Twenty Eleven - en to da translation catalogue (118 entries)

en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
da: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> af </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
da: <span class="sep">Udgivet den </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> af </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Showcase Template
da: Showcase skabelon

en: Sidebar Template
da: Sidebar skabelon

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
da: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Udgivet </span><span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span><a href="%3$s" title="Link til stort billede">%4$s &times; %5$s</a> i <a href="%6$s" title="Returner til %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Overview
da: Oversigt

en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Dette indlæg blev udgivet af <a href="%6$s">%5$s</a>. Bogmærk <a href="%3$s" title="Permalink til %4$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: Reply <span>&darr;</span>
da: Svar <span>&darr;</span>

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Næste <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Forrige

en: Reply
da: Svar

en: Image navigation
da: Billednavigation

en: %1$s at %2$s
da: %1$s kl. %2$s

en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
da: %1$s, %2$s <span class="says">skriver:</span>

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
da: Beklager, men der blev ikke fundet noget i arkivet. Måske vil en søgning hjælpe dig til at finde et relevant indlæg.

en: Default Layout
da: Standard-layout

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Documentation on Theme Options</a>
da: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Dokumentation om Temaindstillinger</a>

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
da: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support fora</a>

en: For more information:
da: For mere information:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
da: Husk at klikke på "Gem ændringer" for at gemme eventuelle ændringer, du har lavet i temaets indstillinger.

en: Skip to primary content
da: Fortsæt til primært indhold

en: Skip to secondary content
da: Fortsæt til sekundært indhold

en: One-column, no sidebar
da: Én kolonne, ingen sidebar

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
da: Nogle temaer giver tilpasningsmuligheder, der er samlet i nogle temaindstillinger. Hvis du skifter tema, kan disse indstillinger ændres eller forsvinde helt, da de er knyttet til temaet. Dit nuværende tema, Twenty Eleven, har følgende temaindstillinger:

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
da: <strong>Farveskema</strong>: Du kan vælge en lys farvepalette (lys baggrund med mørk tekst) eller mørk farvepalette (mørk baggrund med lys tekst) til dit websted.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
da: <strong>Linkfarve</strong>: Du kan vælge den farve, der bruges til tekst-links på dit websted. Du kan indtaste HTML-farven eller hex-koden, eller du kan vælge mere visuelt ved at klikke på "Vælg en farve"-knappen derefter vælge fra et farvehjul.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
da: <strong>Standard-layout</strong>: Du kan vælge om dit websteds standardlayout skal have en sidebar til venstre, højre, eller slet ikke.

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
da: <span class="%1$s">Udgivet i</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
da: <span class="%1$s">Tagget</span> %2$s

en: Semantic Personal Publishing Platform
da: Personlig semantisk publiceringsplatform

en: Proudly powered by %s
da: Drevet af %s

en: Quote
da: Citat

en: Gallery
da: Galleri

en: Image
da: Billede

en: Aside
da: Sidebemærkning

en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
da: 2011 temaet til WordPress er sofistikeret, let og smidigt. Gør det til dit eget med en brugerdefineret menu, headerbillede og baggrund - gå derefter videre med de tilgængelige temamuligheder for lyst eller mørkt farveskema, brugerdefinerede linkfarver og tre layout-valg. Twenty Eleven er udstyret med en præsentation sideskabelon, der ændrer din forside til et udstillingsvindue for dit bedste indhold, widget support i massevis (sidebar, tre footer-områder, og et præsentationsside widget-område) og en brugerdefineret "Ephemera" widget til at vise dine Sidebemærkning-, Link-, Citat- eller Statusindlæg. Inkluderet er stilark til udskrift og til editoren, understøttelse af fremhævede billeder (såsom brugerdefineret header-billeder på indlæg og sider og lige så store billeder på fremhævede "fastgjorte" indlæg), og særlige stilark til seks forskellige indlægsformater.

en: Featured
da: Fremhævet

en: Daily Archives: %s
da: Dagsarkiv: %s

en: Link Color
da: Linkfarve

en: Monthly Archives: %s
da: Månedsarkiv: %s

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
da: Brug denne widget til at liste dine seneste Sidebemærkning-, Status-, Citat- og Link-indlæg.

