block in the transition.
da_DK: Forsinkelse i sekunder mellem hver blok i transitionen.

en: Delay:
da_DK: Forsinkelse:

en: Depth Offset
da_DK: Dybde Offset

en: Depth Offset:
da_DK: Dybde Offset:

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Description text background
da_DK: Beskrivelse tekst baggrund

en: Didn't find what you were looking for? Refine your search!
da_DK: Fandt ikke det du ledte efter. Søg igen!

en: Direction:
da_DK: Retning:

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Disable Theme Update Notifier
da_DK: Frakobl Tema opdaterings notifikationer

en: Disable TimThumb
da_DK: Frakobl TimThumb

en: Disable the theme's notification of new updates.
da_DK: Frakobl temaets notifikation af nye opdateringer.

en: Disable the use of TimThumb script for cropping images.
da_DK: Frakobl brugen af TimThumb script for beskæring af billeder.

en: Display Title immediately under the Main Menu, it spans the full width of page.
da_DK: Vis afsnit direkte under hovedmenuen, den spænder over hele bredden på siden

en: Display Title inside Main Content, it spans the main content width.
da_DK: Vis titlen i inholds området, den spænder over viden af indholds området.

en: Display subpages if present page only.
da_DK: Vis undersider hvis kun nuværende side.

en: Display the post image in single post view.
da_DK: Vis indlægsbilledet i en enkeltindlægssidevisning.

en: Distance between the controls (from the borders).
da_DK: Afstand mellem kontrollerne (fra grænserne).

en: Distance between two menu items (from center to center).
da_DK: Afstand mellem to menuemner (fra center til center).

en: Distance of the info text to the borders of its background.
da_DK: Afstanden af infoteksten mellem grænserne af dets baggrund.

en: Distance of the menu from the bottom of the image.
da_DK: Afstand fra menuen fra bunden af billedet.

en: Distance of the shadow from the bottom of the image.
da_DK: Afstand af skyggen fra bunden af billedet.

en: Do not link adjacent items in this category as gallery.
da_DK: Link ikke konjugerende emner i denne kategori som galleri.

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Drop Shadow Alpha
da_DK: Vis Alpha Skygge

en: Drop Shadow Blur X
da_DK: Drop Skygge Utydelig X

en: Drop Shadow Blur Y
da_DK: Drop Utydelig Skygge Y

en: Drop Shadow Distance
da_DK: Drop Skygge distance

en: Drop Shadow Scale
da_DK: Drop Skyggeskala

en: Duration in seconds of the motion tween for each block in the transition.
da_DK: Varighed i sekunder mellem tweens for hver blok i transitionen.

en: E-Mail
da_DK: E-mail

en: E-mail Recipient(s)
da_DK: E-mail-modtagere

en: Edit
da_DK: Ret

en: Edit the info text, erase all for none:
da_DK: Ret tekstinfoen, slet alle for ingen:

en: Edit this entry.
da_DK: Ret denne indtastning.

en: Edit this page
da_DK: Ret denne side

en: Email Successfully Sent!
da_DK: E-mail succesfuldt afsendt!

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable "style.css"
da_DK: Aktiver "style.css"

en: Enable %1$sprettyPhoto%2$s script. In case of conflicts with some other lightbox plugins you may wish to disable the %1$sprettyPhoto%2$s script.
da_DK: Aktiver %1$sprettyPhoto%2$s scriptet. Hvis det kolliderer med andre lightboks plugins, vil du måske ønske at deaktivere %1$sprettyPhoto%2$s scriptet.

en: Enable %1$sstyle.css%2$s
da_DK: Aktiver %1$sstyle.css%2$s

en: Enable Business Contact
da_DK: Aktiver Forretningskontakt

en: Enable Contact Info Fields
da_DK: Aktiver Kontaktinfofelter

en: Enable Custom "Featured Image"
da_DK: Aktiver skræddersyet "Fremhævet Billede"

en: Enable Default Thumb
da_DK: Aktiver Grundlæggende Billede

en: Enable Feedback button (Display the Feedback button located in the most left side of the site)
da_DK: Aktiver Feedback knap (vis Feedback knappen placeret helt ude til venstre af siden)

en: Enable Google WebFonts.
da_DK: Aktiver Google WebFonts.

en: Enable North American phone number validation
da_DK: Aktiver nordamerikanske telefonnummervalidering

en: Enable North American phone number validation in the contact email form
da_DK: Aktiver nordamerikanske telefonnummervalidering i kontaktformularen

en: Enable Page Peel (Display the page curl/peel located in the top right corner of the site).  Could be used for your FeedBurner subscription or advertising.
da_DK: Aktiver sidepeeling (Vis side curl/peel placeret i øverste højre hjørne på siden). Kan bruges til Feedburnerbeskrivelse eller reklameformål.

en: Enable ReCAPTCHA
da_DK: Aktiver ReCAPTCHA

en: Enable This Section
da_DK: Aktiver Denne Sektion

en: Enable Transition on Text
da_DK: Aktiver Transition på tekst

en: Enable background images from other sections to show as well, you can achieve sort of layered layout.
da_DK: Aktiver baggrundsbilleder fra andre sektioner som også vises, du kan opnå en sortering af flere lags layout.

en: Enable default thumbnail for posts (This options is used with the "U-Design: Recent Posts" widget).
da_DK: Aktiver grundlæggende billede for indlæg (denne mulighed er anvendt sammen med "U-Design: Recent Posts" widget).

en: Enable drop shadows to the sub-menus.
da_DK: Aktiver Dropskygger til undermenuerne.

en: Enable prettyPhoto script
da_DK: Aktiver prettyPhoto script

en: Enable the %1$sstyle.css%2$s located in the theme's root folder. You can then edit that file from %3$sAppearance -> Edit%4$s to add any custom CSS. You would also need to enable this option if you want to use a %5$schild theme%6$s.
da_DK: Aktiver %1$sstyle.css%2$s placeret i temaet rodfolder. Du kan derefter rette den fil fra %3$sAppearance -> Edit%4$s for at tilføje enhver skræddersyet CSS. Du har også brug for at tilkoble denne mulighed, hvis du vil bruge et %5$schild theme%6$s.

en: Enable the Business Contact fields (see below for description)
da_DK: Aktiver Forretningskontaktfelterne (se beskrivelse nedenfor)

en: Enable the Search box displayed in the top area of the page.
da_DK: Aktiver søgeboksen som er vist i topområdet af siden.

en: Enable this option and hit "Update" to add the Google Fonts to the available fonts listed below.
da_DK: Aktiver denne option og tryk "Update" for at tilføje Google Fonts til de tilgængelige fonte listet nedenfor.

en: End slideshow after the last slide.
da_DK: Afslut slideshow efter det sidste slide.

en: Enter a URL or upload an image for your logo:
da_DK: Indtast en URL, eller upload et billede, der bliver brugt som dit logo:

en: Enter a URL or upload an image:
da_DK: Indtast en URL eller uploade et billede:

en: Enter the text for the post's 'Read more' link.  Leave blank to hide it.
da_DK: Indtast teksten for indlæggets 'læs mere' link. Efterlad blank for at skjule det.

en: Entries (RSS)
da_DK: Bidrag (RSS)

en: Entries (RSS) link
da_DK: Indgang (RSS) link

en: Every transition needs to have the following six attributes assigned to it:
da_DK: Hver overgang skal have følgende seks egenskaber knyttet til sig.

