WooCommerce - en to ru_RU translation catalogue (1116 entries)

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
ru_RU: Пожалуйста, введите десятичный формат (%s), без тысячного разделителя.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
ru_RU: Пожалуйста, введите денежный десятичный формат (%s), без тысячного разделителя и символов валюты.

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
ru_RU: Вы действительно хотите удалить выбранные объекты? Если вы до этого уменьшили объекты в складе или этот заказ был сделан клиентом, вам нужно будет восстановить количество в складе вручную.

en: Please select some items.
ru_RU: Пожалуйста выберите объекты.

en: Remove this item meta?
ru_RU: Удалить мета этой позиции?

en: Remove this attribute?
ru_RU: Удалить этот атрибут?

en: Name
ru_RU: Название

en: Remove
ru_RU: [Удалить]

en: Click to toggle
ru_RU: Нажмите чтобы переключить

en: Value(s)
ru_RU: Значение(я)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
ru_RU: Введите какой-то текст или атрибуты - разделяя значения вертикальной чертой (|).

en: Visible on the product page
ru_RU: Видимо на странице товаров

en: Used for variations
ru_RU: Используется для вариаций

en: Enter a name for the new attribute term:
ru_RU: Введите имя для нового термина атрибута:

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
ru_RU: Рассчитать итоги на основе позиций заказа, скидок и доставки?

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
ru_RU: Рассчитать строки налогов? Это рассчитает налоги на основе страны потребителя. Если адрес счета/доставки не установлен, для расчета будет использоваться страна магазина.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ru_RU: Копировать платежную информацию в информацию о доставке? Это перезапишет уже введенную информацию о доставке.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
ru_RU: Загрузить платежную информацию клиента? Это перезапишет уже введенную платежную информацию.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ru_RU: Загрузить информацию о доставке клиента? Это перезапишет уже введенную информацию о доставке.

en: Featured
ru_RU: Избранное

en: No customer selected
ru_RU: Нет выбранных клиентов

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
ru_RU: Не могу предоставить доступ - пользователь может уже иметь разрешение для этого файла или электронный адрес оплаты не установлен. Убедитесь, что платежный адрес электронной почты установлен, и порядок был сохранен.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
ru_RU: Вы уверены что хотите отозвать доступ к этой загрузке?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
ru_RU: Вы уверены, что хотите подключить все варианты? Эта операция создаст новые варианты для каждого и всех возможных комбинаций свойств вариантов (max 50 за один заход).

en: Enter a value
ru_RU: Введите значение

en: Enter a value (fixed or %)
ru_RU: Введите значение (фиксированное или %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить все варианты? Эту операцию отменить потом будет невозможно.

en: Last warning, are you sure?
ru_RU: Последнее предупреждение, Вы уверены?

en: Choose an image
ru_RU: Выберите изображение

en: Set variation image
ru_RU: Задать изображение вариации

en: variation added
ru_RU: вариация добавлена

en: variations added
ru_RU: вариации добавлены

en: No variations added
ru_RU: Никаких вариации не добавлено

en: Are you sure you want to remove this variation?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить эту вариацию?

en: Please, provide an attribute name, slug and type.
ru_RU: Пожалуйста, укажите имя атрибута, ярлык и тип.

en: Slug “%s” is too long (28 characters max). Shorten it, please.
ru_RU: Ярлык “%s” слишком длинный (28 символов максимум). Пожалуйста, сократите.

en: Slug “%s” is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
ru_RU: Ярлык “%s” не доступен, поскольку это уже зарегистрированный термин. Пожалуйста, измените на другой.

en: Slug “%s” is already in use. Change it, please.
ru_RU: Ярлык “%s” уже используется. Пожалуйста, измените на другой.

en: Edit Attribute
ru_RU: Редактировать атрибут

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
ru_RU: Имя для свойства (показывается на фронт-энде).

en: Slug
ru_RU: Ярлык

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
ru_RU: «Ярлык» — это вариант названия, подходящий для URL. Обычно содержит только латинские буквы в нижнем регистре, цифры и дефисы. 
    Должен быть короче 28 символов.

en: Type
ru_RU: Тип

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Text
ru_RU: Текст

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
ru_RU: Определяет, как вы выбираете свойства для товаров. Структура admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong> Текст </strong> позволяет ручной ввод, когда <strong> выбрать </strong> предоставляет предварительно сконфигурированные условия в раскрывающемся списке.

en: Default sort order
ru_RU: Стандартный порядок сортировки

en: Custom ordering
ru_RU: Произвольное упорядочивание

en: Term ID
ru_RU: ID термина

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
ru_RU: Определяет порядок сортировки терминов на страницах товаров магазина (фронт-энд). При использовании пользовательского порядка, вы можете перетащить условия в этом свойстве.

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Attributes
ru_RU: Свойства

en: Order by
ru_RU: Сортировать по

en: Terms
ru_RU: Правила

en: Edit
ru_RU:  Изменить

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Configure terms
ru_RU: Настроить термины

en: No attributes currently exist.
ru_RU: Пока свойств нет.

en: Add New Attribute
ru_RU: Добавить новое свойство

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
ru_RU: Свойства помогают вам определить дополнительные параметры товара, такие как цвет и размер. Вы можете использовать эти свойства в боковых колонках магазина используя "layered nav" виджет. Важно: вы не сможете переименовать свойство позже.

en: Add Attribute
ru_RU: Добавить свойство

en: Are you sure you want to delete this attribute?
ru_RU: Вы уверенны что хотите удалить этот атрибут?

en: WooCommerce Recent Reviews
ru_RU: WooCommerce Недавние обзоры

en: WooCommerce Status
ru_RU: WooCommerce Статус

en: <strong>%s</strong> sales this month
ru_RU: <strong>%s</strong> продажи в этом месяце

en: %s top seller this month (sold %d)
ru_RU: %s топ продаж этого месяца (продано %d)

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
ru_RU[0]: <strong>%s заказ</strong> ожидает обработки
ru_RU[1]: <strong>%s заказа</strong> ожидают обработки
ru_RU[2]: <strong>%s заказов</strong> ожидают обработки

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
ru_RU[0]: <strong>%s заказ</strong> на задержке
ru_RU[1]: <strong>%s заказа</strong> на задержке
ru_RU[2]: <strong>%s заказов</strong> на задержке

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
ru_RU[0]: <strong>%s товар</strong> заканчивается
ru_RU[1]: <strong>%s товара</strong> заканчиваются
ru_RU[2]: <strong>%s товаров</strong> заканчиваются

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
ru_RU[0]: <strong>%s товар</strong> нет в наличии
ru_RU[1]: <strong>%s товара</strong> нет в наличии
ru_RU[2]: <strong>%s товаров</strong> нет в наличии

en: out of 5
ru_RU: из 5

en: reviewed by
ru_RU: обзор от

en: There are no product reviews yet.
ru_RU: Пока нет обзоров товаров.

en: Make a duplicate from this product
ru_RU: Сделать копию данного товара

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Copy to a new draft
ru_RU: Копировать в новый проект

en: No product to duplicate has been supplied!
ru_RU: Для копирования не было выбрано ни одного товара!

en: Product creation failed, could not find original product:
ru_RU: Ошибка создания товара, не найден оригинальный товар:

en: (Copy)
ru_RU:  (Копировать)

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Thank you for using WooCommerce :) Should you need help using or extending WooCommerce please read the documentation.
ru_RU: Спасибо за использование WooCommerce :) Если Вам нужна помощь, пожалуйста, обратитесь к документации.

en: WooCommerce Documentation
ru_RU: Документация WooCommerce

en: Developer API Docs
ru_RU: Документы API для разработчиков

en: Support
ru_RU: Поддержка

en: After <a href="%s">reading the documentation</a>, for further assistance you can use the <a href="%s">community forum</a>, or if you have access as a WooThemes customer, <a href="%s">our support desk</a>.
ru_RU: После <a href="%s">прочтения документации</a>, дальнейшую помощь вы можете найти на <a href="%s">форуме</a>, или если у вас есть доступ в WooThemes клиенты, <a href="%s">обратится в поддержку</a>.

en: Before asking for help we recommend checking the status page to identify any problems with your configuration.
ru_RU: Перед тем как просить о помощи, мы рекомендуем проверить статус страницы, чтобы удостоверится на наличие проблем в вашей кофигурации.

en: System Status
ru_RU: Состояние Системы

en: Community Support
ru_RU: Поддержка Сообщества

en: Customer Support
ru_RU: Поддержка Клиентов

en: Found a bug?
ru_RU: Нашли ошибку?

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. Be as descriptive as possible and please include your <a href="%s">system status report</a>.
ru_RU: Если вы нашли ошибку в ядре WooCommerce, вы можете создать билет через <a href="%s">Github вопросы</a>. Убедитесь, что вы прочли <a href="%s">руководство</a> перед докладом ошибки. Будьте информативны и пожалуйста, вложите ваш <a href="%s">системный отчет</a>.

en: Report a bug
ru_RU: Сообщить об ошибке

en: For more information:
ru_RU: Дополнительная информация:

en: About WooCommerce
ru_RU: О WooCommerce

en: Project on WordPress.org
ru_RU: Проект на WordPress.org

en: Project on Github
ru_RU: Проект на Github

en: Official Extensions
ru_RU: Официальные Расширения

en: Official Themes
ru_RU: Официальные Темы

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
ru_RU: Налоговые ставки (CSV)

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
ru_RU: Импортировать <strong>налоговые ставки </strong> в магазин, через csv файл.

en: Reports
ru_RU: Отчеты

en: WooCommerce Settings
ru_RU: Настройки WooCommerce

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
ru_RU: Дополнения/расширения WooCommerce

en: Add-ons
ru_RU: Дополнения

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
ru_RU: Заказы

en: Product permalink base
ru_RU: Постоянная ссылка товаров

en: Product category base
ru_RU: Постоянная ссылка рубрик

en: Product tag base
ru_RU: Постоянная ссылка меток

en: Product attribute base
ru_RU: Постоянная ссылка атрибутов

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
ru_RU: Эти настройки контролируют постоянные ссылки, используемые для товаров. Настроки применяются только когда <strong>не используются "стандартные" постоянные ссылки выше</strong>.

[ctx: default-slug]
en: shop
ru_RU: магазин

[ctx: default-slug]
en: product
ru_RU: товар

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Product
ru_RU: Товар

en: Shop base
ru_RU: Постоянная ссылка магазина

en: Shop base with category
ru_RU: Постоянная ссылка магазина с рубрикой

en: Custom Base
ru_RU: Своя ссылка

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
ru_RU: Введите свою постоянную ссылку. Постоянная ссылка <strong>должна</strong> быть установленной, либо WordPress будет использовать свою стандартную.

