Development - en to ja translation catalogue (1634 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
ja: 
    <h1>データベース接続確立のエラー</h1>
    <p>これは <code>wp-config.php</code> ファイルのユーザー名とパスワードが間違っているか、<code>%s</code> のデータベースサーバーに接続できないかのどちらかを意味します。ホストのデータベースサーバーがダウンしているのかもしれません。</p>
    <ul>
    	<li>ユーザー名とパスワードに間違いはありませんか ?</li>
    	<li>ホスト名に間違いはありませんか ?</li>
    	<li>データベースサーバーは動いていますか ?</li>
    </ul>
    <p>上記の用語の意味が分からない場合は、サーバーの管理者にお問い合わせください。ヘルプが必要であれば <a href='http://ja.forums.wordpress.org/'>WordPress 日本語フォーラム</a> または <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress サポートフォーラム (英語)</a> へどうぞ。</p>

en:  and
ja:  と

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
ja: "caller_get_posts" は非推奨です。代わりに "ignore_sticky_posts" をお使いください。

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: %1$s %2$d
ja: %2$d年%1$s

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
ja: %1$s %2$s %3$s カテゴリーのフィード

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
ja: %1$s %2$s %3$s のコメントのフィード

en: %1$s %2$s %3$s Feed
ja: %1$s %2$s %3$s フィード

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
ja: %1$s %2$s %3$s タグのフィード

en: %1$s %2$s Comments Feed
ja: %1$s %2$s コメントフィード

en: %1$s %2$s Feed
ja: %1$s %2$s フィード

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
ja: %1$s %2$s %3$s による投稿のフィード

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
ja: %1$s %2$s 検索結果: &#8220;%3$s&#8221; フィード

en: %1$s - Comments on %2$s
ja: %1$s - %2$s へのコメント

en: %1$s [Autosave]
ja: %1$s [自動保存]

en: %1$s [Current Revision]
ja: %1$s [現在のリビジョン]

en: %1$s and %2$s.
ja: %1$s & %2$s

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: %1$s comments recovered.
ja: %1$s件のコメントを元に戻しました。

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
ja: %1$s の使用はバージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になりました。代替は用意されておりません。

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
ja: %1$s の使用はバージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になっています! 代わりに %3$s を使ってください。

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
ja: %1$s が<strong>誤って</strong>呼び出されました。%2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
ja: %1$s の使用はバージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になりました。代替は用意されていません。

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
ja: %1$s の使用はバージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になりました ! 代わりに %3$s を使ってください。

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
ja[0]: %d件のプラグイン更新

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
ja[0]: %d件のテーマ更新

en: %d WordPress Update
ja: %d件の WordPress 更新

en: %d queries. %s seconds.
ja: %d個のクエリーと%s秒を要しました。

en: %d selected
ja: %d点を選択済

en: %s ago
ja: %s前

en: %s approved | %s approved
ja[0]: %s が承認

en: %s changed the comment status to %s
ja: %s がコメントの状態を %s に変更

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
ja[0]: %s件のコメントが承認待ちです。

en: %s day | %s days
ja[0]: %s日

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
ja: %s は、ブラウザ上からマルチファイルアップローダーを使う際のアップロードサイズ上限を超えています。

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja: %s は、このサイトのアップロードサイズ上限を超えています。

en: %s hour | %s hours
ja[0]: %s時間

en: %s is a protected WP option and may not be modified
ja: %s は保護されている WP 設定なので変更できません

en: %s is your new username
ja: 新しいユーザー名は %s です

en: %s min | %s mins
ja[0]: %s分

en: %s reported this comment as not spam
ja: %s がこのコメントを非スパムと判断

en: %s reported this comment as spam
ja: %s がこのコメントをスパムと判断

en: %s topic | %s topics
ja[0]: %s件のトピック

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
ja: &#8220;%s&#8221; のアップロードに失敗しました。

en: &#8592; Cancel Gallery
ja: &#8592; ギャラリーをキャンセル

en: &#8592; Return to library
ja: &#8592; ライブラリへ戻る

en: &laquo; Back
ja: &laquo; 戻る

en: &laquo; Older Comments
ja: &laquo; 古いコメント

en: &laquo; Previous
ja: &laquo; 前へ

en: &laquo; Previous Page
ja: &laquo; 前ページへ

en: &larr; Back to %s
ja: &larr; %s へ戻る

en: &lt; Prev
ja: &lt; 前へ

en: &mdash; Select &mdash;
ja: &mdash; 選択 &mdash;

en: (Edit)
ja: (編集)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
ja: (4文字以上の半角英数字のみ)

en: (This message was added in version %s.)
ja: (このメッセージはバージョン %s で追加されました)

en: (more...)
ja: (続きを読む...)

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: (required)
ja: (必須)

en: , and
ja: ,

en: -- Not set --
ja: -- 未設定 --

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
ja: <a href="%1$s">Akismet</a> はスパムがブログにたどりつくのを阻止します。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
ja[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> は、%2$s件のスパムコメントからあなたのサイトを保護しました。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
ja[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> は、<a href="%2$s">%3$s件のスパムコメント</a>からあなたのサイトを保護しました。

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to confirm that <a href="%s" target="_blank">Akismet.com is up</a>.
ja: <a href="%s" target="_blank">Akismet.com が正常に動いているか</a>確認するには<a href="%s" target="_blank">こちらをクリック</a>してください。

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
ja: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> はあなたの新しいサイトです。設定したパスワードを使って、「%4$s」として<a href="%3$s">ログイン</a>してください。

en: <a href="http://akismet.com/get/?return=true">What is this?</a>
ja: <a href="http://akismet.com/get/?return=true">これは何ですか?</a>

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
ja: この投稿へのコメントの <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> フィード。

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
ja: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">より:</span>

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
ja: <em>リッチエディット</em>は WYSIWYG (What You See Is What You Get) とも呼ばれ、テキストを入力すると自動的にそのテキストがフォーマットされます。このリッチエディターはあなたがテキストを書いている間、その後ろで HTML コードを作成します。フォントスタイル、リンク、そして画像が通常インターネット上で見るのと同じように表示されます。

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
ja: <h1>データベースが選択できません</h1>
    <p>データベースサーバには接続できました (ユーザー名とパスワードは間違っていないようです) が、データベース <code>%1$s</code> を選択できませんでした。</p>
    <ul>
    <li>本当にこのデータベースが存在していますか ?</li>
    <li>ユーザー <code>%2$s</code> にはデータベース <code>%1$s</code> を利用する権限がありますか ?</li>
    <li>一部のシステムでは <code>username_%1$s</code> のように、データベース名の前にユーザー名が接頭辞として付けられています。これが問題ではありませんか ?</li>
    </ul>
    <p>もしデータベースの設置方法が分からない場合は<strong>ホスティングサービスに連絡</strong>してください。それでもうまく行かなければ、<a href="http://ja.forums.wordpress.org/">WordPress サポートフォーラム</a>でヘルプを得られるかもしれません。</p>

en: <p><em>The site you were looking for, <strong>%s</strong> does not exist, but you can create it now!</em></p>
ja: <p><em>お探しのサイト、<strong>%s</strong> は見つかりませんでしたが、いますぐ作成できます !</em></p>

en: <p><em>The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.</em></p>
ja: <p><em>お探しのサイト、<strong>%s</strong> は見つかりませんでした。</em></p>

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
ja[0]: <strong class="count">%1$s件のスパム</strong>が <strong>Akismet</strong> によってブロックされました

en: <strong>Author:</strong> %s
ja: <strong>作成者:</strong> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
ja: <strong>定数 VHOST と 定数 SUBDOMAIN_INSTALL が矛盾しています。</strong> SUBDOMAIN_INSTALL の値はサブドメインの設定と合わせてください。

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
ja: <strong>サイト <code>%1$s</code> が見つかりませんでした。</strong> <code>%2$s</code> データベース内で <code>%3$s</code> テーブルを検索しましたが、これで間違いありませんか ?

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
ja: <strong>データベーステーブルがありません。</strong>MySQL が起動していないか、WordPress が正しくインストールされていないか、<code>%s</code> が削除されています。今すぐデータベースをチェックした方が良いでしょう。

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
ja: <strong>エラー</strong>: <code>wp-config.php</code> 内の <code>$table_prefix</code> には半角英数字と下線のみしか使えません。

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
ja: <strong>エラー</strong>: お使いのブラウザは Cookie をブロックしているか、Cookie に対応していません。WordPress を使うには <a href='http://www.google.co.jp/cookies.html'>Cookie を有効にする</a>必要があります。

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ja: <strong>エラー</strong>: アカウントを登録できませんでした。<a href="mailto:%s">サイト管理者</a>にご連絡ください。

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
ja: <strong>エラー</strong>: ユーザー名かメールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
ja: <strong>エラー</strong>: 無効なユーザー名またはメールアドレスです。

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
ja: <strong>エラー</strong>: 無効なユーザー名か、間違ったパスワードです。

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
ja: <strong>エラー</strong>: 無効なユーザー名です。<a href="%s" title="パスワード再発行">パスワードをお忘れですか</a> ?

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ja: <strong>エラー</strong>: ユーザー名を入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ja: <strong>エラー</strong>: メールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
ja: <strong>エラー</strong>: そのサイト URL はすでに使われています。

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ja: <strong>エラー</strong>: メールアドレスが正しくありません。

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
ja: <strong>エラー</strong>: パスワードを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
ja: <strong>エラー</strong>: ユーザー名 <strong>%1$s</strong> のパスワードが間違っています。<a href="%2$s" title="パスワード紛失">パスワードをお忘れですか</a> ?

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
ja: <strong>エラー</strong>: ユーザー名を入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
ja: <strong>エラー</strong>: そのメールアドレスのユーザーは登録されておりません。

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ja: <strong>エラー</strong>: このメールアドレスはすでに登録されています。別のメールアドレスを選んでください。

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
ja: <strong>エラー</strong>: このユーザー名はすでに登録されています。他のユーザー名を選んでください。

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ja: <strong>エラー</strong>: このユーザー名は使用できない文字を含んでいるため、無効です。有効なユーザー名を入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
ja: <strong>エラー</strong>: WordPress %1$s には MySQL %2$s 以上が必要です。

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
ja: <strong>エラー</strong>: あなたのアカウントは、スパマーとして登録されています。

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
ja: <strong>エラー</strong>: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
ja: <strong>エラー</strong>: 必須項目 (名前、メールアドレス) を入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
ja: <strong>エラー</strong>: コメントを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
ja: <strong>エラー</strong>: サイトエントリーの作成中に問題が発生しました。

en: <strong>Posted title:</strong> %s
ja: <strong>投稿したタイトル:</strong> %s

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
ja: <strong>RSS エラー</strong>: %s

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
ja: <strong>登録成功!</strong> Akismet API キーの書かれたメールを確認して、下記に入力してください。

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
ja: <strong>XHTML:</strong> 次のタグを使用できます: <code>%s</code>

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
ja: <strong>WordPress のアップグレードに成功しました !</strong> 再度ログインしてアップグレードした WordPress をお試しください。

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ja: DNS の障害もしくはファイアウォールにより、お使いのウェブサーバーから Akismet.com へ接続できません。<strong>Akismet はこの問題が解決しない限り正常に動作できません。</strong>ホスティング管理者もしくはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">Akismet とファイアウォールに関する情報</a>をお伝えください。

en: A calendar of your site&#8217;s posts
ja: サイトの投稿のカレンダー

en: A list or dropdown of categories
ja: カテゴリーのリストまたはドロップダウン表示

en: A monthly archive of your site&#8217;s posts
ja: サイトの投稿の月別アーカイブ

en: A name is required for this term
ja: このキーワードの名称は必須項目です

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ja: ネットワーク障害もしくはファイアウォールにより、ご使用のウェブサーバーから Akismet.com へのすべての接続がブロックされています。 <strong>Akismet はこの問題が解決しない限り正常に動作できません。</strong>ホスティング管理者もしくはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">Akismet とファイアウォールに関する情報</a>をお伝えください。

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ja: ネットワーク障害もしくはファイアウォールにより、ご使用のウェブサーバーから Akismet.com への一部の接続がブロックされています。Akismet は作動中ですが、ネットワークが混雑している際には問題が発生することがあります。ホスティング管理者もしくはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">Akismet とファイアウォールに関する情報</a>をお伝えください。

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
ja: 投稿 "%s" への新しいコメントが承認待ちです。

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
ja: 投稿 "%s" への新しいピンバックが承認待ちです。