en: Select a Color
da: Vælg en farve

en: Default color: %s
da: Standardfarve: %s

en: Yearly Archives: %s
da: Årsarkiv: %s

en: Hanoi Plant
da: Hanoi plante

en: Content on right
da: Indhold til højre

en: Content on left
da: Indhold til venstre

en: Dark
da: Mørk

en: Light
da: Lys

en: %s Theme Options
da: %s Temaindstillinger

en: Theme Options
da: Temaindstillinger

en: Color Scheme
da: Farveskema

en: Lanterns
da: Lanterner

en: Willow
da: Piletræ

en: Chessboard
da: Skakbræt

en: Pine Cone
da: Fyrretræskogle

en: Wheel
da: Hjul

en: Featuring: %s
da: Fremhævet: %s

en: Shore
da: Kyst

en: Trolley
da: Sporvogn

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
da: 1 <span class="reply">kommentar &rarr;</span>

en: About %s
da: Om %s

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
da: 0 <span class="reply">kommentarer &rarr;</span>

en: the WordPress team
da: holdet bag WordPress

en: Newer Comments &rarr;
da: Nyere kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
da: &larr; Ældre kommentarer

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
da: Dette indlæg er beskyttet med kodeord. Skriv kodeordet for at se eventuelle kommentarer.

en: Comments are closed.
da: Der er lukket for kommentarer.

en: Permalink to %s
da: Permalink til %s

en: Title:
da: Titel:

en: Blog Archives
da: Blogarkiv

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
da: Dette er lidt pinligt, er det ikke?

en: Category Archives: %s
da: Kategoriarkiv: %s

en: Comment navigation
da: Kommentar navigation

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da[0]: En tanke om "%2$s"
da[1]: %1$s tanker om "%2$s"

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
da: Beklager, men din søgning gav ingen resultater. Prøv igen med nogle andre søgeord.

en: Tag Archives: %s
da: Tag-arkiv: %s

en: Author Archives: %s
da: Forfatterarkiv: %s

en: Search Results for: %s
da: Søgeresultater for: %s

en: Nothing Found
da: Intet fundet

en: Search
da: Søg

en: Featured Post
da: Fremhævede indlæg

en: Recent Posts
da: Seneste indlæg

en: Archives
da: Arkiver

en: Most Used Categories
da: Mest brugte kategorier

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
da: Prøv at kikke i månedsarkiverne %1$s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
da: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske en søgning, eller et af linkene nedenfor, kan hjælpe.

en: Number of posts to show:
da: Antal indlæg der skal vises:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
da: % <span class="reply">kommentarer &rarr;</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Læs resten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
da: Sider:

en: View all posts by %s
da: Vis alle indlæg af %s

en: <b>%</b> Replies
da: <b>%</b> svar

en: <b>1</b> Reply
da: <b>1</b> svar

en: Edit
da: Rediger

en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Dette indlæg blev udgivet i %1$s af <a href="%6$s">%5$s</a>. Bogmærk <a href="%3$s" title="Permalink til %4$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Dette indlæg blev udgivet i %1$s og tagget %2$s af <a href="%6$s">%5$s</a>. Bogmærk <a href="%3$s" title="Permalink til %4$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: Leave a reply
da: Skriv et svar

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Dette indlæg blev udgivet i %1$s. Bogmærk <a href="%3$s" title="Permalink til %4$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
da[0]: Dette galleri indholder <a %1$s>%2$s billede</a>.
da[1]: Dette galleri indholder <a %1$s>%2$s billeder</a>.

en: Next &rarr;
da: Næste &rarr;

en: &larr; Previous
da: &larr; Forrige

en: Main menu
da: Primær menu

en: Page %s
da: Side %s

en: Your comment is awaiting moderation.
da: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere indlæg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ældre indlæg

en: Post navigation
da: Indlægs navigation

en: Footer Area Three
da: Tredje widget-område i footeren

en: Footer Area Two
da: Andet widget-område i footeren

en: An optional widget area for your site footer
da: Et valgfrit widget-område for dit websteds footer.

en: Footer Area One
da: Første widget-område i footeren

en: The sidebar for the optional Showcase Template
da: Sidebar for den valgfri præsentationsskabelon

en: Showcase Sidebar
da: Præsentation sidebar

en: Main Sidebar
da: Primær sidebar

en: Primary Menu
da: Primær menu

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Vis alle indlæg af %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Dette indlæg blev udgivet i %1$s og tagget %2$s. Bogmærk <a href="%3$s" title="Permalink til %4$s" rel="bookmark">permalinket</a>.