[ctx: slug]
en: product
ru_RU: товар

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
ru_RU: Товар обновлен. <a href="%s">Посмотреть товар</a>

en: Custom field updated.
ru_RU: Пользовательские поля обновлены.

en: Custom field deleted.
ru_RU: Пользовательские поля удалены.

en: Product updated.
ru_RU: Товар обновлен.

en: Product restored to revision from %s
ru_RU: Восстановлена ревизия товара для %s

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
ru_RU: Товар опубликован. <a href="%s">Посмотреть товар</a>

en: Product saved.
ru_RU: Товар сохранен.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
ru_RU: Товар подтвержден. <a target="_blank" href="%s">Посмотреть товар</a>

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
ru_RU: Товар запланирован на: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Показать товар</a>

en: M j, Y @ G:i
ru_RU: d.m.Y @ H:i

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
ru_RU: Черновик товара обновлен. <a target="_blank" href="%s">Показать товар</a>

en: Order updated.
ru_RU: Заказ обновлен.

en: Order restored to revision from %s
ru_RU: Состояние заказа восстановлено до состояния %s

en: Order saved.
ru_RU: Заказ сохранен.

en: Order submitted.
ru_RU: Заказ отправлен.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ru_RU: Заказ запланирован на: <strong>%1$s</strong>.

en: Order draft updated.
ru_RU: Черновек заказа обновлен.

en: Coupon updated.
ru_RU: Купон обновлен.

en: Coupon restored to revision from %s
ru_RU: Купон восстановлен пересмотром для %s

en: Coupon saved.
ru_RU: Купон сохранён.

en: Coupon submitted.
ru_RU: Купон принят.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ru_RU: Купон запланирован на: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon draft updated.
ru_RU: Черновик купона обновлён.

en: Customer Billing Address
ru_RU: Основной Адрес Покупателя

en: First name
ru_RU: Имя

en: Last name
ru_RU: Фамилия

en: Company
ru_RU: Компания

en: Address 1
ru_RU: Адрес 1

en: Address 2
ru_RU: Адрес 2

en: City
ru_RU: Город

en: Postcode
ru_RU: Почтовый индекс

en: State/County
ru_RU: Область

en: State/County or state code
ru_RU: Область или код области

en: Country
ru_RU: Страна

en: 2 letter Country code
ru_RU: Код страны (две буквы)

en: Telephone
ru_RU: Телефон

en: Customer Shipping Address
ru_RU: Адрес Доставки Покупателя

en: Read
ru_RU: Чтение

en: Write
ru_RU: Редактирование

en: Read/Write
ru_RU: Чтение/Редактирование

en: WooCommerce API Keys
ru_RU: WooCommerce API ключи

en: Generate API Key
ru_RU: Генерировать API Ключ

en: Consumer Key:
ru_RU: Ключ клиента:

en: Consumer Secret:
ru_RU: Секретный вопрос клиента

en: Permissions:
ru_RU: Разрешения:

en: Revoke API Key
ru_RU: Отозвать API ключ

en: Orders
ru_RU: Заказы

en: Sales by date
ru_RU: Продажи по дате

en: Sales by product
ru_RU: Продажи по товару

en: Sales by category
ru_RU: Продажи по категории

en: Coupons by date
ru_RU: Купоны по дате

en: Customers
ru_RU: Клиенты

en: Customers vs. Guests
ru_RU: Клиенты / Гости

en: Customer List
ru_RU: Список клиентов

en: Stock
ru_RU: Остатки

en: Low in stock
ru_RU: Товар заканчивается

en: Out of stock
ru_RU: Нет в наличии

en: Most Stocked
ru_RU: Больше всего на складе

en: Taxes
ru_RU: Налоги

en: Taxes by code
ru_RU: Налоги по коду

en: Taxes by date
ru_RU: Налоги по дате

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ru_RU: Действие не удалось. Пожалуйста обновите страницу и попробуйте снова.

en: Your settings have been saved.
ru_RU: Ваши настройки сохранены.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ru_RU: Изменения которые вы сделали будут потеряны если вы уйдете с этой страницы.

en: Hard Crop?
ru_RU: Жесткая обрезка?

en: Select a page&hellip;
ru_RU: Выберите страницу&hellip;

en: Choose a country&hellip;
ru_RU: Выберите страну&hellip;

en: Choose countries&hellip;
ru_RU: Выберите страны&hellip;

en: Select all
ru_RU: Выбрать все

en: Select none
ru_RU: Отменить выбор

en: Product Transients Cleared
ru_RU: Переходные Товара Очищены

en: %d Transients Rows Cleared
ru_RU: %d Переходные Строки Очищены

en: Roles successfully reset
ru_RU: Права успешно сброшены

en: Terms successfully recounted
ru_RU: Правила пересчитаны

en: Sessions successfully cleared
ru_RU: Сессия удачно очищена

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
ru_RU: Все нужные страницы были удачно установленны.

en: Tax rates successfully deleted
ru_RU: Налоговые ставки удачно удалены

en: There was an error calling %s::%s
ru_RU: Была ошибка по вызову %s::%s

en: There was an error calling %s
ru_RU: Была ошибка по вызову %s

en: Your changes have been saved.
ru_RU: Ваши изменения сохранены.

en: WC Transients
ru_RU: Переходные

en: Clear transients
ru_RU: Очистить переходные

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
ru_RU: Этот инструмент очистит кеш транзакций продуктов/магазина.

en: Expired Transients
ru_RU: Истекшие Транзакции

en: Clear expired transients
ru_RU: Очистить истекшие транзакции

en: Term counts
ru_RU: Подсчитать термины

en: Recount terms
ru_RU: Пересчитать термины

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
ru_RU: Этот инструмент пересчитает термины товара - удобно когда ваши настройки изменяются, когда вы спрятали продукты с каталога.

en: Capabilities
ru_RU: Возможности

en: Reset capabilities
ru_RU: Сбросить возможности

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
ru_RU: Этот инструмент восстановит права администратора, клиентов и менеджера_магазина по умолчанию. Используйте это, когда пользователи не могут получить доступ к админским страницам WooCommerce.

en: Customer Sessions
ru_RU: Клиентские Сессии

en: Clear all sessions
ru_RU: Очистить все сессии

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
ru_RU: <strong class="red">Внимание:</strong> Этот инструмент удалит всю информацию о сессиях клиентов из базы данных, включая все текущие корзины.

en: Install WooCommerce Pages
ru_RU: Установить WooCommerce страницы

en: Install pages
ru_RU: Установить страницы

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
ru_RU: <strong class="red">Примечание:</strong> Этот инструмент установит все нужные WooCommerce страницы. Страницы которые уже существуют и опубликованы не будут замененны.

en: Delete all WooCommerce tax rates
ru_RU: Удалить все WooCommerce налоговые ставки

en: Delete ALL tax rates
ru_RU: Удалить ВСЕ налоговые ставки

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
ru_RU: <strong class="red">Заметка:</strong> Эта опция удалит ВСЕ налоговые ставки, используйте с осторожностью.

en: Display type
ru_RU: Тип Отображения

en: Products
ru_RU: Товары

en: Subcategories
ru_RU: Под-категории

en: Both
ru_RU: Оба

en: Thumbnail
ru_RU: Миниатюра

en: Upload/Add image
ru_RU: Загрузить/Добавить изображение

en: Remove image
ru_RU: Удалить изображение

en: Use image
ru_RU: Использовать изображение

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
ru_RU: Здесь Вы можете управлять рубриками товаров магазина. Чтобы изменить порядок рубрик, нажмите и перетащите их. Чтобы увидеть остальные рубрики, нажмите на "настройки экрана" вверху страницы.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
ru_RU: Классы доставки могут быть использованны для груп товаров похожих типов. Эти группы могут быть использованны определёнными методами, предоставленными разными налоговыми ставками, разных товаров.

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Welcome to WooCommerce
ru_RU: Добро пожаловать в WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
ru_RU: Добро пожаловать в WooCommerce %s

en: Thanks, all done!
ru_RU: Спасибо, всё готово!

en: Thank you for updating to the latest version!
ru_RU: Спасибо за обновление на последнюю версию!

en: Thanks for installing!
ru_RU: Спасибо за установку!

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable, and secure than ever before. We hope you enjoy it.
ru_RU: %s WooCommerce %s более мощный, стабильный, и защищенный чем когда-либо. Надеемся вам понравится.

en: Version %s
ru_RU: Версия %s

en: Docs
ru_RU: Документация

en: What's New
ru_RU: Что нового

en: Credits
ru_RU: Об авторах

en: Translators
ru_RU: Переводчики

en: A new RESTful API developers will &#10084;
ru_RU: Новые RESTful API, разработчики будут &#10084;

en: Access your data from 3rd party applications
ru_RU: Доступность данных от сторонних разработчиков

en: Built on top of the WooCommerce API, and targetted directly at developers, the new REST API allows you to get data for <strong>Orders</strong>, <strong>Coupons</strong>, <strong>Customers</strong>, <strong>Products</strong> and <strong>Reports</strong> in both <code>XML</code> and <code>JSON</code> formats.
ru_RU: Построено на вершине WooCommerce API и нацеленно прямо на разработчиков, новая REST API, позволит вам получить всю информацию по <strong>Заказам</strong>, <strong>Купонам</strong>, <strong>Клиентам</strong>, <strong>Продуктам</strong> и <strong>Отчетам</strong> в обоих <code>XML</code> и <code>JSON</code> форматах.

en: Authentication to keep data secure
ru_RU: Аутентификация, чтобы держать информацию защищенной

en: Authentication for the REST API is performed using HTTP Basic Auth if you have SSL enabled, or signed according to the <a href="http://tools.ietf.org/html/rfc5849">OAuth 1.0a</a> specification if you don't have SSL. Data is only available to authenticated users.
ru_RU: Аутентификация для REST API представлена с использованием HTTP Basic Auth в случае, если у вас есть включенный SSL протокол, или подпись основанная на <a href="http://tools.ietf.org/html/rfc5849">OAuth 1.0a</a> спецификации (в случае если у вас нет SSL протокола). Информация доступна только для аутентифицированных пользователей.

en: UI and reporting improvements
ru_RU: UI и улучшения в отчентости

en: WordPress 3.8 admin UI compatibility
ru_RU: WordPress 3.8 админ UI поддержка

en: WooCommerce 2.1 has had its UI restyled to work with the new admin design in WordPress 3.8. All bitmap icons have been replaced with a custom, lightweight icon font for razor sharp clarity on retina devices as well as improved performance.
ru_RU: WooCommerce 2.1 взялась за ре-стайл UI для работы с новым дизайном WordPress 3.8. Все растровые иконки были заменены собственными, легковесными иконками с четкой видимостью на ретиновых дисплеях с учетом быстрой производительности.

en: Simplified order UI
ru_RU: Упрощенный UI для заказов

en: The orders panel has seen significant improvement to both the totals panel, and line item display making editing new and existing orders a breeze.
ru_RU: Значительные улучшения для панели заказов. Теперь редактирование заказов делается на одном дыхании.

en: Item meta has also been optimised and can now be viewed as HTML rather than stuck in a text input.
ru_RU: Объект мета также был оптимизирован и может просматриваться в HTML в отличии от простого текстового ввода.

en: Improved Reporting
ru_RU: Улучшенная отчетность

en: Reports have been redesigned with new <strong>filtering</strong> capabilities, a new <strong>customer report</strong> showing orders/spending, and the ability to <strong>export CSVs</strong>.
ru_RU: Отчеты были ре-дизайнены с новыми <strong>фильтрами</strong> и их возможностями, а новый <strong>клиентский отчет</strong> показывает заказы/растраты, и возможность <strong>экспортировать в CSV</strong>.

en: The dashboard also has a new widget showing you an overview of current orders complete with sparklines for quick at-a-glance stats.
ru_RU: Главная панель также имеет новый виджет, показывающий текущие заказы.

en: Separated integrations
ru_RU: Разделенная интеграция

en: New separate plugins
ru_RU: Новые отдельные плагины

en: To make core more lean, some integrations have been removed and turned into dedicated plugins which you can install as and when you need them.
ru_RU: Чтобы сделать движок более упёртым, были удалены некоторые интеграции и перемещены на отдельные плагины, которые можно установить и активировать в любой момент.

en: Add Google Analytics eCommerce tracking to your WooCommerce store.
ru_RU: Добавлена возможность отслеживания Google Analytics eCommerce в WooCommerce складе.