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
ja: 投稿 "%s" への新しいトラックバックが承認待ちです。

en: A password will be e-mailed to you.
ja: パスワードをメールで送信します。

en: A search form for your site
ja: サイトの検索フォーム

en: A static page
ja: 固定ページ

en: A term with the name provided already exists with this parent.
ja: この項目の親項目の下に同じ名前のものが既に存在しています。

en: A term with the name provided already exists.
ja: 同じ名前の項目がすでに存在しています。

en: A valid URL was not provided.
ja: 有効な URL ではありません。

en: A valid email address is required
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Abbreviation
ja: 略語

en: About
ja: 紹介

en: About TinyMCE
ja: TinyMCE について

en: About WordPress
ja: WordPress について

en: About the software
ja: このソフトウェアについて

en: Accessibility Help
ja: アクセシビリティヘルプ

en: Accessible
ja: アクセス可能

en: Acronym
ja: 頭字語

en: Action
ja: 操作

en: Actions
ja: 操作

en: Activate
ja: 有効化

en: Activation Key Required
ja: 有効化キーの入力

en: Activation Key:
ja: 有効化キー:

en: Add
ja: 追加

en: Add Audio
ja: 音声を追加

en: Add Link
ja: リンク追加

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Add New Category
ja: 新規カテゴリーを追加

en: Add New Link Category
ja: 新規リンクカテゴリーを追加

en: Add New Page
ja: 新規固定ページを追加

en: Add New Post
ja: 新規投稿を追加

en: Add New Tag
ja: 新規タグを追加

en: Add Video
ja: 動画を追加

en: Add an Image
ja: 画像を追加

en: Add or remove tags
ja: タグの追加もしくは削除

en: Add to Gallery
ja: ギャラリーに追加

en: Add to gallery
ja: ギャラリーに追加

en: Address
ja: アドレス

en: Advanced
ja: 詳細

en: Advanced Image Settings
ja: 詳細画像設定

en: Advanced Link Settings
ja: 詳細リンク設定

en: Advanced Rich Editing
ja: リッチエディターの詳細

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Advanced use of the Rich Editor
ja: リッチエディターの詳細

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
ja: Akismet %s を使うには WordPress 3.0 以降が必要です。

en: Akismet API Key
ja: Akismet API キー

en: Akismet Configuration
ja: Akismet 設定

en: Akismet Spam
ja: Akismet スパム

en: Akismet Spam (%s)
ja: Akismet スパム (%s)

en: Akismet Stats
ja: Akismet 統計

en: Akismet Widget
ja: Akismet ウィジェット

en: Akismet caught this comment as spam
ja: Akismet がこのコメントをスパムと判断

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
ja: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントをスパムと判断しました。

en: Akismet cleared this comment
ja: Akismet はこのコメントを破棄しました

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
ja: Akismet は自動再試行中にこのコメントを破棄しました。

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
ja: Akismet は有効化されてから<strong>%1$s件のスパム</strong>を捕らえました。

en: Akismet has detected a problem.
ja: Akismet が障害を検知しました。

en: Akismet is almost ready.
ja: Akismet はもうすぐ利用できます。

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
ja: Akismet は正常に動作しています。すべてのサーバーにアクセスできています。

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
ja: Akismet が再検証の際にこのコメントをスパムと判定

en: Akismet re-checked and cleared this comment
ja: このコメントは Akismet での再検証に合格しました。

en: Akismet server
ja: Akismet サーバー

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
ja: Akismet によるこのコメントの再検証に失敗しました (レスポンス: %s)。後で自動的に再検証します。

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
ja: Akismet はこのコメントの再検証に失敗しました (レスポンス: %s) 。

en: Align
ja: 配置

en: Align Center
ja: 中央揃え

en: Align Center (Alt + Shift + C)
ja: 中央寄せ (Alt + Shift + C)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
ja: 均等割付 (Alt + Shift + J)

en: Align Left
ja: 左揃え

en: Align Left (Alt + Shift + L)
ja: 左詰め (Alt + Shift + L)

en: Align Right
ja: 右揃え

en: Align Right (Alt + Shift + R)
ja: 右詰め (Alt + Shift + R)

en: Alignment
ja: 配置

en: All
ja: すべて

en: All Akismet servers are available.
ja: Akismet サーバーはすべて利用可能です。

en: All Categories
ja: カテゴリー一覧

en: All Link Categories
ja: リンクカテゴリー一覧

en: All Pages
ja: 固定ページ一覧

en: All Posts
ja: 投稿一覧

en: All Tags
ja: すべてのタグ

en: All media items
ja: すべてのメディア

en: All spam deleted.
ja: すべてのスパムを削除しました。

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
ja: 他のブログからの通知 (ピンバック・トラックバック) を受け付ける

en: Allow new users to sign up
ja: 新規ユーザーの登録を許可

en: Allow people to post comments on new articles
ja: 新しい投稿へのコメントを許可する

en: Allow search engines to index this site.
ja: 検索エンジンによるサイトのインデックスを許可する。

en: Allowed Files
ja: アップロードできるファイル

en: Already Installed
ja: すでにインストールされています

en: Alt Text
ja: 代替テキスト

en: Alternative Text
ja: 代替テキスト

en: Alternative source 1
ja: 代替ソース 1

en: Alternative source 2
ja: 代替ソース 2

en: Amber
ja: アンバー

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
ja: 階層化されているタクソノミーで不明瞭なキーワードが使われています。代わりにキーワード ID を使ってください。

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ja: エラーが発生しました。ご指定のフィードは現在利用できないようです。後ほど再度お試しください。

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
ja: あなたをこのサイトに追加する際にエラーが起こりました。<a href="%s">ホームページ</a>に戻ってください。

en: An error occurred during the activation
ja: 有効化の途中でエラーが発生しました。

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
ja: アップロード中にエラーが発生しました。後ほど再度お試しください。

en: An unidentified error has occurred.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: Anchor name
ja: アンカー名

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the Text editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the Text tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
ja: リッチエディターに直接入力した HTML コードは、投稿が表示される際にテキストとして表示されます。管理画面で見えているものが、投稿でもそのまま表示されるということです。ツールバーボタンで入力できない HTML の要素を使いたい場合は、テキストエディターを使ってて入力する必要があります。たとえば、テーブルや &lt;code&gt; などです。まずはテキストエディターのタブをクリックして、コードを編集し、それからビジュアルモードに戻ってみましょう。コードが有効でありエディターが理解できるものであれば、その場でレンダリングされたものを見ることができます。

en: Apply
ja: 適用

en: Approve and Reply
ja: 承認と返信

en: Approve it: %s
ja: 承認する: %s

en: Apr_April_abbreviation
ja: 4月_April_abbreviation

en: April
ja: 4月

en: Aqua
ja: アクア

en: Arbitrary text or HTML
ja: 任意のテキストと HTML

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Are you lost?
ja: 迷子になってしまいましたか ?

en: Are you sure you want to clear all contents?
ja: すべての内容を破棄してもいいですか ?

en: Are you sure you want to do this?
ja: 本当に実行していいですか ?

en: Are you sure you want to install this plugin?
ja: 本当にこのプラグインをインストールしてもいいですか ?

en: Attachment Details
ja: 添付ファイルの詳細

en: Attachment Display Settings
ja: 添付ファイルの表示設定

en: Attachment Page
ja: 添付ファイルのページ

en: Audio
ja: 音声

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 音声 <span class="count">(%s)</span>

en: Aug_August_abbreviation
ja: 8月_August_abbreviation

en: August
ja: 8月

en: Authentication failed
ja: 認証失敗

en: Author
ja: 作成者

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ja: 投稿者: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Author is %s
ja: 作成者は %s です。

en: Auto goto URL
ja: autogotourl

en: Auto play
ja: 自動再生

en: Auto start
ja: 自動再生

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
ja: 一ヶ月以上前の投稿につけられたスパムを自動削除する

en: AutoHREF
ja: 自動読込

en: Automatically add paragraphs
ja: 自動的に段落追加する

en: Awaiting spam check
ja: スパムチェック待ち

en: Background
ja: 背景

en: Background Attachment
ja: 背景スクロール

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Position
ja: 背景の位置

en: Background Repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Balance
ja: ステレオのバランス

en: Basics
ja: 基本情報

en: Basics of Rich Editing
ja: リッチエディターの基本情報

en: Black
ja: 黒

en: Blockquote
ja: 引用

en: Blue
ja: 青

en: Bold
ja: 太字

en: Bold (Ctrl + B)
ja: 太字 (Ctrl + B)

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Border
ja: 枠線

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
ja: 現在メンテナンス中のため、しばらくの間ご利用いただけません。

en: Brown
ja: 茶

en: Browse
ja: 参照

en: Buffer
ja: バッファ秒数

en: Burnt orange
ja: バーントオレンジ

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
ja: ただし、新しいユーザー名を使用するには、<strong>このユーザー名を有効化する必要があります</strong>。

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
ja: ただし、サイトを利用する前に<strong>有効化する必要があります</strong>。

en: By: %s
ja: %s より

en: CSS Class
ja: CSS クラス

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel all changes
ja: すべての変更を破棄

en: Cancel reply
ja: コメントをキャンセル

en: Cannot create a revision of a revision
ja: リビジョンのリビジョンは作成できません

en: Cannot create a user with an empty login name.
ja: ログイン名が入力されていないため、ユーザーを作成できませんでした。

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption this image&hellip;
ja: この画像のキャプション

en: Captioning id
ja: キャプション表示要素 ID

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Caught Spam
ja: 捕らえたスパム

en: Cell
ja: セル

en: Center
ja: 中央

en: Cheatin&#8217; uh?
ja: 間違えましたか ?

en: Check Spelling
ja: スペルをチェック

en: Check for Spam
ja: スパムチェック

en: Check network status &raquo;
ja: ネットワーク状況を確認 &raquo;

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
ja: メールクライアントの迷惑メールやスパムメール受信箱を確認してみてください。ときどきメールが誤って処理されることがあります。

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ja: 確認用のリンクをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: Check your e-mail for your new password.
ja: 新しいパスワードをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
ja: <strong>%s</strong> の受信トレイを確認して、メールに記載されているリンクをクリックしてください。

en: Choke speed
ja: 再生データレート

en: Choose from the most used tags
ja: よく使われているタグから選択

en: Circle
ja: 円

en: Citation
ja: 引用

en: Class
ja: クラス

en: Cleanup messy code
ja: コード整形

en: Clear
ja: クリア

en: Cleared by Akismet
ja: Akismet により消去

en: Click here to cancel reply.
ja: 返信をキャンセルする。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close all open tags
ja: 開いているすべてのタグを閉じる

en: Close this window.
ja: ウィンドウを閉じる。

en: Code
ja: ソースコード

en: Code sample
ja: コードサンプル

en: Color picker
ja: カラーピッカー

en: Color:
ja: カラー:

en: Colors
ja: 色

en: Column
ja: 列

en: Columns
ja: カラム

en: Command failed
ja: コマンドは失敗しました

en: Comment History
ja: コメント履歴

en: Comment author name and email are required
ja: 名前とメールアドレスの入力を必須にする

en: Comment on %1$s by %2$s
ja: %2$s より %1$s へのコメント

en: Comment on %s
ja: %s へのコメント

en: Comment status was changed to %s
ja: コメントの状態を %s へと変更しました

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
ja: コメントは wp_blacklist_check に捕らえられました

en: Comment:
ja: コメント:

en: Comments
ja: コメント

en: Comments (RSS)
ja: コメント (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ja: コメントの <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Comments Feed
ja: コメントフィード

en: Comments Off
ja: コメントは受け付けていません。

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: Comments for %1$s searching on %2$s
ja: %1$s へのコメント: %2$s 上の検索

en: Comments for %s
ja: %s へのコメント

en: Comments on %s
ja: %s へのコメント

en: Comments on: %s
ja: %s へのコメント

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
ja: スパムを解除されたコメントは Akismet へ送信されます。Akismet はその「間違い」を学習することによってさらに賢くなります

en: Compare Revisions
ja: リビジョン比較

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
ja: 条件付きクエリータグはクエリーが走る前には動作しません。その場合、常に false を返します。

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワードの確認

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
ja: おめでとうございます ! 新しいサイト、%s の準備がほぼ整いました。

en: Console
ja: コンソール

en: Constrain proportions
ja: 縦横比を保存

en: Content
ja: 内容

en: Content, title, and excerpt are empty.
ja: 本文、タイトル、抜粋が空欄です。

en: Controller
ja: コントローラ表示

en: Controls
ja: コントローラ表示

en: Copy
ja: コピー

en: Copy table row
ja: 行のコピー

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
ja: コピー/カット/ペースト は Mozilla および Firefox では使用できません。

en: Could not calculate resized image dimensions
ja: 変更後の画像サイズを取得できませんでした。

en: Could not create site.
ja: サイトを作成できませんでした。

en: Could not create user
ja: ユーザーを作成できませんでした

en: Could not insert post into the database
ja: データベースに投稿を追加できませんでした

en: Could not insert term into the database
ja: キーワードをデータベースに挿入できませんでした

en: Could not insert term relationship into the database
ja: キーワードの関係をデータベースに挿入できませんでした

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
ja: プレビュー画像を読み込むことができませんでした。ページを読み込み直してもう一度お試しください。

en: Could not open handle for fopen() to %s
ja: %s に対する fopen() のハンドラーを開くことができませんでした。

en: Could not read image size
ja: 画像サイズを読み込めませんでした

en: Could not read image size.
ja: 画像のサイズを読み取れませんでした。

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
ja: 画像をサムネイルに設定できませんでした。他の添付ファイルをお試しください。

en: Could not update comment status
ja: コメントの状態を更新できませんでした

en: Could not update post in the database
ja: データベース内の投稿を更新できませんでした

en: Could not write file %1$s (%2$s)
ja: ファイル %1$s (%2$s) に書き込めませんでした

en: Could not write file %s
ja: ファイル %s に書き込めませんでした

en: Create Gallery
ja: ギャラリーを作成

en: Create Site
ja: サイトを作成

en: Create a Configuration File
ja: 設定ファイルを作成する

en: Create a new gallery
ja: ギャラリーを作成

en: Crop thumbnail to exact dimensions
ja: 指定したサイズにサムネイルをトリミングする

en: Crunching&hellip;
ja: 処理中&hellip;

en: Current Color
ja: 現在の色

en: Current Link
ja: 現在のリンク

en: Current marker
ja: マーカー番号

en: Current position
ja: 再生位置 (秒単位)

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
ja[0]: 現在%s件のコメントが承認待ちです。コメントモデレーション画面を開いてください:

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
ja: クリップボード操作はお使いのブラウザには対応しておりません。代わりにキーボードのショートカットキーをお使いください。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Menu
ja: カスタムメニュー

en: Custom URL
ja: カスタム URL

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut table row
ja: 行の切り取り

en: Dark azure
ja: ダークスカイブルー

en: Dark green
ja: ダークグリーン

en: Dark olive
ja: ダークオリーブ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Database Error
ja: データベースエラー

en: Database tables are missing.
ja: データベーステーブルが見つかりません。

en: Date Format
ja: 日付のフォーマット

en: De-spam marked comments &raquo;
ja: 選択したコメントのスパムを解除 &raquo;

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
ja: ユーザー様へ
    
    新しいサイト SITE_NAME の設置に成功しました:
    BLOG_URL
    
    以下の情報を使って、管理者としてログインできます:
    ユーザー名: USERNAME
    パスワード: PASSWORD
    ログイン URL: BLOG_URLwp-login.php
    
    新しいサイトをお楽しみください。どうもありがとうございます !
    -- 運営チーム @ SITE_NAME

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
ja: ユーザー様へ
    
    新しいアカウントを作成しました。
    
    以下の情報を使ってログインできます。
    ユーザー名: USERNAME
    パスワード: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    どうもありがとうございます !
    