en: Excerpt Length
da_DK: Uddragslængde

en: Exclude Portfolio section(s) related posts from showing in the the general Blog section ("Blog page" template loop).
da_DK: Ekskluder Porteføljesektioner med relaterede indlæg fra at blive vist i den generelle blogsektion ("Blog side" skabelon loop).

en: Exclude Portfolio(s) from Blog
da_DK: Ekskluder Porteføljer fra Blog

en: Expand
da_DK: Udvid

en: Failed to connect to mailserver!
da_DK: Kunne ikke tilslutte mailserver!

en: Feedback
da_DK: Tilbagemelding

en: Feedback Button
da_DK: Feedback Knap

en: Feedback Button URL:
da_DK: Feedback Knap URL:

en: Field of View
da_DK: Synsfelt

en: Firstly though, you have to create the Portfolio page(s) and assign the "Portfolio page" template to it.
da_DK: Først af alt, du skal skabe Porteføljesiderne og assigne "Portfolio page" skabelonen til det.

en: Fix the position of the "Feedback" button to prevent it from scrolling with the page.
da_DK: Fikser positionen af "Feedback"  knappen for at forebygge at den ruller sammen med siden.

en: Fix the position of the background image so that it is not scrollable.
da_DK: Fikser positionen af baggrundsbilledet så billedet ikke kan scrolles.

en: Fixed Position
da_DK: Fikseret Position

en: Flashmo Grid Slider Settings:
da_DK: Flashmo Grid Sliderindstillinger:

en: Font Family:
da_DK: Fontfamilie:

en: Font Settings
da_DK: Font Indstillinger

en: Font Size Coefficient:
da_DK: Fontstørrelse koefficient:

en: Font Size:
da_DK: Fontstørrelse:

en: Font color of the controls.
da_DK: Font farve på kontrollerne.

en: Footer Area Colors:
da_DK: Footerområde farve:

en: Footer Background Color
da_DK: Footer Baggrundsfarve

en: Footer Background Image
da_DK: Footer Baggrundsbillede

en: Footer Link Color
da_DK: Footer Link farve

en: Footer Link Hover Color
da_DK: Footer Link Musepassage farve

en: Footer Options
da_DK: Footer Indstillinger

en: Footer Text Color
da_DK: Footer Tekst farve

en: For Background color  %1$sTop Area Background %2$s%3$s  will be used.
da_DK: For Baggundsfarve vil %1$sTop Area Background %2$s%3$s blive brugt.

en: Force Image Dimensions
da_DK: Gennemtving Billededimensioner

en: Front Page Sliders
da_DK: Forside Sliders

en: Full-width Archive Page
da_DK: Fuld bredde arkivside

en: Full-width Blog Page
da_DK: Fuld bredde blogside

en: Full-width Single Post View Page
da_DK: Fuld bredde enkelt indlægsvisning side

en: General Font Settings
da_DK: Generelle Font indstillinger

en: General Options
da_DK: Generelle Indstillinger

en: General Settings:
da_DK: Generelle Indstillinger:

en: General Text and Link Colors:
da_DK: Generel tekst og linkfarve:

en: Get the Code: All of the Home page examples source code is available here.
da_DK: Få al koden: Alle hjemmesidens eksempler er tilgængelig som sourcekode her.

en: Go back to %s
da_DK: Gå tilbage til %s

en: Google Map
da_DK: Google Kort

en: Google Map Code:
da_DK: Google Kortkode:

en: Header/Slider Background
da_DK: Overskrift/Slider Baggrund

en: Headings Color
da_DK: Overskriftsfarve

en: Height of the tooltip surface in the menu.
da_DK: Højde af værktøjs tippet´s overflade i menuen.

en: Height:
da_DK: Højde:

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Hide the Bar
da_DK: Fjern Statusbaren

en: Home
da_DK: Hjem

en: Home Page After Content Row 1
da_DK: Hjemmeside efter indhold række 1

en: Home Page After Content Row 2
da_DK: Hjemmeside efter indhold række 2

en: Home Page Before Content
da_DK: Hjemmeside før Indhold

en: Home Page Before Content Background Image
da_DK: Hjemmeside Før Indhold Baggrundsbillede

en: Home Page Before Content Widget Area Colors:
da_DK: Hjemmeside Før indhold Widget Områdefarver:

en: Home Page Column 1
da_DK: Hjemmeside Kolonne 1

en: Home Page Column 2
da_DK: Hjemmeside Kolonne 2

en: Home Page Column 3
da_DK: Hjemmeside Kolonne 3

en: Home Page Column 4
da_DK: Hjemmeside Kolonne 4

en: Home Page Header/Slider Background Image
da_DK: Hjemmside Overskrift/Slider baggrundsbillede

en: Horizontal:
da_DK: Horisontal:

en: If enabled this option will overwrite the default CSS styles.
da_DK: Hvis aktiveret, vil denne mulighed overskrive de grundlæggende CSS stile

en: If you don't see any categories in the dropdown(s) below it's because you haven't created any yet, in that case go to 'Posts -> Categories' and create a 'Portfolio' category there. Also don't forget to save all your Portfolio related Posts and sub categories under that category.
da_DK: Hvis ikke du kan se nogle kategorier i dropdown menuerne er det fordi du ikke har skabt nogle endnu. Er det sådan, så gå til 'Indlæg -> Kategorier' og skab en 'Portefølje' kategori der. Glem ej, at du skal gemme alt dit portefølje relateret indlæg og underkategorier under denne kategori.

en: Image 2:
da_DK: Billede 2:

en: Image Alignment
da_DK: Billedealignment

en: Image Frame
da_DK: Billederamme

en: Image Height
da_DK: Billedehøjde

en: Image Link:
da_DK: Billedelink:

en: Image Width
da_DK: Billedebredde

en: Image:
da_DK: Billede:

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Flashmo slider, you may change that in here
da_DK: I tilfælde, hvor JavaScript er frakoblet vil det første sliderbillede blive vist i Flashmoslideren, du kan ændre dette herinde

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Piecemaker 2 slider, you may change that in here
da_DK: Hvis JavaScript er udkoblet vil det første sliderbillede grundlæggende blive vist i Piecemaker 2 slideren, du kan ændre dette herinde

en: In the case when JavaScript is disabled the 1st slider image is displayed by default in place of the Piecemaker slider, you may change that in here
da_DK: Hvis JavaScript er frakoblet vil det første sliderbillede grundlæggende blive vist der hvor Piecemaker slideren er placeret, du kan ændre dette her

en: Info Background
da_DK: Infobaggrund

en: Info Background Alpha
da_DK: Info Baggrundsalpha

en: Info Margin
da_DK: Infomargen

en: Info Sharpness
da_DK: Infoskarphed

en: Info Text:
da_DK: Infotekst:

en: Info Thickness
da_DK: Infotykhed

en: Info Width
da_DK: Infobredde

en: Inner Color
da_DK: Indre farve

en: Inner Side Color
da_DK: Indre Sidefarve

en: Language:
da_DK: Sprog:

en: Latest Posts
da_DK: Seneste indlæg

en: Leave a Reply
da_DK: Efterlad et svar

en: Leave a Reply to %s
da_DK: Efterlad et svar til %s

en: Leave a comment
da_DK: Efterlad en kommentar

en: Leave the Title field blank if you would like to display the parent page Title instead.
da_DK: Efterlad titelfeltet blankt, hvis du gerne vil vise forældersidens titel i stedet for.