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Integrate WooCommerce with Piwik and the WP-Piwik plugin.
ru_RU: Интеграция WooCommerce с Piwik и WP-Piwik плагин.

en: ShareThis
ru_RU: Поделиться

en: Add social network sharing buttons to products using ShareThis.
ru_RU: Добавлены кнопки поделится в социальных сетях, от сервиса ShareThis.

en: Add social network sharing buttons to products using Sharedaddy.
ru_RU: Добавлены кнопки поделится к товарам, от сервиса Sharedaddy.

en: Let users share their carts for a discount using the ShareYourCart service.
ru_RU: Позвольте пользователям делится их картами для скидок, с сервисом ShareYourCart.

en: Under the Hood
ru_RU: Под капотом

en: PayPal PDT support
ru_RU: Поддержка PayPal PDT

en: PayPal Data Transfer (PDT) is an alternative for PayPal IPN which sends back the status of an order when a customer returns from PayPal.
ru_RU: PayPal Data Transfer (PDT) альтернатива для PayPal IPN которая отсылает обратно статус заказа, когда пользователь возвращается с PayPal.

en: Stylesheet separation
ru_RU: Разеление стилей

en: Frontend styles have been split into separate appearance/layout/smallscreen stylesheets to help with selective customisation.
ru_RU: Фронт-энд стили были разделены на разные файлы: appearance/layout/smallscreen, для селективных настроек.

en: New endpoints
ru_RU: Новые endpoint-ы

en: Certain pages such as "Pay", "Order Received" and some account pages are now endpoints rather than pages to make checkout more reliable.
ru_RU: Определенные страницы, такие как  "Оплатить", "Заказ получен" и некоторые страницы аккаунта теперь являются endpoint-ами нежели страницами - чтобы сделать оплату более надежной.

en: Default credit card form for gateways
ru_RU: Стандартные шлюзы для кредитных карт

en: We've added a standardized, default credit card form for gateways to use if they support <code>default_credit_card_form</code>.
ru_RU: Мы добавили стандартизированные шлюзы для кредитных карт, для использования, в случае если они поддерживают <code>default_credit_card_form</code>.

en: Coupon limits per customer
ru_RU: Лимиты купонов для клиента

en: Coupon usage limits can now be set per user (using email + ID) rather than global.
ru_RU: Использование купонов теперь можно ограничить индивидуально для пользователя (используя email + ID).

en: Streamlined new-account process
ru_RU: Оптимизированный процесс нового счета

en: During checkout, username and passwords are optional and can be automatically generated by WooCommerce.
ru_RU: Во время оплаты, имя и пароли опциональны и могут автоматически генерироваться движком WooCommerce.

en: Additional price display options
ru_RU: Дополнительные опции отображения цен

en: Define whether prices should be shown incl. or excl. of tax on the frontend, and add an optional suffix.
ru_RU: Определите, показывать цены с учетом или без налогов на фронт-энде, а также, опционально можно добавить суффикс.

en: Past order linking
ru_RU: Связь с прошедшими заказами

en: Admins now have the ability to link past orders to a customer (before they registered) by email address.
ru_RU: Админы теперь имеют возможность связать прошедший заказ с клиентом (до того как он зарегистрировался) по email адресу.

en: Review improvements
ru_RU: Улучшения обзоров

en: We've added a new option to restrict reviews to logged in purchasers, and made ratings editable from the backend.
ru_RU: Мы добавили новую опцию, чтобы ограничить обзоры только для вхожденных пользователей, и сделали рейтинги редактируемыми в бэк-энде.

en: Go to WooCommerce Settings
ru_RU: Перейти к Настройкам WooCommerce

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce/blob/master/CONTRIBUTING.md">Contribute to WooCommerce</a>.
ru_RU: WooCommerce разрабатывается и сопровождается международной командой влюблённых в своё дело людей при поддержке замечательного сообщества разработчиков. Хотите видеть своё имя? <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce/blob/master/CONTRIBUTING.md">Сделайте свой вклад в WooCommerce</a>.

en: View %s
ru_RU: Просмотреть %s

en: HTML Email Template
ru_RU: HTML Email Шаблон

en: Sorry, there has been an error.
ru_RU: К сожалению, произошла ошибка.

en: The file does not exist, please try again.
ru_RU: Этот файл не существует, пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: The CSV is invalid.
ru_RU: Этот CSV недопустим.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates and skipped <strong>%s</strong>.
ru_RU: Импорт завершен - импортированно <strong>%s</strong> налоговые ставки и пропуски <strong>%s</strong>.

en: All done!
ru_RU: Все сделано!

en: View Tax Rates
ru_RU: Посмотреть Налоговые Ставки

en: Import Tax Rates
ru_RU: Импортировать Налоговые Ставки

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
ru_RU: Привет! Загрузи CSV файл который содержит налоговые ставки, чтобы импортировать контент в магазин. Выбери .csv файл для загрузки, потом нажми "Загрузить и импортировать файл".

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ru_RU: Определить налоговые ставки по колонкам в специфическом порядке (10 колонок). <a href="%s">Нажми, чтобы скачать пример</a>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ru_RU: Перед загрузкой файла Вам следует устранить возможную ошибку:

en: Choose a file from your computer:
ru_RU: Выберете файл с компьютера:

en: Maximum size: %s
ru_RU: Максимальный размер: %s

en: OR enter path to file:
ru_RU: ИЛИ укажите путь к файлу:

en: Delimiter
ru_RU: Разделитель

en: Upload file and import
ru_RU: Загрузить и импортировать файл

en: Product Image
ru_RU: Картинка товара

en: Remove product image
ru_RU: Удалить картинку товара

en: Set product image
ru_RU: Установить картинку товара

en: Product name
ru_RU: Название товара

en: Catalog/search
ru_RU: поиск

en: Catalog
ru_RU: Каталог

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Hidden
ru_RU: Скрытый

en: Catalog visibility:
ru_RU: Видимость в каталоге:

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
ru_RU: Определите циклы товара, для которого они должны быть видимыми. Товар останется доступным напрямую.

en: Enable this option to feature this product.
ru_RU: Включите эту настройку для рекомендации этого товара.

en: Featured Product
ru_RU: Рекомендуемый Товар

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Price
ru_RU: Цена

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Tags
ru_RU: Метки

en: Date
ru_RU: Дата

en: Edit this item
ru_RU: Редактировать эту позицию

en: Edit this item inline
ru_RU: Редактировать эту позицию в строке

en: Quick&nbsp;Edit
ru_RU: Быстрое&nbsp;Редактирование

en: Restore this item from the Trash
ru_RU: Восстановить эту позицию из Корзины

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Move this item to the Trash
ru_RU: Переместить эту позицию в Корзину

en: Trash
ru_RU: Корзина

en: Delete this item permanently
ru_RU: Удалить эту позицию навсегда

en: Delete Permanently
ru_RU: Удалить Навсегда

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ru_RU: Предпросмотр &#8220;%s&#8221;

en: Preview
ru_RU: Предпросмотр

en: View &#8220;%s&#8221;
ru_RU: Просмотр &#8220;%s&#8221;

en: View
ru_RU: Просмотр

en: Grouped
ru_RU: Сгруппированное

en: External/Affiliate
ru_RU: Внешний/Комиссионный

en: Virtual
ru_RU: Виртуальный

en: Downloadable
ru_RU: Загружаемый

en: Simple
ru_RU: Простой

en: Variable
ru_RU: Настраиваемый

en: Toggle featured
ru_RU: Переключить "Рекомендуемое"

en: Yes
ru_RU: Да

en: No
ru_RU: Нет

en: In stock
ru_RU: В наличии

en: Sort Products
ru_RU: Сортировать Товары

en: Show all product types
ru_RU: Показать все типы товаров

en: Grouped product
ru_RU: Комплект

en: External/Affiliate product
ru_RU: Внешний/Партнерский товар

en: Variable product
ru_RU: Настраиваемый товар

en: Simple product
ru_RU: Простой товар

en: Coupon code
ru_RU: Код купона

en: Description (optional)
ru_RU: Описание (необязательно)

en: Code
ru_RU: Код

en: Coupon type
ru_RU: Тип купона

en: Coupon amount
ru_RU: Количество купонов

en: Description
ru_RU: Описание

en: Product IDs
ru_RU: ID товаров

en: Usage / Limit
ru_RU: Использовано / Лимит

en: Expiry date
ru_RU: Дата истечения

en: Edit coupon
ru_RU: Редактировать купон

en: Show all types
ru_RU: Показать все типы

en: Status
ru_RU: Статус

en: Order
ru_RU: Заказ

en: Purchased
ru_RU: Куплено

en: Ship to
ru_RU: Отправляем на

en: Customer Message
ru_RU: Сообщение Клиента

en: Order Notes
ru_RU: Примечания Заказа

en: Total
ru_RU: Всего

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Unpublished
ru_RU: Неопубликованное

en: Y/m/d g:i:s A
ru_RU: d/m/Y g:i:s

en: Y/m/d
ru_RU: d/m/Y

en: Via
ru_RU: Через

en: %d item | %d items
ru_RU[0]: %d товар
ru_RU[1]: %d товара
ru_RU[2]: %d товаров

en: plus %d other note | plus %d other notes
ru_RU[0]: добавить %d примечание
ru_RU[1]: добавить %d примечание
ru_RU[2]: добавить %d примечание

en: %d note | %d notes
ru_RU[0]: %d примечание
ru_RU[1]: %d примечание
ru_RU[2]: %d примечание

en: Billing:
ru_RU: Платеж:

en: Tel:
ru_RU: Тел:

en: Guest
ru_RU: Гость

en: %s by %s
ru_RU: %s от %s

en: Processing
ru_RU: Обработка

en: Complete
ru_RU: Выполнить

en: Show all statuses
ru_RU: Все статусы

en: Show all customers
ru_RU: Все клиенты

en: Mark processing
ru_RU: Отметить в обработке

en: Mark on-hold
ru_RU: Пометить на удержании

en: Mark completed
ru_RU: Пометить как выполненный

en: Order status changed by bulk edit:
ru_RU: Статус заказа, измененный массовым редактированием:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
ru_RU[0]: Статус заказа изменился.
ru_RU[1]: %s статуса заказов изменились.
ru_RU[2]: %s статусов заказов изменились.