    -- 運営チーム @ SITE_NAME

en: Dec_December_abbreviation
ja: 12月_December_abbreviation

en: December
ja: 12月

en: Default
ja: デフォルト

en: Default frame
ja: デフォルトフレーム

en: Default volume
ja: 初期音量

en: Default width
ja: デフォルトの幅

en: Definition description
ja: 語句説明

en: Definition term
ja: 語句定義

en: Delete Gallery
ja: ギャラリーを削除

en: Delete Image
ja: 画像を削除

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除する

en: Delete all
ja: すべてを削除

en: Delete it: %s
ja: 削除する: %s

en: Delete row
ja: 行を削除

en: Delete table
ja: 表を削除

en: Deletion
ja: 削除

en: Describe this audio file&hellip;
ja: この音声の説明を書く

en: Describe this media file&hellip;
ja: このメディアの説明を書く

en: Describe this video&hellip;
ja: このビデオの説明を書く

en: Description
ja: 説明

en: Deselect
ja: 選択を解除

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
ja: ファイルストリーミングの送り先となるディレクトリが存在しないか、書き込み不可になっています。

en: Dictionary lookup
ja: 辞書を参照

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Direction left to right
ja: 左から右

en: Direction right to left
ja: 右から左

en: Disc
ja: 黒丸

en: Dismiss
ja: 非表示にする

en: Dismiss Errors
ja: エラーを非表示にする

en: Display Header Text
ja: ヘッダーテキストを表示する

en: Display as dropdown
ja: ドロップダウン表示

en: Display item author if available?
ja: もしあれば項目の作成者を表示しますか ?

en: Display item content?
ja: 項目の内容を表示しますか ?

en: Display item date?
ja: 項目の日付を表示しますか ?

[ctx: Display name based on first name and last name]
en: %1$s %2$s
ja: %2$s%1$s

en: Display post date?
ja: 投稿日を表示しますか ?

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
ja: Akismet が捕獲したスパムコメント数を表示

en: Distraction Free Writing mode
ja: 集中執筆モード

en: Distraction Free Writing mode (Alt + Shift + W)
ja: 集中執筆モード (Alt + Shift + W)

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
ja: 本当に<a href='%s'>ログアウト</a>しますか ?

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
ja: WYSIWYG モードに切り替えますか ?

en: Document properties
ja: ページ設定

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Done
ja: 完了

en: Draft
ja: 下書き

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 下書き <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder images.
ja: 画像を並べ替えるにはドラッグ & ドロップ操作をしてください。

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
ja: ここにファイルをドロップするか<a href="#" class="upload">ファイルを選択してください</a>。

en: Drop files anywhere to upload
ja: アップロードするファイルをドロップ

en: Drop files to upload
ja: ファイルをドロップしてアップロード

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
ja: 重複しているコメントが見つかりました。同じコメントをすでに投稿しているようです。

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: E-mail : %s
ja: メール: %s

en: E-mail: %s
ja: メールアドレス: %s

en: ERROR: %s is not a valid feed template.
ja: エラー: %s は正しいフィードテンプレートではありません。

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
ja: エラー: 入力に誤りがあります （赤字の項目）。

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
ja: エラー: テーマディレクトリが空か、存在しません。インストールを確認してください。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit CSS Style
ja: CSS 編集

en: Edit Category
ja: カテゴリーの編集

en: Edit Gallery
ja: ギャラリーを編集

en: Edit HTML Source
ja: HTML ソース編集

en: Edit Image
ja: 画像を編集

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: Edit Link Category
ja: リンクカテゴリーの編集

en: Edit Media
ja: メディアを編集

en: Edit My Profile
ja: プロフィールを編集

en: Edit Page
ja: 固定ページを編集

en: Edit Post
ja: 投稿の編集

en: Edit Site
ja: サイト編集

en: Edit Tag
ja: タグの編集

en: Edit This
ja: 編集

en: Edit comment
ja: コメント編集

en: Edit embedded media
ja: 埋め込みメディアの編集

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
ja: 集中執筆モードのエディター幅:

en: Either there are no posts, or something went wrong.
ja: 投稿がないか、何かうまくいかなかったようです。

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email&nbsp;Address:
ja: メールアドレス:

en: Emotions
ja: 表情アイコン

en: Empty Term
ja: キーワードなし

en: Empty command string
ja: コマンド文字列は空です

en: Empty filename
ja: ファイル名が空です

en: Enable JavaScript
ja: JavaScript を有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: End time
ja: 終了フレーム

en: English=en,Danish=da,Dutch=nl,Finnish=fi,French=fr,German=de,Italian=it,Polish=pl,Portuguese=pt,Spanish=es,Swedish=sv
ja: 英語=en,デンマーク語=da,オランダ語=nl,フィンランド語=fi,フランス語=fr,ドイツ語=de,イタリア語=it,ポーランド語=pl,ポルトガル語=pt,スペイン語=es,スウェーデン語=sv

en: Enter a description of the image
ja: 画像の説明を入力してください

en: Enter a link URL or click above for presets.
ja: リンク URL を入力するか、または上のいずれかをクリックしてください。

en: Enter a word to look up:
ja: 調べる単語を入力:

en: Enter the RSS feed URL here:
ja: RSS フィードの URL:

en: Enter the URL
ja: URL を入力してください

en: Enter the URL of the image
ja: 画像の URL を入力してください

en: Enter the destination URL
ja: リンク先 URL を入力してください

en: Enter title here
ja: タイトルを入力してください

en: Enter your new password below.
ja: 新しいパスワードを以下に入力してください。

en: Enter your password to view comments.
ja: コメントを読むにはパスワードを入力してください。

en: Entries (RSS)
ja: 投稿 (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ja: 投稿の <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Entries from any RSS or Atom feed
ja: RSS/Atom フィードから投稿を表示

en: Error
ja: エラー

en: Error
ja: エラー

en: Error establishing a database connection
ja: データベース接続確立エラー

en: Error while saving the changes.
ja: 変更を保存する際にエラーが発生しました。

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt:
ja: 抜粋:

en: Exclude:
ja: 除外ページ:

en: Exit fullscreen
ja: フルスクリーンモードを終了

en: F, Y
ja: Y年n月

en: F_Friday_initial
ja: 金_Friday_initial

en: Failed to delete the page.
ja: このページの削除に失敗しました。

en: Feb_February_abbreviation
ja: 2月_February_abbreviation

en: February
ja: 2月

en: Feed for all posts filed under %s
ja: %s に含まれるすべての投稿のフィード

en: Feedback
ja: フィードバック

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
ja: ファイル &#8220;%s&#8221; は存在しますか ?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
ja: &#8220;%s&#8221; は画像ファイルではありません。

en: File canceled.
ja: ファイルをキャンセルしました。

en: File doesn&#8217;t exist?
ja: ファイルが存在しないようです。

en: File is not an image.
ja: 画像ではないファイルです。

en: File/URL
ja: ファイル/URL

en: Find
ja: 検索

en: Find/Replace
ja: 検索/置換

en: First Post
ja: 最初の投稿

en: Fixed
ja: 固定

en: Flagged as spam by %s
ja: %s がスパムと判定

en: Flagged as spam by Akismet
ja: Akismet によりスパムと判定

en: Flash options
ja: Flash オプション

en: Flash video options
ja: Flash 動画オプション

en: Font family
ja: フォント

en: Font size
ja: 文字サイズ

en: For many people, <a href="%1$s">Akismet</a> will greatly reduce or even completely eliminate the comment and trackback spam you get on your site. If one does happen to get through, simply mark it as "spam" on the moderation screen and Akismet will learn from the mistakes. If you don't have an API key yet, you can get one at <a href="%2$s">Akismet.com</a>.
ja: <a href="%1$s">Akismet</a> を使えば、ほとんどのサイト上でコメントやトラックバックスパムを大幅に削減するか、完全に排除できます。もしスパムがフィルターをすり抜けてしまったら、モデレーション画面で「スパム」としてチェックするだけで Akismet はその失敗から学習します。まだ API をお持ちでない場合は、<a href="%2$s">Akismet.com</a> から取得できます。

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
ja: このソフトウェアについての詳しい情報は、<a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE のサイト</a>をご覧ください。

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
ja: なにか面妖でとてもうっとうしい理由のため、この投稿は削除できませんでした。

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
ja: なにか面妖でとてもうっとうしい理由のため、この投稿は編集できませんでした。

en: Format
ja: フォーマット

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: Front page
ja: フロントページ

en: Front page displays
ja: フロントページの表示

en: Full
ja: 均等割付

en: Full Size
ja: フルサイズ

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: GNU Library General Public License
ja: GNU ライブラリ一般公衆利用許諾契約書

en: Gallery Settings
ja: ギャラリーの設定

en: General
ja: 一般

en: General Usage
ja: 一般的な用法

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
ja: 新しい %s ブログを今すぐ作成

en: Get New Password
ja: 新しいパスワードを取得

en: Get your own %s account in seconds
ja: %s のアカウントをいますぐ取得

en: Gimme a site!
ja: サイトを作成 !

en: Give the feed a title (optional):
ja: このフィードにタイトルをつける (オプション):

en: Global Dashboard: %s
ja: グローバルダッシュボード: %s

en: Gold
ja: 金色

en: Gray
ja: グレー

en: Grayish blue
ja: 灰青

en: Green
ja: 緑

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
ja: サイト管理者さん、こんにちは ! 現在&#8220;%s&#8221; の登録を許可しています。登録を変更・無効化するには<a href="%s">サイト設定</a>ページを開いてください。

en: H-Space
ja: 左右余白

en: HTML Source Editor
ja: HTML ソースエディター

en: HTML in the Rich Editor
ja: リッチエディター内の HTML

en: HTML5 Video Options
ja: HTML5 動画オプション

en: HTTP error.
ja: HTTP エラー。

en: Have you entered your email correctly?  You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
ja: 正しいメールアドレスを入力しましたか ? 入力されたのは %s のようですが、間違っていた場合はメールが届きません。

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Header Text Color
ja: ヘッダーテキスト色

en: Heading 1
ja: 見出し1

en: Heading 2
ja: 見出し2

en: Heading 3
ja: 見出し3

en: Heading 4
ja: 見出し4

en: Heading 5
ja: 見出し5

en: Heading 6
ja: 見出し6

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help (Alt + Shift + H)
ja: ヘルプ (Alt + Shift + H)

en: Hex Value
ja: 16進値

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hidden GUI
ja: コントローラ非表示

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
ja: ヒント: パスワードは7文字以上にしてください。より強力にするには、大文字と小文字のアルファベット、数字や ! " ? $ % ^ &amp; ) などの記号を組み合わせて使ってください。

en: History
ja: 履歴

en: Home
ja: ホーム

en: Horizontal rule
ja: 水平線

en: Horizontal space
ja: 左右余白

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: How many items would you like to display?
ja: フィード内の項目をいくつ表示しますか ?

en: Howdy, %1$s
ja: こんにちは、%1$s さん !

en: IO error.
ja: IO エラー。

en: Id
ja: ID

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja: もしこれが間違いだった場合は、このメールを無視すれば何も起こりません。

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
ja: あなたがこのネットワークのオーナーなら、MySQL が適切に動いていることと、すべてのテーブルにエラーがないことを確認してください。

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
ja: 2日以内にサイトを有効化しなかった場合、再登録が必要になります。

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
ja: 2日以内にユーザー名を有効化しなかった場合、再登録が必要になります。

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
ja: もしこのリッチエディターが気に入らなければ、管理画面の「ユーザー」設定の「あなたのプロフィール」でこの機能を無効にできます。

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
ja: 確認メールがまだ届いていない場合、いくつか試せることがあります。

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library button above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Insert into Post" and your image or file will appear in the post you are editing.
ja: お使いのコンピュータから画像ファイルなどのメディアファイルをアップロードする必要がある場合は、エディターの上にあるメディアライブラリボタンを使用できます。メディアライブラリは、アップロードされた各画像からサムネイルサイズのコピーを作成しようとします。アップロードした画像を投稿に挿入するには、まずサムネイルをクリックしてオプションメニューを表示してください。オプションを選択して「投稿に挿入」をクリックすると、その画像またはファイルが編集中の投稿に現れます。

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
ja: もしサイトのドメインを使用しないのなら、新しいユーザーのためにとっておいてください。ではどうぞはじめてください !