en: Left
da_DK: Venstre

en: Let me help you find it:
da_DK: Lad mig hjælpe dig med at finde det:

en: Light
da_DK: Lys

en: Limit the number of words to show from each post:
da_DK: Begræns antallet af ord som vises fra hvert indlæg:

en: Line 1:
da_DK: Linje 1:

en: Line 2:
da_DK: Linje 2:

en: Line 3:
da_DK: Linje 3:

en: Line 4:
da_DK: Linje 4:

en: Line 5:
da_DK: Linje 5:

en: Line 6:
da_DK: Linje 6:

en: Line 7:
da_DK: Linje 7:

en: Line Height:
da_DK: Linjehøjde:

en: Link Color
da_DK: Link farve

en: Link Hover Color
da_DK: Linkfarve Musepassage

en: Loader Color
da_DK: Loader farve

en: Log out &raquo;
da_DK: Log ud &raquo;

en: Log out of this account
da_DK: Log ud af denne konto

en: Logged in as <a href="%1$s/wp-admin/profile.php">%2$s</a>.
da_DK: Logget ind som <a href="%1$s/wp-admin/profile.php">%2$s</a>.

en: Login
da_DK: Log ind

en: Login Form
da_DK: Log ind formular

en: Logo Dimensions
da_DK: Logo Dimensioner

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Mail (will not be published)
da_DK: E-mail (offentliggøres ikke)

en: Main Content Area Background
da_DK: Primært Indhold Områdebaggrund

en: Main Content Background Image
da_DK: Hovedindhold Baggrundsbillede

en: Main Menu Position
da_DK: Hovedmenuens position

en: Main RSS Feed
da_DK: Primær RSS Feed

en: Main body text color affecting the entire site.
da_DK: Primær krops farve som påvirker hele sitet.

en: Main link color affecting the entire site.
da_DK: Primær link farve som påvirker hele sitet.

en: Margin of the text to the left end of the tooltip.
da_DK: Margen af teksten til venstre for værktøjstippet.

en: Margin of the text to the right end of the tooltip.
da_DK: Margen af teksten fra højre til enden af værktøjstippet.

en: Menu Color 1
da_DK: Menu farve 1

en: Menu Color 2
da_DK: Menu farve 2

en: Menu Color 3
da_DK: Menufarve 3

en: Menu Distance X
da_DK: Menu Afstand X

en: Menu Distance Y
da_DK: Menuafstand Y

en: Message:
da_DK: Besked:

en: Midsection Colors:
da_DK: Midtersektion farver:

en: Milliseconds between slide transitions (0 to disable auto advance).
da_DK: Milisekunder mellem transitionerne (0 for at udkoble autoforspring).

en: Monthly Archives
da_DK: Månedlige Arkiver

en: Name
da_DK: Navn

en: No
da_DK: Nej

en: No JavaScript image
da_DK: Intet JavaScriptbillede

en: No Repeat
da_DK: Ingen Gentagelse

en: No Responses
da_DK: Ingen svar

en: No Slider
da_DK: Ingen slider

en: No posts by this author.
da_DK: Ingen indlæg fra denne forfatter.

en: Not Found
da_DK: Ikke Fundet

en: Note: If you wish to remove the border line under the top navigation menu, the option for that is located under: %1$s General Options %2$s Border Under the Menu %3$s
da_DK: Note: Hvis du vil fjerne grundlinjen under topnavigationsmenuen, er muligheden for dette under: %1$s General Options %2$s grænse under Menuen %3$s

en: Note: Portfolio posts are those that have been assigned to a portfolio related category. A portfolio related category is one which either directly or indirectly (parent or descendant) has been assigned to a "Portfolio page" template (see the "Portfolio section above for these assignments)
da_DK: Note: Porteføljeindlæg er dem som er blevet tildelt, til en porteføljerelateret kategori. En portefølje relateret kategori er en, som enten ikke direkte eller indirekte (forælder eller nedarvet) er blevet tildelt til en "Porteføljeside" skabelon. (Se "Porteføljesektionben ovenfor for disse tildelninger)

en: Note: The "Default Colors" cannot be deleted.
da_DK: Note: De  "Default Colors" kan ikke slettes.

en: Note: the minimum recommended height is 55px.
da_DK: Note: Mindste anbefalede højde er 55px.

en: Number of Columns
da_DK: Antallet af kolonner

en: Number of Rows
da_DK: Antallet af rækker

en: Number of columns, in which the images will be sliced, 6 columns by default ( or any number of columns )
da_DK: Antallet af kolonner i hvilket billede vli blive delt på i, 6 kolonner er grundlæggende ( eller erhvert antal af kolonner )

en: Number of pieces to which the image is sliced.
da_DK: Antallet af segmenter, i hvilket billedet skal deles op i.

en: Number of posts to show:
da_DK: Antal af indlæg som skal vises:

en: Number of posts to skip:
da_DK: Antal af indlæg som skal skippes:

en: Number of rows, in which the images will be sliced, 4 rows by default ( or any number of rows )
da_DK: Antallet af rækker i hvilket billedet vil blive delt op i, 4 rækker er grundlæggende ( eller ethvert antalt af rækker )

en: Number of seconds between transitions, 2.4 seconds by default ( or any number of seconds ).
da_DK: Antallet af sekunder mellem transitioner, 2.4 sekunder er grundlæggende ( eller ethvert tal af sekunder ).

en: Number of seconds for each element to be turned.
da_DK: Antallet af sekunder for hvert element skal drejes.

en: Number of seconds from one element starting to turn to the next element starting.
da_DK: Antallet at sekunder fra hvor et element starter med at drejer, indtil det næste element starter.

en: Number of seconds from one transition to another, if not stopped. Set to 0 to disable autoplay.
da_DK: Antallet af sekunder fra en transistion til en anden, hvis ikke standset. Indstil til 0 for at frakoble autoafspilning.

en: Number of seconds to the next image.
da_DK: Antallet af sekunder indtil næste side.

en: Number of segments
da_DK: Antal af segmenter

en: Number of segments, in which the images will be sliced.
da_DK: Antallet af segmenter i hvilket billedet skal deles op i.

en: On %1$s
da_DK: Den %1$s

en: One Continuous Background Image That Will Span Across All Sections
da_DK: Et Gentagende Baggrundsbillede Der Vil Spænde Over Alle Sektioner

en: Oops..., I cannot find that page you are looking for, sorry... (Error 404)
da_DK: Hovsa... Jeg kan ikke finde den side du leder efter, beklager... (Fejl 404)

en: Options <small>(version %1$s)</small>
da_DK: Muligheder <small>(version %1$s)</small>

en: Original Order
da_DK: Oprindelig orden

en: Page Not Found (Error 404)
da_DK: Side Ikke Fundet (Fejl 404)

en: Page Peel
da_DK: Sidepeeling

en: Page Title
da_DK: Sidetitel

en: Page Title Background Color
da_DK: Sidetitel Baggrundsfarve

en: Page Title Background Image
da_DK: Sidetitel Baggrundsbillede

en: Page Title Color
da_DK: Sidetitel farve

en: Pages
da_DK: Sider

en: Password
da_DK: Kodeord

en: Paste the full path to your image:
da_DK: Indsæt hele stien til dit billede:

en: Paste your Google Analytics or other tracking code here. It will be inserted just before the closing &lt;/head&gt; tag.
da_DK: Indsæt din Google Analytics eller anden trackingkode her. Det vil bliver sat ind lige før det afsluttende &lt;/head&gt; tag.