en: Insert into %s
ru_RU: Вставить в %s

en: Uploaded to this %s
ru_RU: Загруженно сюда %s

en: Product Short Description
ru_RU: Краткое Описание Товара

en: Product Data
ru_RU: Данные Товара

en: Product Gallery
ru_RU: Галерея Товара

en: Order Data
ru_RU: Дата Заказа

en: Order Items
ru_RU: Заказанные Товары

en: Order Totals
ru_RU: Итоги по заказу

en: Downloadable Product Permissions
ru_RU: Права для загружаемого товара

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
ru_RU: Примечание: Разрешение на заказ позиции будет автоматически предоставлятся при изменении состояния заказа к обработка/завершен.

en: Order Actions
ru_RU: Действия над заказом

en: Coupon Data
ru_RU: Данные Купона

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Reviews
ru_RU: Комментарии

en: General
ru_RU: Основные

en: Usage Restriction
ru_RU: Ограничение Использования

en: Usage Limits
ru_RU: Лимиты Использования

en: Discount type
ru_RU: Тип Скидки

en: Value of the coupon.
ru_RU: Значение купона.

en: Allow free shipping
ru_RU: Разрешить бесплатную доставку

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled with the "must use coupon" setting.
ru_RU: Отметьте этот пункт если купон предоставляет бесплатную доставку. Метод <a href="%s">бесплатный доставки</a>должен быть включен с "использованием купона на бесплатную доставку" в настройках .

en: Apply before tax
ru_RU: Применить перед налогами

en: Check this box if the coupon should be applied before calculating cart tax.
ru_RU: Отметьте этот пункт если купон должен применяться до подсчета налогов.

en: Coupon expiry date
ru_RU: Дата окончания купона

[ctx: placeholder]
en: YYYY-MM-DD
ru_RU: ГГГГ-ММ-ДД

en: Minimum spend
ru_RU: Минимальный расход

en: No minimum
ru_RU: Нет минимального

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
ru_RU: Это поле позволяет установить минимальный сумму, необходимую для использования купона.

en: Individual use only
ru_RU: Только для индивидуального использования

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
ru_RU: Отметьте если купон нельзя использовать вместе с другими купонами.

en: Exclude sale items
ru_RU: Исключить пункты распродажи

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
ru_RU: Отметьте если купон не может быть использован на позиции со скидкой. По-объектные купоны работают только если позиция без скидки. По-корзинные купоны работают только если в корзине нет позиций со скидкой.

en: Search for a product&hellip;
ru_RU: Найти товар&hellip;

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
ru_RU: Товары которые должны быть в корзине, чтобы использовать этот купон или, для "скидки на товар", товары которых имеют скидку.

en: Exclude products
ru_RU: Исключить товары

en: Search for a product…
ru_RU: Найти товар...

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
ru_RU: Товары которые не должны быть в корзине для использования этого купона, для "скидки на товар ", товары которых не имеют скидку.

en: Product categories
ru_RU: Рубрики

en: Any category
ru_RU: Любая рубрика

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
ru_RU: Товар должен быть в этой рубрике, чтобы купон оставался действующим, или для "товарные скидки", товары в этой рубрике будут со скидкой.

en: Exclude categories
ru_RU: Исключить рубрики

en: No categories
ru_RU: Нет категорий

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
ru_RU: Товар не должен находится в этой рубрике, чтобы купон оставался действующим, или для "товарные скидки", товары в этой рубрике не будут иметь скидку.

en: Email restrictions
ru_RU: Ограничения на Email

en: No restrictions
ru_RU: Нет ограничений

en: List of emails to check against the customer's billing email when an order is placed.
ru_RU: Список email-ов для проверки против клиентского платежного email-а, когда размещен заказ.

en: Usage limit per coupon
ru_RU: Лимит на использование купона

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
ru_RU: Безлимитное использование

en: How many times this coupon can be used before it is void.
ru_RU: Как много раз данный купон может быть использован?

en: Limit usage to X items
ru_RU: Лимит на использование для X объектов

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
ru_RU: Применить на все перечисленные объекты в корзине

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
ru_RU: Максимальное число индивидуальных объектов на которые распространяется купон при использовании скидки. Оставьте пустым чтобы применить на все перечисленные объекты в корзине.

en: Usage limit per user
ru_RU: Лимит использования на одного пользователя

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
ru_RU: Как много раз, этот купон должен быть использован для индивидуального посетителя. Для гостей использует платежный Email и использует ID для вхожденных посетителей.

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
ru_RU: Купон уже существует - клиент будет использовать последний купон с этим кодом.

en: Resend order emails
ru_RU: Повторно послать email-ы на заказ

en: Generate Download Permissions
ru_RU: Сгенерировать разрешения на загрузку

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Move to Trash
ru_RU: Удалить

en: Save Order
ru_RU: Сохранить заказ

en: Save/update the order
ru_RU: Сохранить/обновить заказ

en: First Name
ru_RU: Имя

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Select a country&hellip;
ru_RU: Выберите страну&hellip;

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Order Details
ru_RU: Подробности заказа

en: Order number
ru_RU: Номер заказа

en: Customer IP:
ru_RU: IP клиента:

en: General Details
ru_RU: Основная информация

en: Order date:
ru_RU: Дата заказа:

en: h
ru_RU: ч

en: m
ru_RU: м

en: Order status:
ru_RU: Статус заказа:

en: Customer:
ru_RU: Клиент:

en: Billing Details
ru_RU: Детали оплаты

en: Address
ru_RU: Адрес

en: No billing address set.
ru_RU: Основной адрес не указан.

en: Payment Method
ru_RU: Способ оплаты

en: Load billing address
ru_RU: Загрузить платежный адрес

en: Payment Method:
ru_RU: Способ оплаты:

en: Other
ru_RU: Другой

en: Shipping Details
ru_RU: Детали доставки

en: No shipping address set.
ru_RU: Адрес доставки не указан.

en: Customer Note
ru_RU: Примечание клиента

en: Load shipping address
ru_RU: Загрузить адрес доставки

en: Copy from billing
ru_RU: Скопировать с платежного адреса

en: Customer Note:
ru_RU: Заметка клиента:

en: Customer's notes about the order
ru_RU: Заметки клиента о заказе

en: File %d
ru_RU: Файл %d

en: Search for a downloadable product&hellip;
ru_RU: Искать загружаемые товары&hellip;

en: Grant Access
ru_RU: Предоставить доступ

en: Item
ru_RU: Позиция

en: Tax&nbsp;Class
ru_RU: Класс&nbsp;Налога

en: Qty
ru_RU: Кол.

en: Tax
ru_RU: Налог

en: Delete Lines
ru_RU: Удалить позиции

en: Stock Actions
ru_RU: Действия на складом

en: Reduce Line Stock
ru_RU: Убавить позицию со склада

en: Increase Line Stock
ru_RU: Добавить позицию в склад

en: Add item(s)
ru_RU: Добавить позицию

en: Add fee
ru_RU: Добавить оплату

en: added %s ago
ru_RU: добавлено %s тому

en: by %s
ru_RU: от %s

en: Delete note
ru_RU: Удалить запись

en: There are no notes for this order yet.
ru_RU: Для этого заказа заметок пока нет.

en: Add note
ru_RU: Добавить заметку

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
ru_RU: Добавьте примечание для вашей справки, или добавьте клиентское примечание (пользователь будет оповещен).

en: Customer note
ru_RU: Запись покупателя

en: Private note
ru_RU: Персональная заметка

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Shipping
ru_RU: Доставка

en: + Add shipping cost
ru_RU: + Добавить стоимость доставки

en: These are the shipping and handling costs for the order.
ru_RU: Это расходы на обработку и доставку заказа.

en: + Add tax row
ru_RU: + Добавить налоговое поле

en: These rows contain taxes for this order. This allows you to display multiple or compound taxes rather than a single total.
ru_RU: Эти поля содержат налоги к этому заказу. Это позволит вам отображать разные или соединенные налоги, вместо одного, общего количества.

en: Order Discount
ru_RU: Скидка на заказ

en: Order Total
ru_RU: Заказ всего

en: Calculate Tax
ru_RU: Посчитать налоги

en: Calculate Total
ru_RU: Посчитать итог

en: Product Type
ru_RU: Тип товара

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
ru_RU: Виртуальные товары нематериальны и не доставляются.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
ru_RU: Загружаемый товар предоставляет доступ к файлам после продажи.

en: Inventory
ru_RU: Запасы

en: Linked Products
ru_RU: Сопутствующие товары

en: Variations
ru_RU: Варианты

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: Stock Keeping Unit
ru_RU: Идентификатор Товарной Позиции

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
ru_RU: ИТП относится к Идентификатору Товарной Позиции, уникальный идентификатор для каждого отдельного товара и услуги которая может быть приобретена.

en: Product URL
ru_RU: URL Товара

en: Enter the external URL to the product.
ru_RU: Введите

en: Button text
ru_RU: Текст кнопки

[ctx: placeholder]
en: Buy product
ru_RU: Купить товар

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
ru_RU: Этот текст будет показан на кнопке, связывающей с внешним товаром.

en: Regular Price
ru_RU: Обычная цена:

en: Sale Price
ru_RU: Цена распродажи

en: Schedule
ru_RU: Запланировать

en: Sale Price Dates
ru_RU: Даты распродажи

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
ru_RU: От&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
ru_RU: До&hellip;

en: Downloadable Files
ru_RU: Загружаемые файлы

en: This is the name of the download shown to the customer.
ru_RU: Это имя загружаемого файла которое будет показано клиенту.

en: File URL
ru_RU: URL Файла

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to.
ru_RU: Это URL или абсолютный путь к файлу к которому клиенты будут получать доступ.

en: Add File
ru_RU: Добавить файл

en: Download Limit
ru_RU: Лимит загрузок

en: Unlimited
ru_RU: Без лимита

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
ru_RU: Оставьте пустым, для безконечных повторных загрузок.

en: Download Expiry
ru_RU: Загрузка истекает

en: Never
ru_RU: Никогда

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
ru_RU: Введите номер дней по окончанию которых ссылка на загрузку истечет, или оставьте пустым.

en: Download Type
ru_RU: Тип загрузки

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
ru_RU: Выберите тип загрузки - нужно для сервиса <a href="%s">schema</a>.

en: Standard Product
ru_RU: Стандартный продукт

en: Application/Software
ru_RU: Приложение/ПО

en: Music
ru_RU: Музыка

en: Tax Status
ru_RU: Статус налога

en: Taxable
ru_RU: Налогооблагаемый

en: Shipping only
ru_RU: Только доставка

[ctx: Tax status]
en: None
ru_RU: Нет

en: Standard
ru_RU: Стандартный

en: Tax Class
ru_RU: Класс налога

en: Manage stock?
ru_RU: Управлять запасами?

en: Enable stock management at product level (not needed if managing stock at variation level)
ru_RU: Включите управление товаром, на уровне товара (не нужно, если управление склада на уровне переменных)

en: Stock Qty
ru_RU: Остаток Кол.