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
ja: このメッセージが表示され続ける場合は、データベースに以下のテーブルが含まれているか確認してください。

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
ja: サイトが表示されない場合は、このネットワークの所有者にご連絡ください。

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: Ignore word
ja: この単語を無視

en: Image
ja: 画像

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 画像 <span class="count">(%s)</span>

en: Image Editor Save Failed
ja: 画像エディターで保存に失敗しました

en: Image URL
ja: 画像の URL

en: Image crop failed.
ja: 画像を切り抜けませんでした。

en: Image default align
ja: 画像配置の初期設定

en: Image default link type
ja: 画像リンクタイプの初期設定

en: Image default size
ja: 画像サイズの初期設定

en: Image description
ja: 画像の説明

en: Image flip failed.
ja: 画像を反転できませんでした。

en: Image list
ja: 一覧から選ぶ

en: Image properties
ja: 画像のプロパティ

en: Image resize failed.
ja: 画像をリサイズできませんでした。

en: Image rotate failed.
ja: 画像を回転できませんでした。

en: Image status
ja: 画像ステータス

en: Images
ja: 画像

en: Images and Attachments
ja: 画像とファイル

en: Incorrect username or password.
ja: ユーザー名またはパスワードが正しくありません。

en: Indent
ja: インデント

en: Indigo
ja: インディゴ

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert / edit embedded media
ja: 埋め込みメディアの挿入/編集

en: Insert Image
ja: 画像の挿入

en: Insert Media
ja: メディアを挿入

en: Insert More Tag
ja: More タグを挿入

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
ja: More タグ挿入 (Alt + Shift + T)

en: Insert Page Break
ja: 改ページを挿入

en: Insert Page Break tag
ja: Page Break タグを挿入

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
ja: 改ページ挿入 (Alt + Shift + P)

en: Insert column after
ja: 列を右に挿入

en: Insert column before
ja: 列を左に挿入

en: Insert custom character
ja: 特殊文字

en: Insert date
ja: 日付の挿入

en: Insert from URL
ja: URL から挿入

en: Insert gallery
ja: ギャラリーを挿入

en: Insert horizontal ruler
ja: 水平線

en: Insert into page
ja: 固定ページに挿入

en: Insert into post
ja: 投稿に挿入

en: Insert link
ja: リンクの挿入

en: Insert new layer
ja: 新規レイヤーの挿入

en: Insert non-breaking space character
ja: 改行なしスペースの挿入

en: Insert predefined template content
ja: テンプレートの挿入

en: Insert row after
ja: 行を下に挿入

en: Insert row before
ja: 行を上に挿入

en: Insert time
ja: 時刻の挿入

en: Insert/Edit Attributes
ja: 属性の挿入/削除

en: Insert/edit anchor
ja: アンカーの挿入/編集

en: Insert/edit image
ja: 画像の挿入/編集

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
ja: 画像の挿入／編集 (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link
ja: リンクの挿入/編集

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
ja: リンクの挿入／編集 (Alt + Shift + A)

en: Insertion
ja: 挿入

en: Inserts a new table
ja: 表を挿入

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
ja: この XML-RPC メソッドへ不完全な変数が渡されました。

en: Invalid activation key.
ja: 無効な有効化キーです。

en: Invalid attachment ID.
ja: 無効な添付ファイル ID です。

en: Invalid author ID.
ja: 無効な作成者 ID です。

en: Invalid comment ID.
ja: 無効なコメント ID です。

en: Invalid comment status.
ja: コメントの状態が正しくありません。

en: Invalid file type
ja: 無効なファイル形式

en: Invalid key
ja: 無効なキー

en: Invalid object ID
ja: 無効なオブジェクト ID

en: Invalid post
ja: 無効な投稿

en: Invalid post ID
ja: 無効な投稿 ID

en: Invalid post ID.
ja: 無効な投稿 ID です。

en: Invalid post format
ja: 無効な投稿フォーマットです

en: Invalid post type
ja: 無効な投稿タイプ

en: Invalid taxonomy
ja: 不正なタクソノミー分類です。

en: Invalid term ID
ja: 無効なキーワード ID です。

en: Invalid user ID
ja: 無効なユーザー ID

en: Invoke URLs
ja: URL を開く

en: Is there no link to us?
ja: 私たちへのリンクはないのですか ?

en: Italic
ja: イタリック

en: Italic (Ctrl + I)
ja: 斜体 (Ctrl + I)

en: JS Callback
ja: JS コールバック

en: Jan_January_abbreviation
ja: 1月_January_abbreviation

en: January
ja: 1月

en: Jul_July_abbreviation
ja: 7月_July_abbreviation

en: July
ja: 7月

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
ja: ツールボタンへジャンプ - Alt+Q, エディターにジャンプ - Alt-Z, エレメントパスへジャンプ - Alt-X

en: Jun_June_abbreviation
ja: 6月_June_abbreviation

en: June
ja: 6月

en: Just a username, please.
ja: ユーザー登録のみ。

en: Justify Text
ja: 均等割り付け

en: Keep linebreaks
ja: 改行を保持する

en: Kiosk mode
ja: Kiosk モード

en: Languages
ja: 言語

en: Large
ja: 大サイズ

en: Large size image height
ja: 大サイズ画像の高さ

en: Large size image width
ja: 大サイズ画像の幅

en: Last Post
ja: 最新の投稿

en: Last checked %s ago.
ja: 最後の確認は %s 前です。

en: Last updated
ja: 最終更新日時

en: Last updated: %s
ja: 最終更新日: %s

en: Learn word
ja: 単語を学習

en: Leave a Comment
ja: コメントする

en: Leave a Reply
ja: コメントを残す

en: Leave a Reply to %s
ja: %s にコメントする

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Left
ja: 左

en: Letter
ja: キー

en: License
ja: ライセンス

en: Light sky blue
ja: ライトスカイブルー

en: Light yellow
ja: ライトイエロー

en: Lime
ja: ライム

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
ja: 改行と段落タグは自動で挿入されます。メールアドレスは表示されません。利用可能な <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> タグ: <code>%s</code>

en: Link Categories
ja: リンクカテゴリー

en: Link Category
ja: リンクカテゴリー

en: Link ID
ja: リンク ID

en: Link Rel
ja: リンク rel

en: Link To
ja: リンク先

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Link list
ja: 一覧から選ぶ

en: Link rating
ja: リンク評価

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Link to Image
ja: 画像にリンクを張る

en: Links
ja: リンク

en: Links for %s
ja: %s へのリンク

[ctx: Links widget]
en: Random
ja: ランダム

en: List
ja: リスト

en: Loaded plugins
ja: 読込済みプラグイン

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log in
ja: ログイン

en: Log in to Reply
ja: ログインして返信する

en: Log in to leave a Comment
ja: ログインしてコメントする

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
ja: ログイン/ログアウト、管理、フィードと WordPress のリンク

en: Log out
ja: ログアウト

en: Log out &raquo;
ja: ログアウト &raquo;

en: Log out of this account
ja: このアカウントをログアウトする

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログイン中。

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログイン中。<a href="%3$s" title="このアカウントからログアウトする">ログアウト &raquo;</a>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログインしています。<a href="%3$s" title="このアカウントからログアウトする">ログアウトしますか ?</a>

en: Loop
ja: 繰り返し再生

en: Lost Password
ja: パスワード紛失

en: Lost your password?
ja: パスワードをお忘れですか ?

en: Lower alpha
ja: 小文字英字

en: Lower greek
ja: 小文字ギリシャ数字

en: Lower roman
ja: 小文字のローマ数字

en: M_Monday_initial
ja: 月_Monday_initial

en: Magenta
ja: マジェンタ

en: Mail (will not be published)
ja: メールアドレス (非公開)

en: Maintain aspect
ja: 縦横比保存

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Malformed URL: %s
ja: 不正な URL: %s

en: Manage Audio
ja: 音声の管理

en: Manage Comments
ja: コメント管理

en: Manage Images
ja: 画像の管理

en: Manage Video
ja: 動画の管理

en: Manual Offsets
ja: マニュアルオフセット

en: Mar_March_abbreviation
ja: 3月_March_abbreviation

en: March
ja: 3月

en: Maroon
ja: 栗色

en: Maximum upload file size: %d%s.
ja: 最大アップロードファイルサイズ: %d%s。

en: May
ja: 5月

en: May_May_abbreviation
ja: 5月_May_abbreviation

en: Media File
ja: メディアファイル

en: Media Library
ja: メディアライブラリ

en: Medium
ja: 中

en: Medium gray
ja: ミディアムグレー

en: Medium size image height
ja: 中サイズ画像の高さ

en: Medium size image width
ja: 中サイズ画像の幅

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ja: メモリの許容量を超えました。別の小さいサイズのファイルでもう一度お試しください。

en: Menus
ja: メニュー

en: Merge table cells
ja: セルの結合

en: Meta
ja: メタ情報

en: Mismatch
ja: 不一致

en: Missing Attachment
ja: 添付ファイルが見つかりません

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
ja: 操作を完了しました。メッセージ「<strong>%s</strong>」を削除しました。

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: More colors
ja: その他の色

en: More...
ja: もっと読む...

en: Move backward
ja: 背面へ移動

en: Move forward
ja: 前面へ移動

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
ja: すべて

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
ja: ブログ

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
ja: なし

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
ja: ユーザー

en: Multisite only works without the port number in the URL.
ja: 複数サイト機能はポート番号を含まない URL のみで動作します。

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
ja: 4字以上のアルファベットと数字のみが使えます。変更はできませんので慎重に選んでください !

en: Mute
ja: ミュート

en: My Account
ja: アカウント

en: My Sites
ja: 参加サイト

en: Name
ja: 名前

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ja: テキスト

en: Named
ja: 既定色

en: Named colors
ja: 既定色

en: Narrower
ja: 幅を狭める

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Navigation Menu
ja: ナビゲーションメニュー

en: Navigation Menu Item
ja: ナビゲーションメニューの項目

en: Navigation Menu Items
ja: ナビゲーションメニューの項目

en: Navigation Menus
ja: ナビゲーションメニュー

en: Navy Blue
ja: ネイビーブルー

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
ja: ヘルプが必要な場合は<a href='http://wpdocs.sourceforge.jp/Editing_wp-config.php'>ドキュメンテーション</a>をご覧ください。

en: Network Admin
ja: サイトネットワーク管理者

en: Network Admin: %s
ja: サイトネットワーク管理者: %s

en: Network Status
ja: ネットワーク状況

en: Network functions are disabled.
ja: ネットワーク関数が無効化されています。

en: New %1$s Site: %2$s
ja: 新しい %1$s のサイト: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
ja: 新しい %1$s のユーザー: %2$s

en: New Category Name
ja: 新規カテゴリー名

en: New Link Category Name
ja: 新規リンクカテゴリー名

en: New Page
ja: 新規固定ページ

en: New Post
ja: 新規投稿

en: New Site Registration: %s
ja: 新規サイト登録: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
ja: 新サイト: %1$s
    URL: %2$s
    リモート IP: %3$s
    
    この通知をオフにする: %4$s

en: New Tag Name
ja: 新規タグ名

en: New User Registration: %s
ja: 新規ユーザー登録: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
ja: 新ユーザー: %1$s
    リモート IP: %2$s
    
    この通知をオフにする: %3$s

en: New comment on your post "%s"
ja: 投稿 "%s" に新しいコメントがありました

en: New document
ja: 新規作成

en: New layer...
ja: 新規レイヤー

en: New password
ja: 新規パスワード

en: New pingback on your post "%s"
ja: 投稿 "%s" に新しいピンバックがありました

en: New trackback on your post "%s"
ja: 投稿 "%s" に新しいトラックバックがありました

en: New user registration on your site %s:
ja: サイト「 %s 」の新規ユーザー登録:

en: Newer Comments &raquo;
ja: 新しいコメント &raquo;

en: Next
ja: 次ページへ

en: Next &gt;
ja: 次へ &gt;

en: Next &raquo;
ja: 次へ &raquo;

en: Next Page &raquo;
ja: 次ページへ &raquo;

en: Next Post
ja: 次の投稿へ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Next page...
ja: 次のページ...