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Phone Number Information
da_DK: Telefonnummer Information

en: Phone Number validation
da_DK: Telefonummervalidering

en: Phone:
da_DK: Telefon:

en: Pick a specific category:
da_DK: Vælg en specifik kategori:

en: Piecemaker 2 Slider Settings:
da_DK: Piecemaker 2 sliderindstillinger

en: Piecemaker 2 Transitions:
da_DK: Piecemaker 2 Transitioner:

en: Piecemaker Slider Settings:
da_DK: Piecemaker Slider indstillinger:

en: Pieces
da_DK: Dele

en: Play
da_DK: Afspil

en: Please enter a name
da_DK: Indtast venligst et navn

en: Please enter a valid %1$s and %2$s
da_DK: Indtast venligst et gyldigt %1$s and %2$s

en: Please enter a valid %s
da_DK: Indtast venligst et gyldigt %s

en: Please enter a valid email address
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mail-adresse

en: Please enter recipient's email address, comma-separate multiple recipients:
da_DK: Indtast venligst modtageren e-mail-adresse, kommaseparer flere modtagere:

en: Please enter your message
da_DK: Indtast venligst din besked

en: Please note that the actual Slogan text can be changed or deleted at %1$sSettings -> General%2$s <strong>Tagline</strong> option.
da_DK: Observer at den faktuelle slogantekst kan ændres eller slettes på %1$sSettings -> General%2$s <strong>Tagline</strong> muligheden.

en: Please note: ReCAPTCHA will be automatically disabled if the two fields below are empty!
da_DK: Noter dig: ReCAPTCHA vil automatisk være udkoblet hvis disse to felter er tomme!

en: Please use the form below to send us an email:
da_DK: Anvend venligst formularen, nedenfor for at sende os en e-mail:

en: Portfolio Pages
da_DK: Porteføljesider

en: Portfolio Post Author
da_DK: Porteføljeindlægsforfatter

en: Portfolio Post Metadata
da_DK: Porteføljeindlæg Metadata

en: Portfolio Post Tags
da_DK: Portefølje indlægstags

en: Portfolio Section
da_DK: Porteføljesektion

en: Portfolio Title Position
da_DK: Portefølje Titelposition

en: Portfolio section for this page has not been found!
da_DK: Porteføljesektionen for denne siden blev ikke fundet!

en: Post Image in Single Post View
da_DK: Indlægsbillede i en enkeltindlægsvisning

en: Post Tags
da_DK: Indlægstags

en: Posts by
da_DK: Indlæg af

en: Preview image not available!.
da_DK: forhåndsvisning af billede er ikke tilgængeligt!

en: Preview item is not available!.
da_DK: forhåndsvisning af emne er ikke tilgængeligt!

en: Preview the available fonts at
da_DK: Vis udkast af de tilgængelige fonte ved

en: Primary Navigation
da_DK: Primær navigation

en: Profile:
da_DK: Profil:

en: ReCAPTCHA Language
da_DK: ReCAPTCHA Sprog

en: ReCAPTCHA Private Key
da_DK: ReCAPTCHA Privat Nøgle

en: ReCAPTCHA Public Key
da_DK: ReCAPTCHA Offentlig Nøgle

en: ReCAPTCHA Theme
da_DK: ReCAPTCHA Tema

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: Read more...
da_DK: Læs mere...

en: Recover password
da_DK: Gendan kodeord

en: Register
da_DK: Registrer

en: Remember me
da_DK: Husk mig

en: Remove Sidebar
da_DK: Fjern Sidebar

en: Remove Title (SEO-Friendly)
da_DK: Fjern Titel (SEO-Venligt)

en: Remove Title Completely
da_DK: Fjern Titel Helt

en: Remove Title visually, so that human visitors will not see it, yet it will still be served as an "h1" heading to search engine spiders.
da_DK: Fjern titel visuelt, således at menneskelige besøgende ikke ser den, men den vil stadig fungere som et "h1 " overskrift for søgemaskinen.

en: Remove the "Archive for the '...' Category" string from the category archive title.
da_DK: Fjern "Arkiv for '...' Kategori" streng fra kategori arkivtitel.

en: Remove the 3D shadow under the slider
da_DK: Fjern 3D skyggen under slideren

en: Remove the border line located under the menu.
da_DK: Fjern grænselinjen placeret under menuen.

en: Remove the image frame with the border around the image?
da_DK: Fjern billederammen med grænsen rundt om billedet?

en: Remove the sidebar from Archive pages (e.g. Category archives, Date archives, Tag archives, etc.).
da_DK: Fjerne sidebaren fra arkivsiderne (fx kategoriarkiver, datoarkiver, tagarkiver etc.).

en: Remove the sidebar from Blog pages.
da_DK: Fjern sidenbaren fra blogsiderne

en: Remove the sidebar from Single Post View Portfolio pages.
da_DK: Flyt sidebaren fra enkelt indlægsvisning porteføljesider.

en: Remove the sidebar from Single Post View pages.
da_DK: Fjern sidebaren fra enkeltindlægsvisningssiderne.

en: Remove the sidebar from the Contact page, which will make it a full-width page layout.
da_DK: Fjern sidebare fra Kontakt siden. Dette ændrer kontakt siden  til fuld brede.

en: Repeat both Vertically and Horizontally
da_DK: Gentag både vertikalt og horisontalt

en: Repeat only Horizontally
da_DK: Gentag kun horisontalt

en: Repeat only Vertically
da_DK: Gentag kun vertikalt

en: Reset to defaults
da_DK: Nulstil til grundlæggende

en: Right
da_DK: Højre

en: Save
da_DK: Gem

en: Save & Activate
da_DK: Gem & Aktiver

en: Save Changes
da_DK: Gem Ændringer

en: Save the current custom colors.
da_DK: Gem de nuværende skræddersyede farver.

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Box
da_DK: Søgeboks

en: Search Results for <em>%s</em>
da_DK: Søgeresultater for <em>%s</em>

en: Search for:
da_DK: Søg efter:

en: Search...
da_DK: Søg...

en: Select Category
da_DK: Vælg Kategori

en: Select this option to apply the settings below to the "Featured Image".
da_DK: Vælg denne mulighed for at applicere indstillingen nedenfor "Fremhævet Billede".

en: Select this option to crop and resize the image with TimThumb script which is recommended if you would like all images to be of the same dimensions, otherwise the built-in WordPress resizing will be applied to the "Featured Image".
da_DK: Vælg denne mulighed for at beskære og omskalere billedet med TimThumb script som er anbefalet hvis du vil have alle billeder skal være med den samme dimension, ellers vil den indbyggede WordPress omskalering blive anvendt på "Fremhævet Billede".

en: Sender's name:
da_DK: Afsenders navn:

en: Set the auto play option, true by default ( or false ).
da_DK: Indstil autoafspilning funktionen, true er grundlæggende ( eller false ).

en: Set the width of the "Home Page Column 1" Widget Area as constant 1/3 width (Applies only to a two column layout, in other words having the first widget area "Home Page Column 1" in combination with any of the other widget areas being active).
da_DK: Indstil bredden af "Hjemmeside Kolonne 1" Widgetområde er konstant med en 1/3 af bredden (Finder anvendelse ved et to kolonne layout, med andre ord det første widgetområde "Home Page Column 1" i kombination med enhver anden ad de andre widgets som er aktive).