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
ru_RU: Количество на складе. Если это переменный товарт, это значение будет использоватся, чтобы контролировать склад для всех переменных, если вы конечно же определите склад на уровне переменных.

en: Stock status
ru_RU: Статус остатка

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ru_RU: Контролирует, будет ли товар учитыватся как  "на складе" или "нет в наличии" на фронт-энде.

en: Allow Backorders?
ru_RU: Разрешить невыполненные заказы?

en: Do not allow
ru_RU: Не разрешать

en: Allow, but notify customer
ru_RU: Разрешить, но уведомить клиента

en: Allow
ru_RU: Разрешить

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed for this product and variations. If enabled, stock quantity can go below 0.
ru_RU: Если включено управление складом, это будет контролировать, доступны ли или нет невыполненные заказы для товара и переменных. Если включено, количество на складе может быть ниже 0.

en: Sold Individually
ru_RU: Продавать индивидуально

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
ru_RU: Включить для того чтобы товар продавался индивидуально в одном заказе

en: Weight
ru_RU: Вес

en: Weight in decimal form
ru_RU: Вес в десятичной форме

en: Dimensions
ru_RU: Размеры

en: Length
ru_RU: Длина

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Height
ru_RU: Высота

en: LxWxH in decimal form
ru_RU: ДxШxВ в десятичной форме

en: No shipping class
ru_RU: Класс доставки не указан

en: Shipping class
ru_RU: Класс доставки

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
ru_RU: Классы доставки используются, определенными методами доставки, чтобы сгрупировать похожие продукты.

en: Close all
ru_RU: Свернуть все

en: Expand all
ru_RU: Развернуть все

en: Select terms
ru_RU: Выберите условия

en: Add new
ru_RU: Добавить новое

en: Pipe (|) separate terms
ru_RU: Разделяйте (|) отдельные термины

en: Custom product attribute
ru_RU: Индивидуальный атрибут товара

en: Save attributes
ru_RU: Сохранить свойства

en: Up-Sells
ru_RU: Лучшие

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
ru_RU: Лучшие товары которые вы бы рекомендовали в замен данному. К примеру, товары которые лучше по качеству или каким-то другим характеристикам, допустим более высокой ценой.

en: Cross-Sells
ru_RU: Кросс-продажи

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
ru_RU: Кросс-продажи - это товары, которые вы продвигаете в корзине, основываясь на текущем товаре.

en: Choose a grouped product&hellip;
ru_RU: Выберите комплект&hellip;

en: Grouping
ru_RU: Группировка

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
ru_RU: Установите эту настройку чтобы сделать данный товар частью комплекта.

en: Purchase Note
ru_RU: Примечание к покупке

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
ru_RU: Введите примечание, чтобы отослать его клиенту, после покупки.

en: Menu order
ru_RU: Меню заказа

en: Custom ordering position.
ru_RU: Позиция произвольного упорядочивания.

en: Enable reviews
ru_RU: Включить обзоры

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
ru_RU: До того как добавлять вариации, добавьте и сохраните свойства во вкладке <strong>Свойства</strong>.

en: Learn more
ru_RU: Узнайте больше

en: Bulk edit:
ru_RU: Массовое редактирование:

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
ru_RU: Переключить "Включен"

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
ru_RU: Переключить "Загружаемый"

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
ru_RU: Переключить "Виртуальный"

en: Delete all variations
ru_RU: Удалить все варианты

en: Prices
ru_RU: Цены

en: Prices increase by (fixed amount or %)
ru_RU: Цены повышение по (фиксированной сумме или %)

en: Prices decrease by (fixed amount or %)
ru_RU: Цены понижение по (фиксированной сумме или %)

en: Sale prices
ru_RU: Цены распродаж

en: Sale prices increase by (fixed amount or %)
ru_RU: Распродажа повышение по (фиксированной сумме или %)

en: Sale prices decrease by (fixed amount or %)
ru_RU: Распродажа понижение по (фиксированной сумме или %)

en: Download limit
ru_RU: Лимит загрузки

en: Go
ru_RU: Применить

en: Add Variation
ru_RU: Добавить вариант

en: Link all variations
ru_RU: Присоединить все варианты

en: Default selections:
ru_RU: Выбор по умолчанию:

en: No default
ru_RU: Нет умолчаний

en: Product SKU must be unique.
ru_RU: ИТП товара должен быть уникальным.

en: Variation #%s of %s
ru_RU: Вариант #%s для %s

en: Delete image
ru_RU: Удалить картинку

en: Add Images to Product Gallery
ru_RU: Добавить картинки в галерею товара

en: Add to gallery
ru_RU: Добавить в галерею

en: Add product gallery images
ru_RU: Добавить картинки галереи товара

en: Revoke Access
ru_RU: Аннулировать доступ

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
ru_RU[0]: Загружено %s раз
ru_RU[1]: Загружено %s раза
ru_RU[2]: Загружено %s раз

en: Downloads Remaining
ru_RU: Загрузок осталось

en: Access Expires
ru_RU: Доступ истекает

en: Fee
ru_RU: Оплата

en: Fee Name
ru_RU: Название оплаты

en: Tax class
ru_RU: Класс налога

en: Product ID:
ru_RU: ID товаров:

en: Variation ID:
ru_RU: ID варианта:

en: Product SKU:
ru_RU: ИТП Товара:

en: Add&nbsp;meta
ru_RU: Добавить&nbsp;мета

en: Subtotal
ru_RU: Подитог

en: Before pre-tax discounts.
ru_RU: До расчета скидок на налог.

en: After pre-tax discounts.
ru_RU: После расчета скидок на налог.

en: Label
ru_RU: Метка

en: Shipping Method
ru_RU: Метод доставки

en: Tax Rate
ru_RU: Налоговая ставка

en: Sales Tax
ru_RU: Налог с продаж

en: Shipping Tax
ru_RU: Ставка на доставку

en: File Name
ru_RU: Имя файла

en: Choose file
ru_RU: Выберите файл

en: Insert file URL
ru_RU: Вставьте URL файла

en: Any
ru_RU: Любой

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
ru_RU: Введите ИТП для этой вариации или оставьте пустым, чтобы использовать ИТП родительского товара.

en: Stock Qty:
ru_RU: Остаток Кол.:

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
ru_RU: Введите количество, чтобы включить управление складом на уровне вариаций, или же оставьте пустым, чтобы использовать опции родительского товара.

en: Regular Price:
ru_RU: Обычная цена:

en: Variation price (required)
ru_RU: Цена варианта (требуется)

en: Sale Price:
ru_RU: Цена продажи:

en: Cancel schedule
ru_RU: Отменить план

en: Sale start date:
ru_RU: Дата начала продажи:

en: Sale end date:
ru_RU: Дата окончания продажи:

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
ru_RU: Введите вес для этой вариации или оставьте пустым, чтобы использовать вес родительского товара.

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
ru_RU: Размеры (Д&times;Ш&times;В)

en: Shipping class:
ru_RU: Класс доставки:

en: Same as parent
ru_RU: Также как у родительского элемента

en: Tax class:
ru_RU: Класс налога:

en: Download Limit:
ru_RU: Лимит загрузок:

en: Download Expiry:
ru_RU: Загрузка истекает:

en: Enabled
ru_RU: Включить

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
ru_RU: Включите эту опцию если доступ предоставляется загружаемому файлу при покупке товара

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
ru_RU: Включите эту опцию если товар не доставляется или в нем нет уплат за доставку

en: Sold %s worth in the last %d days
ru_RU: Продано на сумму %s в течении последних %d дней

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
ru_RU[0]: Продан 1 товар за %d дней
ru_RU[1]: Продано %d товара за %d дней
ru_RU[2]: Продано %d товаров за %d дней

en: %s discounts in total
ru_RU: %s всего скидок

en: %s coupons used in total
ru_RU: %s всего использовано купонов

en: Year
ru_RU: Год

en: Last Month
ru_RU: Последний месяц

en: This Month
ru_RU: Этот месяц

en: Last 7 Days
ru_RU: Последние 7 дней

en: Filter by coupon
ru_RU: Фильтр по купонам

en: Choose coupons&hellip;
ru_RU: Выберите купоны&hellip;

en: All coupons
ru_RU: Все купоны

en: Show
ru_RU: Показать

en: No used coupons found
ru_RU: Использованных купонов не найдено

en: Most Popular
ru_RU: Самые популярные

en: No coupons found in range
ru_RU: В диапазоне, не найдено купонов

en: Most Discount
ru_RU: Самые большие скидки

en: Export CSV
ru_RU: Экспорт CSV

en: Number of coupons used
ru_RU: Число использованых купонов

en: Discount amount
ru_RU: Сумма скидки

en: Customer
ru_RU: Клиент

en: No customers found.
ru_RU: Клиентов не найдено.