en: No
ja: いいえ

en: No Comments
ja: コメントはまだありません

en: No Image
ja: 画像なし

en: No Repeat
ja: 繰り返しなし

en: No categories
ja: カテゴリーなし

en: No comments yet.
ja: コメントはまだありません。

en: No connection to server
ja: サーバーに接続されていません

en: No correction
ja: 無修正

en: No editor could be selected.
ja: エディターを選択できませんでした。

en: No items found.
ja: アイテムは見つかりませんでした。

en: No java
ja: Java を禁止

en: No login ID submitted
ja: ログイン ID が入力されていません

en: No matches found.
ja: 一致するものが見つかりませんでした。

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
ja: メニューはまだ作成されていません。<a href="%s">作成する</a>。

en: No misspellings found.
ja: スペルミスは見つかりませんでした。

en: No more comments found.
ja: これ以外のコメントは見つかりません。

en: No pages found in Trash.
ja: ゴミ箱内にページが見つかりませんでした。

en: No pages found.
ja: ページが見つかりませんでした。

en: No password submitted
ja: パスワードが入力されていません

en: No posts found in Trash.
ja: ゴミ箱内に投稿が見つかりませんでした。

en: No posts found.
ja: 投稿が見つかりませんでした。

en: No results found.
ja: 見つかりませんでした。

en: No search term specified. Showing recent items.
ja: 検索キーワードが指定されていません。最近の項目を表示しています。

en: No server banner
ja: サーバーバナーなし

en: No server specified
ja: サーバーが設定されていません

en: No site by that name on this system.
ja: システム内に該当する名前のサイトはありません。

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
ja: このホスト上ではサイトが定義されていません。もしあなたがサイトの所有者なら、<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Debugging_a_WordPress_Network">WordPress ネットワークのデバッグ</a>のヘルプをご覧ください。

en: No suggestions
ja: 候補はありません

en: None
ja: なし

en: Not Spam
ja: スパムを解除

en: Nov_November_abbreviation
ja: 11月_November_abbreviation

en: November
ja: 11月

en: Num loops
ja: 繰り返し回数

en: Number of comments to show:
ja: 表示するコメント数:

en: Number of links to show:
ja:  表示するリンクの数:

en: Number of posts to show:
ja: 表示する投稿数:

en: Oct_October_abbreviation
ja: 10月_October_abbreviation

en: October
ja: 10月

en: Olive
ja: オリーブ

en: Once Daily
ja: 1日1回

en: Once Hourly
ja: 1時間に1回

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
ja[0]: %2$s への%1$s件のフィードバック

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
ja: 使用できないテーブルがあります。データベースの<a href="%s">修復</a>が必要かもしれません。

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
ja: uninstall フックでは静的なクラスメソッドかファンクションのみ使用できます。

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
ja: a-z の半角英数字の小文字と数字のみが使えます。

en: Oops: %s
ja: エラー: %s

en: Open link in a new window
ja: 新しいウインドウで開く

en: Open link in a new window/tab
ja: リンクを新ウィンドウまたはタブで開く

en: Open link in the same window
ja: 同じウインドウで開く

en: Options saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Or link to existing content
ja: または既存のコンテンツにリンク

en: Orange
ja: オレンジ

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
ja: 番号付きリスト (Alt + Shift + O)

en: Original Size
ja: 元のサイズ

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Page ID
ja: ページ ID

en: Page IDs, separated by commas.
ja: ページ ID を入力。複数の場合はコンマで区切る。

en: Page not found
ja: ページが見つかりませんでした

en: Page order
ja: ページ順序

en: Page title
ja: ページタイトル

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Pages:
ja: ページ:

en: Pale cyan
ja: 薄シアン

en: Pale green
ja: 薄緑

en: Palette
ja: パレット

en: Palette colors
ja: パレットの色

en: Paragraph
ja: 段落

en: Parent Category
ja: 親カテゴリー

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリー:

en: Parent Page:
ja: 親ページ:

en: Parent term does not exist.
ja: 親キーワードがありません。

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
ja: 投稿の整数値を渡す方法は非推奨になっています。代わりに引数の配列を渡してください。

en: Password
ja: パスワード

en: Password Lost and Changed for user: %s
ja: %s のパスワード紛失/変更

en: Password Lost and Found
ja: パスワード紛失取り扱い

en: Password Protected
ja: パスワードで保護されています

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: Password reset is not allowed for this user
ja: パスワードの初期化をする権限がありません。

en: Password:
ja: パスワード

en: Password: %s
ja: パスワード: %s

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste as Plain Text
ja: テキストとして貼り付け

en: Paste from Word
ja: Word から貼り付け

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
ja: 現在プレーンテキスト貼り付けモードです。通常の貼り付けモードに切り替えるにはもう一度クリックしてください。

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
ja: 現在プレーンテキスト貼り付けモードです。通常の貼り付けモードに切り替えるにはもう一度クリックしてください。貼り付け後には通常のモードに戻ります。

en: Paste table row after
ja: 行を下に貼り付け

en: Paste table row before
ja: 行を上に貼り付け

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in Text mode.
ja: Word や Excel など、別のアプリケーションからコンテンツをペーストする場合、二行目にある「Word からペースト」ボタンを使うか、テキストモードを使うとうまくいきます。

en: Pasting in the Rich Editor
ja: リッチエディターへのペースト

en: Path
ja: パス

en: Peach
ja: 桃色

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 保留中 <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
ja: レビュー待ち

en: Permalink: %s
ja: パーマリンク: %s

en: Picker
ja: カラーピッカー

en: Pingback
ja: ピンバック

en: Pingback excerpt:
ja: ピンバック抜粋:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
ja: %1$s より %2$s へのピンバックが登録されました。ウェブでの会話を続けてください ! :-)

en: Pink
ja: ピンク

en: Play count
ja: 再生回数

en: Play every frame
ja: 全フレーム再生

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
ja: <a href="%s">WordPress を最新版にアップグレード</a>するか、<a href="%s">Akismet プラグインをバージョン 2.4 にダウングレード</a>してください。

en: Please enter a site name.
ja: サイト名を入力してください。

en: Please enter a site title.
ja: サイトタイトルを入力してください。

en: Please enter a username.
ja: ユーザー名を入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter an API key. (<a href="%s" style="color:#fff">Get your key.</a>)
ja: API キーを入力してださい。 (<a href="%s" style="color:#fff">キーを取得する</a>)

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ja: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。新しいパスワードを作成するためのリンクをメールでお送りします。

en: Please include a %1$s template in your theme.
ja: %1$s テンプレートをテーマに含めてください。

en: Please log in again.
ja: もう一度ログインしてください。

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
ja: 詳細は <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Debugging_in_WordPress">WordPress のデバッグ</a>をご覧ください。

en: Please try again.
ja: もう一度お試しください。

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
ja: %1$sブラウザーアップローダ%2$sでこのファイルをアップロードしてみてください。

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin Information:
ja: プラグイン情報:

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plum
ja: プラム

en: Popular Tags
ja: 人気のタグ

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
ja: 考えられる理由: お使いのサーバーでは mail() 関数が有効になっていないのかもしれません。

en: Post Comment
ja: コメントを送信

en: Post Thumbnail
ja: 投稿サムネイル

[ctx: Post format]
en: Aside
ja: アサイド

[ctx: Post format]
en: Audio
ja: 音声

[ctx: Post format]
en: Chat
ja: チャット

[ctx: Post format]
en: Gallery
ja: ギャラリー

[ctx: Post format]
en: Image
ja: 画像

[ctx: Post format]
en: Link
ja: リンク

[ctx: Post format]
en: Quote
ja: 引用

[ctx: Post format]
en: Standard
ja: 標準

[ctx: Post format]
en: Status
ja: ステータス

[ctx: Post format]
en: Video
ja: 動画

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
ja: 投稿タイプ名は20文字以内にしてください

en: Poster
ja: ポスター

en: Posts by %s
ja: %s による投稿

en: Posts page
ja: 投稿ページ

en: Prefetch
ja: プリフェッチ

en: Preformatted
ja: 整形済み

en: Preload
ja: 先読み

en: Premature end of list
ja: リストの途中終了

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
ja: ツールバーを表示するには Alt + F10 を、ヘルプは Alt + 0 を押してください。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous Post
ja: 過去の投稿へ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Print
ja: 印刷

en: Privacy:
ja: プライバシー:

en: Private
ja: 非公開

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 非公開 <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
ja: 非公開: %s

en: Privately Published
ja: 非公開

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
ja: コメント保護中: 表示するにはパスワードを入力してください。

en: Protected: %s
ja: 保護中: %s

en: Public
ja: 公開

en: Public, Sticky
ja: 公開 (先頭に固定表示)

en: Publish
ja: 公開

en: Publish on:
ja: 公開日:

en: Published
ja: 公開済み

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 公開済み <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
ja: 公開日時:

en: Purple
ja: 紫

en: Quality
ja: 品質

en: QuickTime options
ja: QuickTime 設定

en: Quote
ja: 引用

en: RSS Error: %s
ja: RSS エラー: %s

en: Random Default Image
ja: ランダムデフォルト画像

en: Random Order
ja: ランダム

en: Random Uploaded Image
ja: ランダムアップロード画像

en: Rate
ja: 再生レート

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
ja: ツールバーをクリックするためにマウスに手を伸ばすよりも次のアクセスキーを使用してみましょう。Windows と Linux では Ctrl + 文字、Macintosh では Command + 文字を使用します。

en: Re-trying
ja: 再試行中

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
ja: <a target=”_blank" href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Debugging_a_WordPress_Network">バグレポート</a>のページをご覧ください。ガイドラインに従えば、問題点の解決に役に立つかもしれません。

en: Real media player options
ja: Real Media Player オプション

en: Recent Comments
ja: 最近のコメント

en: Recent Posts
ja: 最近の投稿

en: Recheck Queue for Spam
ja: 承認待ちをスパムチェック

en: Red
ja: 赤

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo (Ctrl + Y)
ja: やり直し (Ctrl + Y)

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Register
ja: 登録

en: Register For This Site
ja: このブログに登録

en: Registration Form
ja: 登録フォーム

en: Registration complete. Please check your e-mail.
ja: 登録を完了しました。メールを確認してください。

en: Registration has been disabled.
ja: 登録は無効化されました。

en: Remember Me
ja: ログイン状態を保存する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove From Bulk Edit
ja: 一括編集から除く

en: Remove Image
ja: 画像の削除

en: Remove column
ja: 列を削除

en: Remove formatting
ja: フォーマット解除

en: Remove link
ja: リンクの削除

en: Reply
ja: 返信

en: Required fields are marked %s
ja: %s が付いている欄は必須項目です

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Restore
ja: 復元

en: Reverse order
ja: 順序を逆にする

en: Revision
ja: 投稿リビジョン

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Rich Editing Basics
ja: リッチエディットの基本情報

en: Rich Editor Help
ja: リッチエディターのヘルプ

en: Rich Text Area
ja: リッチテキストエリア

en: Right
ja: 右

en: Row
ja: 行

en: Royal blue
ja: ロイヤルブルー

en: Run spell checking
ja: スペルチェック

en: S_Saturday_initial
ja: 土_Saturday_initial

en: S_Sunday_initial
ja: 日_Sunday_initial

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save &amp; Activate
ja: 保存して有効化する

en: Save &amp; Publish
ja: 保存して公開

en: Save Draft
ja: 下書きとして保存

en: Save as Pending
ja: レビュー待ちとして保存

en: Saved
ja: 保存しました

en: Saved.
ja: 保存しました。

en: Saving Draft&#8230;
ja: 下書きを保存しています&#8230;

en: Saving...
ja: 保存しています…

en: Say It!
ja: 送信 !

en: Scale
ja: 伸縮

en: Scale mode
ja: 伸縮モード

en: Schedule
ja: 予約投稿

en: Schedule for:
ja: 公開予定日時:

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 公開予約 <span class="count">(%s)</span>

en: Script callbacks
ja: コールバックイベント

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
ja: スクリプトおよびスタイルは %1$s、%2$s、%3$s フック以降のみに登録・キュー追加できます。

en: Scroll
ja: スクロール

en: Sea green
ja: シーグリーン

en: Search
ja: 検索

en: Search Categories
ja: カテゴリーを検索

en: Search Link Categories
ja: リンクカテゴリーを検索

en: Search Pages
ja: 固定ページを検索

en: Search Posts
ja: 投稿を検索

en: Search Results %1$s %2$s
ja: 検索結果: %1$s %2$s

en: Search Spam &raquo;
ja: スパムを検索 &raquo;

en: Search Tags
ja: タグを検索

en: Search for:
ja: 検索:

en: Security error.
ja: セキュリティエラー。

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Category
ja: カテゴリーを選択

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Select Files
ja: ファイルを選択

en: Select Link Category:
ja: リンクカテゴリーの選択:

en: Select Menu:
ja: メニューを選択:

en: Select Month
ja: 月を選択

en: Select a city
ja: 町を選択してください

en: Select a color
ja: 色を選択

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select background color
ja: 背景色

en: Select custom character
ja: 特殊文字

en: Select text color
ja: 文字色

en: Sep_September_abbreviation
ja: 9月_September_abbreviation

en: Separate multiple categories with commas.
ja: カテゴリーが複数ある場合はコンマで区切ってください。

en: Separate tags with commas
ja: タグが複数ある場合はコンマで区切ってください

en: September
ja: 9月

en: Server Connectivity
ja: サーバー接続状況

en: Set Featured Image
ja: アイキャッチ画像を設定

en: Set featured image
ja: アイキャッチ画像を設定

en: Settings
ja: 設定

en: Shockwave options
ja: Shockwave オプション

en: Shortlink
ja: 短縮リンク

en: Show Link Description
ja: リンクの説明を表示

en: Show Link Image
ja: リンクの画像を表示

en: Show Link Name
ja: リンクの名前を表示

en: Show Link Rating
ja: リンクの評価を表示

en: Show hierarchy
ja: 階層を表示

en: Show menu
ja: メニューを表示

en: Show more comments
ja: コメントをもっと見る

en: Show post counts
ja: 投稿数を表示

en: Show scale modes
ja: 伸縮切替ボタン表示

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
ja: コメントの投稿者の脇に承認したコメントの数を表示する。