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Shadow Darkness
da_DK: Skyggemørke

en: Shadows:
da_DK: Skygger:

en: Sharpness of the info text (-400 to 400).
da_DK: Skarphed af infoteksten (-400 til 400).

en: Sharpness of the tooltip text (-400 to 400). %1$sMore info%2$s
da_DK: Skarphed af værktøjstippet (-400 til 400). %1$sMere info%2$s

en: Show "Comments (RSS)" link in footer?
da_DK: Vis "Kommentarer (RSS) link i footeren?

en: Show "Entries (RSS)" link in footer?
da_DK: Vis "Indgange (RSS)" link i footeren?

en: Show "Read more &rarr;" link
da_DK: Vis "Vis mere &rarr;" link

en: Show "is proudly powered by %s" in footer?
da_DK: Vis "er stolt drevet af %s" i footeren?

en: Show %1$sThemeForest Affiliate%2$s link in footer?
da_DK: Vis %1$sThemeForest Affiliate%2$s link i neders i din footer?

en: Show All
da_DK: Vis alt

en: Show Author Name
da_DK: Vis forfatternavn

en: Show Author Name ("Portfolio Post Metadata" needs to be enabled for this option)
da_DK: Vis forfatternavn ("Porteføljeindlæg Metadata" skal være aktiveret for denne mulighed)

en: Show Breadcrumbs
da_DK: Vis Brødkrummer

en: Show Comment Area
da_DK: Vis kommentarområdet

en: Show Comments on Pages
da_DK: Vis Kommentarer på Sider

en: Show Comments on Pages. Those are the pages assigned with the 'Default Page', 'Page Template 2', ..., 'Page Template 8' and 'Full-width Page' templates. Additionally, you can 'Allow' these comments from the individual page's configuration.
da_DK: Vis kommentarer på sider. Dette er siderne forbundet med den "Grundlæggende Side", 'sideskabelon 2'... 'Sideskabelon 8' og "Fuld Sidebredde side' skabelonen. Yderligere kan du 'tillade' disse kommentarer fra den individuelle sides konfiguration.

en: Show Excerpt
da_DK: Vis Uddrag

en: Show Portfolio Post Metadata box (Single View).
da_DK: Vis Porteføljeindlæg Metadataboks (Enkelt Visning).

en: Show Portfolio Post Tags
da_DK: Vis portefølje indlægstags

en: Show Post Author
da_DK: Vis indlægsforfatter

en: Show Post Tags
da_DK: Vis indlægstags

en: Show as dropdown
da_DK: Vis som dropdown

en: Show comment area in Portfolio posts (Single View)
da_DK: Vis kommentarområdet i porteføljeindlæg (enkelt visning)

en: Show date & author info
da_DK: Vis dato og forfatterinfo

en: Show hierarchy
da_DK: Vis hieraki

en: Show post counts
da_DK: Vis indlægstæller

en: Show the Bar
da_DK: Vis Statusbaren

en: Show the Bar and Photo Description
da_DK: Vis Statusbaren og Billedebeskrivelsen

en: Show the excerpt instead of the full post content on the Blog page.
da_DK: Vis uddrag i stedet for det fulde indlægsindhold på blogsiden.

en: Show the top navigation menu's auto arrows. Those are the arrows indicating a submenu.
da_DK: Vis topnavigationen menuer automatiske pile. Disse pile indikerer en undermenu.

en: Show thumbnail frame shadow
da_DK: Vis minibillede rammeskygge

en: Show thumbnails
da_DK: Vis minibilleder

en: Side Shadow Alpha
da_DK: Side skygge Alpha

en: Sides color of the sliced elements
da_DK: Sidefarver af de opdelte elementer

en: Sides get darker when moved away from the front. This is the degree of darkness 0 = no change, 1 = 100%s black.
da_DK: Siderne bliver mørkere når de flyttes fra fronten. Dette er graden ar mørkhed 0 = ingen ændring, 1 = 100% sort.

en: Site Feeds
da_DK: Side Feeds

en: Site's top section background color. This is the section with the logo, logan, phone number and search box, immediately above the menu.
da_DK: Sidens topsektion baggrundsfarve. Dette er sektionen for logo, slogan, telefonnummer og søgeboks, umiddelbart over menuen.

en: Sitemap Page Sidebar Position
da_DK: Sitemapside Sidebarposition

en: Size of the controls, which appear on rollover (play, stop, info, link).
da_DK: Størrelsen af kontrollerne, som ses ved omrulning (afspil, stop, info, link).

en: Slide text
da_DK: Slidertekst

en: Slider Image
da_DK: Sliderbilleder

en: Slider text color including the Title.
da_DK: Slidertekstfarve, titlen inkluderet.

en: Slider text color.
da_DK: Slider tekstfarve.

en: Slogan Font Size
da_DK: Slogan Fontstørrelse

en: Slogan Position from the Left
da_DK: Sloganposition fra venstre

en: Slogan Position from the Top
da_DK: Sloganposition målt fra toppen.

en: Some html tags and inline styling could be used for formatting here, e.g.
da_DK: visse html tag og inline stile kan formatteres her.

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
da_DK: Beklager, men du leder efter noget som ikke er der.

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
da_DK: Beklager, ingen vedhæftelser matchede dine kriterier.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
da_DK: Beklager, ingen indlæg matchede dine kriterier

en: Sort By:
da_DK: Sorter efter

en: Speed of the transition.
da_DK: Hastighed af transitionen.

en: Statistics
da_DK: Statistik

en: Study the above text for slider's specific syntax
da_DK: Inspicer ovenstående tekst for sliderens specifikke syntaks

en: Submit
da_DK: Afsend

en: Submit Comment
da_DK: Send Kommentar

en: Subscribe
da_DK: Abonner

en: Support Forum
da_DK: Supportforum

en: Sync
da_DK: Synkroniser

en: Target:
da_DK: Mål:

en: Text Background
da_DK: Tekst baggrund

en: Text Color
da_DK: Tekst farve

en: Text Distance
da_DK: Tekstafstand

en: Text Line Height
da_DK: Tekstlinje Højde

en: Text Size
da_DK: Tekststørrelse

en: Thank you <strong>%s</strong> for using our contact form! Your email was successfully sent and we will be in touch with you shortly.
da_DK: Tak <strong>%s</strong> fordi du anvender vores kontaktformular! Din mail blev sendt med succes og vi vender tilbage hurtigst muligt.

en: The Business Contact Fields provide a way to better display additional contact information such as Company Name, Address, Phone, etc. An example of a Field pair could be <strong>Telephone: (123) 123-4567</strong>, where you would enter the "<strong>Telephone:</strong>" part in the first field and "<strong>(123) 123-4567</strong>" in the second (under the same "Line #") respectively.
da_DK: Forretningskontaktfelterne tilbyder en en måde at bedre at kunne vise yderligere kontaktinformation såsom firmanavn, adresse, telefonnummer etc. Et eksempel på et feltpar kunne være <strong>Telefon: (123) 123-4567</strong>, hvor du skal angive "<strong>Telefonnummer: </strong>" delen i det første felt og "<strong> (123) 123-4567</strong>" i det andet (under samme "Linje #") respektive.

en: The Font Size Coefficient is multiplied by the actual heading size in "em", thus any coefficient greater than "1.0" will cause the font size to inclease and any coefficient less than "1.0 will produce smaller font size.
da_DK: Fontstørrelse koefficienten er gange med den aktuelle overskriftsstørrelse i  "em" dog vil en koefficient større end  "1.0" få fontstørrelse til at formindskes og enhver koefficient mindre end "1.0, vil producere mindre fontstørrelser.