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
ru_RU[0]: %s предыдущий заказ связан
ru_RU[1]: %s предыдущих заказа связаны
ru_RU[2]: %s предыдущих заказов связаны

en: Search customers
ru_RU: Искать клиентов

en: View orders
ru_RU: Смотреть заказы

en: Link previous orders
ru_RU: Привязать предыдущие заказы

en: Name (Last, First)
ru_RU: Имя (Имя, Фамилия)

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Location
ru_RU: Местоположение

en: Spent
ru_RU: Потрачено

en: Last order
ru_RU: Последний заказ

en: %s signups in this period
ru_RU: %s запросов в этот период

en: Customer Sales
ru_RU: Клиентские продажи

en: Guest Sales
ru_RU: Гостевые продажи

en: Customer Orders
ru_RU: Заказы клиента

en: Guest Orders
ru_RU: Заказы гостя

en: orders
ru_RU: заказы

en: customer orders
ru_RU: клиентские заказы

en: guest orders
ru_RU: гостевые заказы

en: Signups
ru_RU: Регистрации

en: new users
ru_RU: новые пользователи

en: No low in stock products found.
ru_RU: Нет товаров, которые заканчиваются.

en: No out of stock products found.
ru_RU: Нет товаров со статусом "Нет в наличии".

en: %s sales in %s
ru_RU: %s продаж в %s

en: Select categories&hellip;
ru_RU: Выберите рубрики&hellip;

en: None
ru_RU: Ничего

en: All
ru_RU: Все

en: &larr; Choose a category to view stats
ru_RU: &larr; Выберите рубрику, чтобы посмотреть статистику

en: %s average daily sales
ru_RU: %s среднесуточные продажи

en: %s average monthly sales
ru_RU: %s Среднемесяцные продажи

en: %s sales in this period
ru_RU: %s продаж в этот период

en: %s orders placed
ru_RU: %s заказов размещено

en: %s items purchased
ru_RU: %s позиций куплено

en: %s charged for shipping
ru_RU: %s снято за доставку

en: %s worth of coupons used
ru_RU: %s стоимость использованных купонов

en: Number of items sold
ru_RU: Количество проданных позиций

en: Number of orders
ru_RU: Количество заказов

en: Average sales amount
ru_RU: Средний объем продаж

en: Shipping amount
ru_RU: Количество доставки

en: Sales amount
ru_RU: Объем продаж

en: %s sales for the selected items
ru_RU: %s продаж по выбранным позициям

en: %s purchases for the selected items
ru_RU: %s покупок по выбранным позициям

en: Showing reports for:
ru_RU: Показать отчеты по:

en: Reset
ru_RU: Сброс

en: Product Search
ru_RU: Поиск товаров

en: Top Sellers
ru_RU: Топ продажи

en: No products found in range
ru_RU: В этом диапазоне, товаров не найдено

en: Top Earners
ru_RU: Лучшие по заработкам

en: &larr; Choose a product to view stats
ru_RU: &larr; Выберите товар, чтобы посмотреть статистику

en: No products found.
ru_RU: Товар не был найден.

en: product
ru_RU: товар

en: Parent
ru_RU: Исходный

en: Units in stock
ru_RU: Количество в наличии

en: Rate
ru_RU: Ставка

en: Tax Amount
ru_RU: Сумма налога

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
ru_RU: Это сумма "Налоговых Ставок" в пределах ваших заказов.

en: Shipping Tax Amount
ru_RU: Сумма налога за доставку

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
ru_RU: Это сумма "Налоговых Ставок" налогов за доставку в пределах ваших заказов.

en: Total Tax
ru_RU: Итого налогов

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
ru_RU: Это общая сумма налога для ставки (налоги с доставки + налог на товар).

en: No taxes found in this period
ru_RU: Налогов в этот период не найдено

en: Period
ru_RU: Период

en: Total Sales
ru_RU: Всего продаж

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
ru_RU: Это сумма поля "Общий заказ" внутри Ваших заказов.

en: Total Shipping
ru_RU: Полная доставка

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
ru_RU: Это сумма поля "Общая доставка" внутри Ваших заказов.

en: Net profit
ru_RU: Чистая прибыль

en: Total sales minus shipping and tax.
ru_RU: Всего продаж за исключением доставки и налогов.

en: Totals
ru_RU: Всего

en: Accounts
ru_RU: Аккаунты

en: Account Pages
ru_RU: Страницы аккаунта

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
ru_RU: Эти страницы должны быть установлены, чтобы WooCommerce знал куда посылать посетителей, для доступа к функциям акканута.

en: My Account Page
ru_RU: Страница Мой Аккаунт

en: Page contents:
ru_RU: Содержание страницы:

en: My Account Endpoints
ru_RU: Endpoint-ы моего аккаунта

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
ru_RU: Endpoint-ы  добавляются к URL вашей страницы, чтобы отвечать за разные действия на странице аккаунта. Они должны быть уникальными.

en: View Order
ru_RU: Посмотреть заказ

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
ru_RU: Endpoint для страницы Мой Аккаунт &rarr; Посмотреть Заказ

en: Edit Account
ru_RU: Редактировать аккаунт

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
ru_RU: Endpoint для страницы Мой Аккаунт &rarr; Редактировать Аккаунт

en: Edit Address
ru_RU: Редактировать адрес

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
ru_RU: Endpoint для страницы Мой Аккаунт &rarr; Редактировать Адрес

en: Lost Password
ru_RU: Забыли пароль?

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
ru_RU: Endpoint для страницы Мой Аккаунт &rarr; Забыли Пароль

en: Logout
ru_RU: Выйти

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
ru_RU: Конечная точка для срабатывания выхода. Вы можете добавить это в свои меню с помощью пользовательской ссылки: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Registration Options
ru_RU: Опции регистрации

en: Enable Registration
ru_RU: Включить регистрацию

en: Enable registration on the "Checkout" page
ru_RU: Включить регистрацию на странице "Оплаты"

en: Enable registration on the "My Account" page
ru_RU: Включить регистрацию на странице "Мой Аккаунт"

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
ru_RU: Показывать напоминание логина для вернувшихся клиентов, на странице "Оплаты"

en: Account Creation
ru_RU: Создрание аккаунта

en: Automatically generate username from customer email
ru_RU: Автоматически генерировать имя клиента из названия email

en: Automatically generate customer password
ru_RU: Автоматически генерировать пароль для клинта

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
ru_RU: Оплата

en: Checkout Options
ru_RU: Опции оплаты

en: Checkout Process
ru_RU: Процесс оплаты

en: Coupons
ru_RU: Купоны

en: Enable the use of coupons
ru_RU: Включить использование купонов

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
ru_RU: Купоны могут быть применены из страниц корзины и оформления.

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
ru_RU: Оплата

en: Enable guest checkout
ru_RU: Разрежить оплату гостям

en: Allows customers to checkout without creating an account.
ru_RU: Позволяет клиентам оплачивать заказы, без создания аккаунта.

en: Force secure checkout
ru_RU: Требовать безопасное подтверждение

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (an SSL Certificate is required).
ru_RU: Принудительный SSL (HTTPS) протокол на страницах оплаты (нужно наличие SSL сертификата).

en: Un-force HTTPS when leaving the checkout
ru_RU: Отключать HTTPS при выходе со страницы оплаты

en: Checkout Pages
ru_RU: Страницы оплаты

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
ru_RU: Это страницы нужны, чтобы WooCommerce знал куда перенаправлять пользователей для оплаты.

en: Cart Page
ru_RU: Страница корзины

en: Checkout Page
ru_RU: Страница оплаты

en: Terms and Conditions
ru_RU: Страница условий (контракта)

en: Checkout Endpoints
ru_RU: Endpoint-ы оплаты

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
ru_RU: Endpoint-ы добавляются к URL вашей страницы, чтобы отвечать за разные действия во время процесса оплаты. Они должны быть уникальными.

en: Pay
ru_RU: Оплатить

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
ru_RU: Endpoint для страницы Оплата &rarr; Оплатить

en: Order Received
ru_RU: Заказ получен

en: Add Payment Method
ru_RU: Добавить способ оплаты

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
ru_RU: Endpoint для страницы Оплата &rarr; Добавить Метод Оплаты

en: Payment Gateways
ru_RU: Платежи

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
ru_RU: Установленные платежи, перечислены ниже. Перетаскивайте платежи, чтобы контролировать порядок их отображения на фронт-энде.

en: Gateway Display
ru_RU: Отображение платежей

en: Gateway
ru_RU: Платеж

en: Gateway ID
ru_RU: ID Платежа

en: Emails
ru_RU: Эл. почта

en: Email Options
ru_RU: Опции Email

en: Email Sender Options
ru_RU: Опции отправителя Email

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
ru_RU: Следующие опции влияют на отображение WooCommerce email-ов, меняя адрес и имя в письме.

en: "From" Name
ru_RU: "От" Имени

en: "From" Email Address
ru_RU: "От" Email адрес

en: Email Template
ru_RU: Email шаблон

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
ru_RU: Эта секция позволит вам настроить WooCommerce email-ы. <a href="%s" target="_blank">Нажмите для предпросмотра шаблона</a>. Для дополнительного контроля над шаблоном, скопируйте <code>woocommerce/templates/emails/</code> в <code>ваша_тема/woocommerce/emails/</code>.

en: Header Image
ru_RU: Изображение заголовка

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
ru_RU: Введите URL к изображению, которое вы хотите показать в шапке письма. Загрузите изображение используя <a href="%s">медиа загрузчик</a>.

en: Email Footer Text
ru_RU: Текст в подвале письма

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
ru_RU: Текст появится в подвале WooCommerce email-ов.

en: Powered by WooCommerce
ru_RU: Работает на WooCommerce

en: Base Colour
ru_RU: Основной цвет

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
ru_RU: Основной цвет для email шаблонов WooCommerce. По умолчанию <code>#557da1</code>.

en: Background Colour
ru_RU: Фоновый цвет

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
ru_RU: Фоновый цвет для email шаблонов WooCommerce. По умолчанию <code>#f5f5f5</code>.

en: Email Body Background Colour
ru_RU: Фон, тела письма

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
ru_RU: Главный фон, тела письма. По умолчанию <code>#fdfdfd</code>.

en: Email Body Text Colour
ru_RU: Цвет текста в теле письма

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
ru_RU: Главный цвет текста в теле письма. По умолчанию <code>#505050</code>.

en: General Options
ru_RU: Основные настройки

en: Base Location
ru_RU: Местонахождение

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
ru_RU: Это основное местонахождение вашего бизнеса. Применяются налоговые ставки, характерные для этой страны.

en: Selling Location(s)
ru_RU: Локации продаж

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
ru_RU: Эта опция позволит вам ограничить страны, в которых вы собираетесь продавать.

en: Sell to all countries
ru_RU: Продавать во всех странах

en: Sell to specific countries only
ru_RU: Продавать только в специфических странах

en: Specific Countries
ru_RU: Страны

en: Store Notice
ru_RU: Предупреждение магазина

en: Enable site-wide store notice text
ru_RU: Включить отображение на всем сайте предупреждения магазина

en: Store Notice Text
ru_RU: Текст предупреждения магазина

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ru_RU: Это демо-магазин для тестирования &mdash; заказы не исполняются, но мы ждем вас на открытие.

en: Enable the REST API
ru_RU: Включить REST API

en: Currency Options
ru_RU: Опции валюты

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
ru_RU: Следующие опции влияют на поведение цен, отображаемых на фронт-энде.