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
ja: 全ツール表示切り替え (Alt + Shift + Z)

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar %d
ja: サイドバー %d

en: Signup
ja: サインアップ

en: Silver
ja: シルバー

en: Site Admin
ja: サイト管理

en: Site Domain:
ja: サイトのドメイン:

en: Site Name:
ja: サイト名:

en: Site Suspended.
ja: サイトを停止しました。

en: Site Tagline
ja: サイトのキャッチフレーズ

en: Site Title
ja: サイトのタイトル

en: Site Title & Tagline
ja: サイトタイトルとキャッチフレーズ

en: Site Title:
ja: サイトのタイトル:

en: Site URL
ja: サイト URL

en: Site name must be at least 4 characters.
ja: サイト名は4文字以上必要です。

en: Site registration has been disabled.
ja: サイト登録は無効化されました。

en: Sites
ja: サイト

en: Sites you are already a member of:
ja: すでにメンバー登録済みのサイト:

en: Size
ja: サイズ

en: Skip to toolbar
ja: ツールバーへスキップ

en: Sky blue
ja: スカイブルー

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
ja: おっと、もう少しごゆっくり ! そんなに何度も新しいメールをチェックしなくても大丈夫です。

en: Smooth video
ja: スムージング

en: Software Name
ja: ソフト名

en: Software Version
ja: ソフトのバージョン

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
ja: 一部のコメントがまだ Akismet によるスパムチェックを受けていないため、一時的に承認待ちになっています。 <a href="%s">Akismet 設定</a>を確認し、問題が解決しない場合はホスティングサービスに連絡してください。

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ja: だれかが次のアカウントのパスワードリセットをリクエストしました:

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
ja: ポップアップがブロックされました。すべての機能をご利用になるにはポップアップを許可してください。

en: Sorry, comments are closed for this item.
ja: この投稿へのコメントは受け付けていません。

en: Sorry, deleting the term failed.
ja: キーワードの削除に失敗しました。

en: Sorry, editing the term failed.
ja: キーワードの編集に失敗しました。

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
ja: 現在このサイトに新規登録することはできません。

en: Sorry, no posts matched your criteria.
ja: 条件に合う投稿はありませんでした。

en: Sorry, no such page.
ja: そのようなページはありません。

en: Sorry, no such post.
ja: そのような投稿はありません。

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
ja: 指定されたタクソノミーのうち、この投稿タイプに対応していないものがあります。

en: Sorry, revisions are disabled.
ja: リビジョンが無効化されています。

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
ja: サイト名に '_' (アンダーバー) を含めることはできません !

en: Sorry, site names must have letters too!
ja: サイト名には半角アルファベットを含めてください !

en: Sorry, that email address is already used!
ja: このメールアドレスはすでに使用されています !

en: Sorry, that email address is not allowed!
ja: そのメールアドレスでは登録できません !

en: Sorry, that file cannot be edited.
ja: そのファイルは編集できません。

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
ja: そのキーは無効なもののようです。

en: Sorry, that site already exists!
ja: このサイト名はすでに使用されています !

en: Sorry, that site is reserved!
ja: このサイト名は予約済みです !

en: Sorry, that username already exists!
ja: このユーザー名はすでに使用されています !

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
ja: コメントを編集できませんでした。何か問題が起こりました。

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
ja: 現在、コメントフォームは閉鎖中です。

en: Sorry, the new category failed.
ja: 新しいカテゴリーの追加に失敗しました。

en: Sorry, the user cannot be updated.
ja: そのユーザーは更新できません。

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
ja: ユーザー名に '_' (アンダーバー) を含めることはできません !

en: Sorry, usernames must have letters too!
ja: ユーザー名には半角英字の小文字を含めてください !

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
ja: 指定したタクソノミーのひとつにキーワードを追加する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
ja: 指定のタクソノミーのひとつにキーワードを割り当てる権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
ja: この投稿タイプでパスワード保護された投稿を作成する権限がありません

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
ja: この投稿タイプで非公開の投稿を作成する権限がありません

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
ja: この投稿を削除する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
ja: この投稿タイプの投稿を編集する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
ja: 投稿を編集する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
ja: この投稿タイプを編集する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
ja: このサイトに投稿する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
ja: このサイトでページを公開する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
ja: この投稿タイプで投稿を公開する権限がありません

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
ja: このサイトで投稿を公開する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
ja: この投稿を固定表示にする権限がありません。

en: Sorry, you can not edit this post.
ja: この投稿の編集はできません。

en: Sorry, you cannot edit comments.
ja: コメントの編集はできません。

en: Sorry, you cannot edit pages.
ja: ページの編集はできません。

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
ja: このサイトの投稿は編集できません。

en: Sorry, you cannot edit this page.
ja: このページは編集できません。

en: Sorry, you cannot edit this post.
ja: この投稿の編集はできません。

en: Sorry, you cannot edit users.
ja: ユーザーを編集することはできません。

en: Sorry, you cannot edit your profile.
ja: プロフィールを編集できません。

en: Sorry, you cannot list users.
ja: ユーザー一覧を表示できません。

en: Sorry, you cannot publish this post.
ja: この投稿を公開することはできません。

en: Sorry, you cannot stick a private post.
ja: 非公開設定の投稿を固定表示にすることはできません。

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
ja: このサイトのユーザーデータにアクセスできません。

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
ja: カテゴリー追加の権限がありません。

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
ja: カテゴリーを削除する権限がありません。

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
ja: このページを削除する権限はありません。

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
ja: この投稿を削除する権限がありません。

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
ja: この固定ページを編集する権限はありません。

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
ja: このページを公開する権限がありません。

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
ja: この投稿を公開する権限がありません。

en: Sorry, you may not use that site name.
ja: このサイト名は使えません。

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
ja: カテゴリーを表示するにはこのサイトの投稿を編集する権限が必要です。

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
ja: タグを表示するにはこのサイトの投稿を編集する権限が必要です。

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
ja: カテゴリーを表示するにはこのサイトの投稿を編集する権限が必要です。

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
ja: コメントを投稿するにはログインしてください。

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
ja: 投稿を編集できませんでした。何か問題が起こりました。

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
ja: 記事を投稿できませんでした。何か問題が起こりました。

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
ja: キーワードを作成できませんでした。何か問題が起こりました。

en: Sort by:
ja: 並び順:

en: Sound
ja: サウンド

en: Source
ja: ソース

en: Spam Blocked
ja: ブロックしたスパム

en: Spam it: %s
ja: スパムとしてマークする: %s

en: Spellchecker settings
ja: スペルチェック設定

en: Split merged table cells
ja: セルの結合を解除

en: Square
ja: 四角

en: Start image
ja: 初期画像 URL

en: Start time
ja: 開始フレーム

en: Static Front Page
ja: 固定フロントページ

en: Still waiting for your email?
ja: 認証メールがまだ届いていませんか ?

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
ja: ストリーム rtsp リソースを上級モードタブの QT Src 欄に入力してください。

en: Strength indicator
ja: 強度インジケータ

en: Stretch H-Align
ja: 水平位置

en: Stretch V-Align
ja: 垂直位置

en: Stretch style
ja: 伸縮

en: Stretch to fit
ja: 自動サイズ変更

en: Strikethrough
ja: 打ち消し

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
ja: 取り消し線 (Alt + Shift + D)

en: Strong
ja: 強力

en: Styles
ja: スタイル

en: Stylesheet
ja: スタイルシート

en: Stylesheet is missing.
ja: スタイルシートが見つかりません。

en: Stylesheet is not readable.
ja: スタイルシートが読み取り可能ではありません。

en: Submit
ja: 送信

en: Submit Comment
ja: コメントを送信

en: Submitted on:
ja: 投稿日:

en: Subscript
ja: 下付き

en: Suggestions
ja: 候補

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Superscript
ja: 上付き

en: Support Forums
ja: サポートフォーラム

en: Syndicate this content
ja: このサイトを RSS で購読

en: Syndicate this site using RSS 2.0
ja: このサイトを RSS2.0 で購読

en: T_Thursday_initial
ja: 木_Thursday_initial

en: T_Tuesday_initial
ja: 火_Tuesday_initial

en: Table cell properties
ja: セルのプロパティ

en: Table properties
ja: 表のプロパティ

en: Table row properties
ja: 行のプロパティ

en: Tag Cloud
ja: タグクラウド

en: Tagline
ja: キャッチフレーズ

en: Tags
ja: タグ

en: Tags:
ja: タグ:

en: Target
ja: リンクターゲット

en: Target cache
ja: ターゲットキャッシュ

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
ja: タクソノミーは32文字以上にはできません

en: Taxonomy:
ja: 分類:

en: Teal
ja: ティール

en: Template
ja: テンプレート

en: Template is missing.
ja: テンプレートが見つかりません。

en: Text
ja: テキスト

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
ja: このメールアドレスはすでに使用されています。登録お知らせメールが届いていないか受信トレイを確認してください。数日以内に有効化されなければ、再びこのメールアドレスをユーザー登録に使用できるようになります。

en: That name is not allowed.
ja: その名称は利用できません。

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
ja: そのサイトは存在しません。<a href="%s">%s</a> をお試しください。

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
ja: このサイト名は予約中ですが、数日中に利用可能になるかもしれません。

en: That user does not exist.
ja: 選択したユーザーが見つかりません。

en: That username is already activated.
ja: このユーザー名はすでに有効化されています。

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
ja: このユーザー名は別の方が予約中ですが、数日すれば利用できるようになるかもしれません。

en: That username is not allowed.
ja: そのユーザー名は利用できません。

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
ja: "%s" テーマは有効な親テーマではありません。

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
ja: この投稿へのトラックバック <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>: <em>%s</em>

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
ja: <code>bloginfo()</code> 関数群内の <code>%s</code> オプションは非推奨になりました。

en: The GD image library is not installed.
ja: GD イメージライブラリがインストールされていません。

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ja: 入力されたサイトのアドレスは正しい URL の形式ではないようです。正しい URL を記入してください。

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
ja: メールアドレスが入力されました。リンクに mailto: を付加しますか ?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
ja: ご指定の URL は外部リンクのようです。先頭に http:// を付加しますか ?

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ja: 入力された WordPress のアドレスは正しい URL の形式ではないようです。正しい URL を記入してください。

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: 他のページへ移動すると編集データはすべて破棄されます。

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
ja: 定数 <code>VHOST</code> は<strong>廃止予定です</strong>。サブドメインの設定は、wp-config.php の中で二値定数 <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> で行ってください。is_subdomain_install() を用いて、サブドメインが有効かどうかチェックできます。

en: The e-mail could not be sent.
ja: メールを送信できませんでした。

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
ja: 入力されたメールアドレスの形式が間違っているようです。正しいアドレスを記入してください。

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
ja: 以下のショートカットは異なるアクセスキーを使用します: Alt + Shift + 文字

en: The given object ID is not that of a menu item.
ja: 指定された ID はメニュー項目のものではありません。

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
ja: 以下のキーは認証済みですが、akismet.com への接続が確立できませんでした。サーバーの設定を確認してください。

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
ja: akismet.com との接続が確立できなかったため、入力したキーを認証できませんでした。サーバーの設定を確認してください。

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
ja: 入力されたキーは無効です。 キーを再確認してください。

en: The latest comments to all posts in RSS
ja: すべての投稿への最新コメントを RSS で購読

en: The menu ID should not be empty.
ja: メニュー ID を入力してください。

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
ja: <strong>%s</strong> という名前のメニューは既に存在しています。別の名前にしてください。

en: The most recent comments
ja: 最近のコメント

en: The most recent posts on your site
ja: サイトの最新の投稿

en: The page template is invalid.
ja: 固定ページテンプレートが不正です。

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
ja: 親テーマが見つかりません。"%s" の親テーマをインストールしてください。

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: The pingback has already been registered.
ja: そのピンバックはすでに登録済みです。

en: The post cannot be deleted.
ja: 投稿を削除できません。

en: The post type may not be changed.
ja: 投稿タイプは変更できません。

en: The post type specified is not valid
ja: 指定された投稿タイプは有効ではありません

en: The requested user does not exist.
ja: リクエストされたユーザーが見つかりません。

en: The role specified is not valid
ja: 指定の権限は無効です

en: The site %s is yours.
ja: このサイト %s があなたのサイトです。

en: The site is already active.
ja: このサイトはすでに有効化済みです。

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
ja: リクエストされたサイトは正常にインストールされていません。システム管理者にお問い合わせください。

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
ja: このスラッグ &#8220;%s&#8221; はすでに他のキーワードで使用されています

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
ja: ソース URL とターゲット URL に同一のリソースを指定することはできません。