en: The alpha of the background of the info text, the image shines through, when smaller than 1.
da_DK: Alphabaggrunden af infoteksten, billederne skinner igennem, når det er mindre end 1.

en: The background color of the info text field.
da_DK: Baggrundsfarven i infotekstfeltet.

en: The button is activated only if a <strong>Link</strong> is provided. To remove the button just replace the link with a single space.
da_DK: Knappen er kun aktiveret hvis et <strong>Link</strong> er angivet. For at fjerne denne knap, skal du bare bytte linket ud med et enkelt mellemrum.

en: The display of the slide object moving down the z axis (1 to 179). It appears to change size quickly and moves a great distance. %1$sMore info%2$s
da_DK: Visningen af slideobjektet som bevæger sig ned af z-aksen (1 til 179). Det ser ud til at skifte hurtigt og flytter sig en stor distance. %1$sMere info%2$s

en: The distance between the cubes during transition. Values between 5 and 50 are recommended. But go for experiments.
da_DK: Mellemrummet mellem Kuberne ved transion. Værdi mellem 5 og 50 er anbefalet. Men prøv dig frem

en: The following settings refer to the individual portfolio item post (single post view)
da_DK: De følgende indstillinger refererer til det individiuelle porteføljeindlæg (single indlægsvisning)

en: The following text: "Written by: Author Name" will be added to the postmetadata box. The author's name will be displayed as specified under %1$sUsers -> Your Profile%2$s <strong>Display name publicly as</strong> field and linking it to the author's page.
da_DK: Den følgende tekst:"Skrevet af: Forfatternavn" vil blive tilføjet til indlægsmetadataboksen. Forfatterens navn vil blive vist som specificeret under %1$sUsers -> Your Profile%2$s <strong> Vis navn offentligt som </strong> felt og linkes til forfatterens side.

en: The height in pixels of the slider images (400 recommended).
da_DK: Højden i pixels på sliderbillederne (400 anbefales).

en: The height of every image.
da_DK: Højde af hvert eneste billede.

en: The height of the images to be loaded.
da_DK: Højden af billedet som skal loades.

en: The margin of the text field in the info section to all sides.
da_DK: Margenen af tekstfeltet i infosektionen til alle sider.

en: The most recent posts with teaser text
da_DK: De nyeste indlæg med en teasertekst

en: The offset during transition on the z-axis. Value between 100 and 1000 are recommended. But go for experiments.
da_DK: Forskydningen ved overgang på z-aksen. Værdi mellem 100 og 1000 anbefales. Men prøv dig frem.

en: The style of the tooltip text, specified in the CSS file. Default: "P-Italic"
da_DK: Stilen af værktøjstipet, specificeret i CSS filen. Grundlæggende: "P-Italic"

en: The width in pixels of the slider images (940 recommended).
da_DK: Bredden i pixels på sliderbillederne (940 anbefales).

en: The width of every image.
da_DK: Bredden af alle billederne.

en: The width of the images to be loaded.
da_DK: Bredden af billede som skal loades.

en: The width of the info text field.
da_DK: Bredden af infotekstfeltet

en: ThemeForest %1$susername%2$s:
da_DK: ThemeForest %1$sbrugernavn%2$s:

en: Thickness of the info text (-400 to 400).
da_DK: Tykheden af infoteksten (-400 til 400).

en: Thickness of the tooltip text (-400 to 400). %1$sMore info%2$s
da_DK: Tykheden af værktøjstippettekst (-400 til 400). %1$sMere info%2$s

en: This color affects the slogan, phone number and search text.
da_DK: Denne farve påvirker sloganet, telefonnummer og søgetekst.

en: This font is applied to all h1, h2, h3, h4, h5, h6 - Headings (with small exceptions) and  the Slogan (Tagline):
da_DK: Denne font bliver anvendt på alle h1, h2, h3, h4, h5, h6 - Overskrifter (med få undtagelser) og på slogan (Taglinje):

en: This is the area in the slider displaying additional controls and text.
da_DK: Dette er området i slideren, der viser yderligere kontrolmuligheder og tekst.

en: This is the background color behind the home page sliders.
da_DK: Dette er baggrundsfarven bag hjemmesidesliderne.

en: This is the background color behind the page titles.
da_DK: Dette er baggrundsfarven bagved sidetitlerne.

en: This is the background color for the bottom area.
da_DK: Dette er baggrundsfarven for bundområdet.

en: This is the background color.
da_DK: Dette er baggrundsfarven.

en: This is the bottom area link color.
da_DK: Dette er bundområdets link farve.

en: This is the bottom area link hover color.
da_DK: Dette er farven til bundlinkene ved musepassage.

en: This is the color applied to the bottom area widget titles.
da_DK: Dette er farven anvendt i bunden af widgetområdetitlerne.

en: This is the color for general H1, H2, H3, H4 ,H5 ,H6 Headings where applicable.
da_DK: Dette er standard farven for  H1, H2, H3, H4, H5, H6 når dette anvendes.

en: This is the color for the title of pages/posts/archives, etc. located in the area underneath the menu.
da_DK: Dette er farven for titlen på sider/indlæg/arkiver etc. som er placeret i området under menuen.

en: This is the color for the title of widgets used in this Widget Area, usually an "H3" Headings.
da_DK: Dette er farven for titlen på widgets brugt i i widgetområdet, normalt en "H3" Overskrift.

en: This is the color of the main content wrapper background.
da_DK: Dette er farve på hovedindholdet wrapper baggrund.

en: This is the color of the main menu active/selected link.
da_DK: Dette er farven for hovedmenuen aktiv/valgt link.

en: This is the color of the main menu hover link.
da_DK: Dette er farven for hovedmenuen musepassagelink.

en: This is the color of the main menu links.
da_DK: Dette er farven for hovedmenulinks.

en: This is the default text color applied to the bottom area.
da_DK: Dette er den grundlæggende farve anvendt på bundområdet.

en: This is the default text color applied to this Widget Area.
da_DK: Dette er den grundlæggende farve anvendt på dette widgetområde.

en: This is the field displayed in the E-mail form on the Contact page template. If checked, the validation for North American phone numbers will be enabled.
da_DK: Dette er feltet der vises i E-mail formularer på kontaktsideskabelonen. Hvis markeret, vil validering af nordamerikanske telefonnumre blive aktiveret.

en: This is the footer background color.
da_DK: Dette er footerbaggrundsfarven.

en: This is the footer general text color.
da_DK: Dette er footerens generelle tekst farve.

en: This is the footer link color.
da_DK: Dette er footer link farven.

en: This is the footer link hover color.
da_DK: Dette er footerlink musepassage farve.

en: This is the info box situated right under the post and just above the comments area.
da_DK: Dette er infoboksen placeret lige nedenunder indlægget og lige over kommentarområdet.

en: This is the link hover color.
da_DK: Dette er farven ved musepassage.

en: This is the post title shown with every thumbnail. Choose whether you would like to have it displayed above the Thumbnail or just below it.
da_DK: Dette er indlægstitlen som vises under hvert enkelt minibillede. Vælg om du vil have det skal vises over eller under det.