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ru_RU: Это управляет тем, в какой валюте перечислены цены в каталоге и какие валютные шлюзы будут принимать платежи.

en: Currency Position
ru_RU: Позиция валюты

en: This controls the position of the currency symbol.
ru_RU: Управляет положением символа валюты.

en: Left
ru_RU: Слева

en: Right
ru_RU: Справа

en: Left with space
ru_RU: Слева с пробелом

en: Right with space
ru_RU: Справа с пробелом

en: Thousand Separator
ru_RU: Разделитель тысячи

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
ru_RU: Задает разделитель тысяч в отображаемых ценах.

en: Decimal Separator
ru_RU: Десятичный разделитель

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
ru_RU: Задает разделитель дробной части в отображаемых ценах.

en: Number of Decimals
ru_RU: Кол-во нулей (для десятичной дроби)

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
ru_RU: Задает число знаков после запятой в отображаемых ценах.

en: Styles and Scripts
ru_RU: Стили и скрипты

en: Scripts
ru_RU: Скрипты

en: Enable Lightbox
ru_RU: Включить Lightbox

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
ru_RU: Включите WooCommerce'овский lightbox. Галерея товара будет открываться в lightbox.

en: Enable enhanced country select boxes
ru_RU: Включить расширенный выбор стран

en: This will enable a script allowing the country fields to be searchable.
ru_RU: Это включит скрипт позволяющий странам индексироваться в поиске.

en: Frontend Styles
ru_RU: Фронт-энд стили

en: Primary
ru_RU: Первичные

en: Call to action buttons/price slider/layered nav UI
ru_RU: Призыв к действию кнопок/цена слайдер/слои навигации UI

en: Secondary
ru_RU: Вторичные

en: Buttons and tabs
ru_RU: Кнопки и вкладки

en: Highlight
ru_RU: Выделение

en: Price labels and Sale Flashes
ru_RU: Ценники и мигающая распродажа

en: Content
ru_RU: Содержание

en: Your themes page background - used for tab active states
ru_RU: Фон Вашей страницы темы - используется для активной вкладки государств

en: Subtext
ru_RU: Подтекст

en: To edit colours <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> and <code>woocommerce.css</code> need to be writable. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
ru_RU: Для изменения цветов <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> и <code>woocommerce.css</code> должны быть доступны для записи. Подробную информацию о настройке смотрите в <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">WordPress Codex</a>.

en: Integration
ru_RU: Интеграция

en: Product Options
ru_RU: Опции товара

en: Inventory Options
ru_RU: Настройки запасов

en: Manage Stock
ru_RU: Управление остатками

en: Enable stock management
ru_RU: Включить управление запасами

en: Hold Stock (minutes)
ru_RU: Удержание остатка (резерв в минутах)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
ru_RU: Удерживать на складе (для неоплаченных заказов) до x минут. Когда лимит времени достигнут, ожидающий заказ будет отменен. Оставьте пустым, чтобы отменить.

en: Notifications
ru_RU: Оповещения

en: Enable low stock notifications
ru_RU: Включить оповещения о низких запасах

en: Enable out of stock notifications
ru_RU: Включить оповещения о нулевых остатках

en: Notification Recipient
ru_RU: Получатель оповещений

en: Low Stock Threshold
ru_RU: Граница низких остатков

en: Out Of Stock Threshold
ru_RU: Граница "Нет на складе"

en: Out Of Stock Visibility
ru_RU: Видимость отсутствующих товаров

en: Hide out of stock items from the catalog
ru_RU: Спрятать отсутствующие товары с каталога

en: Stock Display Format
ru_RU: Формат отображения остатков

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
ru_RU: Это управляет тем, как склад отображается на внешнем интерфейсе.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
ru_RU: Всегда показывать остатки как "12 на складе"

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
ru_RU: Когда мало, показывать "Только 2 осталось на складе" в противном случае надпись "На складе"

en: Never show stock amount
ru_RU: Никогда не показывать кол-во остатков

en: Product Listings
ru_RU: Вывод товаров

en: Product Archive / Shop Page
ru_RU: Страница Архива/Магазина товаров

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
ru_RU: Это также является главной страницей магазина для <a href="%s">товарных ссылок</a>.

en: Shop Page Display
ru_RU: На странице магазина

en: This controls what is shown on the product archive.
ru_RU: Управляет тем, что отображается в архиве товаров.

en: Show products
ru_RU: Показать товары

en: Show subcategories
ru_RU: Показать под-рубрики

en: Show both
ru_RU: Показать оба

en: Default Category Display
ru_RU: На странице рубрики

en: This controls what is shown on category archives.
ru_RU: Управляет тем, что отображается в архивах категорий.

en: Default Product Sorting
ru_RU: Сортировка товаров

en: This controls the default sort order of the catalog.
ru_RU: Управляет порядком сортировки каталога по умолчанию.

en: Default sorting (custom ordering + name)
ru_RU: Стандарно (свой порядок + имя)

en: Popularity (sales)
ru_RU: По популярности (продаж)

en: Average Rating
ru_RU: По лучшему рейтингу

en: Sort by most recent
ru_RU: Упорядочить по последним

en: Sort by price (asc)
ru_RU: По убыванию цены

en: Sort by price (desc)
ru_RU: По нарастанию цены

en: Add to cart
ru_RU: Добавить в корзину

en: Redirect to the cart page after successful addition
ru_RU: Перенаправить в корзину после удачного добавления

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
ru_RU: Включить AJAX к кнопкам корзины

en: Weight Unit
ru_RU: Измерение веса в

en: kg
ru_RU: кг

en: g
ru_RU: г

en: lbs
ru_RU: фунт

en: oz
ru_RU: унция

en: Dimensions Unit
ru_RU: Измерение размеров в

en: cm
ru_RU: см

en: mm
ru_RU: мм

en: in
ru_RU: в

en: yd
ru_RU: ярд

en: Product Ratings
ru_RU: Рейтинги товара

en: Enable ratings on reviews
ru_RU: Включить рейтинги в обзорах

en: Ratings are required to leave a review
ru_RU: Оценка товара требует размещение обзора

en: Show "verified owner" label for customer reviews
ru_RU: Показывать имя "подтвержденного покупателя" для клиентских обзоров

en: Only allow reviews from "verified owners"
ru_RU: Позволить обзоры только для "подтвержденных покупателей"

en: Product Image Sizes
ru_RU: Размеры изображений товара

en: These settings affect the actual dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
ru_RU: Эти настройки применяются на исходные размеры изображений в вашем каталоге - используемый CSS на фронт-энде все ещё будет применяться. После изменения этих настроек вам нужно будет <a href="%s">регенерировать миниатюры</a>.

en: Catalog Images
ru_RU: Изображение каталога

en: This size is usually used in product listings
ru_RU: Этот размер обычно используется в списках товаров

en: Single Product Image
ru_RU: Изображение товара

en: Product Thumbnails
ru_RU: Миниатюра товара

en: Downloadable Products
ru_RU: Загружаемые товары

en: File Download Method
ru_RU: Метод загрузки файла

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
ru_RU: Принудительные загрузки будут держать URL-адреса скрытыми, но некоторые серверы могут обрабатывать большие файлы ненадежно. Если поддерживается <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code>, то это можно использовать вместо службы загрузки (серверу потребуется <code>mod_xsendfile</code>).

en: Force Downloads
ru_RU: Принудительные загрузки

en: Redirect only
ru_RU: Только перенаправлять

en: Access Restriction
ru_RU: Ограничение доступа

en: Downloads require login
ru_RU: Загрузки требуют войти в аккаунт

en: This setting does not apply to guest purchases.
ru_RU: Эти настройки не применяются на гостевые покупки.

en: Grant access to downloadable products after payment
ru_RU: Предоставить доступ к загружаемым товарам после оплаты

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы предоставить доступ к загрузкам когда заказы  "в обработке", а не "завершены".

en: Shipping Options
ru_RU: Настройки доставки

en: Shipping Calculations
ru_RU: Расчеты доставки

en: Enable shipping
ru_RU: Включить доставку

en: Enable the shipping calculator on the cart page
ru_RU: Включить калькулятор стоимости доставки в корзине

en: Hide shipping costs until an address is entered
ru_RU: Спрятать стоимость доставки, пока адрес не введен

en: Shipping Display Mode
ru_RU: Режим отображения доставки

en: Display shipping methods with "radio" buttons
ru_RU: Отображать методы доставки "радио" кнопками

en: Display shipping methods in a dropdown
ru_RU: Отображать методы доставки в выпадающем меню

en: Shipping Destination
ru_RU: Назначение доставки

en: Ship to billing address by default
ru_RU: Доставка по адресу платежа по умолчанию

en: Only ship to the users billing address
ru_RU: Доставка только по платежным адресам пользователей

en: Restrict shipping to Location(s)
ru_RU: Ограничить доставку по локации(ям)

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
ru_RU: Выберите в какие страны вы хотите осуществлять доставку, или выберите доставку во все страны <a href="%s">локации в которых вы продаете</a>.

en: Ship to all countries you sell to
ru_RU: Доставка во все страны, в которых осуществяется продажа

en: Ship to all countries
ru_RU: Доставка во все страны

en: Ship to specific countries only
ru_RU: Доставка только для определенных стран

en: Shipping Methods
ru_RU: Методы доставки

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
ru_RU: Перетаскивайте методы доставки сверху, чтобы установить их порядок отображения.

en: Tax Options
ru_RU: Опции налогов

en: Standard Rates
ru_RU: Стандартные ставки

en: %s Rates
ru_RU: %s Ставки

en: Enable Taxes
ru_RU: Включить налоги

en: Enable taxes and tax calculations
ru_RU: Включить налоги и расчет налогов

en: Prices Entered With Tax
ru_RU: Ввод налоговых цен

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ru_RU: Да, я буду вводить цены с учетом налога

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ru_RU: Нет, я буду вводить цены без налога

en: Calculate Tax Based On:
ru_RU: Подсчитать налоги основанные на:

en: Customer shipping address
ru_RU: Адрес доставки клиента

en: Customer billing address
ru_RU: Адрес оплаты клиента

en: Shop base address
ru_RU: Адрес магазина

en: Default Customer Address:
ru_RU: Стандартный адрес клиента:

en: No address
ru_RU: Нет адреса

en: Shipping Tax Class:
ru_RU: Класс налогов для доставки

en: Shipping tax class based on cart items
ru_RU: Класс налогов для доставки основан на позициях в корзине

en: Rounding
ru_RU: Округление

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
ru_RU: Округлять налоги на итоговом уровне, а не для каждой позиции

en: Additional Tax Classes
ru_RU: Дополнительные классы налогов

en: List additonal tax classes below (1 per line). This is in addition to the default <code>Standard Rate</code>. Tax classes can be assigned to products.
ru_RU: Введите дополнительные классы налогов ниже (1 значение на строку). Это дополнение к <code>Стандартным ставкам</code>. Налоговые ставки могут быть назначены к товарам.

en: Reduced Rate%sZero Rate
ru_RU: Пониженная ставка%sНулевая ставка

en: Display prices in the shop:
ru_RU: Отображать цены в магазине:

en: Including tax
ru_RU: Включая налоги

en: Excluding tax
ru_RU: Исключая налоги

en: Price display suffix:
ru_RU: Суффикс для отображения цен:

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: <code>{price_including_tax}, {price_excluding_tax}</code>.
ru_RU: Определите текст который будет показываться после цен на товары. Это может быть, к примеру, "включая НДС" чтобы объяснить вашу ценовую политику. Вы также можете определить суффикс цен, используя один из этих кодов: <code>{price_including_tax}, {price_excluding_tax}</code>.