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
ja: ソース URL にターゲット URL へのリンクが含まれていないので、ソースとして使用することができません。

en: The source URL does not exist.
ja: 元のURLが存在しません。

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
ja: 指定されたターゲット URL はターゲットとして使用できません。この URL は存在しないかピンバックが有効になっていません。

en: The specified target URL does not exist.
ja: 指定したターゲット URL が存在しません。

en: The term name cannot be empty.
ja: キーワード名を入力してください。

en: The theme directory does not exist.
ja: テーマディレクトリがありません。

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
ja: 入力されたタイムゾーンは有効ではありません。有効なタイムゾーンを選択してください。

en: The user is already active.
ja: このユーザーはすでに認証済みです。

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
ja: お使いのデバイスのブラウザではファイルをアップロードできません。代わりに、<a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">お使いのデバイスの専用アプリ</a>をお試しください。

en: Theme without %1$s
ja: %1$s のないテーマ

en: Themes
ja: テーマ

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
ja: スパムと判定されたコメントが現在%1$s件あります。

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
ja: 要求されたリクエストを完了できる HTTP トランスポートがありません。

en: There are no options for this widget.
ja: このウィジェットにはオプションがありません。

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
ja: 新しいメールはありません。

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
ja: <code>wp-config.php</code> ファイルが見つかりません。開始する前にこのファイルが必要です。

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
ja: インターネット上にアップロード済みの画像を挿入するためのボタンがエディターツールバーにあります。その画像の URL がお分かりなら、このボタンをクリックして表示されるボックスにその URL を入力してください。

en: There is a revision of this post that is more recent.
ja: この投稿にはより最近のリビジョンがあります。

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja: この投稿はパスワードで保護されているため抜粋文はありません。

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
ja: 設定にエラーがありました。サーバー管理者にお問い合わせください。

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
ja: Akismet サーバーとの接続に問題が発生しました。サーバーの設定を確認してください。

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
ja: 問題がおきました。下記の入力を修正して再度お試しください。

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
ja[0]: 現在<a href="%2$s">%1$s 件のコメント</a>がスパムキューにあります。

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
ja: 現在<a href='%1$s'>スパムと判断されたコメント</a>はありません。

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
ja: これらは Akismet によってスパムと判定された最新のコメントです。もし間違いを見つけたらそのコメントの「スパムを解除」にマークを入れてください。Akismet はあなたの判定から学習していきます。スパムと判定されたコメントを元に戻すには、そのコメントを選択して一番下の「選択したコメントのスパムを解除 &raquo;」をクリックしてください。 スパムは 15日後に自動的に削除されます。

en: This action has been disabled by the administrator.
ja: この操作は管理者によって無効化されています。

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
ja: この変数は他の cron 関数の動作と統一させるため配列に変更されました。

en: This can mean one of two things, either you copied the key wrong or that the plugin is unable to reach the Akismet servers, which is most often caused by an issue with your web host around firewalls or similar.
ja: 理由は二つ考えられます: キーを間違ってコピーしたか、もしくはプラグインが Akismet サーバーに接続できないためです。後者の場合、最もよくある原因としてウェブホストのファイアウォールもしくはその類似機能に問題があることが考えられます。

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
ja: この機能では iframe が必要です。現在 iframe を無効化しているか、対応していないブラウザを使っているようです。

en: This file is empty. Please try another.
ja: このファイルは空です。別のファイルをお試しください。

en: This file is not an image. Please try another.
ja: このファイルは画像ではありません。別のファイルをお試しください。

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
ja: ファイルが大きすぎます。サイズを%dキロバイト以下にしてください。

en: This file no longer needs to be included.
ja: このファイルは含める必要がなくなりました。

en: This file type is not allowed. Please try another.
ja: このファイルタイプは許可されていません。別のファイルをお試しください。

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
ja: ファイルサイズの上限を超えているようです。別のファイルをお試しください。

en: This is the short link.
ja: これは短縮 URL です。

en: This key is invalid.
ja: 無効なキーです。

en: This key is valid.
ja: このキーは有効です。

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
ja: このページは XHTML 1.0 Transitional に準拠しています

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを閲覧するにはパスワードを入力してください。

en: This post is password protected. To view it please enter your password below:
ja: この投稿はパスワードで保護されています。表示するにはパスワードを入力してください:

en: This site has been archived or suspended.
ja: このサイトはアーカイブに保存されたか一時停止中になっています。

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
ja: このサイトはまだ有効化されていません。有効化がうまくいかないときは、<a href="mailto:%1$s">%1$s</a> までお問い合わせください。

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
ja: このタクソノミーは階層化されていないので、親は設定できません。

en: This taxonomy is not hierarchical.
ja: このタクソノミーは階層化されていません。

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
ja: ユーザーがアカウントを削除したためコンテンツは表示できなくなっています。

en: Thu
ja: 木

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail Height
ja: サムネイルの高さ

en: Thumbnail Width
ja: サムネイルの幅

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tile
ja: タイル

en: Tile Horizontally
ja: 水平方向に繰り返し

en: Tile Vertically
ja: 垂直方向に繰り返し

en: Time Format
ja: 時刻フォーマット

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
ja: TinyMCE は Moxiecode Systems AB によって %sLGPL</a> に基づくオープンソースとして公開されている、プラットフォームに依存しないウェブベースの Javascript HTML WYSIWYG エディターです。HTML テキストエリアなどの HTML 要素をエディタインスタンスに変換できるようになっています。

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
ja: ブログを有効化するには次のリンクをクリックしてください:
    
    %s
    
    有効化を行うとメールがもう一通届きます。ここにログイン情報が書いてあります。
    
    有効化後、以下のリンクから自分のサイトにアクセスできます:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
ja: ユーザーを有効化するには、以下のリンクをクリックしてください:
    
    %s
    
    有効化すると、ログイン情報を含むメールが別途届きます。

en: To reset your password, visit the following address:
ja: パスワードをリセットするには、以下へアクセスしてください。

en: Toggle Editor Text Direction
ja: テキスト記述方向の切替

en: Toggle absolute positioning
ja: 絶対位置指定の切替

en: Toggle fullscreen mode
ja: フルスクリーン

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
ja: 全画面表示を切り替える (Alt + Shift + G)

en: Toggle guidelines/invisible elements
ja: ガイドラインと非表示項目の表示切替

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
ja: スペルチェッカーを切り替える (Alt + Shift + N)

en: Too many redirects.
ja: 転送が多すぎます。

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Top
ja: 上

en: Top left
ja: 左上

en: Top navigation toolbar.
ja: トップナビゲーションのツールバー。

en: Top right
ja: 右上

en: Trackback
ja: トラックバック

en: Trackback excerpt:
ja: トラックバック抜粋:

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: ゴミ箱 <span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
ja: ゴミ箱に移動する: %s

en: Tue
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Turquoise
ja: ターコイズ

en: Twice Daily
ja: 1日2回

en: Types
ja: 種類

en: UI Mode
ja: UI 表示モード

en: URL    : %s
ja: URL: %s

en: Un-spammed by %s
ja: %s がスパム判定を解除

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
ja: ディレクトリ %s を作成できませんでした。この親ディレクトリのアクセス権はサーバーによる書き込みを許可していますか ?

en: Unable to find Akismet servers.
ja: Akismet が見つかりません。

en: Unable to reach any Akismet servers.
ja: Akismet サーバーに接続できません。

en: Unable to reach some Akismet servers.
ja: 一部の Akismet サーバーに接続できません。

en: Unapproved
ja: 非承認

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Underline
ja: 下線

en: Undo
ja: 取り消し

en: Undo (Ctrl + Z)
ja: 取り消し (Ctrl + Z)

en: Unknown Feed
ja: 不明なフィード

en: Unlink (Alt + Shift + S)
ja: リンクを外す (Alt + Shift + S)

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
ja: 番号なしリスト (Alt + Shift + U)

en: Untitled
ja: 名称未設定

en: Update
ja: 更新

en: Update Category
ja: カテゴリーを更新

en: Update Link Category
ja: リンクカテゴリーを更新

en: Update Tag
ja: タグを更新

en: Update gallery
ja: ギャラリーを更新

en: Update options &raquo;
ja: 設定を更新 &raquo;

en: Updated.
ja: 更新しました。

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Files
ja: ファイルをアップロード

en: Upload Images
ja: 画像をアップロード

en: Upload Limit Exceeded
ja: アップロード上限超過

en: Upload New
ja: 新規アップロード

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: Upload stopped.
ja: アップロードを中止しました。

en: Uploaded
ja: アップロード済み

en: Uploaded to this page
ja: この固定ページへのアップロード

en: Uploaded to this post
ja: この投稿へのアップロード

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Upper alpha
ja: 大文字のアルファベット

en: Upper roman
ja: 大文字のローマ数字

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
ja: プラグインやテーマでのユーザーレベルの使用は推奨されていません。代わりに権限グループと権限を使ってください。

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
ja: 代わりに <code>WP_User->ID</code> を使ってください。

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
ja: 値を表示したくない場合は代わりに <code>get_the_author()</code> を使ってください。

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
ja: 値を表示したくない場合は代わりに <code>get_trackback_url()</code> を使ってください。

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
ja: キーボードで CTRL+V と入力しテキストを貼り付けてください。

en: Use as featured image
ja: アイキャッチ画像として使用

en: Use commas instead of %s to separate excluded categories.
ja: カテゴリーを区切るには「%s」ではなく半角英字のカンマを使ってください。

en: Use left and right arrows to navigate.
ja: ナビゲーションに左右矢印を使用する。

en: Use the <code>%s</code> option instead.
ja: かわりに <code>%s</code> オプションを使ってください。

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
ja: カスタムメニューをウィジェットとして追加

en: User has blocked requests through HTTP.
ja: ユーザーは HTTP 経由のリクエストをブロックしました。

en: User registration has been disabled.
ja: ユーザー登録は無効化されました。

en: User registration is currently not allowed.
ja: 現在、ユーザー登録はできません

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username must be at least 4 characters.
ja: ユーザー名は4文字以上必要です。

en: Username or E-mail:
ja: ユーザー名またはメールアドレス:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Username: %s
ja: ユーザー名: %s

en: Users
ja: ユーザー

en: V-Space
ja: 上下余白

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
ja: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> 準拠

en: Version
ja: バージョン

en: Version:
ja: バージョン:

en: Vertical space
ja: 上下余白

en: Very dark gray
ja: 濃灰

en: Very weak
ja: 非常に弱い

en: Video
ja: 動画

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 動画 <span class="count">(%s)</span>

en: View Attachment Page
ja: 添付ファイルのページを表示

en: View Category
ja: カテゴリーを表示

en: View Page
ja: 固定ページを表示

en: View Post
ja: 投稿を表示

en: View Tag
ja: タグを表示

en: View all posts filed under %s
ja: %s に含まれる投稿をすべて表示

en: View all posts in %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: View comment history
ja: コメント履歴を表示

en: View posts for %1$s %2$s
ja: %2$s年%1$sの投稿を表示

en: Visit %s&#8217;s website
ja: %s のウェブサイトを表示

en: Visit Network
ja: サイトネットワークへ移動

en: Visit Site
ja: サイトを表示

en: Visit author homepage
ja: 作者のホームページを表示

en: Visual
ja: ビジュアル

en: Visual control characters on/off.
ja: 制御文字の表示

en: Volume
ja: 音量

en: W_Wednesday_initial
ja: 水_Wednesday_initial

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
ja: もう少々お待ちください。時々私たちがコントロールできない理由でメールの配達が遅れることがあります。

en: We cannot find a title on that page.
ja: そのページのタイトルが見つかりません。

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
ja: 登録完了のメールをこのアドレスに送ります。(次に進む前にメールアドレスをもう一度確認してください)

en: Weak
ja: 弱い

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ja: ウェブサイト: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ja: ウェブサイト: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Wed
ja: 水

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
ja: お帰りなさい、%s さん。以下に入力すると、<strong>アカウントにもうひとつサイトを追加</strong>できます。サイトの数に制限はありませんので好きなだけ作成してかまいませんが、責任を持って運営してください。

en: What do I do now?
ja: 次に何をすればいいでしょう ?

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the Text tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
ja: 別のウェブページからコンテンツをペーストすると、ブラウザや元のウェブページによって不整合が起きることがあります。エディターは、ペーストされた無効な HTML コードを修正しようとします。が、テキストタブを使うか二行目にあるペーストボタンを利用してみるのが最もよいやり方です。または、段落ごとにひとつひとつペーストしてみましょう。多くのブラウザでは、トリプルクリックをすると段落を選択できます。

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
ja: 他のテキストエディターがサポートするようなキーボードショートカットは、基本的なものはどれも使用できるようになっています。たとえば、Shift+Enter で改行を挿入、Ctrl+C でコピー、Ctrl+X でカット、Ctrl+Z で元に戻す、Ctrl+Y でやり直し、Ctrl+A ですべて選択、など (Mac の場合は Ctrl の代わりに Command キーを使います)。利用可能なすべてのキーボードショートカットは「ホットキー」タブでご確認ください。

en: White
ja: 白

en: Whois  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s
ja: Whois : http://whois.arin.net/rest/ip/%s

en: Whoops, the provided date is invalid.
ja: 入力された日付は無効です。

en: Why might my key be invalid?
ja: キーが認証されないのはなぜですか ?

en: Wider
ja: 幅を広げる

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Width
ja: 幅

en: Windowless video
ja: windowless モード

en: Windows media player options
ja: Windows Media Player オプション

en: Word count: %s
ja: 文字数: %s

en: Word wrap
ja: 折り返し

en: WordPress &rsaquo; Error
ja: WordPress &rsaquo; エラー

en: WordPress &rsaquo; Success
ja: WordPress &rsaquo; 成功

en: WordPress Failure Notice
ja: WordPress エラー通知

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
ja: WordPress データベースエラー: %1$s for query %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
ja: WordPress データベースエラー: %1$s for query %2$s made by %3$s

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
ja: WordPress には今日の主要な Web ブラウザすべてで作動するリッチエディターが組み込まれています。ただし、HTML の編集は普通のテキストのそれとは違う点が多いということを常に意識してください。ウェブページは2つの主要な構成要素から成り立っています。ひとつは「構造」です。構造はエディター上で作成される HTML コードそのものです。もうひとつは「表現」です。表現は現在選択されている WordPress テーマにより適用され、style.css により定義されます。WordPress は妥当な (valid) XHTML 1.0 を出力します。したがって、パラグラフの後に複数の改行 (BR タグ) を挿入してもウェブページ上に空白スペースが作られることはありません。内部の HTML 修正機能が BR タグを正しくないものとして取り去ってしまうでしょう。

en: Words:
ja: 単語数:

en: Writing at Full Speed
ja: フルスピードで入力

en: XML error: %s at line %d
ja: XML エラー: %s - %d行目

en: XML-RPC services are disabled on this site.
ja: このサイト上では XML-RPC サービスが無効になっています。

en: Y/m/d
ja: Y年n月j日

en: Yellow
ja: 黄

en: Yellow green
ja: 黄緑

en: Yes
ja: はい

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
ja: すでに WordPress をインストール済みのようです。再インストールするには、まず以前のデータベーステーブルを削除してください。

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: 選択した項目を完全に削除しようとしています。
    中止するには 'キャンセル' を、削除するには 'OK' をクリックしてください。

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: この項目を完全に削除しようとしています。
    中止するには 'キャンセル' を、削除するには 'OK' をクリックしてください。

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: このメニューを完全に削除しようとしています。
    中止するには 'キャンセル' を、削除するには 'OK' をクリックしてください。

en: You are attempting to log out of %s
ja: %s からログアウトしようとしています

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> の %3$s のアーカイブを表示しています。

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> ブログの %3$s のアーカイブを表示しています。

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> ブログの%3$s年のアーカイブを表示しています。

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> ブログのアーカイブを表示しています。

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
ja: カテゴリー %s のアーカイブを表示しています。

en: You are logged in already. No need to register again!
ja: すでにログインしています。再登録する必要はありません !

en: You are not allowed access to details about comments.
ja: コメントの詳細へアクセスする権限がありません。

en: You are not allowed access to details about this site.
ja: このサイトの詳細へアクセスする権限がありません。

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
ja: このタクソノミーではキーワードを割り当てる権限がありません。

en: You are not allowed to change the page author as this user.
ja: ページ作成者を変更する権限がありません。

en: You are not allowed to change the post author as this user.
ja: 投稿作成者を変更する権限がありません。

en: You are not allowed to create pages as this user.
ja: 固定ページを作成する権限がありません。

en: You are not allowed to create posts as this user.
ja: このユーザーとしては投稿を作成する権限がありません

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
ja: このタクソノミーではキーワードを作成する権限がありません。

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
ja: このタクソノミーではキーワードを削除する権限がありません。

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
ja: このタクソノミーではキーワードを編集する権限がありません。

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
ja: このサイトのコメントをモデレートする権限がありません。

en: You are not allowed to update options.
ja: 設定を更新する権限がありません。

en: You are now logged out.
ja: ログアウトしました。

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
ja: コメントを急いで投稿し過ぎているようです。もう少しゆっくりお願いします。

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
ja: ウェブインタフェース経由で <code>wp-config.php</code> を作成できますが、サーバーによっては動作しないかもしれません。最も安全な方法は、手動でファイルを作成することです。

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
ja: 「すべてを削除」ボタンを押すとスパムをすべて削除できます。この操作は取り消すことができないので、削除する前に本物のコメントが誤ってスパムと判定されていないか確かめた方がいいでしょう。スパムは15日後に自動的に削除されるので、あまり悩む必要はありません。

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
ja: メニューの項目は「外観」の「メニュー」画面で編集できます。

en: You can see all comments on this post here:
ja: この投稿へのすべてのコメントは次の URL で見ることができます:

en: You can see all pingbacks on this post here:
ja: この投稿へのすべてのピンバックは次の URL で見ることができます:

en: You can see all trackbacks on this post here:
ja: この投稿へのすべてのトラックバックは次の URL で見ることができます:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
ja: 私たちからのメールがブロックされることがあるため、そのメールアドレスはユーザー登録に使用できません。別のプロバイダーのメールアドレスを使用してください。

en: You do not have permission to do that.
ja: 操作を実行する権限がありません。

en: You do not have permission to preview drafts.
ja: 下書きをプレビューする権限がありません。

en: You do not have permission to upload files.
ja: ファイルをアップロードをする権限がありません。

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
ja: コメントをモデレートするための十分な権限がありません。

en: You have attempted to queue too many files.
ja: キューに入れたファイルが多すぎます。

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
ja: あなたをこのサイトに追加しました。<a href="%s">ホームページ</a>に移動するか、ユーザー名とパスワードを使って<a href="%s">ログイン</a>してください。

en: You have logged in successfully.
ja: ログインに成功しました。

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
ja: 今のところスパムはありません。きっと運のいい日だったのでしょう。 :)

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> のアーカイブ内で<strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>を探しました。お探しのものが見つからない場合は他のリンクを試してみてください。

en: You may only upload 1 file.
ja: ファイルのアップロードは1つまでです。

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
ja: 次の<abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> タグと属性が使えます: %s

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
ja: 利用するには、<a href="%1$s">Akismet API キーを入力</a> する必要があります。

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
ja: コメントを投稿するには<a href="%s">ログイン</a>してください。

en: You must be registered to comment
ja: コメントするにはユーザー登録する必要があります

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
ja: 新しいサイトを作成するには、まず<a href="%s">ログイン</a>してください。

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
ja: 最初のパラメーターを使って検証されるノンスアクションを明記する必要があります。

en: Your Comment
ja: コメント

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
ja: お使いのサーバーの PHP では WordPress に必要な MySQL 拡張を利用できないようです。

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
ja: WordPress のホーム URL %s が無効です。<a href="%s">ホーム設定</a>を修正してください。

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
ja: アカウントが有効化されました。ユーザー名「%2$s」を使って<a href="%1$s">ログイン</a>できます。%3$s のメールをチェックして、パスワードとログイン方法をお読みください。メールが見つからない場合は、スパムフォルダを確認してください。それでも1時間以内にメールが届かなければ、<a href="%4$s">パスワードをリセット</a>できます。

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
ja: アカウントを有効化しました。<a href="%1$s">ログイン</a>するか、 <a href="%2$s">ホームページ</a>に戻ってください。

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
ja: アカウントを有効化しました。<a href="%1$s">サイトを表示する</a>か<a href="%2$s">ログイン</a>してください。

en: Your account is now active!
ja: アカウント登録が完了しました !

en: Your address will be %s.
ja: あなたのアドレスは %s になります。

en: Your blogroll
ja: リンクを表示

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> for files over 100MB.
ja: お使いのブラウザーは、複数ファイルアップローダーを使って大きなファイルをアップロードすることができません。 100MBを超えるファイルには<a href="%1$s" target="%2$s">ブラウザーアップローダー</a>を使ってください。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Your email address will not be published.
ja: メールアドレスが公開されることはありません。

en: Your key has been cleared.
ja: キーを削除しました。

en: Your key has been verified. Happy blogging!
ja: キーを認証しました。それではブログをお楽しみください !

en: Your latest posts
ja: 最新の投稿

en: Your most used tags in cloud format
ja: タグクラウド形式のよく使われるタグ一覧

en: Your password has been reset.
ja: パスワードをリセットしました。

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
ja: サーバーの PHP バージョンは %1$s ですが WordPress %2$s は %3$s 以上のみでご利用になれます。

en: Your session has expired. Please log-in again.
ja: セッションの期限が切れました。もう一度ログインしてください。

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
ja: あなたのサイト <a href="%1$s">%2$s</a> は有効化済みです。ユーザー名「%3$s」を使ってログインできます。%4$s のメールをチェックして、パスワードとログイン方法をお読みください。メールが見つからない場合は、スパムフォルダを確認してください。それでも1時間以内にメールが届かなければ、<a href="%5$s">パスワードをリセット</a>できます。

en: Your site&#8217;s WordPress Pages
ja: サイト内の固定ページ

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
ja[0]: ご利用中のテーマは%s個のメニューに対応しています。各位置に表示するメニューを選んでください。

en: Your theme supports a static front page.
ja: テーマは固定フロントページをサポートしています。

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
ja: お使いのホスティングサービスもしくはサーバー管理者が PHP の <code>fsockopen</code> 関数を無効にしています。<strong>Akismet はこの問題が解決しない限り正常に動作しません。</strong>ホスティングサービスもしくはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">Akismet とファイアウォールの動作要件</a>をお伝えください。

en: [%1$s] Activate %2$s
ja: [%1$s] %2$s を有効化

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
ja: [%1$s] コメント: "%2$s"

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
ja: [%1$s] ピンバック: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
ja: [%1$s] モデレートしてください: "%2$s"

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
ja: [%1$s] トラックバック: "%2$s"

en: [%s] New User Registration
ja: [%s] 新規ユーザー登録

en: [%s] Password Lost/Changed
ja: [%s] パスワード紛失/変更

en: [%s] Password Reset
ja: [%s] パスワードのリセット

en: [%s] Your username and password
ja: [%s] あなたのユーザー名とパスワード

en: abort
ja: 中止

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
ja: リンク

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
ja: メディア

[ctx: add new from admin bar]
en: User
ja: ユーザー

[ctx: add new media]
en: Add New
ja: メディアの追加

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
ja: 固定ページ

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
ja: 投稿

[ctx: adjective]
en: Approved
ja: 承認済み

[ctx: adjective]
en: Spam
ja: スパム

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
ja: 新規

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
ja: ブルー

[ctx: admin color scheme]
en: Gray
ja: グレー

en: apop authentication failed
ja: APOP 認証失敗

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
ja: &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>: %1$s より

[ctx: calendar caption]
en: %1$s %2$s
ja: %2$s年%1$s

en: close tags
ja: タグを閉じる

[ctx: comments]
en: Spam
ja: スパム

en: connection does not exist
ja: 接続は存在しません

en: connection not established
ja: 接続できません

en: fullscreen
ja: フルスクリーン

[ctx: html attribute]
en: Name:
ja: カラー名:

en: http://codex.wordpress.org/
ja: http://wpdocs.sourceforge.jp/

en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: http://wordpress.org/support/
ja: http://ja.forums.wordpress.org/

en: http://wordpress.org/support/forum/requests-and-feedback
ja: http://ja.forums.wordpress.org/forum/2

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
ja: ieSpell が見つかりません。今すぐインストールしますか ?

en: l, F jS, Y
ja: Y年n月j日 l

[ctx: links widget]
en: All Links
ja: すべてのリンク

en: lookup
ja: 検索

en: moved to the trash.
ja: ゴミ箱へ移動しました。

en: new WordPress Loop
ja: 新しい WordPress ループ

en: no login ID submitted
ja: ログイン ID が入力されていません

en: not configured
ja: 未設定

[ctx: noun]
en: Comment
ja: コメント

en: of
ja: /

[ctx: page]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: password strength]
en: Medium
ja: 普通

[ctx: post]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: post]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: post]
en: Pending
ja: 保留中

[ctx: post]
en: Private
ja: 非公開

[ctx: post]
en: Published
ja: 公開済み

[ctx: post]
en: Scheduled
ja: 予約済み

[ctx: post]
en: Trash
ja: ゴミ箱

[ctx: post format]
en: Format
ja: フォーマット

[ctx: post revision]
en: %1$s by %2$s
ja: %2$s @ %1$s

[ctx: post type general name]
en: Media
ja: メディア

[ctx: post type general name]
en: Pages
ja: 固定ページ

[ctx: post type general name]
en: Posts
ja: 投稿

[ctx: post type singular name]
en: Page
ja: 固定ページ

[ctx: post type singular name]
en: Post
ja: 投稿

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
ja: Y年n月j日 @ G:i

[ctx: revisions column name]
en: Date Created
ja: 作成日

[ctx: revisions column name]
en: New
ja: 新

[ctx: revisions column name]
en: Old
ja: 旧

[ctx: search results]
en: No results found.
ja: 見つかりません。

en: sitename
ja: サイト名

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
ja: カテゴリー

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
ja: タグ

en: text direction
ja: テキスト記述方向

en: username and email used
ja: このユーザー名とメールアドレスは使用されています

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
ja: %2$s に %1$s より

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
ja: characters

en: {#field} must be a number
ja: {#field} は、数値を指定してください。

en: {#field} must be a number greater than {#min}
ja: {#field} は、{#min} より大きい数値を指定してください。

en: {#field} must be a number or percentage
ja: {#field} は、数値または比率を指定してください。