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Default Template".
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle sider forbundet med "Default Template".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 2".
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle sider forbundet med "Page Template 2".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 3".
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle sider forbundet med "Page Template 3".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 4".
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle sider forbundet med "Page Template 4".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 5".
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle sider forbundet med "Page Template 5".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 6".
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle side forbundet med "Page Template 6".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 7".
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle sider forbundet med "Page Template 7".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 8".
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle sider forbundet med "Page Template 8".

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Sitemap page" template.
da_DK: Dette er sidebarpositionen for alle sider forbundet med  "Sitemap page" skabelonen.

en: This is the sidebar shown on blog pages
da_DK: Dette er sidebaren som vises på blogsider

en: This is the sidebar shown on individual portfolio items' posts
da_DK: Dette er sidebaren, vist på et individuelt, porteføljeemnes indlæg

en: This is the sidebar shown on the Contact page
da_DK: Dette er sidebaren vist på kontaktsiden

en: This is the title text displayed in the place of the slider on the home page
da_DK: Dette er titelteksten som vises i sliderens sted på hjemmesiden

en: This key is used when communicating between your server and the ReCAPTCHA server. Be sure to keep it a secret.
da_DK: Denne nøgle skal bruges når du kommunikere mellem din server og ReCAPTCHA serveren. Sikre dig, at det forbliver en hemmelighed.

en: This number refers to the number of words to show.
da_DK: Dette tal refererer til antallet af ord som skal vises.

en: This option sets the main navigation menu alignment.
da_DK: Denne indstilling angiver den primære navigations menu justering.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da_DK: Dette indlæg er kodeordsbeskyttet. Indtast kodeord for at læse kommentarer.

en: This textfield supports HTML and CSS. The CSS classes used are located in "sliders/flashmo/grid_slider/flashmo_224_style.css"
da_DK: Dette tekstfelt understøtter HTML og CSS. CSS klasserne som anvendes er placeret i "sliders/flashmo/grid_slider/flashmo_224_style.css"

en: Thumbnail Dimensions:
da_DK: Minibillede dimensioner:

en: Time
da_DK: Tid

en: Time for one cube to turn.
da_DK: Tiden der bruges for kuben til at genemføre en omdrejning af sin akse.

en: Time:
da_DK: Tid:

en: Tip: To upload an image click on 'Upload Image' button below. Once the image is uploaded it will give you various options. Click on 'Insert into Post' button. Once you click on 'Insert into Post', link with the uploaded image will be inserted into the corresponding text field below. The background image is placed according to the background-position property. If 'No Repeat' is specified (see below), the image is placed at the element's top center possition.
da_DK: Tips: For at uploade et billede, klik på 'Upload Billede' nedenfor. Når billedet er uploadet, vil du have forskellige muligheder. Klik på 'Indsæt I Indlæg' knappen. Når du har klikket 'Indsæt I Indlæg' linket, vil det uploadede billede bliver indsat, ind i det korresponderende tekstfelt nedenfor. Baggrundsbilledet er placeret i følge baggrundpositionerings indstilling. Hvis 'Ingen Gentagelse' er specificeret (se nedenfor), vil billedet bliver placeret i elementets center toppositition.

en: Title Attribute:
da_DK: Titelattribut:

en: Title Color
da_DK: Titel farve

en: Title Headings Font Settings
da_DK: Titeloverskrifter Fontstillinger

en: Title Position 1
da_DK: Titel Position 1

en: Title Position 2
da_DK: Titel Position 2

en: Title Text
da_DK: Titel tekst

en: Title:
da_DK: Titel:

en: To Portfolio page
da_DK: Til Porteføljesiden

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>BlogSidebar</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulet <strong><em>Udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>BlogSidebar</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>ContactSidebar</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>ContactSidebar</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 2</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>Pages Sidebar 2</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 3</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>Pages Sidebar 3</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 4</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>Pages Sidebar 4</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 5</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>Pages Sidebar 5</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 6</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>Pages Sidebar 6</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 7</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>Pages Sidebar 7</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 8</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>Pages Sidebar 8</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>Pages Sidebar</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>PortfolioSidebar</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>PortfolioSidebar</em></strong> widgetområde

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>SitemapSidebar</em></strong> Widget Area
da_DK: For at rette denne sidebar, gå til adminstrator modulets bagside <strong><em>udseende -> Widgets</em></strong> og placer widgets ind i <strong><em>SidemapSidebar</em></strong> widgetområde

en: To remove the text just leave a single space.
da_DK: For at fjerne teksten, efterlad bare et enkelt mellemrum.

en: To upload an image click on "Upload Logo" button. Once the image is uploaded it will give you various options. Click on "Insert into Post" button. Once you click on "Insert into Post", link with the uploaded image will be inserted into the text field above.
da_DK: For at uploade et billede, klik på  "Upload Logo" knappen. Når billedet er uploadet, får du flere forskellige muligheder. Klik på  "Indsæt i Indlæg" knappen. Når du klikker på "Indsæt i Indlæg", linket med det uploadede billede, vil det blive indsat ind i tekstfeltet ovenfor.

en: To use ReCAPTCHA you must get an API private key from
da_DK: For at anvende ReCaptcha skal du hente en privat nøgle fra

en: To use reCAPTCHA you must get an API public key from
da_DK: For at anvende reCAPTCHA skal du have en API Offentlig nøgle fra

en: To which extent are the cubes moved away from each other when tweening.
da_DK: I hvilken udstrækning er kuberne, flyttet fra hinanden, når de tweenes.

en: To which extent are the cubes moved on z axis when being tweened. Negative values bring the cube closer to the camera, positive values take it further away. A good range is roughly between -200 and 700.
da_DK: I hvilken udstrækning er kuberne flyttet på z-aksen, når de tweenes. Negative værdier bringer kuberne tætter på kameraet, positive bringe det længere væk. Et godt interval er groft mellem -200 og 700.

en: To which extent are the sides shadowed, when the elements are tweening and the sided move towards the background. 100 is black, 0 is no darkening.
da_DK: I hvilken udstrækning er siderne skygget, når elementer er tweenet og siderne mødes med baggrunden. 100 er sort. 0 er uden formørkelse.

en: Toggle this option to enable/disable the transition effect on the info text. If disabled (unchecked) then the text will disapear for the duration of the transition.
da_DK: Toggle denne mulighed for at aktivere/deaktivere transitionseffekten på infoteksten. Hvis udkoblet (umarkeret) vil teksten forsvinde efter længden af transitionen.

en: Toggle this option to see how some effects behave differently (such as blind, curtain, and zoom).
da_DK: Toggle denne option for at se, hvordan visse effekter opfører sig forskelligt (såsom blind, gardin og zoom).

en: Toolstips:
da_DK: Værktøjstips:

en: Tooltip Color
da_DK: Værktøjstipsfarve

en: Tooltip Height
da_DK: Værktøjstips Højde

en: Tooltip Margin Left
da_DK: Værktøjstips Venstremargen

en: Tooltip Margin Right
da_DK: Værktøjstip Højre margen

en: Tooltip Text Color
da_DK: Værktøjstip Tekst farve

en: Tooltip Text Sharpness
da_DK: Værktøjstips Tekstskarphed

en: Tooltip Text Style
da_DK: Værktøjstips Tekst stil

en: Tooltip Text Thickness
da_DK: Værktøjstips Teksttykhed

en: Tooltip Text Y
da_DK: Værktøjstip tekst Y

en: Top Area Background
da_DK: Topområde Baggrund

en: Top Area Height
da_DK: Topområde Højde

en: Top Area Social Media
da_DK: Topområde sociale medier

en: Top Area Text Color
da_DK: Topområde Tekstfarve

en: Top Background Image
da_DK: Top Baggrundsbillede

en: Top Menu Active Link Color
da_DK: Topmenu Aktiv Link farve

en: Top Menu Auto Arrows
da_DK: Top Menu Auto pile

en: Top Menu Drop Shadows
da_DK: Topmenu Drop skygger

en: Top Menu Hover Link Color
da_DK: Topmenu Musepassage Link farve

en: Top Menu Link Color
da_DK: Topmenu Link farve

en: Top Navigation Menu Font Settings
da_DK: Topnavigation Menu Font indstillinger

en: Top Section Colors:
da_DK: Topsektion farver

en: Top of Page
da_DK: Top af siden

en: Transition Speed
da_DK: Transitionhastighed

en: Transition effect.
da_DK: Transitionseffekt.

en: Transition type of the Tweener class. For more info on these types see the official Tweener Documentation and go to "Transition Types". The best results are achieved by those transition types, which begin with easeInOut.
da_DK: Overgangstype af Tweener klassen. For mere info om disse typer findes på den officielle Tweener Dokumentation og gå til  "Transition Types ". De bedste resultater opnås ved disse overgangsperioder typer, der begynder med easeInOut.

en: Tween Delay
da_DK: Tween forsinkelse

en: Tween Duration
da_DK: Tween længde

en: Tween Time
da_DK: Tween tid

en: Tween Type
da_DK: Tween type

en: Type of alignment from the point [controlsX, controlsY] - can be "center", "left" or "right".
da_DK: Alignment type fra punktet [kontrolX, kontrolY - kan være "center", "venstre" eller "højre".

en: Type of transition from Caurina&#39;s Tweener class. Find all possible transition types and more information about Tweener in the official %1$sdocumentation%2$s.
da_DK: Type af transsition fra Caurina&#39;s Tweener klasse. Find alle mulige transitionstype og mere information omkring Tweener i den officielle %1$sdocumentation%2$s.

en: U-Design theme help resources:
da_DK: U-Design tema hjælperessourcer

en: U-Design: Custom Category
da_DK: U-design: Skræddersyet Kategori

en: U-Design: Login Form
da_DK: U-Design: Log ind Formular

en: U-Design: Recent Posts
da_DK: U-Design: Nylige indlæg

en: U-Design: Subpages
da_DK: U-Design: Undersider

en: Update
da_DK: Opdater

en: Upload Image
da_DK: Upload Billede

en: Use this area to assign Portfolio Categories to their respective Portfolio pages.
da_DK: Anvend dette område til at assigne Porteføljekategorier til deres respektive Porteføljesider.

en: Use this field to provide a phone number or any other short piece of information (30 character limit for display).  It is displayed near the search box located at the top right corner of the theme.
da_DK: Anvend dette felt til, at angive et telefonnummer, eller anden information (30 karakterer vises max). Dataen vises tæt ved søgeboksen som er placeret i det øverste højre hjørne i temaet.

en: Use this section to set the Post "Featured Image" the way it will be shown on the Blog and Archive Pages for each post. Please note, that if you have "post_image" custom field specified in a post, it will be given priority over the post "Featured Image", so if you would like to use the "Featured Image" do not use the custom field "post_image".
da_DK: Brug denne sektion for at indstille indlæggets "Featured Image" for på den måde vil det blive vist på blog og arkivsiderne for hver enkelt indlæg. Noter dig, at hvis du har "post_image" skræddersyet specielfelt specificeret i et indlæg, vil det blive tildelt priroriteten over posten "Fremhævet Billede", så hvis du vil bruge "Fremhævet Billede", så brug ikke det skræddersyede felt "indlægsbillede".

en: User
da_DK: Bruger

en: Vertical:
da_DK: Vertikalt:

en: Video Link:
da_DK: Videolink:

en: Video Tutorials (Author's YouTube Tutorials Channel)
da_DK: Videoundervisning (Forfatters YouTube Kanal)

en: Website
da_DK: Webside

en: Website:
da_DK: Webside:

en: When using "em" you are specifying size relative to the general font size.
da_DK: Når du bruger "em" specificerer du størrelse relativ til den generelle fontstørrelse.

en: Width:
da_DK: Bredde:

en: With the frame enabled (default state) image dimension is 914px by 374px (width by height). Without the frame image dimension is 940px by 400px. Depending on which option is selected, create and upload images with the corresponding dimensions for optimal quality.
da_DK: Med rammen aktiveret (grundlæggende indstilling) er billededimensionen 914px gange 374px (bredde gange højde). Uden rammen er billededimensionen 940px gange 400px. Afhængigt af hvilken option, der er valgt, kan du skabe og uploade billeder med korresponderende dimensioner for optimal kvalitet.

en: WordPress credits link
da_DK: WordPress credit link

en: Would you like to make money with "U-Design"? Refer new ThemeForest users to the "U-Design" theme and ThemeForest will pay you 30&#37; of their first purchase or cash deposit!! Click %1$shere%2$s for more information.
da_DK: Har du lyst til at tjene penge sammen med "U-Design"? Henvis nye ThemeForest bruger til "U-Design" temaet. Så betaler ThemeForest dig 30&#37; af deres første køb eller penge depositum!! Klik %1$shere%2$s her for mere information.

en: X-position of the point, which aligns the controls (measured from [0,0] of the image).
da_DK: X-position af et punkt som aligner kontrollerne (målt fra [0,0] af billedet).

en: Y-distance of the tooltip text field from the top of the tooltip.
da_DK: Y-distancen af værktøjstipfeltet fra toppen af værktøjstippet.

en: Y-position of the point, which aligns the controls (measured from [0,0] of the image).
da_DK: Y-position af et punkt, som aligner kontrollerne (målt fra [0,0] af billedet).

en: Yes
da_DK: Ja

en: You are logged in as
da_DK: Du er logget ind som

en: You can add as many transitions to the Piecemaker 2 as you want. These transitions will be started in the order they are specified below. This order is entirely independent from the order of the slides above. Once the last transition is reached, it starts over again with the first transition.
da_DK: Du kan tilføje så mange overgange til Piecemaker 2 som du ønsker. Disse overgange vil blive påbegyndt i den rækkefølge, de er angivet nedenfor. Denne ordre er helt uafhængig af rækkefølgen af dias. Når den sidste overgang er nået, starter det forfra med den første overgang.

en: Your "U-Design" Affiliate Link
da_DK: Dit"U-Design" Affiliate Link

en: Your comment
da_DK: Din kommentar

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Your name must consist of at least 2 characters
da_DK: Dit navn skal bestå af mindst 2 karakterer

en: assign the Category:
da_DK: assign Kategorien:

en: blackglass
da_DK: sort glas

en: bottom
da_DK: bund

en: center
da_DK: centrer

en: clean
da_DK: ren

en: edit
da_DK: ret

en: ext.
da_DK: lokal

en: extension
da_DK: udvidelse

en: from the left. Enter a number between 0 and 400.
da_DK: fra venstre. Indtast et tal mellem 0 og 400.

en: from the top.
da_DK: fra toppen.

en: items per page.
da_DK: emner per side.

en: left
da_DK: venstre

en: or
da_DK: eller

en: phone number
da_DK: telefonnummer

en: red
da_DK: rød

en: required
da_DK: påkrævet

en: right
da_DK: højre

en: self
da_DK: selv

en: white
da_DK: hvid

en: with
da_DK: med