en: Display prices during cart/checkout:
ru_RU: Отображачть цены во время оформления заказа:

en: Display tax totals:
ru_RU: Отображение итогов налога

en: As a single total
ru_RU: Как один итог

en: Itemized
ru_RU: По позициям

en: Tax Rates for the "%s" Class
ru_RU: Налоговые ставки для класса "%s"

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
ru_RU: Определите налоговые ставки для стран и областей ниже. <a href="%s">Смотрите тут</a> доступные alpha-2 коды стран.

en: Country&nbsp;Code
ru_RU: Код&nbsp;страны

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
ru_RU: 2-х значный код страны, например, US. Оставьте пустым, чтобы применить ко всем.

en: State&nbsp;Code
ru_RU: Код&nbsp;области

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
ru_RU: 2-х значный код штата, например, AL. Оставьте пустым, чтобы применить ко всем.

en: ZIP/Postcode
ru_RU: Почтовый индекс

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
ru_RU: Почтовый индекс для этого правила. Точка с запятой (;) разделяет несколько значений. Оставьте пустым, чтобы применить ко всем областям. Знаки подстановки (*) можно использовать. Диапазоны для числовых почтовых индексов (например 12345-12350) будут расширены в индивидуальных почтовых индексах.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
ru_RU: Города, для этого правила. Разделяйте разные значения (;) точкой с запятой. Оставьте пустым, чтобы применить на все города.

en: Rate&nbsp;%
ru_RU: Ставка&nbsp;%

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
ru_RU: Введите налоговую ставку (в процентах) к 4 десятичным позициям.

en: Tax&nbsp;Name
ru_RU: Название&nbsp;Налога

en: Enter a name for this tax rate.
ru_RU: Введите имя для этой налоговой ставки.

en: Priority
ru_RU: Приоритет

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
ru_RU: Выберите приоритет этой налоговой ставки. Только первое схождение на приоритет будет использовано. Чтобы определить разные налоговые ставки для одной зоны, вам нужно указать разные приоритеты на каждую ставку.

en: Compound
ru_RU: Соединенный

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
ru_RU: Выберите, соединенный ли это налог. Соединенные налоговые ставки применяются после всех других налоговых ставок.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
ru_RU: Выберите, относится ли этот налог, к применению к доставке, или нет.

en: Insert row
ru_RU: Вставить строку

en: Remove selected row(s)
ru_RU: Удалить выбранные строку(и)

en: Import CSV
ru_RU: Импорт CSV

en: No row(s) selected
ru_RU: Ни одной строки не выбрано

en: Country Code
ru_RU: Код страны

en: State Code
ru_RU: Код области

en: Rate %
ru_RU: Ставка %

en: Tax Name
ru_RU: Имя налога

en: Browse all extensions
ru_RU: Смотреть все расширения

en: Browse themes
ru_RU: Смотреть темы

en: Popular
ru_RU: Популярные

en: Gateways
ru_RU: Платежи

en: Import/export
ru_RU: Импорт/экспорт

en: Marketing
ru_RU: Торговля

en: Free
ru_RU: Бесплатно

en: Please include this information when requesting support:
ru_RU: Пожалуйста, включите эту информацию, когда запрашиваете поддержку:

en: Get System Report
ru_RU: Получить системный отчет

en: Environment
ru_RU: Окружение

en: Home URL
ru_RU: Домашний URL

en: Site URL
ru_RU: URL Сайта

en: WC Version
ru_RU: WC Версия

en: WC Database Version
ru_RU: WC Версия Базы Данных

en: WP Version
ru_RU: WP Версия

en: WP Multisite Enabled
ru_RU: WP Multisite Включен

en: Web Server Info
ru_RU: Информация Веб Сервера

en: PHP Version
ru_RU: PHP Версия

en: MySQL Version
ru_RU: MySQL Версия

en: WP Memory Limit
ru_RU: WP Лимит памяти

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
ru_RU: %s - Рекомендуем установить насройки памяти как минимум 64MB. Смотрите: <a href="%s">Увеличение памяти PHP</a>

en: WP Debug Mode
ru_RU: WP Режим отладки

en: WP Language
ru_RU: WP Язык

en: WP Max Upload Size
ru_RU: WP Максимальный загружаемый файл

en: PHP Post Max Size
ru_RU: PHP Максимальный размер записи

en: PHP Time Limit
ru_RU: PHP Временной лимит

en: PHP Max Input Vars
ru_RU: PHP Максимальный ввод переменных

en: SUHOSIN Installed
ru_RU: SUHOSIN Установлен

en: WC Logging
ru_RU: WC Логи

en: Log directory is writable.
ru_RU: Директория логов установлена с правами на запись.

en: Log directory (<code>woocommerce/logs/</code>) is not writable. Logging will not be possible.
ru_RU: Директория логов (<code>woocommerce/logs/</code>) с запрещенными правами на запись. Ведение логов не возможно.

en: Default Timezone
ru_RU: Стандартная временная зона

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ru_RU: Стандартная временная зона %s - а должна быть UTC

en: Default timezone is %s
ru_RU: Стандартная временная зона %s

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
ru_RU: Ваш сервер имеет включенные fsockopen и cURL.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
ru_RU: Ваш сервер имеет включенный fsockopen, cURL отключен.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
ru_RU: Ваше сервер имеет включенный cURL, fsockopen отключен.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ru_RU: Ваш сервер не имеент fsockopen или включен cURL - PayPal IPN и другие скрипты которые связываются с другими серверами не будут работать. Свяжитесь со своим хостинг провайдером.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
ru_RU: Ваш сервер имеет включенный класс SOAP Client.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ru_RU: Ваш сервер не имеет включенного класса <a href="%s">SOAP Client</a> - некоторые оплаты, такие как SOAP могут работать не так, как ожидается.

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
ru_RU: wp_remote_post() успешно - PayPal IPN работает.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
ru_RU: wp_remote_post() ошибка. PayPal IPN не будет работать на вашем сервере. Свяжитесь с вашим хостинг провайдером. Ошибка:

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
ru_RU: wp_remote_post() ошибка. PayPal IPN может не работать на вашем сервере.

en: Locale
ru_RU: Локация

en: Plugins
ru_RU: Плагины

en: Installed Plugins
ru_RU: Установленные плагины

en: Visit plugin homepage
ru_RU: Посетить страницу плагина

en: is available
ru_RU: доступна

en: by
ru_RU: опубликовал

en: version
ru_RU: версия

en: Force SSL
ru_RU: Принудительное SSL

en: WC Pages
ru_RU: WC Страницы

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
ru_RU: Ссылка магазина

[ctx: Page setting]
en: Cart
ru_RU: Корзина

[ctx: Page setting]
en: Checkout
ru_RU: Оплата

[ctx: Page setting]
en: My Account
ru_RU: Мой профиль

en: Page not set
ru_RU: Страница не установлена

en: Page does not exist
ru_RU: Страница не существует

en: Page does not contain the shortcode: %s
ru_RU: Страница не содержит шорткода: %s

en: WC Taxonomies
ru_RU: WC Таксономии

en: Order Statuses
ru_RU: Статусы заказа

en: Product Types
ru_RU: Типы товаров

en: Theme
ru_RU: Тема

en: Theme Name
ru_RU: Имя темы

en: Theme Version
ru_RU: Версия темы

en: Author URL
ru_RU: URL Автора

en: Templates
ru_RU: Шаблоны

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
ru_RU: <code>%s</code> версия <strong style="color:red">%s</strong> вышла из даты. Версия ядра %s

en: Template Overrides
ru_RU: Переопределения шаблона

en: No overrides present in theme.
ru_RU: Никаких переопределений в теме не присутствует.

en: Tools
ru_RU: Инструменты

en: Template Debug Mode
ru_RU: Режим отладки шаблона

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
ru_RU: Этот инструмент отключит шаблоны переопределения для вошедших в систему администраторов, для отладки.

en: Remove post types on uninstall
ru_RU: Удалить типы записей при удаении

en: This tool will delete all product and order post data when uninstalling via Plugins > Delete.
ru_RU: Этот инструмент удалит всю информацию в записях по товарам и заказам когда удаляете через панель Плагины > Удалить.

en: Save Changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: — No Change —
ru_RU: — Без изменений —

en: Change to:
ru_RU: Изменить на:

en: Increase by (fixed amount or %):
ru_RU: Увеличить по (фиксированному количеству или %)

en: Decrease by (fixed amount or %):
ru_RU: Уменьшить по (фиксированному количеству или %)

en: Enter price
ru_RU: Введите цену

en: Sale
ru_RU: Распродажа

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
ru_RU: Уменьшить обычную цену по (фиксированному количеству или %):

en: L/W/H
ru_RU: Д/Ш/В

en: Visibility
ru_RU: Видимость

en: Catalog &amp; search
ru_RU: Каталог &amp; поиск

en: In stock?
ru_RU: В наличии?

en: Backorders?
ru_RU: Невыполненные заказы?

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You're almost ready to start selling :)
ru_RU: <strong>Добро пожаловать в WooCommerce</strong> &#8211; Вы почти готовы к продажам :)

en: Skip setup
ru_RU: Пропустить установку

en: <strong>Your theme has bundled outdated copies of WooCommerce template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues on the frontend this could the reason. Ensure you update or remove them (in general we recommend only bundling the template files you actually need to customize). See the system report for full details.
ru_RU: <strong>Ваша тема имеет просроченные по дате, копии файлов шаблона WooCommerce</strong> &#8211; вы можете сталкнутся с проблемами в работе шаблона на фронт-энде. Удостоверьтесь, что вы удалили или обновили их (в общем то, мы рекомендуем использовать только те файлы шаблона, которые действительно вам нужны). Смотрите полный системный отчет.

en: Hide this notice
ru_RU: Спрятать это уведомление

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a WooCommerce theme :)
ru_RU: <strong>Ваша тема не задекларированна WooCommerce поддержкой</strong> &#8211; если у вас возникнут проблемы с шаблоном, пожалуйста, прочитайте наш гид по интеграции тем в WooCommerce :)

en: Theme Integration Guide
ru_RU: Гид по интеграции темы

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
ru_RU: <strong>WooCommerce требует обновление данных</strong> &#8211; Нам просто нужно обновить вашу установку до последней версии

en: Run the updater
ru_RU: Запустить обновление

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ru_RU: Настоятельно рекомендуем сделать резервную копию базы данных перед процедурой. Вы все ещё уверены что хотите запустить процедуру обновления сейчас?

en: Regular price
ru_RU: Обычная цена

en: Sale price
ru_RU: Цена распродажи

en: Custom:
ru_RU: Индивидуальный:

en: Could not compile woocommerce.less:
ru_RU: Не могу скомпилировать woocommerce.less:
